Ενδιαφέρουσα νέα προσέγγιση στο βινύλιο

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
όχι ρε Πέτρο....
έλεος με αυτή τη μπούρδα, μου ρχεται στο fb κάθε μέρα.....
 

DIAMANTIS SVIGOS

AVClub Addicted Member
7 April 2008
2,887
ΕΛΛΑΔΑ
Μην με παρεξηγήσετε αλλά εμένα μου θυμίζει ένα παλιό ανέκδοτο για το πως βιδώνουν μία λάμπα... :flipout: Από την άλλη πάλι ποτέ δεν ξέρεις...
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
εμένα μου θυμίζει εκείνη τη βούρτσα με τον τροχό που καθαρίζει τραπεζομάντηλα από τα ψίχουλα, και μάλλον για τέτοια δουλειά κάνει, μόνο που βγαίνει πιό ακριβά.
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Αν δεν το δοκιμασεις δεν ξερεις τι παιζεται...Μοιαζει επαναστατικη σαν τεχνολογια. Ουτε ακιδες ουτε τιποτα...με ιντριγκαρει.

Και η κοπελια στο βινεο φαινεται να την εχει καταβρει :flipout:
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
ποιός σου είπε ότι δεν έχει ακίδα (!)

Κυριολεκτικά είναι σαν το ανέκδοτο με τους πόντιους.
Σκέψου ένα thorens με σταθερό πλατώ και να γυρνάει το plinth
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
How does LOVE play records?
LOVE plays traditionally, through a widespread standard size cartridge and stylus. Simply press the top of LOVE and enjoy the music. You can also turn on LOVE with your app.

γενικά μια widespread (???) standard size (???) cartridge and stylus....

Φανταστείτε τώρα μια βελόνα (λέμε τώρα) και από πάνω της αυτή την παντόφλα με όλο της το βάρος, μηχανισμό να γυρνάει (και προφανώς και ροδάκια)....εννοείται οι άνθρωποι θα έχουν λύσει τα τιποτένια θέματα κραδασμών, σταθερότητας μοτέρ, εξαφάνισης βάρους παντόφλας και από εκεί και μετά μετάδοση με bluetooth και love vinyl my ass....

άραγε antiskating έχει?

ελλειπτική βελόνα?

κεφαλή κινητού πηνίου?

:violent-smiley-030:

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

βρε δεν πα να χορεύουν 40 γκόμενες....
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,471
Θεσσαλονικη
Μήτσε ,πιθανόν έχεις δίκιο ,αλλά αν δε το δούμε από κοντά πώς λειτουργεί δεν μπορούμε να το <πετάξουμε> σαν ιδέα [το τονίζω αυτό ]
Προφανώς και δεν απευθύνεται σε <σοβαρούς> βινυλιάκιδες τουλάχιστον τώρα Εγώ το βλέπω σαν πρωτόλειο για κάτι καλύτερο που πιθανόν θα έρθει μεταγενέστερα ,γιατί αυτό <μπάζει> από παντού
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,673
Μεσευρώπη
Re: Απάντηση: Ενδιαφέρουσα νέα προσέγγιση στο βινύλιο

Μήτσε ,πιθανόν έχεις δίκιο ,αλλά αν δε το δούμε από κοντά πώς λειτουργεί δεν μπορούμε να το <πετάξουμε> σαν ιδέα [το τονίζω αυτό ]
Προφανώς και δεν απευθύνεται σε <σοβαρούς> βινυλιάκιδες τουλάχιστον τώρα Εγώ το βλέπω σαν πρωτόλειο για κάτι καλύτερο που πιθανόν θα έρθει μεταγενέστερα ,γιατί αυτό <μπάζει> από παντού

Πέτρο πρόσεξε την αρχή του βίντεο. Φαίνεται το χαρακτηριστικό Logo της audiotechnica στη βελόνα. Πόσο πρωτοποριακό μπορεί να είναι;
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,471
Θεσσαλονικη
Κώστα ,στέκομαι στην αρχική προσέγγιση της ιδέας
Μπορεί κάποιος να ενδιαφερθεί και να την <αναβαθμίσει> ,να την τροποποιήσει Μπορεί φυσικά και να μη γίνει τίποτε και να μείνει ένα γκατζετάκι
Εκτίμηση μου [πιθανόν λανθασμένη] είναι ότι με τη υπάρχουσα τεχνολογία μπορούν να βρεθούν καλύτεροι τρόποι ανάγνωσης του βινυλίου από τον υπάρχοντα παραδοσιακό
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,739
Βόλος
Βέβαια, το πικάπ με ακτίνα λέιζερ έχει κλείσει 20 χρόνια ζωής. Και έχουν φαληρήσει 3 εταιρίες που το παρήγαγαν...
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
δεν υπάρχει τρόπος να αναβαθμιστεί αυτή η μπούρδα.
Είναι ένα πικαπ με ΟΛΑ του τα μειονεκτήματα μεγεθυμένα στο έπακρο.
Η τεχνολογία έκανε άλματα επί 60 χρόνια για να φτάσει την αναπαραγωγή δίσκων βινυλίου στα ουράνια και αυτοί οι απατεώνες θέλουν να μαζέψουν τα φράγκα του κοσμάκη.
Είναι μια παντόφλα κυριολεκτικά πάνω σε μια βελόνα και προφανώς μια φτηνότατη κεφαλή ΜΜ.
που θα γυρνάει με μια εντελώς ασταθή ταχύτητα που θα επηρεάζεται από μπαταρίες, από ρόδες που θα τσουλάνε πάνω στο δίσκο μεταφέροντας πάνω του κραδασμούς και πάλι πίσω στην κεφαλή. Όλα αυτά φαντάζουν τερατώδη και φυσικά το σημείο της αλυσίδας που αναλαμβάνει το bt τελικά φαντάζει ως λύτρωση.....
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Σαφώς και η ψηφιακή τεχνολογία εχει προχωρήσει...Αν και το συγκεκριμένο προιον προς το παρών δεν με πείθει μαλλον μιλάμε για κακοποίηση του βινυλίου και του ψηφιακού ήχου...Έχω την εκτίμηση ότι όποιος θέλει να ασχοληθεί με τους δυο κόσμους ...Υπάρχει το SONY ps hx 500 να μεταφέρει δηλαδή εύκολα και γρήγορα την δισκοθήκη του ψηφιακά και από και πέρα να στριμάρει την μουσική του με οποιοδήποτε τρόπο.

Πάντως αυτό που ακούς μετά την εγγραφή δεν σε απογοητεύει καθόλου.

Θα ήθελα όμως να δω καποια στιγμή και δεν θα με χαλούσε καθόλου να ακούω το βινύλιο μου κάπως έτσι όπως το παρακάτω video.

https://www.youtube.com/watch?v=aEbAaL7fPl4
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,921
127.0.0.1
Έχω ένα τέτοιο που καθαρίζει τους δίσκους.
Μόνο που είναι πανάρχαιο και σίγουρα δεν κόστισε τόσο! :p
 

Tasos_Th

Supreme Member
5 September 2006
3,060
Goteborg, Vastra Gotaland, SVERIGE
Αγοράζεις μια συσκευή η οποία αναπαράγει μουσικη απο βινύλιο, μετατρέποντας το σήμα σε ψηφιακό και στέλνοντάς το μέσω Bluetooth APTx στο στερεοφωνικό σου/ενεργά ηχεία κτλ.
Και γιατί να μην δώσεις 600 δολάρια ( τόσο θα είναι η τιμή σύμφωνα με το Kickstarter, ενώ τώρα το προσφέρουν μισότιμής με παραγγελία μέσω Kickstarter) για να αγοράσεις ένα κανονικό πικάπ και ίσως κι έναν προενισχυτή αν ο ενισχυτής σου δεν έχει προενισχυτή για πικάπ και να ακούς το σήμα αναλογικά απο την αρχή μέχρι το τέλος χωρίς μετατροπές.

Όντας designer ο ίδιος, θεωρώ πως ο κύριος στόχος που έχει το συγκεκριμένο προϊόν είναι η φορητότητα και η ενσωμάτωση/συνεργασία σε/με συστήματα όπως ασύρματα ηχεία (επίσης η φορητότητα είναι το σημείο αναφοράς). Δεν μπορούμε να κρίνουμε το συγκεκριμένο προϊόν με τα κριτήρια που κρίνουμε ένα παραδοσιακό πικαπ, και δεν μπορούμε να περιμένουμε οτι θα έχει αντίστοιχη ποιότητα στην απόδοση του ήχου.
Απο την άλλη όμως, εφόσον μας ενδιαφέρει η φορητότητα γιατί να μπλέξουμε με πικαπ και δίσκους που στην τελική πάλι θα ακούμε το ψηφιακό σήμα κι όχι το αναλογικό αυτό καθέ αυτό, και δεν πάμε απευθείας σε ψηφιακή πηγή, και όπως αναφέρθηκε πιο πριν, να έχουμε ενδεχομένως ψηφιοποιήσει βινύλια ή να χρησιμοποιούμε έτοιμα ψηφιακά αρχεία.

Δεν βρίσκω πραγματικά λογική στο συγκεκριμένο προϊόν παρά μόνο χιπστερίζουσα υπερβολή και αναζήτηση θυμάτων.
 
Last edited:

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,921
127.0.0.1
Όντας designer ο ίδιος, θεωρώ πως ο κύριος στόχος που έχει το συγκεκριμένο προϊόν είναι η φορητότητα και η ενσωμάτωση/συνεργασία σε/με συστήματα όπως ασύρματα ηχεία (επίσης η φορητότητα είναι το σημείο αναφοράς).

Δεν έχεις άδικο, αλλά σε αυτή τη περίπτωση (όπως λες και εσύ ο ίδιος) η φορητότητα δεν έχει καμία σχέση με το πικάπ.
Δηλαδή, πάω σε έναν φίλο που δεν έχει πικάπ αλλά έχει δίσκους... μπα!
Παίρνω και δίσκους μαζί μου;
Το έχω στο δρόμο, σε πάρτι, στην παραλία σε... what?

Να έκανε κανένα πενηντάρικο να χτυπήσει τους gadgetάκηδες.