Προβολέας στο νησί = UPS Required

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

13 March 2007
683
Βόλος
Παιδιά όπως καταλαβαίνετε μένω σε νησί πλέον, και εδώ (Λέρος) κλ@νει ο γείτονας και πέφτει το ρεύμα... και για αρκετή ώρα όχι αστεία. Πλέον (επιτέλους) έχω στην κατοχή μου τον w1070 , τι εμπειρίες έχετε σε UPS κατάλληλα για προβολείς; Παίζει κανένα να τον σηκώνει για αρκετά λεπτά αν όχι να δω ολόκληρη ταινία να δω το τέλος ρε αδερφέ... Υπάρχουν οικονομικές λύσεις ή μπορεί να δημιουργήσουν μεγαλύτερο πρόβλημα; (αν και η σωστή ψύξη του προβολέα στο σβήσιμο νομίζω ειναι απο τα πιο σημαντικά)
 

pathfinder

AVClub Addicted Member
28 October 2007
1,510
Πικέρμι
τα UPS καλό ειναι να χρησιμοποιουνται ώστε οταν παρέχουν ρεύμα να κάνουμε την δουλεια μας και να τερματίζουμε/κλεινουμε ομαλα τα μηχανήματα που συνδέονται πάνω στο UPS. Δεν θα σου πρότεινα να περιμένεις να τελειώσει η ταινία, πέφτει το ρεύμα....κλεισε projector και συναφή και αναμονή για όταν έρθει το ρεύμα πάλι
 
13 March 2007
683
Βόλος
Δεν θα διαφωνήσω αλλά έζησα εδώ απίστευτες καταστάσεις σε λίγους μήνες. Αν περιμένω να σβήσει ο προβολέας, μεχρι να σβήσει παίζει να έρθει το ρεύμα και μετα μεχρι να ανάψει παίζει να πέσει πάλι το ρεύμα. Τραγικές καταστάσεις λέμε... οπότε για να μην τυραννιέμαι σκέφτομαι μια ενδιάμεση λύση όπου για λίγα λεπτά θα μπορώ να τον κρατήσω ανοιχτό.
 

pathfinder

AVClub Addicted Member
28 October 2007
1,510
Πικέρμι
Εάν όντως κάνει τέτοια το ρεύμα η μέση λύση ειναι να περιμενεις μερικά λεπτά. Δες τα watt που τρώει ο projector και πάρε κάποιο αντίστοιχο. Θα συνδέσεις μόνο τον projector πάνω του?
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Καλο ειναι να παρεις καποιο με ημιτονοειδες σημα στην εξοδο

Δεν εχουν ολα, γι αυτο θελει προσοχη

Μια καλή και δοκιμασμένη λύση ειναι η σειρα Smart της APC

Με ενα 700VA καλύπτεσαι ανετα (και για μεγαλύτερα μηχανακια απο το δικό σου)

Υπολογίζεις κοστος κοντα στα 300 Ευρω
 
13 March 2007
683
Βόλος
spcav με επιασε η καρδια μου με αυτα τα νουμερα :p
Ok ψαχνω με ημιτονοειδες σημα ± 700VA... εγινε!

Ναι σκεφτομαι ξεχωριστο UPS για τον προβολεα...
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Οπως και να χει ό,τι UPS και να βάλεις επάνω όλα έχουν μπαταρία, αυτό σημαίνει ΜΗ σταθερή τάση στην πάροδο του χρόνου σε διακοπή ρεύματος, δηλαδή τα πρώτα λεπτά θα έχεις 230Volt αλλά σε 10-15 λεπτά δεν θα χεις ούτε 150Volt με ό,τι αυτό συνεπάγεται για τροφοδοτικά κι άλλα μέρη του προβολέα, βέβαια κρατάω μια επιφύλαξη για τα ημιτονοειδούς που σου πρότειναν πιο πάνω αλλά και πάλι εγώ δεν θα το ρίσκαρα, το UPS όπως σου είπαν χρησιμοποιείται μόνο για την ομαλή απενεργοποίηση της συσκευής.
 

rykios

Senior Member
25 June 2013
604
Χανιά
Εδώ που μένω (σε μικρό χωριό στο νομό Χανίων) υποφέρουμε από διακοπές και πτώσεις τάσης. Υπήρχαν περίοδοι που η τάση ανεβοκατέβαινε για μέρες, μέχρι που κάηκε κάτι ( ο μετασχηματιστής? ), το αντικατέστησαν, και έστρωσε. Οι διακοπές είναι πάντα μέσα στο πρόγραμμα. Συχνά χαλάει κάτι ( στα κεντρικά? ) και μένει όλη η περιοχή ( Ακρωτήρι ) χωρίς ρεύμα για ώρες. Φέτος το χειμώνα αυτό έγινε 3 φορές.

Πήρα ένα UPS 1200 VA, μέσα έχει δύο μπαταρίες. του έχω βάλει πάνω 3 υπολογιστές. Στη διακοπή, κλείνουμε αμέσως τους δύο αν είναι ανοιχτοί, αλλά εγώ, στον τρίτο που δουλεύω, συνεχίζω να δουλεύω κανονικά. Θα τελειώσω τη δουλειά μου και μετά από ώρα τελειώνει η μπαταρία. Έχω συνδέσει κι ένα φωτιστικό. Έχουμε έτσι (στο ένα δωμάτιο) φώς ηλετρικό για ώρες μετά τη διακοπή. Πρόσφατα βάλαμε και θέρμανση καλοριφέρ με ξύλα, και έβαλα πάνω και τον κυκλοφορητή. Τώρα λέω να κάνω οικονομία να πάρω δεύτερο UPS, να βάλω πάνω ενισχυτή avr τηλεόραση subwoofer διότι η ΔΕΗ μου έχει κάψει ήδη ένα avr δε θέλω να μου κάψει κι άλλο.
Τα UPS για νησί είναι απαραίτητα, και σωτηρία, δεν είναι μόνο για να δείς την ταινία, μπορεί να σου γλυτώσει ένα ακριβό μηχάνημα από ζημιές. Δεν ξέρω πόσο χάλια είναι η κατάσταση στο νησί σου, αλλά σκέψου και τις πιθανές ζημιές....
 

papako

AVClub Addicted Member
16 February 2008
1,454
Αθήνα
Στην Σέριφο όλα τα καταστήματα έχουν ups. ΤΑ περισσότερα πάνω από ένα. Και πολλά σπίτια.

Θεωρώ ότι αν πάρεις ένα καλό ups, πχ. APC δεν θα έχεις πρόβλημα. Απλα δες ποσά είναι τα W που θα βάλεις απάνω, πολλαπλασίασε τα με 1,5 και πάρε το ups με τα ανάλογα VA.
Δες το σαν επένδυση.

Ενισχυτή δεν ξέρω αν μπορεί να κρατήσει ένα μικρο ups. Και φυσικά ένα καλό ups και όχι TK θα κρατήσει την τάση μέχρι το τέλος.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Εδώ που μένω (σε μικρό χωριό στο νομό Χανίων) υποφέρουμε από διακοπές και πτώσεις τάσης. Υπήρχαν περίοδοι που η τάση ανεβοκατέβαινε για μέρες, μέχρι που κάηκε κάτι ( ο μετασχηματιστής? ), το αντικατέστησαν, και έστρωσε. Οι διακοπές είναι πάντα μέσα στο πρόγραμμα. Συχνά χαλάει κάτι ( στα κεντρικά? ) και μένει όλη η περιοχή ( Ακρωτήρι ) χωρίς ρεύμα για ώρες. Φέτος το χειμώνα αυτό έγινε 3 φορές.

Πήρα ένα UPS 1200 VA, μέσα έχει δύο μπαταρίες. του έχω βάλει πάνω 3 υπολογιστές. Στη διακοπή, κλείνουμε αμέσως τους δύο αν είναι ανοιχτοί, αλλά εγώ, στον τρίτο που δουλεύω, συνεχίζω να δουλεύω κανονικά. Θα τελειώσω τη δουλειά μου και μετά από ώρα τελειώνει η μπαταρία. Έχω συνδέσει κι ένα φωτιστικό. Έχουμε έτσι (στο ένα δωμάτιο) φώς ηλετρικό για ώρες μετά τη διακοπή. Πρόσφατα βάλαμε και θέρμανση καλοριφέρ με ξύλα, και έβαλα πάνω και τον κυκλοφορητή. Τώρα λέω να κάνω οικονομία να πάρω δεύτερο UPS, να βάλω πάνω ενισχυτή avr τηλεόραση subwoofer διότι η ΔΕΗ μου έχει κάψει ήδη ένα avr δε θέλω να μου κάψει κι άλλο.
Τα UPS για νησί είναι απαραίτητα, και σωτηρία, δεν είναι μόνο για να δείς την ταινία, μπορεί να σου γλυτώσει ένα ακριβό μηχάνημα από ζημιές. Δεν ξέρω πόσο χάλια είναι η κατάσταση στο νησί σου, αλλά σκέψου και τις πιθανές ζημιές....

Παλι καλα που δεν του εβαλες και τον θερμοσίφωνα πανω :p

Μοτερ (κυκλοφορητής), Ενισχυτές (AVR, Sub) δεν πρεπει να να συνδεεονται σε UPS

Για τετοιες περιπτωσεις υπαρχουν αλλες συσκευες (πχ Voltage Regulators - http://www.apc.com/shop/us/en/products/Line-R-1200VA-Automatic-Voltage-Regulator/P-LE1200)
 

rykios

Senior Member
25 June 2013
604
Χανιά
Για πές, για πές!... AVR / SUB δεν πρέπει? Να μην αγοράσω UPS γι αυτά δηλαδή??? Γιατί δεν κάνει? Κιλοβατικό λέω να πάρω

Το μοτέρ πάντως μια χαρά δουλεύει, μικρό είναι 125 watt νομίζω? και είναι στη σκάλα 1 από τις 3 που έχει. Δύο ώρες που κράτησε μια διακοπή τον Ιανουάριο αυτό δούλευε συνέχεια
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Ενισχυτες κλπ δεν βαζουμε ποτε όχι λογω ισχυος αλλα υποβάθμισης του ηχου

Μοτερ δεν βαζουμε επειδή τραβανε ρευμα κατά την εκκινηση
 

alefgr

AVClub Enthusiast
21 February 2012
738
Α. Αχαρναί
Για όσους έχουν προβλήματα με συνεχείς διακοπές της τάσης και μεγάλης διάρκειας, μια λύση είναι ένα inverter pure sine με ταυτόχρονη λειτουργία του και σαν ups και σαν φορτιστής. Σε αυτές τις συσκευές βάζεις εξωτερικές μπαταρίες, τόσης χωρητικότητας όση σου χρειάζεται.

Όσο για την υποβάθμιση του ήχου σε ενισχυτές, θέλω να αναφέρω πως αυτά τα inverter-ups, όση ώρα υπάρχει τάση δικτύου κάνουν bypass, οπότε είναι σαν να μην υπάρχουν. Αλλά ακόμα και στην διακοπή λόγω της pure sine κυματομορφής, πάλι δεν δημιουργούν το παραμικρό πρόβλημα στην ποιότητα του ήχου.

Αλήθεια. Όλοι εσείς που φοβάστε για την ποιότητα του ήχου, έχετε δει σε παλμογράφο την κυματομορφή της τάσης του δικτύου της ΔΕΗ; Και δεν μιλάω για απομακρυσμένα νησιά, αλλά για εδώ στην Αττική...