Γνωμες για ενισχυτες ταξης Α

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Γνωμες λοιπον και συγκεκριμενα για:
α) Luxman L-550AX (2X20W/8ohm)
β) Sugden ΙΑ-4 (2X33W/8ohm)
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Sonus faber venere 3 με μπουφέ παθητικό ακτινοβολητη... Βαγγέλη ενδεικτικά μονο να σου πω οτι έδιωξα το suwoofer ανάμεσα απο τα ηχεία και ηρέμησε το rt στα χαμηλά. Έδιωξα και δυο βαλίτσες αλουμινίου που ηταν και πίτα στα cd και τις είχα κάτω απο το έπιπλο τηλεορασης και βελτιώθηκε κι άλλο το χαμηλό.
Έχω τελικά την εντύπωση οτι η μορφολογία του οποιου rack (ψιλολιγνος διαμπερης σχεδιασμός) είναι πέραν της στήριξης να έχει το δυνατόν λιγοτερο ήχο...
 

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Γνωμες λοιπον και συγκεκριμενα για:
α) Luxman L-550AX (2X20W/8ohm)
β) Sugden ΙΑ-4 (2X33W/8ohm)

Ρε συ Βαγγέλη τα κρύα φύγαν τώρα άστονα για του χρόνου το φθινόπωρο.,... :p
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Ρε συ Βαγγέλη τα κρύα φύγαν τώρα άστονα για του χρόνου το φθινόπωρο.,... :p

Ε, έχει και η άνοιξη τις χάρες της. Καμια παντσετουλα, κανένα λουκανικακι... Να γιορτάσει και την έκπτωση της ΔΕΗ... απο εντάσεις ακούει χαμηλά απ οτι κατάλαβα και είναι καλη φαση αυτά τα ενισχυτικά. Μεγαλη απόσταση σεν πρέπει να χει. Άντε δυόμιση μετρα. Αλλα είναι αν θυμάμαι (πέρα απο τον αξέχαστο μπουφέ) στη μεγάλη πλευρα, με τον τοίχο απο πίσω και τοποθετημένος ασύμμετρα με παράθυρο κοντά στα δεξια και σαλοτραπεζαριες χαίρε βάθος απο αριστερά.
Εντάξει. Θα ζεστανεις (κι άλλο; ) τις χροιές σου αλλά δε νομιζω να πάρεις σωστο vfm για το χρήμα που θα δώσεις. Και πριν το δώσεις ακου και κανένα dac του διχιλιαρου+ μήπως τελικά κάτι τέτοιο θες. Αλλά καλυτερα μην τα δώσεις καν.
Αυτή η γυναικα σου να ξερε ποσο θα με συμπαθούσε... Όχι για τον μπουφέ. Για τα υπολοιπα.
 

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Πάντως μια φορά που πήγα σπίτι του Βαγγέλη ακούσαμε αρκετά δυνατά. Εμένα αντίθετα από σένα λόγω της βαβούρας πρέπει να με εμίσησε... :p
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Ωχ Ωχ απο τα μουτρα με πηρατε πρωινιατικα.... Μια ερωτησουλα εκανα βρε σεις, δεδομενου οτι λογω ειδικης καταστασης με τον υπαρχοντα (οχι προβληματος, μια χαρα ειναι το ...ημιτερατακι) πιθανως να απαιτηθει η αλλαγη του. Κι αρωταω γιατι οι συστασεις ειδικα για τον Sugden ειναι θετικοτατες απο παιδι που εχει τα venere 2.5. Κυριως χαμηλα ακουω (με προχειρο dbmeter του κινητου δεν υπερβαινω τα 70db, δεδομενου οι ακροασεις γινονται 7-11 βραδυ οποτε...).

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Να προσθεσω οτι οπως ειναι σημερα ειμαι ευχαριστημενος με τον ηχο (μονον οταν δοκιμαζω καλωδια 2,5μ και μαλιστα καλουτσικα, οπως κατι Van de Hul προχθες, στεναχωριεμαι αλλα...). Ενταση χωρις μπουμαρισματα κλπ κλπ. Αν δεν υπηρχε το ηλεκτρολογικο προβλημα που δεν λυθηκε μεχρι σημερα ο,τι και να εκανα, δεν θα σκεφτομουν καν για αλλαγη του υπεροχου Hegel με το ωραιοτατο dac.
 
αν ακους στα 70 ντιμπι μην ασχολείσαι βρε φίλε μου.

Πάρε ένα σετάκι ακουστικών γαμάτο, πάρε και μια lazyboy και άλλαξε τον τρόπο που ακους μουσική.

Αφού κάνεις casual ακροάσεις πάρε ένα casual ντηζαηνάτο ηχείο και βάλτο επάνω στο έπιπλο, θα αρέσει και στη σύζυγο.
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Δεν ειναι ακριβως casual ακροασεις κι ουτε τα ηχειακια επι του μπουφε με ικανοποιουν - δοκιμασα και τετοια! Δηλ μονο οσοι ακουν ΠΟΛΥ δυνατα (ακουν αραγε; ) δικαιουνται σωστης, κατα το δυνατον, ακροασης;
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Αν πω στον συντοπίτη σου πως θα πας να παίξεις τα μεγάλα τύμπανα του με 20 watt ουαί κι αλιμονο σου!
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Βαγγέλη,είχα τον Sugden,καλός ενισχυτής,αλλά υπερκοστολογημένος
Υπαρχει στη μιση τιμη αλλα ο πωλων (καταστημα) αμφιβαλλει κι αυτος αν "παιζει" τα venere!

μαμω τα ρευματά μου μεσα, καλα ειχα ησυχασει!
 

tio4711

AVClub Addicted Member
24 October 2007
2,112
Κι εγώ έχω μια μικρή εμπειρία με τον Sugden, όπου έπρεπε να φτάσω το ποτενσιόμετρο στο 75% για να μπορέσω ν ακούσω με επαρκείς στάθμες. Οι ενισχυτές αυτοί είναι για πολύ ευαίσθητα ηχεία, όπου αντί για λάμπα μπορείς να πας σε τάξη Α
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
σε 70db νύχτα, δεν μπορούν όλοι οι ενισχυτές να σε κάνουν να ευχαριστηθείς.
Ενας τάξης Α, ναι.
 

nakisz

New member
26 August 2013
95
εχει ο αδερφος μου το sugden se και τον παιζει με dynaudio contur s 1.4 le παιζει καταπληκτικα και δεν ειναι και ευκολο ηχειο
θα ελεγα στον βαγγελη και για τον Υ Β Α
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Δημήτρη,στις χαμηλές εντάσεις που λέμε,το πιθανότερο είναι να ακούει σε τάξη Α ο Βαγγέλης με το ενισχυτικό που ήδη εχει.
Δεν νομίζω να ξεπερνάει τα 4-5 volt η τάση στις μπορνες για 70- 75db.
Σε αντίστοιχες στάθμες εγω δεν εχω δει το βολτομετρο να περνάει τα τρία ούτε στον κλάδο των χαμηλών ούτε στα μεσουψηλά.
 

venar

Senior Member
11 March 2007
307
DARK SIDE OF THE MOON
τα 4-5 volt rms ειναι 3watt rms@8Ω
Για 3W θελεις 0.4-0.5Α qq
αν υποθεσουμε οτι ο ενισχυτης σου δουλευει με +_50V(για περιπου 2χ100wAB)
η καταναλωση σου πανω στις (λιλιπούτειες)ψυκτρες θαναι 50w!!!
οποτε παρε και εναν πυροσβεστηρα!
απο τα 70 στα 75 db θελεις σχεδον 4ραπλασια ισχυ!
δεν μου δανείζεις και εμενα αυτο το βολτομετρο που μετραει true rms απο20-20κ και μαλιστα με μουσικη?!
αν <<Σε αντίστοιχες στάθμες εγω δεν εχω δει το βολτομετρο να περνάει τα τρία ούτε στον κλάδο των χαμηλών ούτε στα μεσουψηλά. >> δεν σημαίνει οτι παιζεις και σε ταξη Α!
μιλαμε παντα για 8ωμο φορτιο γιατι για 4ωμο τα πραγματα γινονται ακομα πιο δυσκολα, λιγοτερα απο το μισο σχεδον 1-1.5w
να ειμαστε και λιγο σοβαροι ρε παιδια