Επιλογή για 5.1 ηχεία ή soundbar

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

staxtis

New member
9 April 2013
38
Καλησπέρα σε όλους.Μαλλον θα πάω στην αγορά της 55b6v η σε κάτι αντίστοιχο...ισως αν καταφέρω και σε 65..Ταυτόχρονα περιμένω την B7 να δώ τιμή και θα αποφασίσω.
Σκέφτομαι για τον ήχο και δεν ξέρω τι ακριβώς θα ήταν σωστό να κάνω.
Τι επιλογές έχουμε?

καταρχιν στο σπιτι υπάρχει υποδομή για πισο ηχεία(χωρις καλώδια γιατι τα σιχαινομαι) απο πίσω διοτι υπάρχει πριζάκι πίσω απο τον καναπέ. Το θέμα είναι το εξής...
Αν σκεφτείτε εναν καναπέ γωνία ακριβώς στην γωνία του(ανακλινδρο) είναι εκει και που θα κάθομαι αλλα και εκει που θα είναι το 1 πισω ηχείο..Με λίγα λόγια ΔΕΝ θα είμαι στο Κεντρο απο τα 5.1 και θα είμαι κάτω ακριβώς απ οτο 1 πίσω ηχείο και αυτό είναι κάτι που με προβληματίζει στην επιλογή του 5.1.Επίσησ τα πίσω ηχεία τουλάχιστον θα ΠΡΕΠΕΙ να είναι μικρά σε όγκο.Οπως είναι τα Ζ5500 της logitech που έχω στον υπολογιστή μου για παράδειγμα(και λίγο πιο μεγάλα να είναι θα είναι οκ απλά να είναι σημαζεμένα γιατι θα μπούνε τοίχο)
Η αλλη επιλογή είναι soundbar...αλλα δεν ξέρω ποια θα είναι η απόδοση του ήχου.Δεν έχω καμια εμπειρία απο soundbar.
Η χρήση τους θα είναι σχεδον αποκλειστικά για ταινίες.
Το Budget Που διαθέτω είναι περίπου 500euro.

Τι μου προτίνετε να επιλέξω απο 5.1 η soundbar....Και τι μάρκα-μοντέλο απο soundbar η απο 5.1(ανάλογα την πρόταση σας)

Ευχαριστώ πολύ
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Με το συγκεκριμένο μπάντζετ μόνο ηχομπάρα παίρνεις. Για 5.1 είναι απαραίτητος και ένας πολυκάναλος ενισχυτής.

Γενικά η ηχομπάρα θα λειτουργήσει ικανοποιητικά μόνο σε σχετικά μικρό και συμετρικό χώρο ώστε να αξιοποιήσει τις ανακλάσεις στους τοίχους.
Η tv που επέλεξες φωνάζει για κάτι καλύτερο ηχητικά για να υπάρξει μια ισορροπία στις αισθήσεις.
Είμαι σίγουρος ότι αν σου αρέσουν οι ταινίες και ασχολείσαι - βλέπεις συχνά, κάποια στιγμή στο μέλλον θα κινηθείς σε υψηλότερο μπάντζετ αναλογο με αυτό της tv.

ΥΓ. Για το χώρο θα χρειαστεί να ανεβάσεις μια κάτωψη ή φωτος ώστε να βγει κάποιο συμπέρασμα. Γιατί όχι και να σου προταθούν κάποιες ιδέες αναδιαμόρφωσής του (όχι ανακαίνιση :)
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Καλησπέρα σε όλους.Μαλλον θα πάω στην αγορά της 55b6v η σε κάτι αντίστοιχο...ισως αν καταφέρω και σε 65..Ταυτόχρονα περιμένω την B7 να δώ τιμή και θα αποφασίσω.
Σκέφτομαι για τον ήχο και δεν ξέρω τι ακριβώς θα ήταν σωστό να κάνω.
Τι επιλογές έχουμε?

καταρχιν στο σπιτι υπάρχει υποδομή για πισο ηχεία(χωρις καλώδια γιατι τα σιχαινομαι) απο πίσω διοτι υπάρχει πριζάκι πίσω απο τον καναπέ. Το θέμα είναι το εξής...
Αν σκεφτείτε εναν καναπέ γωνία ακριβώς στην γωνία του(ανακλινδρο) είναι εκει και που θα κάθομαι αλλα και εκει που θα είναι το 1 πισω ηχείο..Με λίγα λόγια ΔΕΝ θα είμαι στο Κεντρο απο τα 5.1 και θα είμαι κάτω ακριβώς απ οτο 1 πίσω ηχείο και αυτό είναι κάτι που με προβληματίζει στην επιλογή του 5.1.Επίσησ τα πίσω ηχεία τουλάχιστον θα ΠΡΕΠΕΙ να είναι μικρά σε όγκο.Οπως είναι τα Ζ5500 της logitech που έχω στον υπολογιστή μου για παράδειγμα(και λίγο πιο μεγάλα να είναι θα είναι οκ απλά να είναι σημαζεμένα γιατι θα μπούνε τοίχο)
Η αλλη επιλογή είναι soundbar...αλλα δεν ξέρω ποια θα είναι η απόδοση του ήχου.Δεν έχω καμια εμπειρία απο soundbar.
Η χρήση τους θα είναι σχεδον αποκλειστικά για ταινίες.
Το Budget Που διαθέτω είναι περίπου 500euro.

Τι μου προτίνετε να επιλέξω απο 5.1 η soundbar....Και τι μάρκα-μοντέλο απο soundbar η απο 5.1(ανάλογα την πρόταση σας)

Ευχαριστώ πολύ

πήγαινει σε κάτι all in one με 5 μικρα ηχεια και ενα subwoofer. θα εχει πανω και bluetooth , ραδιοφωνο και θα εισαι μια χαρα με 500 ευρω. πολυ καλυτερο ηχο απο μια soundbar.
(Επίσης με 2000 ευρω στην τηλεοραση πας σε 65 ακομα και σε 75 ιντσες αλλά οκ εγω ειμαι υπερ της μεγαλης εικονας και ας μην ειναι τελεια.)
 

staxtis

New member
9 April 2013
38
Re: Απάντηση: Επιλογή για 5.1 ηχεία ή soundbar

Με το συγκεκριμένο μπάντζετ μόνο ηχομπάρα παίρνεις. Για 5.1 είναι απαραίτητος και ένας πολυκάναλος ενισχυτής.

Γενικά η ηχομπάρα θα λειτουργήσει ικανοποιητικά μόνο σε σχετικά μικρό και συμετρικό χώρο ώστε να αξιοποιήσει τις ανακλάσεις στους τοίχους.
Η tv που επέλεξες φωνάζει για κάτι καλύτερο ηχητικά για να υπάρξει μια ισορροπία στις αισθήσεις.
Είμαι σίγουρος ότι αν σου αρέσουν οι ταινίες και ασχολείσαι - βλέπεις συχνά, κάποια στιγμή στο μέλλον θα κινηθείς σε υψηλότερο μπάντζετ αναλογο με αυτό της tv.

ΥΓ. Για το χώρο θα χρειαστεί να ανεβάσεις μια κάτωψη ή φωτος ώστε να βγει κάποιο συμπέρασμα. Γιατί όχι και να σου προταθούν κάποιες ιδέες αναδιαμόρφωσής του (όχι ανακαίνιση :)

Το ξέρω οτι φωνάζει για κάτι καλύτερο απλά νομίζω οτι ετσι ακριβώς είνα ιτο σπίτι δεν αξίζει να πάω σε κάτι 5.1 μιας και ετσι οπως έγραψα το κεφάλι μου θα είναι κάτι απ οτο πίσω δεξιά ηχείο...
Θα ανεβάσω κυριακή βράδυ λογικά μια κάτοψη ωστε να μου πείτε εαν αξίζει τον κόπο είτε να πάω σε sound bar είτε όχι...Αλλα εγγυόμαι οτι άλλος τρόπος δεν υπάρχει.Στο σπιτι είναι όλα ακριβώς μετρημένα έπιπλα κλπ ωστε να είναι οπως είναι:D


πήγαινει σε κάτι all in one με 5 μικρα ηχεια και ενα subwoofer. θα εχει πανω και bluetooth , ραδιοφωνο και θα εισαι μια χαρα με 500 ευρω. πολυ καλυτερο ηχο απο μια soundbar.
(Επίσης με 2000 ευρω στην τηλεοραση πας σε 65 ακομα και σε 75 ιντσες αλλά οκ εγω ειμαι υπερ της μεγαλης εικονας και ας μην ειναι τελεια.)

Bluetooth -ραδιο δεν με απασχολεί καθόλου...Ο προβληματισμός όπως είπα είναι η θέση που θα έχουν τα ηχεία που θα είναι λάθος κα ιδεν θα έιμαι καν στο Κέντρο...
Οσο για την tv ξέρω οτι πάω και σε 75 αλλα όπως φαίνεται θέλω OLED είναι κα´τι που δεν διαπραγματευομαι..η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ειναι 1 σκαλί πάνω απο όλα τα άλλα...Και 65αρα OLED κάτω απο 3Κ δεν έχει αυτη την στιγμή...






Σας ευχαριστώ πάρα πολύ και τους δύο.Θα ανεβάσω και κάτοψη το συντομότερο δυνατό.
Οποιος έχει να προτίνει η να πει το ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ παρακαλώ ....feel free.

Καλό βράδυ
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
το 5.1 ακόμα και σε λάθος σημείο να κάθεσαι θα σου δώσει πολύ καλύτερο surround από μια ηχομπάρα. Πάρε κάτι τέτοιο: http://www.e-shop.gr/sony-bdv-n7200w-p-PER.703610
έχει και ασύρματα πίσω ηχεία που μπορεί να σε βολέψει.
55 ίντσες είναι καλη διάσταση, αρκεί να μην κάθεσαι πάνω από 2.5-3 μέτρα απόσταση.
 

staxtis

New member
9 April 2013
38
16709438_10208695337846396_505877710_o.jpg
[/URL][/IMG]



Αυτη είναι η κάτοψη..



2mzbqmw.jpg
[/IMG]

Αυτό είναι σε 3D printer η κάτοψη...
Ο καναπές είναι στην πραγματικότητα 240Χ200 και στην γωνία καναπέ-τοίχου είναι το ένα το ηχείο και στην άκρη του 240 είναι το άλλο...Και το σύνθετο είναι όλος ο τοίχος και λίγο πιο στενό(ειναι αλλο συνθετο με ράφια κλπ οχι σαν αυτό) και εκει που εχει στην photo της κάτοψης αυτός την τραπεζαρία εγώ έχω κολλήσει στον τοίχο το γραφείο με το pc κλπ κλπ
 
Last edited:

staxtis

New member
9 April 2013
38
Κάτι που δεν ανέφερα και ΙΣΩΣ εχει την σημασία του ειναι....οτι αν επιλέξω μετά την βοήθεια σας για soundbar το πιο πιθανό είναι οτι θα επιλέξω την SJ9 της LG.
Είναι Upcoming product παίζουν μόνο μερικά μικρά review.
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Μπράβο φίλε που δίνεις περισσότερα στοιχεία γιατί μπορεί να βοηθήσουν και άλλους στην αναζήτησή τους.

Προσωπικά δε βλέπω σημαντικό πρόβλημα για 5.1. Σαφώς δεν μπορείς να κάνεις απόλυτη εφαρμογή των κανόνων, αλλα μπορείς να έχεις απο ικανοποιητικό ως πολύ καλό αποτέλεσμα.

Δες μια πρόταση:
2017-02-13.jpg


Ο χώρος δεν είναι μεγάλος και μπορεί να εξυπηρετηθεί απο πολλούς συνδυασμούς ηχείων, αναλόγως επιθυμητών εντάσεων.
Απο 4 δορυφόρους σε μικρές βάσεις μέχρι ηχεία δαπέδου μπροστά και βάσεις πίσω (αριστερά και δεξιά).
Το κεντρικό αν δεν μπορεί να μπει στο έπιπλο ή στο τοίχο πάνω απο την tv μπορεί να τοποθετηθεί σε φορητή βάση / τραπεζάκι και να συνδέεται ανάλογα την περίσταση.
Sub πιθανόν μπορεί να μπει αναμεσα σε έπιπλο tv και τραπεζαρία. Ένα 10-12 ίντσες θα σε καλύψει.

Τέλος θα χρειαστείς
- player για να παίζεις τις ταινίες σου (αναλόγως απαιτήσεων ένα pc, media player, android box, bdplayer ή ακόμα και ένα raspberry Pi 3 με kodi μπορεί να σε καλύψουν) και
- πολυκάναλο ενισχυτή (για 1080p/losless formats βρίσκεις καλό μτχ με 300-400 , ενώ για καινούριο με atmos και 4Κ θα πρέπει να ανέβεις στα διπλά και άνω)

Όπως είπαμε η επιλογή εξαρτάται πάντα απο το διαθέσιμο μπάντζετ και τις απαιτήσεις. Αυτό θα το δούμε αν και εφόσον σε ενδιαφέρει και μπορεί τελικά να στηθεί κάτι τέτοιο στο χώρο σου.
Σε περίπτωση το θελήσεις, υπάρχει και η επιλογή υπομονής + ψαξίματος για προσφορές ή/και μεταχειρισμένα, των οποίων το κόστος δεν θα ξεπεράσει συνολικά τα 1200-1500 ... μιλώντας πάντα για κάτι που να ταιριάζει με την ποιότητα της tv που κοιτάς.

Και μερικά notes:
1 Η ηχομπάρα δεν θα μπορέσει να αποδώσει στο χώρο σου. Επίσης τα μικρά πλαστικά συστηματάκια θα αποδώσουν χαοτικά χειρότερο ήχο σε σχέση με την ποιότητα εικόνας που θα έχεις (ίσως και σε σχεση με το μέγεθος...)
2 Για την τοποθέτηση των ηχείων έχει γίνει η υπόθεση ότι δεν λειτουργείς το τζάκι το οποίο είναι επικίνδυνο και για τo έπιπλο της tv.
3 Για την oled προτίμησε 65 ίντσες, εφόσον σε παίρνει. Αν όχι και με 55 θα είσαι αρκετά καλά σε λιγότερο απο 3 απόστασης και η οικονομική διαφορά μπορεί να πάει στο ηχοσύστημα ώστε να υπάρχει κάποια ισορροπία.

Kαλή επιλογή και καλές θεάσεις, ότι και αν αποφασίσεις!
 

staxtis

New member
9 April 2013
38
Re: Απάντηση: Επιλογή για 5.1 ηχεία ή soundbar

Μπράβο φίλε που δίνεις περισσότερα στοιχεία γιατί μπορεί να βοηθήσουν και άλλους στην αναζήτησή τους.

Προσωπικά δε βλέπω σημαντικό πρόβλημα για 5.1. Σαφώς δεν μπορείς να κάνεις απόλυτη εφαρμογή των κανόνων, αλλα μπορείς να έχεις απο ικανοποιητικό ως πολύ καλό αποτέλεσμα.

Δες μια πρόταση:
View attachment 137770


Ο χώρος δεν είναι μεγάλος και μπορεί να εξυπηρετηθεί απο πολλούς συνδυασμούς ηχείων, αναλόγως επιθυμητών εντάσεων.
Απο 4 δορυφόρους σε μικρές βάσεις μέχρι ηχεία δαπέδου μπροστά και βάσεις πίσω (αριστερά και δεξιά).
Το κεντρικό αν δεν μπορεί να μπει στο έπιπλο ή στο τοίχο πάνω απο την tv μπορεί να τοποθετηθεί σε φορητή βάση / τραπεζάκι και να συνδέεται ανάλογα την περίσταση.
Sub πιθανόν μπορεί να μπει αναμεσα σε έπιπλο tv και τραπεζαρία. Ένα 10-12 ίντσες θα σε καλύψει.

Τέλος θα χρειαστείς
- player για να παίζεις τις ταινίες σου (αναλόγως απαιτήσεων ένα pc, media player, android box, bdplayer ή ακόμα και ένα raspberry Pi 3 με kodi μπορεί να σε καλύψουν) και
- πολυκάναλο ενισχυτή (για 1080p/losless formats βρίσκεις καλό μτχ με 300-400 , ενώ για καινούριο με atmos και 4Κ θα πρέπει να ανέβεις στα διπλά και άνω)

Όπως είπαμε η επιλογή εξαρτάται πάντα απο το διαθέσιμο μπάντζετ και τις απαιτήσεις. Αυτό θα το δούμε αν και εφόσον σε ενδιαφέρει και μπορεί τελικά να στηθεί κάτι τέτοιο στο χώρο σου.
Σε περίπτωση το θελήσεις, υπάρχει και η επιλογή υπομονής + ψαξίματος για προσφορές ή/και μεταχειρισμένα, των οποίων το κόστος δεν θα ξεπεράσει συνολικά τα 1200-1500 ... μιλώντας πάντα για κάτι που να ταιριάζει με την ποιότητα της tv που κοιτάς.

Και μερικά notes:
1 Η ηχομπάρα δεν θα μπορέσει να αποδώσει στο χώρο σου. Επίσης τα μικρά πλαστικά συστηματάκια θα αποδώσουν χαοτικά χειρότερο ήχο σε σχέση με την ποιότητα εικόνας που θα έχεις (ίσως και σε σχεση με το μέγεθος...)
2 Για την τοποθέτηση των ηχείων έχει γίνει η υπόθεση ότι δεν λειτουργείς το τζάκι το οποίο είναι επικίνδυνο και για τo έπιπλο της tv.
3 Για την oled προτίμησε 65 ίντσες, εφόσον σε παίρνει. Αν όχι και με 55 θα είσαι αρκετά καλά σε λιγότερο απο 3 απόστασης και η οικονομική διαφορά μπορεί να πάει στο ηχοσύστημα ώστε να υπάρχει κάποια ισορροπία.

Kαλή επιλογή και καλές θεάσεις, ότι και αν αποφασίσεις!

Καταρχίν σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σου(έκανε μέχρι και σχέδιο...:D

Τα ηχεία δεν μπαίνουν ακριβώς έτσι οπως το λές για 2 λόγους...Ελπίζω να ισχύει ο ένας...
1.Πως θα φτάσει καλώδιο στο ηχείο που έχει μετά τον διάδρομο?καναπες...κενο...ηχείο...Εκει είναι το ζόρι...+οτι θα είναι τσόντα ένα ηχείο εκει ΕΚΤΟΣ και αν ητνα κανένα απο εκείνα της B&O που νομίζεις οτι είναι διακοσμητικά γλυπτά καλλητέχνη:D
2.Εκεί που έχει βάλει το ηχείο (οπως κοιτάω την τηλεόραση αριστερά είναι μεγάλη μπαλκονόπορτα:D

Τώρα όσο αφορά το κόστος....Δεν υπάρχει περίπτωση να δώσω 1500euro για ηχεία...ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ...Οχι γιατι δεν αξίζουν αλαλ γιατι αν μου "περισσευαν" 1500 θα τα έδινα οπουδήποτε αλλού μιας και κάνω καινούργιο σπίτι και οχι σε ηχεία...Για ηχεία το MAXIMUM που μπορώ να φτάσω και πραγματικά αν δω οτι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ αξίζει τα λεφτά σε σχέση με την απόδοση είναι το ποσο τν 800euro.

Αρα μιας και αυτά τα νούμερα δεν παίζουν η πρέπει να βρώ ενα 5.1 στα 500euro η κατι 5.1 που κάνει 800 αλλα πραγματικά ειναι value for money..Αλλιώς μια ηχόμπαρα...Για την ηχόμπαρα δεν σε είδα να σχολίασες;/....Ξέρει κανείς κάτι για την συγκεκριμένη(SL9)?Φαίνεται κατι αρκετά ποιοτικότερο απο τις μέχρι τώρα ηχόμπαρες.
2.Tζάκι γιατί ειναι επικινδυνο??Θέμα θερμοκαρσίας δεν υπάρχει...Υπάρχει κάτι άλλο πέρα απο την θερμοκρασία?(Αν και δεν θα το αναψω και ποτέ μόνο η κοπέλα μου οτνα θα γκρινιάζει...Εμενα δεν μου αρέσει κάν.:D
3.Προς το παρόν 65 σε OLED μου είναι αδύνατο να πάω γιατι είναι 3.000....Εγώ για tv Μπορώ να διαθέσω μέχρι 2.000.Αν τώρα με τις καινούργιες πέσουν οι τιμές λίγο και βρώ καμία προσφορά της 65 oled σε 2.000 θα την πάρω.
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
5 λεπτά ήταν το σχέδιο :)

1. καναλάκια στο σοβατεπί και περιμετρικά της πόρτας. Γίνεται.

2. το πίσω αριστερά ηχείο δεν ενοχλεί την μπαλκονόπορτα, εκτός αν την ανοίγεις τέρμα και επιλέγεις να μπαινοβγαίνεις απο την άκρη, αντί απο την μέση της πόρτας. Ακόμα και έτσι μπορεί, εύκολα, να μπει και σε βάση τοίχου (το ίδιο ισχύει και για το πίσω δεξιά). Σε ύψος πχ 1,90, αν δεν είσαι τόσο ψηλός δεν ενοχλεί καθόλου.

Όσον αφορά την εμφάνιση, ως χομπίστας του AV, κάθε τι σχετιζόμενο πρέπει να το βλέπεις ως συν για το χώρο και όχι ως παράταιρο ή γενικώς πρόβλημα.
Όπως βλέπει η γυναίκα μια σειρά απο 7-8 μίξερ στη κουζίνα πχ (και ποτέ δεν έφερες αντίρρηση).
Αν παίζει η περίπτωση παντόφλας (καθόλα νόμιμο) παίξτο βαρέως στεναχωρημένος (αμίλητος κτλ) καναδυό βδομάδες και είσαι έτοιμος. Θα ανησυχήσει θα ρωτήσει και θα την τουμπάρεις στο πι και φι. Πολέμησε με τα όπλα τους.
Είπαμε το άθλημα θέλει και κάποιες θυσίες. :)

3. Τα 1200-1500 ήταν μια ενδεικτική συνολική τιμή για ολοκληρωμένο σύστημα με υπομονή και επιμονή, μέσα και ο ενισχυτής και ο player. Όσον αφορά την τιμή των ηχείων, μόνο, μπορείς και με 800 που αναφέρεις. Με υπομονή ξαναλέω.
Είναι θέμα απόφασης.

4. Το τζάκι εκπέμπει θερμότητα που μπορεί να βλάψει τα ηλεκτρονικά, εφόσον αυτά υπερβούν τις επιτρεπόμενες θερμοκρασίες λειτουργίας όπως αναφέρεται στις προδιαγραφές τους.
(επίσης μην το χρησιμοποιείς γιατί βλάπτεις τους συνανθρώπους σου που το αναπνέουν παρά τη θέλησή τους :)

5. Χλωμό 2000 για 65άρα, πιο κοντά στα 2500-3800 θα παίξουν σε προσφορές. Αλλα αν σου κάτσει, άρπαξτην, αξίζει τον κόπο!
Και η 55 θα είναι ικανοποιητική πάντως, μην σε ανησυχεί. Περίπου 2.70-2.80μ θα είναι η βέλτιστη απόσταση θέασης (εκεί που θα κάθεσαι εσύ δηλαδή γιατί οι υπόλοιποι θα την βλέπουν έτσι κι αλλιώς τεράστια κτλ που ακούμε απο άσχετους με το χόμπι :)
 

ermis1975

New member
27 January 2010
83
Με 800 μπορείς να πάρεις πάντως ενα ενισχυτή πχ κάποιον yamaha και ενα set ηχείων τύπου magnat και ενα dvd player. Τα έχω ακούσει και δεν ήταν άσχημα.
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Με 800 μπορείς να πάρεις πάντως ενα ενισχυτή πχ κάποιον yamaha και ενα set ηχείων τύπου magnat και ενα dvd player. Τα έχω ακούσει και δεν ήταν άσχημα.

Σωστός και καλή επιλογή για οικονομικό προντζεκτ!

Αυτή τη στιγμή παίζουν σε αγγελία και δυο μτχ ευκολοδήγητες και ευαίσθητες κολώνες άνω του χιλιάρικου και αξίας αρκετά περισσότερο...) σε εξεφτελιστική τιμή.
Και ανεβαίνει κατηγορία για ανέλπιστα καλό σύστημα με αντίστοιχους ενισχυτές και player, αν δεν έχει απαιτήσεις για atmos, 4K κτλ που έτσι κι αλλιώς δεν μπορεί να αξιοποιήσει.
 

staxtis

New member
9 April 2013
38
Re: Απάντηση: Επιλογή για 5.1 ηχεία ή soundbar

5 λεπτά ήταν το σχέδιο :)

1. καναλάκια στο σοβατεπί και περιμετρικά της πόρτας. Γίνεται.

2. το πίσω αριστερά ηχείο δεν ενοχλεί την μπαλκονόπορτα, εκτός αν την ανοίγεις τέρμα και επιλέγεις να μπαινοβγαίνεις απο την άκρη, αντί απο την μέση της πόρτας. Ακόμα και έτσι μπορεί, εύκολα, να μπει και σε βάση τοίχου (το ίδιο ισχύει και για το πίσω δεξιά). Σε ύψος πχ 1,90, αν δεν είσαι τόσο ψηλός δεν ενοχλεί καθόλου.

Όσον αφορά την εμφάνιση, ως χομπίστας του AV, κάθε τι σχετιζόμενο πρέπει να το βλέπεις ως συν για το χώρο και όχι ως παράταιρο ή γενικώς πρόβλημα.
Όπως βλέπει η γυναίκα μια σειρά απο 7-8 μίξερ στη κουζίνα πχ (και ποτέ δεν έφερες αντίρρηση).
Αν παίζει η περίπτωση παντόφλας (καθόλα νόμιμο) παίξτο βαρέως στεναχωρημένος (αμίλητος κτλ) καναδυό βδομάδες και είσαι έτοιμος. Θα ανησυχήσει θα ρωτήσει και θα την τουμπάρεις στο πι και φι. Πολέμησε με τα όπλα τους.
Είπαμε το άθλημα θέλει και κάποιες θυσίες. :)

3. Τα 1200-1500 ήταν μια ενδεικτική συνολική τιμή για ολοκληρωμένο σύστημα με υπομονή και επιμονή, μέσα και ο ενισχυτής και ο player. Όσον αφορά την τιμή των ηχείων, μόνο, μπορείς και με 800 που αναφέρεις. Με υπομονή ξαναλέω.
Είναι θέμα απόφασης.

4. Το τζάκι εκπέμπει θερμότητα που μπορεί να βλάψει τα ηλεκτρονικά, εφόσον αυτά υπερβούν τις επιτρεπόμενες θερμοκρασίες λειτουργίας όπως αναφέρεται στις προδιαγραφές τους.
(επίσης μην το χρησιμοποιείς γιατί βλάπτεις τους συνανθρώπους σου που το αναπνέουν παρά τη θέλησή τους :)

5. Χλωμό 2000 για 65άρα, πιο κοντά στα 2500-3800 θα παίξουν σε προσφορές. Αλλα αν σου κάτσει, άρπαξτην, αξίζει τον κόπο!
Και η 55 θα είναι ικανοποιητική πάντως, μην σε ανησυχεί. Περίπου 2.70-2.80μ θα είναι η βέλτιστη απόσταση θέασης (εκεί που θα κάθεσαι εσύ δηλαδή γιατί οι υπόλοιποι θα την βλέπουν έτσι κι αλλιώς τεράστια κτλ που ακούμε απο άσχετους με το χόμπι :)

Το θέμα δεν είνα ιτα πόσα λεπτά ήταν αλλα οτι μπήκες στον κόπο:D Και σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου.

1.Καναλάκι στο σοβατεπι και περιμετρικά για να κατέβει ΜΕΤΑ τον διαάδρομο??Δηλαδή οπως κοιτάω την tv δεξιά και πίσω να κάνει δηλαδή όλη αυτη την διαδρομή..??ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.κάτι τέτοιο θα το έκανα αν έσκαβα όλο τον τοίχο η αν ηταν διαφορετικά διαμορφωμένος ο χώρο ωστε να μην φαίνεται.Είμαι άρρωστος με τα καλώδια και την τάξη:DΔεν θέλω να βλέπω ΤΙΠΟΤΑ:D
Δεν έχει να κάνει με παντόφλα..(οχι γιατι ειμαι κανένας πολύ μαγκάς που το παιζουν στουσ φίλους μάγκες και μπροστα στην γυναικα (οπως την ταινια..Ρουφα το αυγό σου μπούλι)..Αλλα εκτός οτι υπάρχει κατανόηση γιατι υπάρχει χημεία...το σπίτι το ανοίγω μόνος μου:D Αρα κάνω ΟΤΙ ΘΕΛΩ.Θέλω να αρέσει σε εμενα ασ μην αρέσει σε ΚΑΝΕΝΑΝ αλλον..Αρκει να το γουστάρω εγώ.Και καλώδια η άσχημα ηχεία δεν θέλω να βλέπω:D



3.Κάνω με 800 αλλα κάνω και με 500 δηλαδή?Απο κάποια έτοιμα 5.1 στα 400-500 euro εσυ προτίνεις να πάω σε έτοιμο 800 η να πάρω 5.1 ηχεία 1 ενισχυτή και ξεχωριστά και να μου βγεί 800??Η διαφορά θα αξίζει τιμή-ποιότητα?

4.:D:D

5.Το ξέρω οτι είναι χλωμό απλά ελπίζω οτι ίσω η πιο φτηνή που θα βγάλουν 65 oled φέτος θα είναι 2500-2800(λένε να ρίξει τις τιμές η LG)και έτσι αυτη που έχει 3000 σήμερα ίσως την ρίξουν προσφορά 2000 για να φύγουν κα ιαν βάλουνς τις new.Ξέρω μωρέ ολοι μου λενε όλοι...Εδω πήγα σε σπίτι φίλου και ειχε την οικονομική άνεση να πάρει και 85αρα και βλέπω σε εναν τεράστιο τοίχο 55....(ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΡΕ Μ@@@ του λεώ...???? Ε ρε φίλε η 65 ΠΟΛΥ μεγάλη ηταν δεν μου άρεσε...ΑΚΟΥ ΕΔΩΩ!!!)...
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
1. Καναλάκι όπως κοιτάς την tv αριστερά. Και τα δύο πίσω κανάλια.
Ξεκινάς απο σοβατεπί, μετα περιμετρικά απο τη μπαλκονόπορτα, το πίσω αριστερά σταματά εκεί, το πίσω δεξιά συνεχίζει σοβατεπί και περιμετρικά της άλλης πόρτας μέχρι να καταλήξει στο πίσω δεξιά ηχείο.
Η διαφορά μήκους είναι αρκετά μεγάλη μεν, μην σε ανησυχεί δε, συγκρινόμενη με το όφελος.
(επίσης το καλώδιο είναι πολύ οικονομικό, με 1-3 ευρώ το μέτρο βρίσκεις ικανοποιητικό)

3. με ένα 800άρι θα έχεις 5 μτχ ηχεία, πολύ ανώτερης κατηγορίας απο τα πλαστικά μικρά σετάκια. Μένει ενισχυτής, πλέιερ (εκτός αν μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο υπάρχων λαπτοπ) και sub.
Με υπομονή ξαναψάχνοντας σε μτχ σε άριστη κατάσταση με ένα 700άρι τελειώνεις και απο αυτά. Με περίπου 1500 σύνολο θα έχεις σύστημα αξίας και όχι σετάκι για να κάνεις τη δουλειά σου.
Το value for money δεν θα έχει καμία σχέση με ηχομπάρα και σετάκια. Σε αυτό νομίζω δεν θα βρεις κάποιον να διαφωνεί.
Το θέμα είναι αν σε ενδιαφέρει ως χομπίστα η ανώτερη πιστότητα στην αναπαραγωγή ή απλά θέλεις κάτι να βγάζει και ήχο. Αυτό μόνο εσύ μπορείς να το απαντήσεις.

5. Αν βρεις 65άρα κάτω απο 2.500 βρες τρόπο να την πάρεις. Αν όχι, καλή και η 55άρα.
Όσον αφορά 55 oled ή 65 led, προσωπικά είμαι υπέρ της oled. Aλλα αυτό είναι θέμα υποκειμενικό. Οι περισσότερες ίντσες έχουν και αυτές την αξία τους στην κινηματογραφική αίσθηση.
 

staxtis

New member
9 April 2013
38
Re: Απάντηση: Επιλογή για 5.1 ηχεία ή soundbar

1. Καναλάκι όπως κοιτάς την tv αριστερά. Και τα δύο πίσω κανάλια.
Ξεκινάς απο σοβατεπί, μετα περιμετρικά απο τη μπαλκονόπορτα, το πίσω αριστερά σταματά εκεί, το πίσω δεξιά συνεχίζει σοβατεπί και περιμετρικά της άλλης πόρτας μέχρι να καταλήξει στο πίσω δεξιά ηχείο.
Η διαφορά μήκους είναι αρκετά μεγάλη μεν, μην σε ανησυχεί δε, συγκρινόμενη με το όφελος.
(επίσης το καλώδιο είναι πολύ οικονομικό, με 1-3 ευρώ το μέτρο βρίσκεις ικανοποιητικό)

3. με ένα 800άρι θα έχεις 5 μτχ ηχεία, πολύ ανώτερης κατηγορίας απο τα πλαστικά μικρά σετάκια. Μένει ενισχυτής, πλέιερ (εκτός αν μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο υπάρχων λαπτοπ) και sub.
Με υπομονή ξαναψάχνοντας σε μτχ σε άριστη κατάσταση με ένα 700άρι τελειώνεις και απο αυτά. Με περίπου 1500 σύνολο θα έχεις σύστημα αξίας και όχι σετάκι για να κάνεις τη δουλειά σου.
Το value for money δεν θα έχει καμία σχέση με ηχομπάρα και σετάκια. Σε αυτό νομίζω δεν θα βρεις κάποιον να διαφωνεί.
Το θέμα είναι αν σε ενδιαφέρει ως χομπίστα η ανώτερη πιστότητα στην αναπαραγωγή ή απλά θέλεις κάτι να βγάζει και ήχο. Αυτό μόνο εσύ μπορείς να το απαντήσεις.

5. Αν βρεις 65άρα κάτω απο 2.500 βρες τρόπο να την πάρεις. Αν όχι, καλή και η 55άρα.
Όσον αφορά 55 oled ή 65 led, προσωπικά είμαι υπέρ της oled. Aλλα αυτό είναι θέμα υποκειμενικό. Οι περισσότερες ίντσες έχουν και αυτές την αξία τους στην κινηματογραφική αίσθηση.

65led δεν σκέφτομαι κάν γιατι ειμαι κα ιεγώ υπέρ της OLED.Προτιμώ να βλέπω ΑΡΙΣΤΑ σε 55 παρα να θυσιάσω λίγο την ποιότητα για 10inch.Το τι τελικά θα πάρω έχει να κάνει με την τιμή. 2000 εχω 3000 για tv δεν έχω...
Γιατι δεν είναι και μόνο της tv...Ειναι τα έπιπλα που είναι ολα καινούργια είναι και τα ηχεία....είναι και το htpc...επομένως ΑΝ ειμαι τυχερός και βγεί oled 65 στα 2k έχει καλώς...Αλλιως 55:/


Για την ηχόμπαρα(ξέρω έχω κολλήσει απλά μέσα μου ΠΡΟΤΙΜΩ να πάω σε ηχόμπαρα αισθητικά αλλα επειδη δεν άκουσα και την ηχόμπαρα και τα ηχεία δεν μπορώ να επιλέξω...Η SJ9 λοιπόν λές να έχει ψωμί?Παίζει να είναι μια μπάρα που να πλησιάζει ισως και να φτάνει το ίδιο επίπεδο απο ενα "πλαστικο" σετάλι αξίας 500euro 5.1?
Υποτίθεται είναι Dobly Atmos κλπ....Ξέρω οτι μιλάμε για θέμα μάρκετινγκ απλά επειδή έτσι όπως το βλέπω είναι ισως η μόνη ηχόμπαρα τόσο καλή.Το θέμα είναι ΠΟΣΟ καλη..
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Δυστυχώς επειδή ο χώρος μου είναι το ίδιο ακατάλληλος με τον δικό σου (ασύμμετρος), όσον αφορά τις ηχομπάρες δεν ασχολήθηκα με το θέμα.
Μόνο περιστασιακά σε κάποια μαγαζιά έχω ακούσει και ποτέ την συγκεκριμένη SJ9. Προσωπικά απο αυτά που άκουσα σε τέτοιο χώρο θα προτιμούσα δικάναλο σύστημα 2.1 και σε ταινίες.

Eμείς είμαστε εδώ για τη πληροφορία και τη συζήτηση, εσύ για την τελική απόφαση... χωρίς να θυσιάσεις κάτι απαραίτητο στη ζωή σου :)
 

staxtis

New member
9 April 2013
38
Πολύ μεγάλα σε όγκο και με τον σχεδιασμό με τον συνθετο μου το κάνουν ανέφικτο και πρακτικά αλλα και αιθητικά...Θα περιμένω λίγο να δώ μόλις ανακοινωθεί η τιμή απο την SJ9 soundbar και βγούνε και μερικά review (αν και πιστευω οτι η τιμή της επειδη την λανσάρουν σαν atmos soundbar και πάει και πακέτο με tv oled 8.000euro οτι θα κοστίζει 1500 αρα ακυρο)ταυτόχρονα θα κοιτάω 2.1 πιο μικρά απο αυτα και 5.1...

Κάτι τελευταίο...Αν βάλω τα Logitech Z550 που έχω τώρα στο pc μου στο htpc για να παίζουν μέσω της tv...Είναι μια επιλογή?Η επειδη ειναι πολύ παλιό μοντέλο να μην το σκέφτομαι καν?