Γνώμη για μεταχειρισμένα ηχεία + ενισχυτή

h0me

New member
2 May 2008
6
Χαιρετώ το φόρουμ.

Ως αρκετά νέος στο χώρο θέλω γνώμες σχετικά με ηχεία (δαπέδου) και δικάναλο ενισχυτή.
Ο χώρος μου είναι 35τμ. και τα μουσικά γούστα από house, rock, jazz έως κλασσική (όχι trance, metal...κτλ)

Η λογική είναι να μαζέψω αξιόλογα κομμάτια σε βάθος έτους (λόγω οικονομικού) ώστε να τα κρατήσω για 15+ χρόνια.

Σκέφτομαι ως Integrated amp τον Accuphase E-210 (2[SUP]nd[/SUP] hand ebay, 1,500E) μαζί με νέα ATC SCM40 (3 δρόμων, νέο tweeter).

(Ερώτηση παγίδα: Ποιό 3 δρόμων μοντέλο αντικατέστησαν τα SCM40 μήπως τα βρω 2[SUP]ο[/SUP] χέρι σε καλύτερη τιμή;)

Μπορεί ο Ε-210 να υποστηρίξει 100% τα νέα ηχεία; Εννοώ να δουλέψει όπως πρέπει χωρίς να φοβάμαι για υπερθέρμανση σε συνεχή (θεωρητικά) λειτουργία στο 90% (θεωρητικά) της έντασης; Από την έρευνα που έχω κάνει είναι αξιόπιστοι τεχνικά. Παρ'ολα αυτά γνωρίζει κάποιος/α θέματα που μπορεί να έχει και να επισκευάζονται με λογικό κόστος;

Εφόσον θεωρείται top-class τί παραπάνω σε μουσικό επίπεδο, έχουν αντίστοιχης τιμής intg amps, αν εξαιρέσουμε τα extra ηλεκτρονικά gadgets;

Για πηγή με DAC, internet radio, stream από NAS και NTFS usb δίσκο κοιτάω τον Cambridge audio CXN.

Σας ευχαριστώ.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,411
Θεσσαλονίκη
Δε νομιζω οτι ο ενισχυτής είναι "κορυφαίος". Είναι μάλλον ένας καλός ενισχυτής, μαλακός με βιλουδινα πριμα. Είναι όμως 100w και γενικά δε δείχνει να έχει ζορικα φορτία (που δε σε νοιάζει καθώς τα atc δεν έχουν περίεργα σκαμπανεβάσματα ωμικοτητας). Με τα atc φαντάζει καλό ταίρι αλλα μη νομίζεις οτι θα πάρεις το 90% απο τις αναισθητες τριδρομες κολώνες με τέτοιο μηχάνημα.
Θα ακουσεις πολύ καλά και ευχάριστα σε κοσμιες εντάσεις. Αν σου αρέσει ο χαρακτήρας δηλαδή καθώς είναι μηχάνημα με προσωπικοτητα.
 

h0me

New member
2 May 2008
6
Ευχαριστώ όλους για τα σχόλια

@ika1961:
Το ATC's SCM 11 είναι 2 δρόμων “a two-way standmounted loudspeaker” ¨όπως αναφέρει το άρθρο

@Panoramix
Λες ότι δεν θα πάρω το 90% της απόδοσης των ηχείων λόγω του ότι ο Accuphase είναι ‛μικρός’ δλδ 80 watts/channel ενώ η ATC προτείνει 75-300;
Τι σημαίνει πρακτικά αυτό; Δεν θα ακούγονται σωστά ‛δυσκολα’ κομμάτια (πχ κλασσικής μουσικής με πολλά όργανα) ή μουσική χαμηλής ποιότητας (παλιές ηχογραφήσεις ή mp3 128kbps);
Τι θα χάσω;
Ένας ΝΑΙΜ Nait 5si ή Arcam FMJ a29 ταιριάζει καλύτερα;

@ sportteo
Καλη πρόταση αλλά πολύ ακριβός καινούργιος. Πάνω από 3.000 ε. Μεταχειρισμένο σε ΕU δεν έχω βρει

***
Ως γενική παρατήρηση διαβάζοντας γνώμες χρηστών και συντακτών σε περιοδικά και sites, βλέπω ότι όλοι προωθούν εταιρίες της χώρας τους (ΗΠΑ, Αγγλία, Γερμανία). Αναφορές πχ σε Γιαπωνέζικους amps (εκτος review) σπανίζουν.
Δεύτερη επιλογή για ηχεία είναι τα Focal Aria 936. Τα έχει ακούσει κανείς με τους παραπάνω amps; O accuphase 211/211 θα ήταν πιο ταιριαστός;
 
είχα τον accuphase e211 και έκανα μεγάλη βλακεία που τον έδωσα.
Φίλος μου είχε πει ότι ο e210 ήταν ελαφρώς πιο "μουσικός" (το οποίο αναφέρω με επιφύλαξη καθώς δεν τον έχω ακούσει).
Η τιμή του όμως νομίζω ότι είναι λίγο τσιμπημένη στα 1500.

Αν πας σε ATC ηχείο νομίζω ότι είναι πιο ασφαλής η επιλογή του ομόσταυλου ενισχυτή.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,360
Ευχαριστώ όλους για τα σχόλια

@ika1961:
Το ATC's SCM 11 είναι 2 δρόμων “a two-way standmounted loudspeaker” ¨όπως αναφέρει το άρθρο

@Panoramix
Λες ότι δεν θα πάρω το 90% της απόδοσης των ηχείων λόγω του ότι ο Accuphase είναι ‛μικρός’ δλδ 80 watts/channel ενώ η ATC προτείνει 75-300;
Τι σημαίνει πρακτικά αυτό; Δεν θα ακούγονται σωστά ‛δυσκολα’ κομμάτια (πχ κλασσικής μουσικής με πολλά όργανα) ή μουσική χαμηλής ποιότητας (παλιές ηχογραφήσεις ή mp3 128kbps);
Τι θα χάσω;
Ένας ΝΑΙΜ Nait 5si ή Arcam FMJ a29 ταιριάζει καλύτερα;

@ sportteo
Καλη πρόταση αλλά πολύ ακριβός καινούργιος. Πάνω από 3.000 ε. Μεταχειρισμένο σε ΕU δεν έχω βρει

***
Ως γενική παρατήρηση διαβάζοντας γνώμες χρηστών και συντακτών σε περιοδικά και sites, βλέπω ότι όλοι προωθούν εταιρίες της χώρας τους (ΗΠΑ, Αγγλία, Γερμανία). Αναφορές πχ σε Γιαπωνέζικους amps (εκτος review) σπανίζουν.
Δεύτερη επιλογή για ηχεία είναι τα Focal Aria 936. Τα έχει ακούσει κανείς με τους παραπάνω amps; O accuphase 211/211 θα ήταν πιο ταιριαστός;

Την δεκαετία του 90 ο Ευρωπαίος ο Αμερικάνος έβγαζαν εξαιρετικά ενισχυτικά ήταν μια περίοδος που για να ακούσεις καλό ενισχυτικό από Γιαπωνέζο θα έπρεπε να βάλεις γερά το χέρι στην τσέπη σου ακόμη και σε αυτά που δεν κυκλοφόρησαν στην Ευρώπη .
Για το σήμερα που μιλάμε κατασκευαστικά αλλά και ηχητικά το made Japan είναι μονόδρομος για μένα .

Από που να πιάσω και από που να τελειώσω από την πλακέτα τους,την τροπολογία τους,από τα υλικά και τους μετασχηματιστές τους ...Βέβαια οι λεγόμενοι review των χωρών αυτών συνεχίζουν το κάρβουνο και γιατί να μην το κάνουν αφού υποστηρίζουν τις χώρες τους .
Ενώ αντίθετα εδώ και τρωγόμαστε σαν τα κοκόρια αλλά και δυστυχώς το ταλέντο ορισμένων Ελλήνων ηλεκτρονικών χάνεται μπροστά σε αυτά που μας σερβίρουν ...
 

h0me

New member
2 May 2008
6
Την δεκαετία του 90 ο Ευρωπαίος ο Αμερικάνος έβγαζαν εξαιρετικά ενισχυτικά ήταν μια περίοδος που για να ακούσεις καλό ενισχυτικό από Γιαπωνέζο θα έπρεπε να βάλεις γερά το χέρι στην τσέπη σου ακόμη και σε αυτά που δεν κυκλοφόρησαν στην Ευρώπη .
Για το σήμερα που μιλάμε κατασκευαστικά αλλά και ηχητικά το made Japan είναι μονόδρομος για μένα .

Κατανοητό...ελα όμως που οι τιμες τους σε σχέση με αντίστοιχης ποιότητας Αγγλικών είναι 2-2.5 φορές πάνω. Αυτών που υποστηρίξουν πλήρως, ηχεία όπως τα ATC SCM40...
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,360
Κατανοητό...ελα όμως που οι τιμες τους σε σχέση με αντίστοιχης ποιότητας Αγγλικών είναι 2-2.5 φορές πάνω. Αυτών που υποστηρίξουν πλήρως, ηχεία όπως τα ATC SCM40...

Υπάρχουν ενισχυτικά και από ιαπωνες μαζικής παραγωγής...Ψάξιμο θέλει και υπομονή .
Εγώ απέκτησα τον poa 5000 πανάκριβος για την εποχή του...Τάξη Α,ρεύματα,κατασκευαστικα και ηχητικά σε αλλο επίπεδο κάτω από 1000 ευρώ...http://audiophillness.com/denon-poa-5000/

Πάρε μια γεύση.

https://www.youtube.com/user/MrShaman42/featured