Επιλογή ηχείων για Yamaha RX-V 663

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kostas.lachanas

New member
14 January 2012
16
Καλησπέρα σε όλους.
Καταρχήν να ζητήσω Συγνώμη αν υπάρχει το ίδιο θέμα και το ξανα άνοιξα αλλά δεν είχα πολύ χρόνο να ψάξω λόγω δουλειάς.

Εδώ και αρκετά χρόνια έχω τον ενισχυτή Yamaha RX-V 663 http://usa.yamaha.com/products/audio-visual/hifi-components/stereo-receivers/rx-v663_black__u/ και χρησιμοποιώ διάφορα ηχεία χαμηλής ποιότητας, τώρα όμως θέλω να χρησιμοποιήσω καλύτερα ηχεία για να αξιοποιήσω τον ενισχυτή που έχω.

Η χρήση που κάνω είναι να ακούω μουσική και να βλέπω ταινίες. Μουσική ακούω κυρίως από τα δύο μπροστινά στερεοφωνικά ηχεία και για ταινίες φυσικά χρησιμοποιώ 7,1. Επειδή οικονομικές συνθήκες δεν το επιτρέπουν θα ήθελα να αρχίσω με το δεξί και αριστερό ηχείο στα οποία θέλω να πετύχω την μεγαλύτερη ένταση και ποιότητα γιατί κυρίως ακούω μουσική σε μεγάλες εντάσεις ενώ ταινίες βλέπω σε πιο μικρές εντάσεις και είμαι σχεδόν ικανοποιημένος ακόμα και μετά ηχεία που έχω τώρα, στη συνέχεια να αγοράσω υπογουφερ και στη συνέχεια τα άλλα 5 ηχεία (κεντρικό και 4 surround)Τα δύο στερεοφωνικά ηχεία θα ήθελα να καλύπτουν όλες τις συχνότητες και να έχουν Και ικανοποιητικό μπάσο ακόμα και αν υπάρχει υπογουφερ. Ο χώρος μου είναι περίπου 20 τετραγωνικά και Παρακάτω σας δείχνω κάποια ηχεία που έχω δει. Δε θα ηθελα να ξεφυγω πολυ οικονομικα δλδ να φτασω σε ηχεια δαπέδου που κοστιζουν 500 ευρω το ενα κλπ. για τα 2 στερεο ηχεια θα ηθελα να δωσω μεχρι 500-550 (για 2 τεμαχια) το πολυ που στη προκειμενη περιπτωση εχω δει αυτα τα yamaha ns555 https://europe.yamaha.com/en/products/audio_visual/speaker_systems/ns-555/ τα οποια κιμενωνται στα 280 ευρω το ενα. και στη πορεια φυσικα να συνεχισω το σετ με ηχεια τησ ιδιασ σειρασ για να μη χαλασω την ακουστικη ομοιογεννια. Η αλλη λυση που εχω δει ειναι αυτα τα magnat https://www.skroutz.gr/s/9151124/Magnat-Monitor-Supreme-5-1-Set-1002-Sub-302A.html που με τα οποια με 650 ξεμπερδευω με ολο το σετ σχεδον αργοτερα αγοραζω και αλλα δυο για να κλεισω το 7,1.

Ρωτησα και εναν φιλο που ασχολειται με τον ηχο και γραφει και μουσικη και μου προτεινε να στραφω σε προιοντα τησ yamaha αλλα δε μπορω να εκλαβω αντικειμενικα την αποψη του καθωσ θα ελεγα οτι ειναι λιγο "yamahaκιας"

Θα ηθελα να μου προτεινετε οτι καλυτερο στη καλυτερη τιμη και αν υπαρχει καμια αισθητη διαφορα αναμεσα σε αυτα τα yamaha που ειδα και στα magnat καθως και σε αλλεσ μαρκες που μπορει να ειναι πιο οικονομικεσ η στην ιδια τιμη με τα yamαha που ειδα.

Ζητω συγγνωμη για το μεγαλο post και ευχαριστω εκ των πρωτερων για την οποια διποτε βοηθεια

Υ.Γ δε με πειραζει να δωσω 50 100 ευρω παραπανω αν ειναι να εχω μεγαλη διαφορα και κατι πολυ καλυτερο.
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,750
Καλημέρα. Κατ' αρχάς θα πρέπει να αναφέρεις με τι ακούς μέχρι τώρα. Ο 663 δεν είναι από τους δυνατούς, πράγμα που σημαίνει ότι θα πρέπει να βρεις ένα εύκολο ηχείο και βέβαια το πιο σημαντικό (με την προϋπόθεση ότι θα είναι μέσα στα χρήματα που μπορείς να δώσεις) να το ακούσεις με παραπλήσιο (ίδιας κατηγορίας) ενισχυτή. Και ασφαλώς, όχι μόνο ένα ηχείο. Ότι και να σου πούμε εδώ, αν δεν μεταφέρεις πρώτα τις εντυπώσεις σου από ακροάσεις πολλών ηχείων, πίστεψέ με δεν έχει κανένα νόημα. Τα χρήματα που υπολογίζεις να δώσεις για ηχεία δεν είναι λίγα. Μπορείς να κάνεις πολλή καλή αγορά. Πρέπει όμως να ξεκινήσεις το ψάξιμο.
 

kostas.lachanas

New member
14 January 2012
16
Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. Τα ηχεία που έχω προς το παρών είναι ηχεία "του κιλού" δηλαδή ηχεία ανώνυμα "μπασταρδεμένα" με ηχεία αυτοκινήτου και ηχεία από παλιά home cinema τα οποία ναι μεν έχουν κάποια άγνωστη ισχύ και κάποια ένταση αλλά νομίζω δε χρειάζεται να πω πολλά για αυτά τα ηχεία απλά έμειναν τόσο καιρό και δε πετάχτηκαν λόγο ατυχήματος που δε με άφησε να ορθοποδήσω. Γενικά όμως έχοντας αυτό τον ενισχυτή με τι κριτήρια θα πρέπει να επιλέξω το κατάλληλο ηχείο και πέρα από ωμική αντίσταση, βατ και ευαισθησία τι άλλο πρέπει να δω γιατί βλέπω και πολλά ηχεία που γράφουν τα ίδια χαρακτηριστικά και έχουν μεγάλες διαφορές στη τιμή. Επίσης επειδή είμαι από επαρχία θα ήθελα να μου πείτε αν ξέρετε μαγαζιά στην Αθήνα που να μπορώ να πάω να ακούσω κάποια ηχεία και να πάρω εντυπώσεις γιατί εδώ δεν έχουμε.
 

George Kanavas

Established Member
21 November 2013
222
εγω θα σου προτεινα για τα www.skroutz.gr/s/4166586/Dali-Zensor-3.html και www.skroutz.gr/s/385148/Dali-Zensor-Vokal.html για αρχη ειναι η καλητερη λυση στα 550 ευρω με παρα πολυ και ποιοτητα ηχου και εαν εχεισ τα παλια ηχεια τα βαζεισ πισω,

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

εγω θα σου προτεινα για τα www.skroutz.gr/s/4166586/Dali-Zensor-3.html και www.skroutz.gr/s/385148/Dali-Zensor-Vokal.html για αρχη ειναι η καλητερη λυση στα 550 ευρω με παρα πολυ καλη ποιοτητα ηχου και εαν εχεισ τα παλια ηχεια τα βαζεισ πισω,

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

η αλλη λυση που σου προτεινω ειναι www.skroutz.gr/s/10476751/Taga-Harmony-TAV-506v-2-Set-Sub-10.html δεν εχουν την ποιοτητα των dali ηχειων αλλα επηδει τα εχω ακουσει ειναι αρκετα καλα για καποιον που θελει να ξεκινισει 5,1

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

www.youtube.com/watch?v=oaEmwB7PYRc