Canon 800D & 77D DSLRs

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,263
Αθήνα
Αναμένονται σύντομα δύο νέες Canon που θα αντικαταστήσουν τις 750/760D. Η ονοματολογία μάλλον θα διαφοροποιηθεί ώστε να ξεχωρίζουν καλύτερα, με την μια να αναφέρεται ως 77D, ενώ η άλλη θα λέγεται 800D. To σημαντικό νέο - αν αληθεύουν οι φήμες - είναι ότι η 800D θα έχει 5αξονικό σύστημα σταθεροποίησης στο σώμα!

Περισσότερα εδώ: http://www.canonwatch.com/ και εδώ https://www.slashgear.com/canon-eos-77d-eos-800drebel-t7i-details-leak-out-09474563/
 

11one

Established Member
6 July 2014
173
Αθήνα
Re: Η πρώτη Canon DSLR με IBIS?

Νομίζω είναι η ηλεκτρονική σταθεροποίηση που έχει η M5, και τίποτα περισσότερο.
 

11one

Established Member
6 July 2014
173
Αθήνα
Re: Η πρώτη Canon DSLR με IBIS?

Άνθρακες δηλαδή ο θησαυρός?

Έτσι νομίζω, ουσιαστικά δεν μετακινείτε κανένα μηχανικό μέρος, απλά τον κάνει μέσω Software "γράφοντας" σε μικρότερη επιφάνεια αισθητήρα από την πραγματική. (άρα κάνει και crop)
 

alzazira69

AVClub Addicted Member
17 June 2012
2,261
Re: Η πρώτη Canon DSLR με IBIS?

προσπαθώ να καταλάβω ποια θα είναι η διαφορά μεταξύ 77D & 80D
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Η πρώτη Canon DSLR με IBIS?

Άνθρακες δηλαδή ο θησαυρός?

Μιλάει για "5 axis electronic image stabilization" στον τομέα βίντεο.

Δλδ το σύστημα συνεργασίας με IS φακούς της Canon. Θα ήταν εξάλλου παράλογο η Canon ή η Nikon, που έχουν επενδύσει αλλά και εξελίξει τόσο πολύ τις οπτικές σταθεροποιήσεις, να το γυρίσουν εν μία νυκτί.
 

apotin

AVClub Addicted Member
21 October 2010
1,322
Έδεσσα
Απάντηση: Η πρώτη Canon DSLR με IBIS?

και πήγα να σκάσω που αγόρασα την 80D πριν ένα μήνα
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Το νέο μου απόκτημα η Canon 800d. Ημουνα ανάμεσα σε αυτήν και την 200D, άλλα το αρχαίο σύστημα εστίασης της 200d από το σκόπευτρο με έκαναν να επιλέξω την 800d.
Οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ θετικές.

Πρόχειρα μια λίστα με τα θετικά και τα αρνητικά που έχω παρατηρήσει εως τώρα.

Τα θετικά πρώτα:
1) Εχει πολύ καλό κράτημα, με grip που κάθεται πολύ άνετα στο χέρι, πολύ καλύτερο σχεδόν με κάθε Mirrorless που έχω δοκιμάσει.
2) Αρκετά καλή εργονομία με αρκετά κουμπιά με σωστή επι το πλείστον αίσθηση στο χέρι που δεν θα κάνουν ένα μέσο χρήστη να ζητήσει κάτι παραπάνω.
3) Κορυφαία πλήρως σπαστή οθόνη touch με εξαιρετική φωτεινότητα κάτω από τον ήλιο (μια από τις καλύτερες που έχω δει)
4) Το σύστημα εστίασης είναι όλα τα λεφτά, τόσο από το σκόπευτρο, άλλα και από την οθόνη, τόσο σε βίντεο, όσο και σε φώτος είτε saf είτε caf είναι απλά φοβερό...εστιάζει σωστά,γρήγορα ακόμα και σε low light, συνολικά ίσως το ποιο πλήρες σύστημα εστίασης της αγοράς ειδικά σε live view που το dual pixel είναι κατηγορία από μόνο του.
5) Σαφώς καλή μπαταρία (dslr είναι!!)
6) Πολύ καλό μενού που βρίσκεις εύκολα και γρήγορα σχεδόν τα πάντα, ενώ η μηχανή έχει επιλογή για 2 διαφορετικά μενού. Το κλασικό της Canon και ένα νέο ποιο εύκολο και πολύ ποιο όμορφο μενού. Εδικά το δεύτερο είναι πάρα πολύ καλό!!
7) Η Ποιότητα φωτογραφίας είναι πάρα πολύ καλή, έχει τα ζωντανά χρώματα της Canon, πολύ καλό jpeg, σωστό white ballance και metering και ο νέος αισθητήρας και επεξεργαστής βοηθάνε πολύ στο να έχουμε ένα πολύ καλό iso και αξιοπρεπές dynamic range.
8) Το βίντεο φυσικά είναι και αυτό πολύ καλό, η οθόνη touch μαζί με κορυφαίο dual pixel είναι μοναδικός συνδυασμός.
9) Η μηχανή μπορεί να τραβήξει HDR βίντεο με αυξημένο Dynamic range που προσωπικά μου φάνηκε πολύ καλό, ενώ ο ψηφιακός σταθεροποιητής μέσα στο σώμα κάνει αρκετά καλή δουλειά κρατώντας το βίντεο σταθερό σε φακούς που δεν έχουν σταθεροποίηση με αντάλλαγμα ένα πολύ μικρό crop.
10) Θετικά κρίνω την ύπαρξη bluetooth, NFC, είσοδο μικροφώνου, το ηλεκτρονικό αλφάδι, το Antiflickring control (πολύ χρήσιμο!), την κατασκευή του σώματος Made in japan, το Timelapse και την πληθώρα φίλτρων και scene modes που δουλεύουν και στο βίντεο.

Στα αρνητικά τώρα:
1) Το σκόπευτρο είναι δυστυχώς αρκετά μικρό, είναι σχετικά φωτεινό και καθαρό άλλα δεν μπορεί να συναγωνιστεί άλλα σκόπευτρα άλλων μηχανών.
2) Η ποιότητα κατασκευής είναι απλά καλή, πολύ πλαστικό, καλής ποιότητας βέβαια που σου δίνει την εντύπωση στιβαρής κατασκευής άλλα και πάλι θα έπρεπε να έχει λίγο μέταλλο, έστω στις ροδέλες και ίσως πάνω στο σώμα. Φυσικά το σώμα δεν έχει αδιαβροχοποίηση.
3) Δεν έχει focus peaking, μοτέρ εστίασης με παλιούς φακούς, ενώ δεν μπορείς να καλιμπράρεις την εστίαση σε φακούς όπως στην Canon 80D
4) Κλείστρο με μόλις 1/4000 ενώ σαν dslr δεν έχει ηλεκτρονικό κλείστρο. Περίεργος βέβαια το κλείστρο της είναι σχετικά αθόρυβο για Dslr.
5) Λείπει τουλάχιστον μια ακόμα ροδέλα καθώς έχει μόλις μια για έλεγχο ταχύτητας και διαφράγματος.
6) Θα ήθελα παραπάνω δυνατότητα διαμορφοποίησης των κουμπιών της μηχανής.
7) Δεν έχει 4κ βίντεο.

Φυσικά έχεις και άλλες ελλείψεις απλά δεν περιμένω από σώμα αξίας 700-800 ευρώ να τα έχει όλα.
Συνολικά είναι πάντως μια εξαιρετική λύση, πολύ εύκολη στην χρήση μηχανή που κάνει σχεδόν τα πάντα και θα καλύψει τις ανάγκες ενός μέσου χρήστη. Αν συνδυαστεί και με την τεράστια γκάμα φακών της Canon για όλα τα βαλάντια τότε καταλαβαίνουμε για ποιο λόγω ακόμα η Canon έχει στην αγορά την θέση που έχει.

Βλέπω πάντως ότι πολλά καταστήματα στο skroutz την πουλάνε το σώμα κοντά στα 900 ευρώ!! Αυτή η τιμή είναι το λιγότερο γελοία. Η πραγματική αξία της μηχανής είναι μέχρι 650-700 ευρώ. Στα 900 ευρώ υπάρχουν σαφώς ποιο ολοκληρωμένες μηχανές.
 

Attachments

  • WP_20171004_19_03_24_Rich.jpg
    WP_20171004_19_03_24_Rich.jpg
    51.2 KB · Views: 219
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
απο που και ποσο τη πηρες ?
την ειχα δει κι εγω... αλλα τ αρνητικα που ανεφερες με απωθησαν (ειδικα το μικρο OVF και η ελλειψη 4Κ και IBIS )
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,263
Αθήνα
Μεγειά και καλοκλίκωτη! Περιμένουμε αναλυτικές εντυπώσεις και φυσικά πολλές φωτογραφίες. Ένα συγκριτικό σε ότι αφορά το IQ σε σχέση με τις mirrorless που έχεις (είχες?) θα ήταν όλα τα λεφτά!
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
απο που και ποσο τη πηρες ?
την ειχα δει κι εγω... αλλα τ αρνητικα που ανεφερες με απωθησαν (ειδικα το μικρο OVF και η ελλειψη 4Κ και IBIS )

Την αγόρασα μεταχειρισμένη 1 μηνός από ιδιώτη Ελληνα με τον 18-55 και τον Canon 50mmf1,8 stm στα 550 ευρώ, που το θεωρώ πολύ καλή τιμή για αυτό και την πήρα...
Ο βασικός λόγος που την πήρα πέρα από όσα ανέφερα είναι οι φακοί, η μεγάλη γκάμα που βρίσκεις στην Canon είναι must για μένα....σκέφτομαι να χτίσω ολόκληρο σύστημα πάνω σε αυτήν.
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Μεγειά και καλοκλίκωτη! Περιμένουμε αναλυτικές εντυπώσεις και φυσικά πολλές φωτογραφίες. Ένα συγκριτικό σε ότι αφορά το IQ σε σχέση με τις mirrorless που έχεις (είχες?) θα ήταν όλα τα λεφτά!

Ευχαριστώ Πολύ. Ναι θα επανέλθω με ποιο εκτενείς αναλύσεις μιας και ακόμα την μαθαίνω!!
Θα κάνω όσο μπορώ και συγκρίσεις με άλλες μηχανές άλλα προς το παρών έχω μόνο την Sony A6300...όπου η πρώτη μου εντύπωση είναι ότι υπερέχει η Sony σε raw αρχείο...άλλα το Jpeg Της Canon είναι σαφώς καλύτερο. Δυστυχώς δεν έχω και παρόμοιους φακούς να συγκρίνω. Στην Sony έχω τον Sony 16-70f4 και τον sigma 30mmf1,4 και στην Canon τον απλό 18-55 και τον Canon 50mmf1,8....άλλα κάτι θα γίνει!!!

Υ.Γ. Ένα άλλο αρνητικό που ξέχασα να το αναφέρω είναι ότι δεν έχει αισθητήρα για να κλείνει την οθόνη όταν βάζεις το μάτι στο σκόπευτρο, και επίσης δεν έχει αυτόματη φωτεινότητα στην οθόνη.....εντάξει δεν είναι και τα 2 κάτι τρομερό άλλα ανεπίτρεπτο για μηχανή του 2017 αξίας 700+ ευρώ...Η Canon 77D έχει αισθητήρα.
Υ.Γ. Και κάτι ακόμα θετικό τα έτοιμα HDR αρχεία που βγάζει η μηχανή είναι με διαφορά το καλύτερο HDR έτοιμο από μηχανή που έχω δει, ενώ έχει και πολλές εναλλακτικές πάνω σε αυτό το κομμάτι..
 

Σταθης

Banned
24 June 2006
1,175
Αν λείπει κάτι από τα συστήματα της canon, σίγουρα δεν είναι οι φακοί.
Υπάρχει πιο δημοφιλές mount;

Με γειες, τσάμπα την πήρες!
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
για πες μου αν θες ποιοι φακοι σαν αυτους που ρωτησα υπαρχουν... ?

Ειλικρινα ρωταω, γιατι κι μενα μ ενδιαφερει, κι εχω φυγει πολλα χρονια απο το συστημα της canon...
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Re: Απάντηση: Canon 800D & 77D DSLRs

Αυτοί είναι όλοι και όλοι οι stm για κροπ.
Προφανώς τους γνωρίζεις, μην κοροϊδευόμαστε.

Υπάρχει και ο 18-135 που δεν τον αναφέρει, ενώ έχει βγει και ποιο καινούριος 18-135 Nano με ακόμα καλύτερη και ποιο γρήγορη εστίαση από την STM έκδοση ενώ παίρνει και αξεσουάρ για να τον κάνεις Power zoom.
Από και και πέρα stm μοτέρ έχουν και ο 40mmf2,8, ο 50mmf1,8 Και ο νέος macro 35mmf2,8 που έχει και σταθεροποίηση και λάμπα μπροστά στον φακό για να φωτίζεις το θέμα σου!!!
Αλλα σίγουρα λείπουν ακόμα κάμποσοι φακοί, όπως ένας 35mm με stm μοτέρ, ένας ποιο φωτεινός 24mm με σταθεροποίηση και ένας φωτεινός ζουμ π.χ. 15-50mmf2,8 stm IS.