Ηχεία 5.1 για Pioneer VSX-420 , Εργονομικά / Οικονομικά

13 March 2007
683
Βόλος
Καλημέρα σε όλους.

Είμαι κάτοχος ενος Pioneer VSX-420 ο οποίος εδω και πολύ καιρό κάθεται μοναχός του χωρίς ηχεία.
Αναζητώ ηχεία 5.1 κάτω των 200 ευρώ τα οποία όμως θα ειναι βολικά σε μέγεθος και "ανθρώπινα" στον ήχο.
Η χρήση είναι καθαρά ταινίες / παιχνίδια.

Επισυνάπτω κάτοψη / 3D του χώρου. Δυστηχώς είναι πολύ μικρός για αυτό μιλάω για εργονομικά ηχεία.

Αυτό που θα ήθελα να συζητήσουμε είναι αν όντως αξίζει να ταιριάξω τον ενισχυτή με κάτι απο τις κατηγορίες ηχείων
που παίζουν κάτω απο 200 ευρώ ή να τον δώσω σε κάποιον να τον αξιοποιήσει ίσως καλύτερα και να αγοράσω κάτι
τύπου Logitech Z906.

Ευχαριστώ προκαταβολικά ;)

Hχεία που έχω υπόψιν:
Pioneer S-HS100
ΙQ-HT-130
Hyundai-E-1004 (λίγο μεγάλα για τον χώρο μου αλλα ας τα δουμε)
Koda AS-8808



Screenshot 2017-02-05 18.37.02.jpgScreenshot 2017-02-05 18.32.45.png
 
13 March 2007
683
Βόλος
Κανείς; Εντάξει καταλαβαίνω ότι μιλάω για "σάπια" ηχεία αλλά αυτή την στιγμή δε μπορώ να μείνω χωρίς ηχεία άλλο! Και το budget εκει παίζει... κοιτάω και για μεταχειρισμένα αλλα καμμία τύχη ακόμη! :'(
 

simplektis

Senior Member
30 September 2012
515
Κανείς; Εντάξει καταλαβαίνω ότι μιλάω για "σάπια" ηχεία αλλά αυτή την στιγμή δε μπορώ να μείνω χωρίς ηχεία άλλο! Και το budget εκει παίζει... κοιτάω και για μεταχειρισμένα αλλα καμμία τύχη ακόμη! :'(

Φίλε έχω βρεθεί στη θέση σου και αυτό που έκανα είναι να τα αγοράσω κομμάτι κομμάτι. Πρώτα τα δυο μπροστά, μετά από ένα χρονο το κεντρικό και μετά από ένα χρονο subwoofer κ surround. Ότι πακέτο ηχείων και να πάρεις σε αυτό το budget θα ψιλοειναι πεταμένα λεφτά.

Εγώ ξεκίνησα με μια δυάδα q-acoustics 2020i μπροστά (έχω κ γω pioneer ενισχυτή)
 

kostas.lachanas

New member
14 January 2012
16
Φίλε μου θα συμφωνήσω με το συμπλέκτη παραπάνω. Έχω και γω παρόμοιο χώρο με το δικο σου και Εδώ και επτά χρόνια έχω έναν Ενισχυτή Yamaha rxv 663 Στον οποίο λόγω οικονομικών δυσκολιών είχα ηχεία από παλιά home cinema. Πρόσφατά αγόρασα σε προσφορά με 120 ένα σετ ηχείων skytronic τα οποία είναι ολόιδια με τα Hyundai που μας έδειξες (Γενικά να ξέρεις οτι αυτά είναι ηχεία του "κιλού" που τους κολλάνε πάνω διάφορες φίρμες και τα πουλάνε) Μετά από λίγες μέρες κάηκαν τα Twitter Το κεντρικό ηχείο και τα surround. Επέζησαν μόνο τα woofer και αυτό γιατί έχω χαμηλά τα μπάσα. Για να μην τα πετάξω αναγκάστηκα να αγοράσω άλλα Twitter και κροσόβερ που δεν είχαν μέσα τα ηχεία. Αν είχα κάνει αυτό που λέει ο συμπλέκτης στα εφτά χρόνια που έχω τον ενισχυτή θα είχα φτιάξει ένα καλό και απροβλημάτιστο σύστημα σιγά-σιγά. Παρόλαυτα αν θες να μένεις σε αυτό το μπάτζετ και μένεις κοντά στο Κιάτο Κορινθίας είσαι ευπρόσδεκτος να έρθεις να τα ακούσεις και να πάρεις μια γνώμη
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
Φιλε αγόρασε με το budget σου ένα καλό ζέυγάρι στερεοφωνικά ηχεία από μια σειρά όμως που να διαθέτει αντιστοιχο κεντρικό και suround και να σαι σίγουρος ότι θα τα ευχαριστήθείς 1000 φορές καλύτερα απο ένα φτηνό 5,1 πακέτο.
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
edit. Αν εχεις καλή σχέση με το ebay μπορείς να ψάξεις για ένα πακέτο tannoy sfx 5.1 θα πάρεις πολύ ποιοτικο ήχο με ελάχιστα χρήματα.αγοράσαμε ενα τετοιο πακέτο για κολητό 150 eyrv με μεταφορικα για να αλάξει ενα παλιο sony 5.1 dvd reciever και τα χρησιμοποίησε με ενα pioneer vsx 830 και ακόμα τρίβει τα χερια του απο ευχαριστηση.για τα παραπανω yamaha δεν έχω άποψη.