Πρόβλημα τροφοδοτικού MF V90 Dac

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

billz

New member
28 April 2011
24
Δανία του Νότου
Την καλησπέρα μου στο forum.Ξεκινάω με μια μικρή αναδρομή.Πριν 3 μήνες και μετά από σχεδόν 1,5 χρόνο χρήσης το v90 dac μουλάρωσε και αρνήθηκε να ανάψει.Το έστειλα για service στην αντιπροσωπεία και αφού με ενημέρωσαν ότι δουλεύει σωστά μου το επέστρεψαν.Δούλεψε σωστά μέχρι και πριν από 1 εβδομάδα που πάλι σταμάτησε.
Το μυαλό μου πήγε κατευθείαν στο τροφοδοτικό,μετά από δοκιμή με τροφοδοτικό του εμπορίου άναψε κανονικά και δούλεψε χωρίς πρόβλημα.
Η ερώτηση μου είναι αν πρέπει να ψάξω να βρω το ίδιο τροφοδοτικό της εταιρείας ή αν μπορώ να χρησιμοποιήσω οποιοδήποτε άλλο του εμπορίου,με τις ίδιες προδιαγραφές φυσικά (switching psu 12 volt 500ma),χωρίς να δημιουργηθεί πρόβλημα μακροπρόθεσμα.
Επίσης,έχουν διαφορά στην λειτουργία τα switching psu από τα συμβατικά πέρα από το μέγεθος,το βάρος και την κατανάλωση ενέργειας?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Αν το τροφοδοτικό της MF είναι κάποιο τυπικό φτηνό παλμοτροφοδοτικό, τότε με ένα γραμμικό σταθεροποιημένο τροφοδοτικό εξαιρετικά χαμηλού θορύβου (12V DC , 1A), το ηχητικό αποτέλεσμα σε ένα πολύ καλό σύστημα μπορεί να είναι έως και 100% καλύτερο.
 

progressive1908

Established Member
30 November 2007
205
Αν το τροφοδοτικό της MF είναι κάποιο τυπικό φτηνό παλμοτροφοδοτικό, τότε με ένα γραμμικό σταθεροποιημένο τροφοδοτικό εξαιρετικά χαμηλού θορύβου (12V DC , 1A), το ηχητικό αποτέλεσμα σε ένα πολύ καλό σύστημα μπορεί να είναι έως και 100% καλύτερο.

Δηλαδη τωρα τι παιζει ο%?
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση φίλτατε Δρυΐδη.:smile:Θα ξεκινήσω ψάξιμο για το οριτζινάλε από Δευτέρα.

Φίλε μου έχω το musical fidelity x-10v3 tube buffer με το δικό του τροφοδοτικό που το συνοδεύει, παίζει άπλα συμπαθητικά .

Όταν όμως του ρίξεις το Χ-psu v3 η νύχτα γίνεται μέρα .
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Συγγνώμη, αλλά άμα έχει χαλάσει και δεν παίζει, τώρα είναι όντως 0%!
Η τροφοδοσία είναι σοβαρό θέμα, αλλά ό,τι τροφοδοτικό και να βάλεις εντός προδιαγραφών η συσκευή θα λειτουργήσει. Από τις φωτογραφίες βλέπω ότι ένα απλό πακάκι φασόν είναι. Οπότε αγόρασε κάτι από το εμπόριο.
11005003e.jpg

Άμα βέβαια του φτιάξεις ένα Salas, λογικά θα παίζει καλύτερα!
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Το φασον δε λέει κάτι. Όπως και τα ρεύματος που έχουν οι συσκευές.
Παρανοϊκά ίσως, θεωρώ οτι ο σοβαρός κατασκευαστής το ψάχνει απο την αρχή μέχρι το τέλος. Δε θα πάρει πεντε απο δω πεντε απο κει. Θα πάρει ενα και με αυτό θα στήσει τον ήχο του.
 

progressive1908

Established Member
30 November 2007
205
Απάντηση: Re: Πρόβλημα τροφοδοτικού MF V90 Dac

Για πέστου τα.....

Σιγουρα κανει διαφορα.οπως σιγουρα η ΜF δεν παιρνει ενα τροφοδοτικο απο το πανερι,για μηχανηματα που πουλαει γιατι τοτε δεν θα αγορασει κανενας.Διαφορες ομως 100% δεν υπαρχουν δεν νιμιζετε?
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Να ρωτήσω κι εγώ πονηρά;
Υπάρχει στην γκάμα της εταιρίας διαθέσιμο αναβαθμισμένο τροφοδοτικό;
Πολλές φορές είναι είτε τακτική για μετέπειτα πώληση,είτε επιλογή για να κανονίζει κανείς την τσέπη του.

Αν όχι,όλα οκ.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Οι κινέζοι πουλάνε αυτά τα πακάκια από 1 δολλάριο, ίσως και λίγο χαμηλότερα, ως 5 δολλάρια, με τα περισσότερα γύρω στα 2,5-3. Σε εγγλέζικο site το βρήκα ως ανταλλακτικό της MF στις 35 λίρες. Αν είναι 15 για το "εγκεκριμένο" κάτι πάει κι έρχεται, αλλά τόσο μεγάλη διαφορά;

Εγώ ή θα έδινα μέχρι ένα 10άρικο για ένα πακάκι, ή θα κοιτούσα για μια σοβαρή αναβάθμιση του τροφοδοτικού.

Αλήθεια, έχει ανοίξει κανένας το μηχάνημα για να ξέρει τι άλλα εξαρτήματα έχει στην τροφοδοσία μετά το πακάκι;
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Re: Απάντηση: Πρόβλημα τροφοδοτικού MF V90 Dac

Να ρωτήσω κι εγώ πονηρά;
Υπάρχει στην γκάμα της εταιρίας διαθέσιμο αναβαθμισμένο τροφοδοτικό;
Πολλές φορές είναι είτε τακτική για μετέπειτα πώληση,είτε επιλογή για να κανονίζει κανείς την τσέπη του.

Αν όχι,όλα οκ.

Έτσι ακριβώς είναι Σωκράτη το αναβαθμισμένο τροφοδοτικό (μετασχηματιστής) στην δικιά μου περίπτωση έγινε μετά από μελέτη του κατασκευαστή βλέπε τυλίγματα κτλ ,το οποίο βέβαια το χρυσοπληρώνεις είναι μια πάγια τακτική και από άλλες εταιρίες.
 

NikTsel

Senior Member
6 November 2007
451
Αθηνα ,Κεντρο
Το συγκεκριμενο μιας και ειμαι και εγω κατοχος δυστυχως δεν εχει περα του εργοστασιακου αναβαθμιση ισως επειδη θα ανεβαινε το κοστος θα εμενε στα ραφια περιεργο ομως γιατι εχει καλες κριτικες σαν μηχανακι.
Μπαινοντας στον πειρασμο να ψαξω λιγο περι τροφοδοτικου διαβασα οτι με καποιο καλο linear υπαρχει βελτιωση αλλα ακομα δεν εχω μπει στον πειρασμο .Παντως υπαρχουν λυσεις ...
Υπαρχουν τα πακακια της ifi που αν και ακριβα (50 ευρω) υποτειθεται οτι ειναι πολυ χαμηλου θορυβου.Αν ο φιλος εχει χρονο μπορει να επικοινωνησει με τον αντιπροσωπο εδω μηπως μπορει να το παρει μαζι του και να το ακουσει σε καποιο συστημα του μαγαζιου βεβαια δεν εχει το παλιο να το συγκρινει αν αξιζει η αγορα .
Παντως αν βρει καποιο τροφοδοτικο που θα του δωσει διαφορα ας το αναφερει εδω να το εχω και εγω υποψην...
Αυτα...

Στάλθηκε από το SM-J320FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Α! Αν googliσετε musical fidelity v90 reviews θα πεσετε σε καναδυο site που εχουν φωτογραφιες απο το εσωτερικο...

Στάλθηκε από το SM-J320FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Επειδη εχω και γω ενα απο δαυτο και εχω προβλημα με την τοποθετηση του τροφοδοτικου (ειναι μιση μετακομιση σπιτιου για να το βγαλω απο την θεση του), αναρωτιεμαι αν παω στο Φανο και παρω ενα με ιδια χαρακτηριστικα,θα ειναι καλυτερο???
Εχω ακουσει οτι του Φανου ειναι κλασεις ανωτερα απο τα πακακια που δινουν οι κατασκευαστες.
Ισχυει???

(το εκανα στο Logitech και εχω ενα πακακι εδω και ενα στο εξοχικο,αλλα δεν ξερω αν εχει καλυτερο ή χειροτερο ηχο ,γιατι ειναι τελειως διαφορετικα τα συστηματα ,ασε που δεν ειναι το ζητουμενο στο εξοχικο ο ηχος...παντως παιζει απροβληματιστα)
 

tasanto

AVClub Addicted Member
31 August 2006
1,701
Athens
Aν εχει χαλασει μην ασχοληθεις,παρε ενα καινουργιο γραμμικο μεχρι οπου σε παιρνει οικονομικα.Καποτε η εταιρεια ειχε στην γκαμα της και γραμμικα τροφοδοτικα σαν αναβαθμιση των μικρων συσκευων της,αλλα πλεον τα εχει καταργησει.Οταν ειχα εγω τα v-dac II και v-90 τα τροφοδοτουσα με ενα v-psu (το πρωτο ομως με τοροειδη μετασχηματιστη) που ειχα παρει μεταχειρισμενο.Η διαφορα ηταν αισθητη σε σχεση με το απλο τροφοδοτικο. Παντως αν ειναι στην εγγυηση φροντισε να το αντικαταστησεις για να το εχεις και ας παρεις και καινουργιο γραμμικο για αναβαθμιση.