sound setup σε γραφείο με πηγή PC

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

haris013

New member
23 September 2012
46
καλησπερα σας, κάνω μια έρευνα αγοράς για sound setup στο δωμάτιο μου


δεν έχω καταλήξει τι ηχεία να πάρω καθώς η χρήση που θα κάνω είναι λίγο περίεργη. Αρχικά θα είναι all around χρήση, youtube, λίγο ταινίες, κανα game και φυσικά μουσική(flac η βασική συλογή μου και το είδος ροκ,hard rock, metal, blues, jazz)


επειτα θα αγοράσω ένα audio interface για να συνδέσω την ηλεκτρική κιθάρα στο PC και να παίζω/κάνω simulation ήχους αντί να παίζω στον ενισχυτή.


Η ερώτηση μου είναι να πάω σε ενισχυτή + ηχεία όπου θα συνδέονται με την κάρτα ήχου-interface και με το PC ώστε να τα κάνω όλα σε ένα ή να πάω σε monitor ηχεία για την παραπάνω χρήση?



το daw θα είναι η μάλλον η scarlett 2i2 εκτός αν έχετε να που προτείνετε κάτι καλύτερο.

ο χώρος είναι μικρός, περίπου 7-8 τ.μ και σχεδόν τετράγωνος, αν θέλετε μπορώ να ανεβάσω ένα σχέδιο για το που βρίσκεται το γραφείο όπου θα τοποθετηθούν τα ηχεία.

έχω πολλές απορίες γενικότερα, δεν έχω επαφή με το χώρο, θέλω κάτι ικανοποιητικό ώστε να καλύψω τις παραπάνω ανάγκες και μπορώ να διαθέσω περίπου 300-350 ευρώ μαξ. Αν κάτι είναι πραγματικά εξαιρετικό και έχει διαφορά με τα υπόλοιπα ηχεία του budget μου μπορώ να ανέβω λίγο.

Μέχρι στιγμής να πω οτι έχω ακούσει τα prodipe pro 8 όπου και είχα την ευκαιρία να τα δω από κοντά. Μου φάνηκαν αρκετά μεγάλα αλλά δεν με χάλασαν στο κομμάτι του ήχου.
Βέβαια δεν έχω ακούσει ΚΑΝΕΝΑ άλλο ηχείο αντίστοιχου budget και προδιαγραφών και δεν έχω μέτρο σύγκρισης.

Ποια είναι γνώμη σας και τι θα ταίριαζε στις ανάγκες μου πιστεύτε; Μπορείτε να μου κάνετε μερικές προτάσεις και να το συζητήσουμε;
Δυστιχώς δεν μπορώ να δω κάποιο άλλο ηχείο από κοντά καθώς μένω σε νησί και δεν έχουμε κανένα μαγαζί-έκθεση ώστε να δω κάποιο προιόν.


ευχαριστώ πολύ!
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Αν δεν υπήρχε και η χρήση σαν ενίσχυτη κιθάρας θα ηταν πιο απλά τα πράγματα.
Οχι πως τωρα δεν είναι και φυσικά η λογική μιλάει για ενεργά μόνιτορ αφού μπαίνει και η δημιουργία στην μέση.

Οπότε αφού και ο χώρος ειναι μικρός πάμε για κατι μαζεμένο,ανθεκτικό και πιστό ως προς την αναπαραγωγή.
Για να δούμε...
 

haris013

New member
23 September 2012
46
Re: Απάντηση: sound setup σε γραφείο με πηγή PC

Ευχαριστώ για την απάντηση,
επειδή το σκέφτηκα οτι μπορεί να σας μπερδέψω να πώ οτι δεν κάνω παραγωγή-μίξη. Παίζω ερασιτεχνικά ηλεκτρική κιθάρα και δεν θα με πείραζε τα ηχεία να χρωματίζουν τον ήχο. Αυτό που με νοιάζει είναι να μην είναι ξερά-άχρωμα τελείως και κουραστικά στην αναπαραγωγή. Δηλαδή δεν θα είναι εργαλείο δουλειάς ώστε να πάω σε ένα καθαρόαιμο μόνιτορ, πιστεύω οτι μια τέτοια επιλογή θα κουράσει στην αναπαραγωγή και στις υπόλοιπες δραστηριότητες.
Δεν ξέρω βέβαια, μπορεί να είμαι και λάθος σε αυτό.

Επίσης επειδή η ηλεκτρική είναι χόμπυ θα μπορούσα να συνδιάσω μια κάρτα ήχου για να συνδέω την κιθάρα μαζί με κάποιο dac? δηλαδή να έχω συνδεσιμότητα αλλά παράλληλα να μην "χάνω" και στην αναπαραγωγή
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,739
Βόλος
Η Scarlett θα σου κάνει δουλειά. Εμένα αυτό που με φοβίζει είναι η αντοχή των μεγαφώνων όταν πέσει καμιά δυνατή παραμόρφωση από την κιθάρα. Πρέπει η αντοχή να είναι καθοριστικός παράγοντας στην αγορά. Δεν κυττάς αυτή τη λίστα;
https://www.athensproaudio.gr/el/active-speakers/?sort_by=price&sort_order=asc
 

haris013

New member
23 September 2012
46
αμα ρυθμιστεί σωστά η κάρτα ήχου νομίζω κόβει τις δυνατές παραμορφώσεις( απόσο έχω δεί σε φίλο, κάνει κάτι σαν καλιμπράρισμα ώστε να μην peakάρει σε δυνατές πενιές). Μελετάω τη λίστα τώρα αν και μου φαίνονται θεριά σχεδόν όλα :D
 

haris013

New member
23 September 2012
46
για τα adam f5 τι γνώμη έχετε; τα presonus eris e5 σε σχέση με τα adam f5 και yamaha hs5 πως τα πάνε; Αξίζει να δω κάποιο από αυτά;
τα prodipe pro 8 είναι καλύτερα/χειρότερα από τα παραπάνω;
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,739
Βόλος
Ωραία, μπήκες στο νόημα. Δεν μπορώ να εκφέρω εμπεριστατωμένη γνώμη, αλλά και τα Adam και τα Presonus τα έχω σε υπόληψη. Το μεγάλο προσόν του Adam είναι το τουίτερ του, έχω μεγάλη εκτίμηση στις μονάδες τύπου ΑΜΤ και νομίζω ότι πρέπει να το δεις στα σίγουρα.

Πρόσεξε μόνο τις τιμές στα επαγγελματικά και στα μόνιτορ γιατί είναι στο τεμάχιο κι όχι στο ζευγάρι. Για τα PA που σου έστειλα, πχ, μόνο το μικρό JBL είναι με τιμή ζεύγους.
 

haris013

New member
23 September 2012
46
το θέμα είναι οτι δεν έχω τη δυνατότητα να ακούσω κάποιο ηχείο. επίσης στα yamaha χρηματικά μπορώ να πάω στο hs7, αξίζει περισσότερο από το hs5? τα ηχεία θα μπούν σε γραφείο, που ακριβώς να τα τοποθετήσω και σε τι μέσο; ακριβώς από πίσω έχει τοίχο.
Θα είναι πολύ flat και κουραστικά τα παραπάνω ηχεία για ακρόαση μουσικής και multimedia? Αν κάποιος τα έχει ακούσει θα εκτιμήσω πολύ τη γνώμη του! :D

ανεβάζω και μια φωτό από το γραφείο, το λάπτοπ προφανώς θα φύγει από εκεί και τα ηχεία θα μπουν κάπου αριστερά και και δεξιά της οθόνης. Τώρα θα είναι στον τοίχο, στο γραφείο ή σε κάποιο άλλο μέσο δεν ξέρω, εκεί θα με βοηθήσετε εσείς!

CX2X4fL.jpg
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Τα Yamaha HS7 λυπάμαι αλλά στον χώρο σου και με το στήσιμο που θα κάνεις
θα μπουμάρουν ότι ρύθμιση και να κάνεις. Μη τα πάρεις!
Όσο αφορά τον χαρακτήρα τους είναι πολύ μόνιτορ με έντονα πρίμα και γενικά στεγνό χαρακτήρα.
Εγώ για casual χρήση δεν θα τα αγόραζα.
Από τα υπόλοιπα έχω ακούσει τα Dynaudio τα οποία είναι ακριβά είναι όμως ότι πιο κοντά έχω ακούσει από
μόνιτορ που να είναι κοντά σε ένα καλό δικάναλο σύστημα.
Όμως φοβάμαι ότι και αυτά θα πέσουν μεγάλα.
Ιδανικά πρέπει να πας σε ηχείο με 4'' inch woofer.
 

haris013

New member
23 September 2012
46
αρα φαντάζομαι κοιτάω για μόνιτορ με το woofer μπροστά και την έξοδο εκτόνωσης μπροστά επίσης. Τι να δώ από μοντέλα λοιπόν; presonus eris e5, adam f5, fostex pm05.d, jbl lsr 305 κάποιο άλλο;
Μήπως να μην δω για ηχεία μόνιτορ; H χρήση ξαναλέω θα είναι all around (ταινίες παιχνίδια κλπ) αλλά η μεγάλη έμφαση θα δωθεί σε ακρόαση μουσική(flac τα περισσότερα αρχεία).
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Τα παραπάνω μοντέλα δεν τα έχω ακούσει.
Μπορώ να προτείνω κάποιο ηχείο της M-Audio που είμαι και κάτοχος τους , έχουν χαρακτήρα που ξεφεύγει
από το αυστηρό μόνιτορ και είναι πιο multimedia.
Θα κοιτούσα τα AV-42 και BX5.
Βέβαια όπως πάντα το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ακούσεις πριν αποφασίσεις.
 

st939

Established Member
12 July 2011
151
Εγώ σου προτείνω τα ΚΡΚ Rokit 5. Από άποψη τιμής/ποιότητα δεν νομίζω ότι θα βρεις κάτι καλύτερο σε τέτοια τιμή. Aν έχεις ρέστα παίρνεις και βάσεις IsoAcoustics ISO-L8R155 και είσαι έτοιμος.
 

haris013

New member
23 September 2012
46
άκουσα σήμερα τα krk τα 5άρια και τα m audio bx5 τα απλά(οχι τα καρμπον) . Η αλήθεια είναι οτι στο μαγαζί που τα άκουσα τα είχαν συνδέσει σε μια κονσόλα και η πηγή ήταν το κινητό μου που είχα καλής ποιότητας mp3. Δεν μπορώ να έχω ξεκάθαρη άποψη γιατί άκουσα σε άλλο χώρο τα krk και σε άλλο τα bx5 αλλά νομίζω τα krk μου φάνηκαν λίγο ποιο αναλυτικά και ζεστά. Το πρόβλημα είναι οτι διέκρινα αρκετά τονισμένο μπάσο και δεν ξέρω κατα πόσο είναι θέμα ρύθμισης αυτό. Επίσης δεν ήταν σε κάποια κάρτα ήχου πάνω.
τα bx5 μου φάνηκαν οχι πολύ καθαρά αλλά πρέπει να έφταιγε ο χώρος και το στήσιμο τους καθώς και φυσικά η πηγή.
Δεν ξέρω αν έχει νόημα να δω κάποιο άλλο, τα presonus δεν τα άκουσα αλλά επειμέναν όλοι οτι είναι αρκετά υποδιέστερα. Το μαγαζί είναι ο νάκας και δεν έχουμε κάποιο άλλο στην κρήτη για ακρόαση, έχει πολύ περιορισμένα μοντέλα ηχείων. Άκουσα και τα hs αλλά δεν μου κάνουν. Απίστευτα για μίξη αλλά πολύ ξερά.
Προσανατωλίζομαι προς τα krk αν και με κόλλησε λίγο το παραπάνω μπάσο, το θέμα είναι αξίζουν την χρηματική διαφορά με τα bx5? Στα αυτιά μου είχαν μικρή διαφορά αλλά μου άρεσαν ποιο πολύ τα krk. Αξίζει να δω κάτι άλλο στα λεφτά αυτά;

από κάρτα ήχου να δω κάτι άλλο η scarlett είναι μια χαρά; σκέφτομαι αντί για την 2i2 να πάρω την scarlett solo μιας και θα συνδέσω περιστασιακά μόνο κιθάρα. Μου είπαν στην ποιότητα είναι ίδιες.
επίσης για βάσεις, είδα κάποιες επιδαπέδιες αλλά ο χώρος είναι ένα θέμα. Απο την άλλη πρέπει να δώσω κάποιο ύψος στα ηχεία γιατί αν τα ακουμπήσω απλά στο γραφείο θα συντονίζουν και δεν θα είναι στο ύψος των αυτιών. Υπάρχει κάτι ποιο οικονομικό από τις βάσεις isoacoustics που προτάθηκαν παραπάνω;

όσον αφορά το χώρο και το στήσιμο τι πρέπει να δω-βελτιώσω για να πάρω το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα;

ευχαριστώ!
 

st939

Established Member
12 July 2011
151
Ο γιος μου εχει ένα ΚΡΚ Rokit 8 για την κιθάρα του και χρησιμοποιεί αυτό:
http://www.palmer-germany.com/mi/en/POCKET-AMP-MK-2-Portable-Guitar-Preamp-PEPAMPMKII.htm με 90 μόλις ευρώ για τα effects.
Μπορώ να σου πω ότι είναι εκπληκτικό.

Όσο για το μπάσο πρώτον ρυθμίζεται στο ηχείο (ανάλογα με το χώρο) και δεύτερον πρόσεξε την πηγή (τηλέφωνο...θάνατος, θέλεις ένα καλό DAC), mp3 ακόμα και σε 320 Kbps δεν έχουν σχέση με PCM η DSD.
Εγώ τα ΚΡΚ 5 τα έχω συνδεδεμένα στο SMSL M8 + linear power supply P1 και πετάνε, άλλη μια φορά καλύτερο price/performance κατ'εμε δεν υπάρχει.
 

haris013

New member
23 September 2012
46
πολύ ωραία, πάω στα krk λοιπόν.
όσο αφορά το στήσιμο, καλώδια και κάρτα ήχου/dac κλπ τι να πάρω; Συγνώμη που ρωτάω συνεχώς αλλά είμαι τελείως άσχετος και θέλω το καλύτερο value for money perfomance.