2 LNB monoblock σε 2 δέκτες !

gpelekanos

New member
16 May 2010
48
Καλησπέρα σας!
Θα ηθελα τις γνώσεις σας για ενα τενχικό πρόβλημα που αντιμετωπίζω με την δορυφορική εγκατάσταση.
Τοποθετήθηκε διπλό LNB monoblock για 4 χρήστες για να μπορώ να έχω astra και hotbird. Το πρόβλημα μου ξεκινάει απο τον δέκτη της Nova που είναι κλειδωμένος στον Hotbird και δεν μπορώ να δώ Astra. H τηλεοραση μου Samsung εχει δορυφορικό δέκτη και σκέφτηκα να πάρω ενα διανομέα σήματος και να δώ τον astra στην τηλεόραση.
Δυστυχώς ο διανομέας δουλεύει μόνο οταν ο δέκτης Nova βγεί απο το ρεύμα!!! Αν δεν τον βγεί απο το ρεύμα εχω σήμα μόνο απο τον Hotbird στην τηλεοραση!!! :AFADF0:

Γνωρίζει κάποιος να μου πεί αν κάνω κάτι λάθος στην σύνδεση ή αν ο διανομέας αυτός ειναι λάθος που αγόρασα; Αν ναι ποιός είναι ο σωστός;

Σας ευχαριστώ!!!
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Αυτός ο διακόπτης δεν κανει για σένα γιατί για να δουλέψει σωστά θα πρέπει η δεύτερη πηγή για να δουλέψει η πρώτη πρέπει να κλείσει τελείως. Σε σένα η δεύτερη πηγή ειναι η τηλεόραση με αποτέλεσμα να περνάει τάση συνέχεια απο τον διακόπτη και δεν δουλεύει σωστά. Η επιλογές που έχεις ειναι δυο, η παίρνεις άλλον δέκτη ανεξάρτητο για να μπορείς να έχεις εκεί τον Astra η κατεβάζεις ξεχωριστό καλώδιο απο το Lnb του Astra κατευθείαν στην τηλεόραση.
 

gpelekanos

New member
16 May 2010
48
Αυτός ο διακόπτης δεν κανει για σένα γιατί για να δουλέψει σωστά θα πρέπει η δεύτερη πηγή για να δουλέψει η πρώτη πρέπει να κλείσει τελείως. Σε σένα η δεύτερη πηγή ειναι η τηλεόραση με αποτέλεσμα να περνάει τάση συνέχεια απο τον διακόπτη και δεν δουλεύει σωστά. Η επιλογές που έχεις ειναι δυο, η παίρνεις άλλον δέκτη ανεξάρτητο για να μπορείς να έχεις εκεί τον Astra η κατεβάζεις ξεχωριστό καλώδιο απο το Lnb του Astra κατευθείαν στην τηλεόραση.


Σε ευχαριστώ για την αμεση απάντηση!
Πίστευα οτι αν εκλεινα τον δεκτη της Nova θα δούλευαι. Δευτερο καλώδιο δεν μπορώ να τραβηξω. Μου είπαν οτι ο πλαιότερος δέτκης της Νοva δεν είναι κλειδωμένος.
Εσεις ποίον δέκτη θα μου προτείνατε; Δεν εχω καμία ιδιαίτερη απαίτηση απο το μηχάνημα. Θα πρέπει να ενημέρωσω την Νοva για την αλλαγή του δλεκτη;
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Έχω την εντύπωση οτι έχεις μπερδευτεί λίγο. Πάμε να σε βοηθήσουμε να καταλάβεις τη γίνεται με αυτό που θες. Ο δέκτης της Nova δεν θα δουλέψει γιατί δεν σταματάει να δίνει τάση καθόλου προς το LNB άρα δεν μπορείς να κανεις κάτι για αυτό. Δεύτερον ο δέκτης της Nova ειναι μόνο για να κανεις λήψη το μπουκέτο τους και τίποτα αλλο. Απο εκεί και πέρα κρατώντας τον διακόπτη που έχεις πάρει κα συνδέοντας στη πόρτα A τον δέκτη της Nova έχεις άπειρες επιλογές σε δέκτες του εμπορίου ώστε να αγοράσεις κάποιον να τον κουμπώσεις στην πόρτα B και να κανεις λήψη στον Astra 19E. Εάν σε ενδιαφέρουν μόνο τα ελεύθερα κανάλια να επιλέξεις οτι πιο φθηνό δεν αξίζει να δώσεις πολλά λεφτά. Η πρόταση μου ειναι αυτή στην περίπτωση που σου περιγράφω.

https://www.skroutz.gr/s/8171030/Edision-Proton.html
 

gpelekanos

New member
16 May 2010
48
Νομίζω οτι εχω καταλάβει.
Απο την στιγμη που θα αλλάξω δέκτη δεν χρειάζομαι τον διακόπτη , την δουλεία θα την κάνει ο δέκτης.
Η κάρτα της Nova είναι κλειδωμένη με τον δέκτη της ή το αντίστροφο ;
Με ενδιαφέρουν μόνο τα ελεύθερα κανάλια του Αstra.

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια!!!!
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Αν η συνδρομή της Nova εχει λήξη (αυτό μου δίνεις να καταλάβω πλέον) Τότε ο διακόπτης ναι δεν χρειάζεται, συνδέεις πάνω στο καλώδιο το δορυφορικό τον νέο δέκτη και κανεις την δουλειά σου.
 

gpelekanos

New member
16 May 2010
48
Η συνδρομη της Νοva δεν εχει λήξη, το αντίθετο μάλιστα, μόλις την έκανα αλλά την πάτησα με τον δέκτη, δεν ήξερα δεν ρώτησα.
Θα πρέπει να βρώ εναν παλαιότερο δέκτη Nova ή να πάρω εναν καινούριο με CI ( αν το λέω σωστά).
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Ωραία αν η συνδρομή είναι ενεργή τον διακόπτη τον χρειάζεσαι και επίσης χρειάζεσαι και ένα καινούργιο δέκτη για να μπορείς να βλέπεις τον astra. Άρα για να το ξεκαθαρίσουμε συνδέεις στο καλώδιο της κεραίας τον διακόπτη που έχεις πάρει, στην θέση Α βάζεις τον δέκτη της Nova με τις απαραίτητες ρυθμίσεις diseqc, στην θεση Β βάζεις τον νέο δέκτη που υποχρεωτικά πρέπει να πάρεις για να έχεις τα ελεύθερα κανάλια από astra 19E με τις απαραίτητες ρυθμίσεις diseqc εσωτερικά πάντα στο menu του δέκτη.
 

gpelekanos

New member
16 May 2010
48
Ωραία αν η συνδρομή είναι ενεργή τον διακόπτη τον χρειάζεσαι και επίσης χρειάζεσαι και ένα καινούργιο δέκτη για να μπορείς να βλέπεις τον astra. Άρα για να το ξεκαθαρίσουμε συνδέεις στο καλώδιο της κεραίας τον διακόπτη που έχεις πάρει, στην θέση Α βάζεις τον δέκτη της Nova με τις απαραίτητες ρυθμίσεις diseqc, στην θεση Β βάζεις τον νέο δέκτη που υποχρεωτικά πρέπει να πάρεις για να έχεις τα ελεύθερα κανάλια από astra 19E με τις απαραίτητες ρυθμίσεις diseqc εσωτερικά πάντα στο menu του δέκτη.

Έναν δεκτη και για τα δυο τον ξεχνάω ;
 

Serafeim Karakostas

AVClub Fanatic
8 August 2007
10,159
Άρτα
Nova βλέπεις μόνο με τον ιδιοκτησιακό δέκτη της που υποστηρίζει μόνο λήψη hotbird, επομένως για λήψη άλλων δορυφόρων είναι απαραίτητος άλλος δέκτης.
 

gpelekanos

New member
16 May 2010
48
Γειά σας ξανά.
Σήμερα παρελαβα και σύνδεσα τον δευτερο δέκτη στον διανομέα. Δυστηχως τα ίδια οπως και με την τηλεοραση. Για να δω ASTRA πρεπει να βγαλω απο το ρευμα το δεκτη της Νova
Εχεις καποιος καμιά λύση ή ιδέα στο πρόβλημα ;

Σας ευχαριστω!
 

Psilos2003

Senior Member
17 October 2013
483
Αφού η θέση Α είναι προτεραιότητας γιατί προτάθηκε να μπει η Nova εκεί; Δεν θα μείνει ο διακόπτης συνέχεια γυρισμένος στη θέση Α, αφού ο δέκτης της Nova βγάζει συνέχεια τάση; Δεν θα έπρεπε να μπει ο δέκτης της Nova στη θέση Β; Η τηλεόραση (που έχει ενσωματωμένο δορυφορικό δέκτη) βγάζει συνέχεια τάση; Αν όχι, γιατί προτάθηκε να αγοραστεί καινούριος δορυφορικός δέκτης;
 

gpelekanos

New member
16 May 2010
48
Αφού η θέση Α είναι προτεραιότητας γιατί προτάθηκε να μπει η Nova εκεί; Δεν θα μείνει ο διακόπτης συνέχεια γυρισμένος στη θέση Α, αφού ο δέκτης της Nova βγάζει συνέχεια τάση; Δεν θα έπρεπε να μπει ο δέκτης της Nova στη θέση Β; Η τηλεόραση (που έχει ενσωματωμένο δορυφορικό δέκτη) βγάζει συνέχεια τάση; Αν όχι, γιατί προτάθηκε να αγοραστεί καινούριος δορυφορικός δέκτης;

Μου ειπε ο τεχνικος που εκανε την εγκατασταση οτι ο δεκτης της νοβα πρεπει οταν μπαινει δευτερο LNB να ειναι στην δεση Α του Diseqc. Δοκιμασα να βάλω την νοβα στην θεση Β του διακοπτη αλλα δεν εβρισκε σήμα.
Οσο για την τηλεοραση, αν δινει συνέχεια ρευμα δεν το γνωρίζω...
Αυτην την στιγμη το μονο σιγουρο ειναι οτι οταν βγαζω την νοβα απο το ρευμα εχω σημα απο τον ASTRA στην θέση Β του διακόπτη.

Σας ευχαριστω για την βοηθεια!
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Αυτην την στιγμη το μονο σιγουρο ειναι οτι οταν βγαζω την νοβα απο το ρευμα εχω σημα απο τον ASTRA στην θέση Β του διακόπτη.

Όταν ανοίγεις τον άλλο δέκτη που έχεις στην θέση (B) του priority switch τον δέκτη της Nova τον κλείνεις σε θέση standby η εξακολουθείς να τον έχεις συνεχεία ανοικτό ? Δεύτερο ερώτημα μου είναι είσαι σίγουρος ότι αγόρασες priority switch και όχι splitter ?
 

gpelekanos

New member
16 May 2010
48
Όταν ανοίγεις τον άλλο δέκτη που έχεις στην θέση (B) του priority switch τον δέκτη της Nova τον κλείνεις σε θέση standby η εξακολουθείς να τον έχεις συνεχεία ανοικτό ? Δεύτερο ερώτημα μου είναι είσαι σίγουρος ότι αγόρασες priority switch και όχι splitter ?

Τον δεκτη της Nova τον κλείνω απο το τηλεχειριστήριο, υπάρχει επιλογή Standby;;
O διακοπτης ειναι Priority....
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Απο το menu του δέκτη της Nova πας ρυθμίσεις-περιβαλλοντικές και έχεις δυο επιλογές χρόνος απενεργοποίησης που πρέπει να ειναι στο ποτέ και τύπος απενεργοποίησης που πρέπει να ειναι Αναμονη. Λογικά έτσι πρέπει να δουλεύει, έχεις άλλη μια δυνατότητα για να μην βάζεις και βγάζεις πρίζες αν δεν δουλεύει έτσι, την δεύτερη επιλογή την ορίζεις στην θέση Αδρανοποίηση απλά σε αυτή την περίπτωση μετα το πέρας κάποιων ωρών ο δέκτης δεν ανοίγει απο το control αλλά πρέπει να πατήσεις το power κουμπί απο την πρόσοψη του δέκτη.
 

gpelekanos

New member
16 May 2010
48
Σε ευχαριστω πολυ, νομιζω μολις μου έλυσες το πρόβλημα!!!
Θα το δοκιμάσω.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Ηταν τοσο απλό, λειτουργει με την επιλογή αδρανοποιηση , σε ευχαριστώ πολύ για την βοηθεια !!!