Aσυρματη συνδεση subwoofer

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

nikolas_s

Established Member
2 March 2015
141
Καλησπέρα σας, θα ήθελα να ρωτήσω εάν κανένας έχει σχετική εμπειρία με την ασύρματη σύνδεση av με sub, θεωρητικά είναι εφικτό απ την στιγμή που το sub είναι ενεργό, στην πράξη δεν ξέρω τι γίνεται……. Παράδειγμα ξέρω ότι η συχνότητες που στέλνονται στο sub είναι χαμηλές, στέλνονται όλες ασύρματα? Υπάρχει καθυστέρηση?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Αυτό που στέλνεται στο sub είναι αυτό που στέλνεις μέσω transmitter. Αν στο transmitter συνδέσεις πχ. την έξοδο του sub ενός ενισχυτή, θα στείλει το σήμα όπως είναι φιλτραρισμένο στη συχνότητα που έχεις επιλέξει. Δεν υπάρχει καθυστέρηση. Άλλωστε πολλά συστήματα έχουν ασύρματο subwoofer, όπως οι ηχομπάρες που έχουν ενσωματωμένο transmitter και receiver.

Παράδειγμα ασύρματου transmitter και receiver.

http://intl.jlaudio.com/jlink-trx-home-audio-wireless-kit-96102
 

nikolas_s

Established Member
2 March 2015
141
Ωραία, αυτήν την λύση την πρότεινα σε φιλαράκι για να μην τραβαει καλώδια μιας και το sub θελει να το βάλει μακριά από τον av απλα δεν ήξερα στην πράξη τα περί transmitter, έχουμε να προτείνουμε μάρκα η μοντέλο η δεν έχει τόσο σημασία?
 

katsim

Established Member
3 September 2014
141
Ωραια πατέντα, και ποσο κοστίζει αυτο το μαραφέτι ρε παιδια?
 

nikolas_s

Established Member
2 March 2015
141
βγάζει στανταρ line level απ οτι φανταζομαι, αντι καλωδιου φαντασου, κανα 100e αλλα δεν εχω βρει κατι εδω Ελλαδα, το ψαχνω ακομα.....

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Και φαντάζομαι ότι θα μπορεί να είναι πάνω από ένας δέκτης σε κάθε πομπό που αυτό συνεπάγετε με παραπάνω από 2 ενεργά sub, εκτός εάν αυτά τα μαραφέτια βγαίνουν μονο πακέτο πομπος και δέκτης μαζι.
 

nikolas_s

Established Member
2 March 2015
141
Όταν χαμηλώνεις την ένταση από τον ενισχυτή, το ασύρματο σήμα πως λειτουργεί? Το sub θα βαρεί στον δικό του ρυθμό? Λογικά το σήμα δεν θα είναι σταθερό!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
βγάζει στανταρ line level απ οτι φανταζομαι, αντι καλωδιου φαντασου, κανα 100e αλλα δεν εχω βρει κατι εδω Ελλαδα, το ψαχνω ακομα.....

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Και φαντάζομαι ότι θα μπορεί να είναι πάνω από ένας δέκτης σε κάθε πομπό που αυτό συνεπάγετε με παραπάνω από 2 ενεργά sub, εκτός εάν αυτά τα μαραφέτια βγαίνουν μονο πακέτο πομπος και δέκτης μαζι.

Ένας πομπός σε έως 4 δέκτες το συγκεκριμένο. Ένταση για το sub? Οι έξοδοι για το sub είναι προενίσχυσης. Επομένως...

TRX_Diagram1.jpg
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Άλλο ένα σετ από monitor audio.

http://www.monitoraudio.co.uk/products/wireless-link
Έχει και LFE in.

Εγώ έχω δοκιμάσει receiver ασύρματο που είχε η ηχομπάρα YSP-5600 της Yamaha. Η ηχομπάρα είχε το transmitter ενσωματωμένο, και το receiver SWK-W16 που έβρισκες στη συσκευασία το κούμπωνες επάνω σε οποιοδήποτε sub. Η ένταση ανέβαινε όπως ανέβαινε η ένταση της ηχομπάρας.

http://usa.yamaha.com/products/audio-visual/accessories/swk-w16/