Philips FC 670 Deck - Παιζει πιο γρηγορα (?)

Pytzamarama

Established Member
19 July 2006
269
Athens
Καλησπερα,

ανεσυρα το παλιο μου διπλο deck...ενα Philips FC 670

Εβαλα μια κασετα στη πρωτη πορτα και παρατηρησα οτι η φωνη του τραγουδιστη ηταν πιο πρίμα. Οχι σαν καρτουν αλλα σιγουρα υψηλοτερης συχνοτητας απο οτι επρεπε.

Θεωρω πως αυτο σημαινει οτι το κασετοφωνο παιζει πιο γρηγορα απο το κανονικο.

Εμπειρικα ξερει καποιος να μου πει πως μπορει να συμβαινει κατι τετοιο?
Aξιζει οικονομικα να το επιδιορθωσω ή να στραφω σε αγορα ενος μεταχειρισμενου deck? Σιγουρα δεν ειναι κασετοφωνο σουπερ αξιωσεων απλα υπαρχουν συναισθηματικοι λογοι (οι περισσοτεροι καταλαβαινετε τι εννοω)

Σας ευχαριστω

[BTW Στη δευτερη πορτα δεν γυρναει η κασετα αλλα δεν με ενδιαφερει ετσι κι αλλιως η αντιγραφη κασσετων.]
 
Αντιμετωπισα προσφατα το αντιθετο με το δικο σου προβλημα, που ειναι και πιο συνηθισμενο (να παιζει πιο αργα). Το δικο σου ειναι ασυνηθιστο. Υπαρχουν δυο περιπτωσεις:
1. Το μοτερ να εχει πραγματι προβλημα.
2. Η ηχογραφηση να εγινε σε κασετοφωνο με προβληματικο (αργο) μοτερ, οποτε ειναι φυσικο σε κανονικο μοτερ να ακουγεται οτι παιζει γρηγορα.
Το προβλημα υφισταται με ολες τις κασετες σου?
Κανε το εξης εμπειρικο τεστ: Βαλε μια (ή περισσοτερες, για ακριβεστερο συμπερασμα) κασετα C-60 να παιξει και χρονομετρησε το χρονο που θα κανει να παιξει τη μια πλευρα. Απο εμπειρια εχω διαπιστωσει οτι ο μεσος ορος του χρονου αυτου ειναι 31 λεπτα.
Ετσι θα βγαλεις συμπερασμα, οποτε θα ρυθμισεις αναλογα το μοτερ της συσκευης (αν χρειαζεται).

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Α... ξεχασα..... Υπαρχει και μια τριτη περιπτωση, να μην παταει καλα το στρογγυλο λαστιχενιο ραουλο του καπσταν στον κινητηριο αξονα του μοτερ που προσδιδει τη σταθερη ταχυτητα στην ταινια (η οποια ταινια περνα αναμεσα τους), με αποτελεσμα να την μαζευει με μεγαλυτερη ταχυτητα το δεξι ραουλο περιτυλιξης της ταινιας εντος της κασετας.
 

Pytzamarama

Established Member
19 July 2006
269
Athens
Ευχαριστω για την απαντηση σου.

Θα παω στο πατρικο να ανασυρω μερικες κασετες.

Ολα τα decks εχουν καποιο ποντεσιομτερο ρυθμισης της ταχυτητας?

Τωρα που μου ειπες για τα ραουλα. Εχει δυο ραουλα υποθετω επειδη ειναι 2-διευθυνσεων το playback (νομιζω ανεβαινει μονο το ενα...θα το τσεκαρω). Τα καθαρισα με οινοπνευμα. Υπαρχει κατι αλλο που θα μπορουσα να κανω?

Επισης ξερει καποιος να πωλουνται κασετες reference με ηχογραφημενο καποιας συγκεκριμενης συχνοτητος τονο που θα μπορουσα να αναπαραξω μετα και στο PC ωστε παιζοντας με την ταχυτητα να βρω που συμπιπτει ο τονος μεταξω deck και pc?

Ευχαριστω
 
Last edited:
Η ρυθμιση της ταχυτητας δεν γινεται εξωτερικα. Το ποτενσιομετρο ειναι ενσωματωμενο πανω στο μοτερ.
Προσφατα ρυθμισα με αυτο την ταχυτητα στο δικο μου. Τσεκαρε πρωτα αυτα που σου ειπα, και μετα πας στο μοτερ.
Βαλε 2-3 κασετες και χρονομετρησε το play (με ακριβεια δευτερολεπτων).
Μια αλλη λυση (για τη διαγνωση του προβληματος) ειναι να χρονομετρησεις μια κασετα σε καποιο αλλο κασετοφωνο φιλου σου, το οποιο παιζει σωστα, και μετα την ΙΔΙΑ κασετα στο δικο σου.