Hacksaw Ridge

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Ψηφίστε την Ταινία:


  • Total voters
    0

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,483
Εκεί ψηλά.....
Hacksaw_Ridge_2016.jpg




Πρωταγωνιστούν: Άντριου Γκάρφιλντ, Σαμ Γουόρθινγκτον, Λουκ Μπρέισι, Τερέζα Πάλμερ
Χιούγκο Γουίβινγκ, Ρέιτσελ Γκρίφιθς, Βινς Βον

Σκηνοθεσία: Μελ Γκίμπσον

Διάρκεια ταινίας: 139' λεπτά

Ημ. κυκλοφορίας: 10 Νοεμβρίου 2016

Imdb

Υπόθεση: Ο Ντος κατά την διάρκεια της μάχης Okinawa , μίας από τις πιο αιματηρές του Β’ παγκοσμίου πολέμου,
έσωσε πάνω από 75 άντρες χωρίς να ανοίξει πυρ ή έστω να φέρει όπλο. Ήταν ο μόνος Αμερικανός στρατιώτης του
Β' παγκοσμίου πολέμου που βρέθηκε στην πρώτη γραμμή των μαχών και πρόσφερε τα μέγιστα χωρίς να φέρει
οπλικό εξοπλισμό αφού είχε την πεποίθηση ότι ακόμα και ο πόλεμος δεν δικαιολογεί τους σκοτωμούς.

Πρόσφερε ιατρικές υπηρεσίες στον στρατό μεταφέροντας τους τραυματισμένους από τις γραμμές του εχθρού ενώ
βρέθηκε πολλές φορές αντιμέτωπος με πυρά και τραυματίστηκε σοβαρά από χειροβομβίδα. Ο Ντος ήταν ο πρώτος
αντιρρησίας συνείδησης στην ιστορία των ΗΠΑ που έλαβε Μετάλλιο Τιμής.





O νεαρός πρωταγωνιστής μου την βαράει αφάνταστα. Έχει αυτό το ενοχλητικό υπογελάκι συνέχεια που σουρχεται να του σπάσεις τα μούτρα :AFADF0:


Όμως η ταινία αν και μεγαλούτσικη είναι καλοσκηνοθετημένη από τον Μελ Γκίμπσον που προσπαθεί να επανακάμψει τουλάχιστον ως σκηνοθέτης
και με ένα πάρα πολύ καλό κάστινγκ που απαλύνει λίγο την παρουσία του Γκαρντφιλντ.

Στην ταινία παίζει ένα ρολάκι (λάκυ Φόρντ) ο γιός του Γκίμπσον.





 
Last edited by a moderator:

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,692
Clermont-Ferrand, France
Κορυφαία ταινία για μένα, μόνο και μόνο για τις σκηνές μάχης. Οι καλύτερες που έχω δει. Ακόμα και από το Saving pricate Ryan. Εκτός του ότι είναι αληθινή ιστορία και πραγματικά συγκινεί και διδάσκει.
Επίσης πολύ καλός ήχος και φωτογραφία.

Sent from my SM-N920C using Tapatalk
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,483
Εκεί ψηλά.....
Καπου ειχα διαβασει οτι δεν κοστισε και πολλα.....μαλλον θεωρηθηκε χαμηλου προυπολογισμου κατι που φαινεται απο ενα εμπειρο ματι στις σκηνες που "κοστιζουν" στις μαχες δηλαδη . Ομως ειναι τοσο καλη η σκηνοθεσια του Γκιμπσον που δεν αφηνει να φανουν οι ατελειες αυτες της παραγωγης.

Εκτος απο το σημειο που ερχεται το λεφουσι των Ιαπωνων να επιτεθει (μαχη της Οκιναουα) που το παρακαναν λιγο σε αριθμους...
 

kostis

AVClub Enthusiast
26 January 2007
876
Κόρινθος
Απάντηση: Hacksaw Ridge (2016)

Πολύ μέτρια ταινία για μένα. Καλιτεχνικά μιλώντας είναι τίποτα. Απλά μια αμερικανιά ολκής την 1η ώρα. Στη 2η ώρα έχουμε τη μάχη και τον άθλο του πρωταγωνιστή που σαν γεγονός μπορεί να είναι σημαντικό, αλλά σαν κινηματογράφιση τίποτε περισσότερο από εφέ που απλώς προσπαθούν να εντυπωσιάσουν. Για να μη σχολιάσω τα τελευταία 10 λεπτά της αντεπίθεσης που τα "γιαπωνεζάκια¨ πέφτουν σα μύγες για να χειροκροτήσει το κοινό τους γενναίους γιάνκηδες. Χάλια.
 

Che

AVClub Addicted Member
1 September 2008
1,774
ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
Re: Hacksaw Ridge (2016)

Μια μάχη Χωρίς προηγούμενο που βοηθάει ακόμα περισσότερο την*ταινία Hacksaw Ridge, να βγάλει έναν απίστευτο δυναμισμό, μια ένταση που θα παρασύρει τον θεατή και γενικότερα όλα όσα πρέπει να έχει μια πολεμική ταινία, με καταπληκτική φωτογραφία, προσεγμένη σκηνοθεσία, σκηνικά, αλλά επιτέλους και τους χαρακτήρες που της αξίζουν.
Το Hacksaw Ridge*σίγουρα ανήκει στις αξιομνημόνευτες ταινίες του είδους (είναι πιο κάτω από*αριστουργήματα του παρελθόντος, αλλά φυσικά μπορεί να σταθεί δίπλα τους), λίγο πιο κάτω από το στρατιώτη Ράιαν , αποτελώντας μια δυναμική ταινία,*χορταστική, η οποία περνάει σπουδαία μηνύματα χωρίς υπερβολές, θα σας συγκλονίσει , ενώ παράλληλα καταφέρνει να πάει το είδος ένα βήμα παραπέρα*και είναι αποδεδειγμενα ότι καλύτερο έχουμε δει τα τελευταία χρόνια .
Τεχνικά έδωσε ρέστα , η εικόνα αλλά πάνω απ' όλα ο ήχος σε Dolby ATMOS στο home cinema μου ήταν ότι καλύτερο , σκέτη απόλαυση!
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
Re: Hacksaw Ridge (2016)

δεν με τρέλανε για αν πω ότι είδα την καλύτερη πολεμική ταινία αλλά ειναι πάνω του μετρίου έως καλή περίμενα περισσότερη μάχη αλλά μαλλον η ταινία ήθελε να δώσει άλλα μηνύματα
ψηφίζω καλή
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Re: Hacksaw Ridge (2016)

Πάνω απο καλη, κάτω απο πολύ καλη. Κυρίως γιατί διαφωνω με τον che ως προς το "η οποία περνάει σπουδαία μηνύματα χωρίς υπερβολές".
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Re: Hacksaw Ridge (2016)

Καλή ή και πολύ καλή ταινία ανάλογα το που θα δώσει βάση ο κάθε ένας. Όντως έχει πολύ καλές σκηνές μάχης.
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Απάντηση: Hacksaw Ridge (2016)

Προσωπικα με εκνευρίζει ο ηθοποιός που υποδιεται τον κεντρικό ήρωα...
Εχει ενα μόνιμο υφάκι ειρωνικό..
Κατα τα αλλα προσωπικα -αν και προβλέψιμη- μου αρεσε αρκετά έως και πολυ.
(Σε πολλα μου θύμισε την διάσωση του στρατιώτη Ράιαν και το Ήμασταν κάποτε στρατιώτες..
Ψήφισα πολυ καλη)
 

kostagg

Senior Member
25 March 2008
330
Κορινθία
Απάντηση: Hacksaw Ridge (2016)

Εξαιρετική σίγουρα δεν είναι, πολύ καλή όμως ναι.
Αρκετά κοινότυπη αλλά σε κάνει και κολλάς.
Κάπως αμερικανιά αλλά με κεκαλυμμένο τρόπο που θες να συνεχίσεις να την βλέπεις.
Νομίζω ότι πρέπει να την δείτε.
 

aris464

Senior Member
20 May 2007
546
Ροδος
Re: Απάντηση: Hacksaw Ridge (2016)

Πολυ καλη ταινια που με εξαιρετικη μαεστρια καταφερνει να κρυψει τις αδυναμιες της.Το καλυτερο της κομματι oμως ειναι οτι τελειονωντας σου δημιουργει μια τεραστια επιθυμια να δεις ξανα Saving private Ryan, Band of brothers και Τhe thin red line οποτε τωρα περναω ακομα πιο super!
Βεβαια η συγκριση την κανει λιγοτερο καλη αλλα δεν πειραζει!
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Re: Hacksaw Ridge (2016)

Αφού το πας έτσι πάνε και στο platoon, τον Ελαφοκυνηγό και το αποκαλυψη τώρα και πες μας μετα πως σου φαίνεται :p
 

s.l.

Established Member
15 November 2006
149
Re: Hacksaw Ridge (2016)

Καλή ως πολύ καλή σε όλα της.
Σκηνοθεσία, κείμενα, ερμηνείες, μουσική.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Καλουλα, κυρίως λόγω ήχου / εικόνας

Σαν ταινία, κλασική Αμερικανια / "αληθινή ιστορία"

Για HC, βλέπεται ευχάριστα
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Σκηνοθετικά, οι καλύτερες σκηνές μάχης που έχω δει... Ο άνθρωπος δεν παίζεται σε τέτοια, είχε φανεί και στο braveheart... Σίγουρα θα σάρωνε και σε βραβεία, αν δεν είχε απέναντι του το γνωστό λόμπυ, του οποίου ο Μελ του έχει διακορευσει το ρουθουνι...

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

mmanous13

New member
23 December 2008
92
αθηνα
μου αρεσε η ταινια, οπως επισης μου αρεσε και ο πρωτογωνιστής. Ειναι απο τις ταινιες που θα κρατουσα στο αρχειο μου.