Ρυθμιση avr 4100 βοήθεια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Αν θέλεις να ρυθμίσεις το σύστημα σύμφωνα με τις προδιαγραφές THX, ρυθμίζεις όλα τα ηχεία small και τις χαμηλές κάτω από 80 Hz τις στέλνεις στο sub.

Διαφορετικά αν έχεις πολύ καλά ηχεία δαπέδου και δυνατούς τελικούς τα ρυθμίζεις large.
 

Kantalis

New member
13 February 2017
5
20170131_151231.jpg
[/URL][/IMG]

εχω τα q acousticκαι, 2 10 sub ενα yamaha κσι ενα jamo και κεντρικο ενα dali τη σηχνοτητες πρεπει να τα βαλω τα ηχεια και τα sub ειναι σχεδον κλειστα αλιος τριζει ολο το σπιτι
ευχαριστω πολλη
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Δοκίμασε να βγάλει το αριστερό sub εκτός συστηματος, να δώσεις αέρα στα fl και fr και να τρέξεις το audyssey. Τα μπροστά όπως σου είπε και ο Τόλης κροσαρε τα στα 80hz. Αλλα όπως εχεις στριμωξει τα ηχεία τώρα και όπως βλέπω την επίπλωση δεν είναι παράξενο που εχεις τριγμούς. Δοκίμασε αυτό με τον αέρα και βλέπουμε. Το sub δεν το κροσαρουμε απο το ρυθμιστικό πίσω. Αφήνουμε τη δουλεια αυτή στο audyssey.
Το δεύτερο sub αστο εκ πρώτης εκτός και πάρτι απο εκεί να δουμε πως θα παει. Εναλλακτική θέση για αυτό κάπου αλλου στο σαλόνι υπάρχει;

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Φερέ και την φάτσα των ηχείων τουλάχιστο 10εκ. μπροστά απο το έπιπλο.
 

Kantalis

New member
13 February 2017
5
Απάντηση: Re: Ρυθμιση avr 4100 βοήθεια

να τα δηλωσο μικρα και το κεντρικο?
το κεντρικο σε τη συχνοτητα να το κροσαρο?
το syb τα ριθμυτικα του συχνοτητα ενταση musik h movie normal h reverve ?
και το sub απο τον ενυσχιτη σε τη συχνοτητα ?
κερναω ρακες εδα που κανει κρυο κανω και τραπεζι βλεπουμε και ταινια και το φτιαχνουμε
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Είσαι τυχερός που μου πεφτεις μακρυά.
Όλα στα 80 hz.
Το sub δε νομιζω να έχει τεράστια διάφορα μεταξύ του music και του movies. Ακούς και διαλέγεις. Την πολικότητα στο normal.
Αλλα αμα δε δώσεις χώρο εκεί μπροστά, δύσκολα τα πράματα.
Δοκίμασε αυτό που σου λέω. Βγάλε το ενα sub και δώσε αέρα στα ηχεία. Τρέξε το calibration, πήγαινε τα cross στο 80 και δες καμια ταινιουλα. Μετα ψάχνουμε αν χρειαζεται και που χωράει το 2ο sub
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Ετσι όπως τα χεις κολλήσει όλα, ηχεία, υπογούφερ στον τοίχο και δεν μπορούν να πάρουν αναπνοή ό,τι ισοστάθμιση και να κάνεις το μπουμάρισμα που έχεις δεν το αποφεύγεις. Δες αν μπορείς να βάλεις σε άλλη θέση τα υπογούφερ, πλάι η πίσω και φέρε τα ηχεία μπροστά μισό μέτρο από πίσω και πλάι για να παίξει σωστά το σύστημα.
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
Αν θέλεις να ρυθμίσεις το σύστημα σύμφωνα με τις προδιαγραφές THX, ρυθμίζεις όλα τα ηχεία small και τις χαμηλές κάτω από 80 Hz τις στέλνεις στο sub.

Διαφορετικά αν έχεις πολύ καλά ηχεία δαπέδου και δυνατούς τελικούς τα ρυθμίζεις large.

Δοκίμασε να βγάλει το αριστερό sub εκτός συστηματος, να δώσεις αέρα στα fl και fr και να τρέξεις το audyssey. Τα μπροστά όπως σου είπε και ο Τόλης κροσαρε τα στα 80hz. Αλλα όπως εχεις στριμωξει τα ηχεία τώρα και όπως βλέπω την επίπλωση δεν είναι παράξενο που εχεις τριγμούς. Δοκίμασε αυτό με τον αέρα και βλέπουμε. Το sub δεν το κροσαρουμε απο το ρυθμιστικό πίσω. Αφήνουμε τη δουλεια αυτή στο audyssey.
Το δεύτερο sub αστο εκ πρώτης εκτός και πάρτι απο εκεί να δουμε πως θα παει. Εναλλακτική θέση για αυτό κάπου αλλου στο σαλόνι υπάρχει;

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Φερέ και την φάτσα των ηχείων τουλάχιστο 10εκ. μπροστά απο το έπιπλο.

Συγγνώμη που θα φανώ ξανά ο κακός της παρέας, αλλά μπορεί να μου πει κάποιος γιατί θα πρέπει κάποιος που δεν διαθέτει THX certified speakers THX certified Subwoofer και THX certified Amplifier, να ορίσει όλα του τα ηχεία small και το crossover στα 80hz έτσι απλά αβασάνιστα?
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Εν προκειμένω για να ξαλαφρώσει την περιοχή γύρω από τα ηχεία από το απίστευτα πολύ χαμηλό - μπούγιο.
Η πιο σωστή λύση θα ήταν να μείνουν μόνο οι δύο κολώνες, το κεντρικό και βαριά βαριά το ένα sub.
Επίσης δεν έχω καταλάβει όλα αυτά τα δορυφοράκια πως έχουν δηλωθεί.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Είναι κάποια στάνταρ προδιαγραφές ήχου και εικόνας επινοημένες απ τον Λούκας για άριστη ακρόαση ταινιών κατά τα δικά του γούστα τα οποία βέβαια έχουν πάρει κάποιες πιστοποιήσεις αλλά αυτό δε σημαίνει ότι είναι και πανάκεια.
Διάβασε στο σύνδεσμο έτσι πληροφοριακά: https://en.wikipedia.org/wiki/THX
 

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Αυτό ακριβώς θέλω να πω.. Είχα παλιά κάποια logitech 5.1 τα οποία ήταν THX certified.... Ε και;
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Αυτό ακριβώς θέλω να πω.. Είχα παλιά κάποια logitech 5.1 τα οποία ήταν THX certified.... Ε και;

Τίποτα απλά κάποιος κατασκευαστής εκμεταλλεύεται εμπορικά ότι η συσκευή του έχει πιστοποίση ΤΗΧ γιατί σημαίνει ότι τηρεί κάποια πρότυπα αναφοράς σε σχέση με κάποια άλλη που δεν έχει.
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο αν τα μηχανήματα είναι πιστοποιημένα από την THX για να αποφασίσει πως θα κάνει την διαχείριση των χαμηλών. Απλά οι κύριοι εκεί προτείνουν από 80 Hz και κάτω να πηγαίνουν στο sub προφανώς γιατί οι συγκεκριμένες συχνότητες συμπεριφέρονται διαφορετικά από τις υπόλοιπες όσο αναφορά την κατευθυντικότητά τους.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Προσωπικά πιστεύω ότι αν το sub είναι ανώτερο των ηχείων καλό είναι οι χαμηλές συχνότητες να πάνε εκεί. Αν πάλι συμβαίνει το αντίθετο και φυσικά διαθέτεις και την κατάλληλη δύναμη για να τροφοδοτήσεις τα ηχεία (τελικούς), τότε τα δηλώνεις large και αφήνεις το sub να αναπαράγει αυτούσιο το 0.1 κανάλι. Αυτή όμως είναι μόνο η θεωρία. Φυσικά χρειάζεται πειραματισμός.
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
Δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο αν τα μηχανήματα είναι πιστοποιημένα από την THX για να αποφασίσει πως θα κάνει την διαχείριση των χαμηλών. Απλά οι κύριοι εκεί προτείνουν από 80 Hz και κάτω να πηγαίνουν στο sub προφανώς γιατί οι συγκεκριμένες συχνότητες συμπεριφέρονται διαφορετικά από τις υπόλοιπες όσο αναφορά την κατευθυντικότητά τους.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Προσωπικά πιστεύω ότι αν το sub είναι ανώτερο των ηχείων καλό είναι οι χαμηλές συχνότητες να πάνε εκεί. Αν πάλι συμβαίνει το αντίθετο και φυσικά διαθέτεις και την κατάλληλη δύναμη για να τροφοδοτήσεις τα ηχεία (τελικούς), τότε τα δηλώνεις large και αφήνεις το sub να αναπαράγει αυτούσιο το 0.1 κανάλι. Αυτή όμως είναι μόνο η θεωρία. Φυσικά χρειάζεται πειραματισμός.

Εγώ όμως είμαι σίγουρος ότι τα πιστοποιημένα κατά THX μηχανήματα χρησιμοποιούν και μια πολύ πιο απότομη αποκοπή συχνότητας στα crossover τους που σε συνδυασμό και με τα πιστοποιημένα ηχεία κάνουν τα 80hz το ιδανικό σημείο για τις συγκεκριμένες προδιαγραφές. Αυτό όμως δεν είναι και ο απόλυτος κανόνας γιατί και σε μικρά ηχεία πιστοποιημένα, παίζουν και αποκοπές στα 120-150Hz.

Βασικά αυτό που ονομάζουμε πιστοποίηση προδιαγραφών THX δεν είναι έλεγχος ποιότητας αλλά συγκεκριμένες προδιαγραφές που οι κατασκευαστές οφείλουν να ακλουθούν.
 
Last edited:

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Οφείλουν να τις ακολουθούν ΑΝ θέλουν να βάλουν το συγκεκριμένο λογότυπο στη συσκευή τους, δεν είναι υποχρεωμένοι όμως, να το ξεκαθαρίσουμε αυτό γι αυτούς που δεν ξέρουν τι ρόλο παίζουν τα συγκεκριμένα λογότυπα. Απλά τα στάνταρ αναφοράς και τα λογότυπά τους παίζουν ρόλο στην προσέλκυση του αγοραστικού κοινού που θέλει να ξέρει αν κάποια συσκευή τηρεί και ποια απ αυτά τα πρότυπα, είναι καθαρά θέμα marketing.
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Συμφωνώ και με τους δυο σας, Κώστα και Αντώνη. Αν ένα ηχείο έχει το λογότυπο THX δεν σημαίνει ότι ακούγεται καλύτερα από ένα άλλο που δεν έχει. Κόλπα των εταιρειών με στόχο να αποσπάσουν μεγαλύτερο μερίδιο της αγοράς, προσθέτοντας ένα επώνυμο λογότυπο, από ένα καταναλωτικό κοινό που τις περισσότερες φορές είναι ανημέρωτο στον τομέα του ήχου.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Παίζουν πολλά πράγματα ρόλο κι είναι τεράστια συζήτηση, έχω δύο τελικούς ΤΗΧ αλλά τα ηχεία δεν είναι ΤΗΧ. Αν υποθέσουμε ότι ήταν και τα ηχεία αυτό σημαίνει ότι ήμουν οκ στα πρότυπα του Λούκας; Δεν θα πρεπε να είναι όλη η αλυσίδα ΤΗΧ; Τα καλώδια, η πρίζα, ο χώρος, τι να λέμε τώρα; Βρήκα τι θα κάνω, θα φωνάξω τον Λούκας στο χώρο μου να μου δώσει πιστοποίση ΤΗΧ και θα κολλήσω ένα τεράστιο αυτοκόλλητο στην είσοδο της πόρτας. :a0210: