Mixer 1v in 1v out.

giorgio76

New member
13 February 2017
8
Την καλησπέρα μου στο forum και ευχαριστώ για την φιλοξενία.
Είναι το πρώτο μου post εδώ και θα ξεκινήσω ζητώντας την βοήθεια σας για το παρακάτω σχηματικό.
Θέλω να φτιάξω το παρακάτω mixer όπως είναι με τρεις εισόδους 1v in 1v out αλλα όμως δεν γνωρίζω τις τιμές που χρειάζεται για να γίνει.Στα χερια μου αυτήν την στιγμή έχω 2 ζευγάρια 741 και opa602,μαζί με ποτενσιόμετρα 3x 50k και 3x 10k.
Ευχαριστώ.
 

Attachments

  • audio-mixture-circuit-using-741.png
    audio-mixture-circuit-using-741.png
    51.4 KB · Views: 101

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Καλώς όρισες.

Δώσε λίγο περισσότερες πληροφορίες για να έχεις καλύτερα βοήθεια, το σχέδιο φαίνεται ως μίκτης στην είσοδο προενισχυτή και προφανώς γραμμής σήματος από πηγές όπως cd, dac και τα σχετικά.
Τι ακριβώς επιθυμείς εσύ να μιξάρεις, πηγές ή μικρόφωνα;
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Όταν σχεδιάζουμε ένα κύκλωμα, θέλουμε πάντα βοηθητικά προγράμματα όπως το LTSpice τα οποία μας ανατροφοδοτούν για τα λάθη μας...είναι όμως προχωρημένες διαδικασίες.
Σε ένα κύκλωμα σαν αυτό που έβαλες, θέλεις πρώτον βοήθεια από τα σχηματικά που δίνουν οι τελεστικοί (datasheet) και όλα αυτά σε ένα LTSpice για να έχεις πραγματική ανατροφοδότηση.

Καταλαβαίνω ότι ψάχνεις σε πρώτη φάση κάτι έτοιμο που απλά θα το αντιγράψεις για να ξεκινήσεις.
Δυστυχώς εδώ μέσα δεν εντρυφούμε σε μίκτες, γιατί ξεφεύγουν από το Hi-Fi που αναζητούμε...αλλά για ρίξε μια ματιά στα σχέδια που προτείνονται στο http://www.gr.circuitlib.com/index.php/didaktika/kyklvma/39-pos-na-kataskevasete-mia-konsola-ixou
μήπως και σε βοηθήσουν, έχει και θεωρητικό μέρος το οποίο είναι στα θετικά του.
Εν τω μεταξύ κάνε υπομονή για τυχόν βοήθεια και από άλλο μέλος.
 

giorgio76

New member
13 February 2017
8
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις το ltspice το είχα δοκιμάσει αλλα δυστυχώς δεν κατάφερα να βρω άκρη λόγο ελλιπών γνώσεων.....Διάβασα το link που μου έστειλες και μου λύθηκαν αρκετές απορίες.Aυτο που μπορώ να κάνω είναι να προχωρήσω με τις τιμές που μου έγραψαν παρακάτω.Τα υλικά θα τα προμηθευτώ και θα πειραματιστω, μια τελευταία ερώτηση όσο αφορά το τροφοδοτικό.Ποσα volt να το φτιάξω, 24v μήπως είναι ενδεικτική τιμη?