Zidoo x10

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,870
Κοιτώντας στο mailbox μου ήρθε ένα promo για ένα νέο μηχανάκι που θα παρουσιαστεί σε λίγες μέρες .. το x10.
Να υποθέσω ότι θα είναι η απάντηση στον 'δρακο' της Beelink με android 7 ή ότι το x9s μας τελείωσε και πάμε για αλλά;
 

vertical

Supreme Member
15 November 2011
3,335

vertical

Supreme Member
15 November 2011
3,335
Καλαίσθητο και με ωραίο panel. Δεν ξέρω πάντως αν έχει fan (από το πίσω άνοιγμα) αλλά αν έχει θα είναι φασαριόζικο.
 

vertical

Supreme Member
15 November 2011
3,335
Το SEA I πάντως δεν έχει fan. Επέλεξαν βέβαια το οριζόντιο design για να μην επιβαρύνει με θερμοκρασία την πλακέτα.
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,870
Ναι δειχνει πολυ ομορφο ααλλα ουτε και εγω θα του εβαζα το δισκο μεσα..

Βλεπω οτι αλλαξανε και το VFD σε κατι πολυ καλυετρο...
Το ευχαριστο με αυτο ειναι οτι το λογισμικο του x9s δεν θα εγκαταληφθει και θα εχουμε σιγουρα εξελιξη για κανενα χρονο ακομα μιας και πρακτικα ειναι οι ιδιες συσκευες..
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,870
Απάντηση: Re: Zidoo x10

Δεν θα του εβαζα αν δεν εχει ανεμιστηρακι.
Αν εχει ανεμιστηράκι χαλαρά...

Κοιτοντας το απο πισω βλεπω γριλλιες ανεμιστηρα..
Πιστευω οτι εχει, το θεμα ειναι ποσο αθορυβος θαναι...
Το μηχανακι αυτο φτιαχτικε για να χτυπησει στα ισα το 'δρακο'.
To σημαντικο ειναι παντως κατα την γνωμη μου το απροβληματιστο λογισμικο. Πιστευω οτι θα το εξελιξουν σιγουρα για κανενα χρονο ακομα και αυτο ειναι πραγματικα καλο νεο για εμας...
 

vertical

Supreme Member
15 November 2011
3,335
Re: Απάντηση: Re: Zidoo x10

Κοιτοντας το απο πισω βλεπω γριλλιες ανεμιστηρα..
Πιστευω οτι εχει, το θεμα ειναι ποσο αθορυβος θαναι...
Το μηχανακι αυτο φτιαχτικε για να χτυπησει στα ισα το 'δρακο'.
To σημαντικο ειναι παντως κατα την γνωμη μου το απροβληματιστο λογισμικο. Πιστευω οτι θα το εξελιξουν σιγουρα για κανενα χρονο ακομα και αυτο ειναι πραγματικα καλο νεο για εμας...

Το σημαντικό είναι να πάνε σε Android 7.0, να δουλέψει το passthrough στο Kodi, να μην περιμένουμε πότε θα βγάλει η Zidoo fork και απλά να συνεχίζουν να υποστηρίζουν το πολύ καλό δικό τους player.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,398
Μεταμορφωση
Re: Απάντηση: Re: Zidoo x10

Το σημαντικό είναι να πάνε σε Android 7.0, να δουλέψει το passthrough στο Kodi, να μην περιμένουμε πότε θα βγάλει η Zidoo fork και απλά να συνεχίζουν να υποστηρίζουν το πολύ καλό δικό τους player.

Απο τη στιγμή που σε ολα τα μηχανακια εχουν τις δικες τους εκδοσεις του KODI, χλώμο το κοβω να αλλάξουν.
Το Nougat σε media player μου ειναι σχεδόν αδιάφορο. Δεν νομιζω οτι εχει να προσφέρει κάτι διαφορετικό.
Τα android TV licenced μηχανάκια ειναι οντως αλλη φάση.
 

vertical

Supreme Member
15 November 2011
3,335
To Nougat το αναφέρω ως ευκαιρία να πάνε σε κάτι καθαρό ώστε να υλοποιούνται τα σωστά APIs. Το Marshmallow που έχουν αυτή τη στιγμή είναι τόσο μπαλωμένο που φτιάχνουν το ένα και σπάνε κάτι άλλο. Αν δει κανείς στο forum της Zidoo, έχουν ματώσει να το κάνουν να παίζει Netflix και Amazon prime. Και το θέμα δεν είναι απλά να τα παίξει αλλά να τα παίξει και σωστά, με τη σωστή ανάλυση (που και αυτή επηρεάζεται από τα μπαλώματα λόγω DRM). Η Zidoo θα έπρεπε να υιοθετήσει τη νοοτροπία της Xiaomi και όχι των φθηνών κινέζικων εταιρειών που βγάζουν android boxes κατά ριπάς. Δηλαδή να βγάλει ένα στιβαρό μηχάνημα που ακολουθεί όσο γίνεται τα standards και όχι να κοιτάει πως θα δώσει rooting. Αν κάποιος θέλει να παίξει με rooting, υπάρχουν εκατοντάδες άλλα μηχανάκια γι'αυτή τη δουλειά. Ένα μηχάνημα σαν το x9s και το x10 θα έπρεπε να απευθύνονται στον a/vphile σαν έτοιμη λύση out of the box. Αν ήθελα να παίξω θα έπαιρνα ένα Pi.
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,870
Συμφωνώ και εγώ.
ΑΝ θέλουν να ξεχωρίσουν από το σορό θα πρέπει να επικεντρωθούν σε 'καθαρο' android. Τα υπόλοιπα είναι ναχαμε να λέγαμε...
Θα φτιάχνουν το ένα θα χαλάνε το άλλο...
Πάντως μια και το φέρε η κουβέντα φαίνεται ότι σύντομα θα υπάρχουν εξελίξεις στο θέμα του Kodi 17..
Αντιγράφω από το forum τους..

"it seems A5 and A5S is the first one to get kodi 17. we should fallow shortly"
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,398
Μεταμορφωση
Re: Απάντηση: Zidoo x10

Συμφωνώ και εγώ.
ΑΝ θέλουν να ξεχωρίσουν από το σορό θα πρέπει να επικεντρωθούν σε 'καθαρο' android. Τα υπόλοιπα είναι ναχαμε να λέγαμε...
Θα φτιάχνουν το ένα θα χαλάνε το άλλο...
Πάντως μια και το φέρε η κουβέντα φαίνεται ότι σύντομα θα υπάρχουν εξελίξεις στο θέμα του Kodi 17..
Αντιγράφω από το forum τους..

"it seems A5 and A5S is the first one to get kodi 17. we should fallow shortly"

Το Α5s λογικά θα το "δούμε" απο κοντά συντομα ;)