LG 60UH605V Ώρα καλιμπραρίσματος

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,713
ΑΘΗΝΑ
Ηρθε η ωρα του καλιμπραρισματος λοιπον..
Εξ αρχης γνωριζαμε οτι η Lg δεν ειναι..Pioneer 5090H(πρωην καψουρα)αλλα ημουν βεβαιος, οτι με τον επιστημονα Μανωλη Καστρουνη,θα παρω σιγουρα καλυτερα αποτελεσματα,απο αυτα που ειχα παρει απο τις δικες μου ρυθμισεις(οσο μπορουσα δηλαδη..).
Ξεκινηνησαμε με το iSfExpertMode(φωτεινος χωρος).δυστηχως παροτι το συγκεκριμενο Mode ειναι-θεωρητικα-για επαγγελματιες,ουσιαστικα δεν βοηθησε καθολου.
χρωματα και καμπυλη αλλου για αλλου-ενα φτιαχναμε,2 χαλαγαν..
επομενη λογικη κινηση,cinemamode,το οποιο εχει ακριβως τις ιδιες «ψαχμενες» ρυθμισεις με το expert.
Εδω ειδαμε φως..το πανελ ακουγε σωστα σε καθε πειραγμα του Μανωλη,οποτε και ξεκινησε ενα ενα να τα φερνει στο επιθυμητο σημειο.
Και εδω βεβαια η Lg δεν βοηθαει(ειπαμε δεν ειναι Pioneer)αλλα αυτη η διαδικασια μεσω μενου μια μια ρυθμιση ανα χρωμα με 3 παραμετρους το καθενα και το κοντρολ ανα χειρας,θελει υπομονη..γαιδουρινη.
Σιγα σιγα,τα διαγραμματα στο προγραμμα καλιμπραρισματος,ηρθαν στα..ισα τους.
Αποτελεσμα:Μηδαμηνες αποκλισεις και σφαλματα μετα απο μια πολυ χρονοβορα ρυθμιση,που-ευτυχως-ειχε πολυ καλα αποτελεσματα.
Οι-ουσιαστικες-διαφορες στο γυμνο ματι,ηταν κατι παραπανω απο εμφανης.
Ανεβασμενη αντιθεση,ισσοροπημενα χρωματα και αντιο στα καμμενα λευκα.
Στο μαυρο δεν περιμεναμε ετσι κι`αλλιως πολλα πραγματα(Ips πανελ)αλλα το ανεβασμα της αντιθεσης σε συνδυσμο με το σωστο γαμμα,βοηθησαν εστω και λιγο να βελτιωθει και αυτο το κομματι.
Το μονο κακο στην ολη υποθεση,ειναι οτι ναι μεν αποθηκευονται οι ρυθμισεις,αλλα εαν γινει κατα λαθος μια επαναφορα,τα χανουμε ολα.
Μοναδικος τροπος,φωτογραφιες ή χαρτι και μολυβι.
Γενικα η τηλεοραση εδειξε οτι τελικα ειχε περιθωριο βελτιωσης,οπως μου ειχε πει ο Μανωλης οταν τον ρωτησα .
ετσι κι αλλιως ειναι ανθρωπος που εαν η τηλεοραση δεν εχει περιθωρεια βελτιωσης,δεν μπαινει στον κοπο να σε επισκεφτει..
δεν γραφω πιο αναλυτικα,διοτι μεχρι εδω γνωριζω.
Αυτο που με ενδιαφερει ειναι το αποτελεσμα το οποιο με αφησω φουλ ικανοποιημενο.

Ευχαριστω Γιατρε..:grinning-smiley-043:grinning-smiley-043:grinning-smiley-043
 

elmajiko

New member
16 December 2007
60
Re: LG 60UH605V ΩΡΑ ΚΑΛΙΜΠΡΑΡΙΣΜΑΤΟΣ

Αγορασα τη συγκεκριμενη τηλεοραση και δεν ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο εικονα σε ταινιες hd και ποδοσφαιρο hd novasport.
Τι ρυθμισεις πρεπει να κανω?
 

cult

Established Member
22 August 2006
266
Re: LG 60UH605V ΩΡΑ ΚΑΛΙΜΠΡΑΡΙΣΜΑΤΟΣ

ΚΑι εγω εχω θεμα σε πηγη Hd. Oi σκηνες που εχουν φυσικο φως φαινονται ξεπλυμενες . Οποιος ειναι γνωστης ας προτιενει καποιες ρυθμισεις για καλυτερο αποτελεσμα.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,713
ΑΘΗΝΑ
Re: LG 60UH605V ΩΡΑ ΚΑΛΙΜΠΡΑΡΙΣΜΑΤΟΣ

δοκιμασε λιγο στο mode προτυπο

οπισθιος 65
αντιθεση 97
φωτεινοτητα 50
ευκρινεια 15
θερμοκρασια w40

θερμος
γαμα μεσαιο

ολα τα φιλτρα off.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,713
ΑΘΗΝΑ
Re: Απάντηση: LG 60UH605V ΩΡΑ ΚΑΛΙΜΠΡΑΡΙΣΜΑΤΟΣ

Με τι πηγή το καλιμπράρισμα Δημήτρη?

με την γεννητρια του Καστρουνη και μετα διορθωσεις ανα πηγη Γιαννη.
περισσοτερο βεβαια δοθηκε βαση στο MediaPlayer(zidoo).
το τηλεοπτικο μεσω Nova,το φεραμε οσο το δυνατο καλυτερα ερχοταν.

οι ρυθμισεις απο πανω που γραφω,δεν εχουν καμια σχεση με το Mode που ειμαι εγω.(cinema).
το προτυπο το χρησιμοποιουσα προτου την καλιμπραρω και οι παραπανω ρυθμισεις εδιναν ικανοποιητικο αποτελεσμα.
 

elmajiko

New member
16 December 2007
60
Η τηλεοραση η δικη μου παει για αλλαγη αυριο ως dead on arrival!!!
Αφου φαινεται οτι το πανελ εχει μια αισθητη σκια απο πισω η οποια στη ποδοσφαιρικο αγωνα ειναι ιδιαιτερα εμφανης...

Η αλλαγή απο Panasonic p50g30 σε LG 60UH605V ειναι το λιγοτερο απογοητευτικη!!!

Εχει καποιος να προτεινει καποια καλυτερη επιλογη τηλεορασης (ως αλλαγη αυριο απο το καταστημα εστω και ακριβοτερη) σε LG παντα διοτι η αγορα εγινε απο επισημο μεταπωλητη της LG?

Η χρηση θα ειναι για αγωνες ποδοσφαιρου και Nova περισσοτερο!!!
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Απάντηση: LG 60UH605V ΩΡΑ ΚΑΛΙΜΠΡΑΡΙΣΜΑΤΟΣ

με την γεννητρια του Καστρουνη και μετα διορθωσεις ανα πηγη Γιαννη.
περισσοτερο βεβαια δοθηκε βαση στο MediaPlayer(zidoo).
το τηλεοπτικο μεσω Nova,το φεραμε οσο το δυνατο καλυτερα ερχοταν.

οι ρυθμισεις απο πανω που γραφω,δεν εχουν καμια σχεση με το Mode που ειμαι εγω.(cinema).
το προτυπο το χρησιμοποιουσα προτου την καλιμπραρω και οι παραπανω ρυθμισεις εδιναν ικανοποιητικο αποτελεσμα.

Ε, ναι...το τηλεοπτικό δεν ρυθμίζεται αφού το κάθε κανάλι κάνει τα δικά του. Απλά, με το μάτι ανεβοκατεβάζεις...
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Η τηλεοραση η δικη μου παει για αλλαγη αυριο ως dead on arrival!!!
Αφου φαινεται οτι το πανελ εχει μια αισθητη σκια απο πισω η οποια στη ποδοσφαιρικο αγωνα ειναι ιδιαιτερα εμφανης...

Η αλλαγή απο Panasonic p50g30 σε LG 60UH605V ειναι το λιγοτερο απογοητευτικη!!!

Εχει καποιος να προτεινει καποια καλυτερη επιλογη τηλεορασης (ως αλλαγη αυριο απο το καταστημα εστω και ακριβοτερη) σε LG παντα διοτι η αγορα εγινε απο επισημο μεταπωλητη της LG?

Η χρηση θα ειναι για αγωνες ποδοσφαιρου και Nova περισσοτερο!!!

Σε LG υπάρχει το άριστο που είναι αρκετά πιο πάνω..
Αλλιώς αυτή του πρότεινε ο etien
 

elmajiko

New member
16 December 2007
60
Σε LG υπάρχει το άριστο που είναι αρκετά πιο πάνω..
Αλλιώς αυτή του πρότεινε ο etien

θεωρω οτι η lg55eg910v ενω εχει κορυφαιο πανελ και χρωματα οτι δε θα μπορω να εγκλιματιστω με το curved!!!

Τι γνωμη εχετε για τις curved γενικα?

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Έχω την εντύπωση ότι αυτή είναι overall καλύτερη.

https://www.skroutz.gr/s/8650993/LG-60UH770V.html

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Μάλιστα σύμφωνα με αυτό το review (της 55αρας) είναι 100ΗΖ και το μαύρο της είναι εξαιρετικό για IPS panel.

http://www.hdtvtest.co.uk/news/55uh770v-201610064369.htm

Νομιζω οτι ειναι πολυ καλη αλλα δεν ειναι στα επιπεδα των plasma σε μαυρο ακομη!

Η oled ειμαι καλυτερες αλλα δεν θελω κυρτη. Ακομα το σκεφτομαι αν και αυριο πρεπει να αποφασισω... Ειδωμεν
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,713
ΑΘΗΝΑ
Η τηλεοραση η δικη μου παει για αλλαγη αυριο ως dead on arrival!!!
Αφου φαινεται οτι το πανελ εχει μια αισθητη σκια απο πισω η οποια στη ποδοσφαιρικο αγωνα ειναι ιδιαιτερα εμφανης...


τι ακριβως σου εκανε?
 

elmajiko

New member
16 December 2007
60
σημερα τη πηγα πισω διοτι σε ποδοσφαιρικο αγωνα παρουσιαζε μια γραμμη και μια υποκωφη σκια οσο το 1/6 της τηλεορασης!!!

Τωρα ειμαι στο ψαξιμο με ποια τηλεοραση Lg να την αντικαταστησω, 55" ή 60" με budget εως 1800ευρω περιπου (μονο Lg ομως).

Τι προτεινετε?
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,713
ΑΘΗΝΑ
νομιζω οτι δεν θελει ρωτημα φιλε μου.εαν εισαι καλλυμενος στις 55 ιντσες,Oled και καθαρισες.
δεν υπαρχει κατι αλλο αυτην την στιγμη σε εικονα εκτος απο αυτες και τις ακριβες σειρες της samsung.
 

elmajiko

New member
16 December 2007
60
Και γω δε θελω κυρτη.... Απλα oled σε 1400 δυσκολα βρισκεις... Εαν παρω LG 55UH770V θα ειμαι ευχαριστημενος με ποδοσφαιρο και nova?

Eπισης αξιζει η LG 55UH950V ή LG 55UH850V παραπανω απο LG 55UH770V?