Dali zensor7 crossover

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Antonisz7

New member
22 January 2017
40
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Καλησπέρα στην παρέα,έχω στην κατοχή μου τα ηχεία του τίτλου και ψάχνω πληροφορίες για το αν αξίζει να τα αναβαθμίσω,τι μου προτείνεται να αλλαχτεί στο crossover για να πάρω κάτι καλύτερο από τα ηχεία και από που μπορώ να τα προμηθευτώ,όσοι έχουν εμπειρία ας βοηθήσουν.
Ευχαριστώ.
 

prooptiki

AVClub Enthusiast
26 June 2006
1,042
Ioannina
Μη περιμένεις δραματικές αλλαγές μόνο με αλλαγή υλικών.... Το μόνο που θα μπορούσες να παίξεις είναι η αλλαγή των ηλεκτρολυτικων με πλαστικους mkp ή bypass αυτών με mkp, επίσης ο πλαστικός του tweeter με ένα καλύτερο θα είχε εμφανή διαφορά αλλά το κόστος θα είναι μεγάλο! Δώσε μας μια φώτο απο το crossover.
 

Antonisz7

New member
22 January 2017
40
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Καλησπέρα, πόσο ακριβά μπορεί να πάει δηλαδή?
Βρήκα στο ίντερνετ αυτό http://www.xtremeplace.com/yabbse/index.php?topic=119820.0 δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλο, βέβαια αυτά είναι τα ζενσορ 5 εγώ έχω τα 7 αλλά αν δεν κάνω λάθος έχουν το ίδιο crossover.
Αν αξίζει δεν με νοιάζει το κόστος τόσο πολύ.
 

SHERPA

Supreme Member
18 June 2006
3,450
Βέροια
Η ιστορία των πυκνωτών δεν είναι καθόλου απλή.

Δυστυχώς ως προς τον κλάδο του τουήτερ έχεις δεκάδες επιλογές αλλά και αντίστοιχες προσδοκίες...
Και ο κάθε πυκνωτής δυστυχώς ηχεί διαφορετικά.
Και αν είσαι κατασταλαγμένος για το τι θέλεις/σου λείπει και σε ένα καλό ηχητικό επίπεδο, αρχίζεις και ψυρίζεις την μαιμού...
Έχει ενδιαφέρον αν έχεις πολύ... υπομονή αλλά και εξωτερικά... κροσόβερ για ευνόητους λόγους.

Προσωπικά μπήκα σε τέτοια διαδικασία και παρότι ήταν το ηχείο εύκολο ως προς τον χειρισμό του (open baffle)
άρα προσβάσιμο hardwired κροσσόβερ, μου πήρε πάνω από 7 μήνες για να κατασταλάξω!
Και μόνο για έναν πυκνωτή!
Και με σχεδόν καθημερινές ακροάσεις.
Αυτό που ήθελα ήταν σπίθα/ατάκα, λεπτομέρεια/ανάλυση, καθαρότητα, αλλά μαζί με μουσικότητα... ήτοι μηδενική κούραση και αψάδα...
Δηλαδή πιας' τ' αυγό και κούρευτο...
Βέβαια στο εγχείρημα βοήθησε και η έλλειψη κουτιού... άρα η έλλειψη κουτίλας που βοηθά την κρίση ως προς στα επίπεδα καθαρότητας και παραμορφώσεων.
Ηχείο αναφοράς το αυτί... και ακουστικά.
Πολλοί πυκνωτές πήγαν και ήρθαν και φιρμάτοι φυσικά, αλλά όχι πανακριβοι.
Αρκετοί NOS.

Τελικά για να μην πλατιάζω κατέληξα σε NOS ταπεινούς μπλέ Philips MKT.
Κάτι που ήταν απρόσμενο αλλά έχω το καλό να μην απορρίπτω τίποτα!
Επίσης όπως ανέφερε συνάδελφος παραπάνω, κάνουν παιχνίδι και οι μικροί bypass.

Όσο για το κοστος ενός πυκνωτή μπορεί να φτασει σε τιμή μτχ αυτοκινήτου!
Πάντα υπήρχαν υπερβολές στον χώρο.
Διάβασε το παρακάτω λινκ για να πάρεις απλά μια ιδέα χωρίς να το κάνεις ευαγγέλιο...:

http://www.humblehomemadehifi.com/Cap.html

Καλή επιτυχία!

http://www.ebay.com/itm/1lot-4PCS-PHILIPS-BC-100V-15uF-373-MKT-blue-Film-Capacitor-/171901957425
 

Antonisz7

New member
22 January 2017
40
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Η ιστορία των πυκνωτών δεν είναι καθόλου απλή.

Δυστυχώς ως προς τον κλάδο του τουήτερ έχεις δεκάδες επιλογές αλλά και αντίστοιχες προσδοκίες...
Και ο κάθε πυκνωτής δυστυχώς ηχεί διαφορετικά.
Και αν είσαι κατασταλαγμένος για το τι θέλεις/σου λείπει και σε ένα καλό ηχητικό επίπεδο, αρχίζεις και ψυρίζεις την μαιμού...
Έχει ενδιαφέρον αν έχεις πολύ... υπομονή αλλά και εξωτερικά... κροσόβερ για ευνόητους λόγους.

Προσωπικά μπήκα σε τέτοια διαδικασία και παρότι ήταν το ηχείο εύκολο ως προς τον χειρισμό του (open baffle)
άρα προσβάσιμο hardwired κροσσόβερ, μου πήρε πάνω από 7 μήνες για να κατασταλάξω!
Και μόνο για έναν πυκνωτή!
Και με σχεδόν καθημερινές ακροάσεις.
Αυτό που ήθελα ήταν σπίθα/ατάκα, λεπτομέρεια/ανάλυση, καθαρότητα, αλλά μαζί με μουσικότητα... ήτοι μηδενική κούραση και αψάδα...
Δηλαδή πιας' τ' αυγό και κούρευτο...
Βέβαια στο εγχείρημα βοήθησε και η έλλειψη κουτιού... άρα η έλλειψη κουτίλας που βοηθά την κρίση ως προς στα επίπεδα καθαρότητας και παραμορφώσεων.
Ηχείο αναφοράς το αυτί... και ακουστικά.
Πολλοί πυκνωτές πήγαν και ήρθαν και φιρμάτοι φυσικά, αλλά όχι πανακριβοι.
Αρκετοί NOS.

Τελικά για να μην πλατιάζω κατέληξα σε NOS ταπεινούς μπλέ Philips MKT.
Κάτι που ήταν απρόσμενο αλλά έχω το καλό να μην απορρίπτω τίποτα!
Επίσης όπως ανέφερε συνάδελφος παραπάνω, κάνουν παιχνίδι και οι μικροί bypass.

Όσο για το κοστος ενός πυκνωτή μπορεί να φτασει σε τιμή μτχ αυτοκινήτου!
Πάντα υπήρχαν υπερβολές στον χώρο.
Διάβασε το παρακάτω λινκ για να πάρεις απλά μια ιδέα χωρίς να το κάνεις ευαγγέλιο...:

http://www.humblehomemadehifi.com/Cap.html

Καλή επιτυχία!

http://www.ebay.com/itm/1lot-4PCS-PHILIPS-BC-100V-15uF-373-MKT-blue-Film-Capacitor-/171901957425

Ευχαριστώ για τις εμπειρίες σου που τις μοιράστηκες μαζί μας εδώ το ίδιο και για τα λινκ.
Για να ξεκαθαρίσω την θέση μου ως προς το τι ψάχνω θέλω να πω ότι δεν έχω σκοπό να "πληρώσω δευτερα" ηχεία μόνο για πυκνωτές αν ήταν θα έπαιρνα καινούριους.
Έχω εμπειρία από κολλήσεις πάνω σε πλακέτα θέλω να πω ότι η επέμβαση θα γίνει από μένα μιας και μ'αρέσει αυτό,δεν έχω πρόβλημα να δώσω μέχρι και 100Ε για πυκνωτές που να αξίζουν στα λεφτά αυτά.
Αυτό που ψάχνω από τα ηχεία είναι να μεγαλώσει η λεπτομέρεια-ανάλυση χωρίς να κουράζει φυσικά ,θέλω να έχει μουσικότητα και αν γίνεται το χαμηλό να είναι πιο γρήγορο ίσως να ζητάω πολλά βέβαια αλλά γι'αυτό ρωτάω αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει εσείς που έχετε εμπειρίες εγώ δεν έχω ξανά ασχοληθεί με αυτό.

Και δύο απορίες για όσους ξέρουν και μπορούν να απαντήσουν.

Πρώτη είναι:Στους πυκνωτές που βλέπω στο crossover πρέπει τα μf να είναι ίδια με αυτούς που θα αντικαταστήσω η δεν έχει πρόβλημα? Τα volt πρέπει να είναι περισσότερα και αν ναι πόσο?

Δεύτερη: βρήκα αυτούς τους πυκνωτές στο e-bay http://m.ebay.com/itm/2pcs-400V-5-6...%3A42870cd115a0a2b143df131afff70099%7Ciid%3A1 τους ξέρει κανείς τι λένε?
 

prooptiki

AVClub Enthusiast
26 June 2006
1,042
Ioannina
Απορίες: οι πυκνωτές πρέπει να έχουν ίδια χωρητικότητα και 50v τουλάχιστον, για bypass πχ με 0.1uf δεν πειράζει. Αν όμως θέλεις να πειράξεις σχεδιαστικά το κροσόβερ τότε πας σε ψαγμένα μονοπάτια.... Ένα απλό είναι η ρύθμιση των υψηλών πχ μας φαίνονται υπερβολικές με αντιστάσεις Ρίχνουμε τα 2-3 db, για ανάλυση πχ στο μπάσο και καθαρότερο χαμηλό καταργούμε τον ηλεκτρολυτικό και πάμε σε mkp επίσης πάμε σε πηνίο αέρα για καθαρότερες χαμηλές και υψηλές... Όλα αυτά βέβαια με βάση την τάξη του κροσόβερ, ανέβασε αν θέλεις το σχήματικο του και τις μονάδες για συγκεκριμένη καθοδήγηση!
 

SHERPA

Supreme Member
18 June 2006
3,450
Βέροια
Λοιπόν να ξέρεις πως πάντα θα κάνεις συμβιβασμούς.
Θα βρεις κάτι το τέλειο για μιά παράμετρο που θα σε χαλάει όμως πολλά άλλα.
Σου είπα δεν είναι κάτι εύκολο και εγγυημένο...
Οπότε βάλε αποδεκτούς πλαστικούς και παίξε λίγο (αν θέλεις) με μπαιπάς μικρούς όπως αναφέρει το λίνκ.
1837 και LCR.
Έχουν πλάκα...
Από τα βάλε βγάλε κροσόβερ, θα κάνεις καμιά ζημιά στα πάσα και θα αχρηστεύσεις καμπίνες.
Κάτσε στ' αυγά σου και απόλαυσε τις μουσικάρες σου.
Μην μπλέκεις... παραπάνω.
Τόσα ηχεία υπάρχουν, δεν θα έχεις τα νταλί για μια ζωή.

Δεν θα γράψω κάτι άλλο... γιατί είναι η εποχή των καρναβαλιών και όλο και κάποιο θα εμφανιστεί...
Μόνο διάβασε προσεκτικά την κάθε λέξη, την κάθε πρόταση, την κάθε παράγραφο.
Όλα εκει μέσα είναι.

Καλή τύχη και καλές μουσικές.
 

Theodosis O.

Senior Member
29 August 2006
413
Αθήνα
Κάποτε είχα κάνει αναβάθμιση στα crossover απο Cabasse Farella 400 που είχα τότε.

Πήρα πηνια αέρος και πυκνωτές mkp απο το Κέντρο Μεγαφωνου. Έβαλα ακριβώς τις ίδιες τιμές.

Δεν στοίχισε πολύ και νομίζω άξιζε τον κόπο.
 

Antonisz7

New member
22 January 2017
40
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Όλα αυτά βέβαια με βάση την τάξη του κροσόβερ, ανέβασε αν θέλεις το σχήματικο του και τις μονάδες για συγκεκριμένη καθοδήγηση!

Δεν ξέρω που μπορώ να βρω το σχηματικο και τις μονάδες δυστυχώς, που μπορώ να τα βρω αυτά??

SHERPA φίλε δεν αντιλέγω σε όλα αυτά που λες αλλά πιστεύω ότι από τους μαμά πυκνωτές που έχουν τα ηχεία σίγουρα δεν πρόκειται να χάσω αν βάλω κάτι διαφορετικό έτσι πιστεύω τουλάχιστον.
 

Theodosis O.

Senior Member
29 August 2006
413
Αθήνα
Σίγουρα δεν χάνεις, το πολύ πολύ αν δεν σου αρέσει ξαναβαζεις τα original crossover.

Το σχηματικό μπορείς να το φτιάξεις μόνος σου απο την πλακέτα.

Τα πηνια θα πρέπει να τα μετρήσεις.
 
Όταν αλλάζουμε ένα πηνίο με πυρήνα μετάλλου σε πηνίο αέρα, είναι σημαντικό η DCR του νέου πηνίου να είναι τουλάχιστον ίδια (ή μικρότερη) με αυτής του πηνίου πυρήνα. Αυτό σημαίνει μεγάλες διατομές πηνιοσύρματος, μεγάλος όγκος, μεγάλο βάρος και αυξημένο κόστος.

Το όφελος που έχουμε από αυτή την αλλαγή είναι η μη αλλαγή των χαρακτηριστικών του πηνίου λόγω κορεσμού του πυρήνα. Οπότε έχουμε κέρδος σε μεσαίες και πάνω στάθμες.

Όταν αλλάζουμε έναν ηλεκτρολυτικό με έναν πλαστικού (MKT, MKP, κτλ) αυτό που αλλάζει ουσιαστικά είναι η ESR του πυκνωτή. Οι πλαστικοί έχουν πολύ μικρότερη ESR. Αποτέλεσμα είναι να τονίζονται τα πρίμα αλλά και να αλλάζει η απόκριση του crossover γενικότερα.

Αυτό μπορεί να αρέσει, μπορεί και όχι. Το σωστό είναι να γίνει "τιουνάρισμα" του crossover μετά από τέτοιες αλλαγές. Ουσιαστικά αυτό που χρειάζεται είναι επανασχεδιασμός του crossover.. αλλά για να γίνει αυτό σωστά χρειάζονται και μετρήσεις.
 

Antonisz7

New member
22 January 2017
40
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Όταν αλλάζουμε ένα πηνίο με πυρήνα μετάλλου σε πηνίο αέρα, είναι σημαντικό η DCR του νέου πηνίου να είναι τουλάχιστον ίδια (ή μικρότερη) με αυτής του πηνίου πυρήνα. Αυτό σημαίνει μεγάλες διατομές πηνιοσύρματος, μεγάλος όγκος, μεγάλο βάρος και αυξημένο κόστος.

Το όφελος που έχουμε από αυτή την αλλαγή είναι η μη αλλαγή των χαρακτηριστικών του πηνίου λόγω κορεσμού του πυρήνα. Οπότε έχουμε κέρδος σε μεσαίες και πάνω στάθμες.

Όταν αλλάζουμε έναν ηλεκτρολυτικό με έναν πλαστικού (MKT, MKP, κτλ) αυτό που αλλάζει ουσιαστικά είναι η ESR του πυκνωτή. Οι πλαστικοί έχουν πολύ μικρότερη ESR. Αποτέλεσμα είναι να τονίζονται τα πρίμα αλλά και να αλλάζει η απόκριση του crossover γενικότερα.

Αυτό μπορεί να αρέσει, μπορεί και όχι. Το σωστό είναι να γίνει "τιουνάρισμα" του crossover μετά από τέτοιες αλλαγές. Ουσιαστικά αυτό που χρειάζεται είναι επανασχεδιασμός του crossover.. αλλά για να γίνει αυτό σωστά χρειάζονται και μετρήσεις.

Τα ηχεία έχουν ηλεκτρολυτικους αν αλλάξω και βάλω mkp υπάρχει περίπτωση να είναι χειρότερος ο ήχος σε σχέση με τώρα μιλάω μόνο για αλλαγή πυκνωτών? το υπόλοιπο cross δεν θα πειραχτεί, αν είναι να κερδίσω χωρίς να χάσω κάπου αλλού μόνο τότε μπορεί και να τους αλλάξω.
 

prooptiki

AVClub Enthusiast
26 June 2006
1,042
Ioannina
Δε θα χάσεις, για το tweeter άλλαξε τους, στο γουφερ δοκίμασε και αν σου αρέσει κράτα τον, εδώ συνήθως υπάρχει η συνεργασία με το πηνιο και ίσως ο ηλεκτρολυτικος να καλμαρει καποιες αιχμές του πηνίου...
 

Antonisz7

New member
22 January 2017
40
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Δε θα χάσεις, για το tweeter άλλαξε τους, στο γουφερ δοκίμασε και αν σου αρέσει κράτα τον, εδώ συνήθως υπάρχει η συνεργασία με το πηνιο και ίσως ο ηλεκτρολυτικος να καλμαρει καποιες αιχμές του πηνίου...
Αυτούς εδώ βρίσκω από ελλάδα τι λένε αξίζουν
http://www.mythosaudio.gr/product.php?id_product=460
 
Τα ηχεία έχουν ηλεκτρολυτικους αν αλλάξω και βάλω mkp υπάρχει περίπτωση να είναι χειρότερος ο ήχος σε σχέση με τώρα μιλάω μόνο για αλλαγή πυκνωτών? το υπόλοιπο cross δεν θα πειραχτεί, αν είναι να κερδίσω χωρίς να χάσω κάπου αλλού μόνο τότε μπορεί και να τους αλλάξω.

Με το που θα βάλεις πλαστικούς στη θέση των ηλεκτρολυτικών θα πάρεις μεγαλύτερη ένταση στον κλάδο των υψηλών λόγω μικρότερης ESR των πλαστικών. Αυτό μπορεί να σου αρέσει, μπορεί όχι. Αν σου λείπουν πρίμα, θα χαρείς. Αν ήδη είσαι κάπως "τσιριχτός" δεν θα χαρείς.
 

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Γενικότερα τα dali ψηλά είναι ζωηρά... Μήπως θα ήταν καλύτερα (αφού θες αλλαγή) να παρέκαμπτες εντελώς το crossover και να τα έκανες ενεργά; Αν έχεις κανα 2 τελικούς και ένα μινι dsp νομίζω γίνεται η δουλειά
 

prooptiki

AVClub Enthusiast
26 June 2006
1,042
Ioannina
Με το που θα βάλεις πλαστικούς στη θέση των ηλεκτρολυτικών θα πάρεις μεγαλύτερη ένταση στον κλάδο των υψηλών λόγω μικρότερης ESR των πλαστικών. Αυτό μπορεί να σου αρέσει, μπορεί όχι. Αν σου λείπουν πρίμα, θα χαρείς. Αν ήδη είσαι κάπως "τσιριχτός" δεν θα χαρείς.

Προσθέτεις μια αντίσταση σε σειρά(μικρή τιμή + mkp = ηλεκτρολυτικός) ή lpad και το ρίχνεις εκεί που σου αρέσει και όσα db θέλεις!
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Γενικότερα τα dali ψηλά είναι ζωηρά... Μήπως θα ήταν καλύτερα (αφού θες αλλαγή) να παρέκαμπτες εντελώς το crossover και να τα έκανες ενεργά; Αν έχεις κανα 2 τελικούς και ένα μινι dsp νομίζω γίνεται η δουλειά

Μακάρι να ήταν τόσο απλό Γιώργο μου.
Πρέπει πρώτα να προσδιορίσει χρήση και ανάγκες και μετά να δοκιμάσει πρώτα. Αν σκεφτείς το τι εχει μέσα το miniDSP και το τι ακυρώνει αν έχεις πχ ενα καλό ντακ πίσω του,αστο. Χώρια τα πόσα παράπονα για θόρυβο,ψόφια έξοδο (ακομα και με την επιλογή που εναωματωσε πρόσφατα ) και άσχημα ηλ. ταιριάσματα,κλπ.
Θα μου πεις οταν ενα ρολόι της προκοπής παει απο 20αρι και πάνω τι περιμένω απο το κατοσταρικο που κοστίζει;
Τίμιο μεν,μεγάλοι συμβιβασμοί δε.
 

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Ε σίγουρα με την τιμή που έχει είναι για εντελώς "starter kit" φάση. Πάντως πάντα είχα την απορία πως θα παίξει ένα ηχείο του εμπορίου εαν γίνει ενεργό (με την προϋπόθεση πάντα ότι υπάρχει η γνώση για την υλοποίηση και όλες οι άλλες παράμετροι...)