Επιλογή ενισχυτή για παλιά ηχεία

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

VERVER

New member
14 February 2017
5
Είμαι νεός στο άθλημα του ήχου όπως και στο φόρουμ γι αυτό θα θελα τα φώτα σας.Εχω στην κατοχή μου δυο ηχεία απο το προηγούμενο ηχοσύστημα το οποίο μας τελείωσε,sony lbt - lx5.Θα θελα λοιπόν μια πρόταση για αγορά ενος ενισχυτή για να μπορέσω να τα συνδέσω, μαζι και το πικάπ μου το ποσό που μπορώ να διαθέσω ειναι 250ε ταβάνι.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

VERVER

New member
14 February 2017
5
Re: Απάντηση: Επιλογή ενισχυτή για παλιά ηχεία

Μετά απο εξοντωτική έρευνα νομίζω πως θα ακολουθήσω την συμβουλή σου,και έρχομαι τώρα στο παρασύνθημα ,ποια ηχεία? ποσα watt ? 2 δρόμων? 3 δρόμων ? μπορώ να αγοράσω ενα για αρχή και μετά αλλο ένα και να τα συνδέσω στο μέλλον?Κάποια στοιχέια για να γίνει πιο σαφές 1.τιμή (οικονομικά)2.υποδοχή για πικάπ(αν δεν, τότε μια πρόταση για προενισχυτή phono γιατι θα χρειαστεί απ ότι διάβασα) 3.υποδοχή για pc (καλώδιο απο pc να παίζω μουσική σε αυτά) 4.αγορά απο Ελλάδα μόνο.Συγνώμη για τον βομβαρδισμό ερωτήσεων ας όψεται η ασχετοσύνη μου.
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,750
Καλησπέρα. Δυστυχώς με τα χρήματα που διαθέτεις θα πρέπει να αποκλείσεις κάποιες δυνατότητες όπως για παράδειγμα 3 δρόμων ή είσοδο phono. Δύσκολο πάντως να τα καλύψεις όλα με 250 . Υποθέτω ότι θα πρέπει να πάρεις και μία εξωτερική κάρτα ήχου για το pc. Στην αρχή βέβαια, ίσως σε καλύψει η αναλογική έξοδος που λογικά έχει η ενσωματωμένη κάρτα ήχου. Με ένα stereo mini jack για να τα συνδέσεις, θα βολευτείς τον πρώτο καιρό.
Για phono θα σου πουν τα παιδιά που είναι ποιο γνώστες στο θέμα. Πάντως, αφού έκανες έρευνα θα παρατήρησες ότι οι τιμές για τα ενεργά ηχεία αφορούν το κομμάτι και όχι τα 2. Δύσκολο το βλέπω να τη "βγάλεις καθαρή" με 250 . Παίζει ρόλο και τι περιμένεις από ένα σύστημα. Ίσως θα πρέπει να ξεκινήσεις σε μαγαζιά το ψάξιμο και να μεταφέρεις εδώ τις απορίες και τις εντυπώσεις σου.
Σε κάθε περίπτωση καλό ψάξιμο.
 

VERVER

New member
14 February 2017
5
Re: Απάντηση: Επιλογή ενισχυτή για παλιά ηχεία

Μιλάμε για υπνοδωμάτιο (προς το παρόν).απόσταση ακρόασης 2,5 με 3 μέτρα το πολύ.
 

VERVER

New member
14 February 2017
5
Μετά απο επίσκεψη σε αρκετά μαγαζιά, 8 περίπου και ακρόαση αρκετών πραγμάτων κατέληξα στο συμπέρασμα (το είχα καταλάβει ,πλέον το ξέρω σίγουρα) ειναι πάρα πολύ ακριβό σπόρ ο ήχος.Απογοητευμένος απο της τιμές και αυτα που άκουσα,έπεσα πανω σε έναν παλιό γνωστο ο οποίος με συμβούλευσε να ψάξω για κάτι τέτοιο :
1.http://www.nakas.gr/prd/yamaha-r-s201-b-padioenisxitis
2.http://www.nakas.gr/prd/yamaha-r-s202d-b-radioenisxitis#divTabProductFeatures
3.http://www.nakas.gr/prd/iamaia-a-s201-b-olokliromenos-enisxitis#divTabProductDescr
Κάτι απο τα παραπάνω θα είναι συμβατό με τα ηχεία μου, και με το πικάπ μου (έστω και με ενισχυτή phono)?
Τα ηχεία μου έχουν τα εξής χαρακτηριστικά :
3-way BUILT IN SW
WOOFER:17 CM DIA.,CONE TYPE
TWEETER:2,5 CM DIA.,HORN TYPE
RATED IMPENDANCE:6 OHMS
DIMENSIONS:W/H/D/ APPROX 255 X 530 X 325 MM
MASS APPROX 10 KG PER SPEAKER
DIN POWER OUTPUT RATED :110 + 110 WATTS 6 OHMS AT 1KHZ ,DIN
CONTINUOUS RMS POWER OUTPUT REFERENCE :140 + 140 WATTS 6 OHMS AT 1 KHZ 10% THD
MUSIC POWER OUTPUT REFERENCE 240 + 240 WATTS 6 OHMS AT 1 KHZ, 10% THD
Τα στοιχεία ειναι απο το manual της sony.
* Τα ηχεία μου ειναι παλαιάς κοπής με τα γνωστά μαύρο κόκκινο σύρμα
 
Last edited:

VERVER

New member
14 February 2017
5
Αν θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει την πολύτιμη συμβουλή του για το πρόβλημα που έχω ,γιατι δεν ειναι εύκολο να ακούς μουσική απο ενα ηχείο υπολογιστή (το αλλο ειναι χαλασμένο)και απο το κινητό,ειναι μαρτύριο η φάση.Ευχαριστώ
 

kimon

Established Member
Re: Απάντηση: Επιλογή ενισχυτή για παλιά ηχεία

Μετά απο εξοντωτική έρευνα νομίζω πως θα ακολουθήσω την συμβουλή σου,και έρχομαι τώρα στο παρασύνθημα ,ποια ηχεία? ποσα watt ? 2 δρόμων? 3 δρόμων ? μπορώ να αγοράσω ενα για αρχή και μετά αλλο ένα και να τα συνδέσω στο μέλλον?Κάποια στοιχέια για να γίνει πιο σαφές 1.τιμή (οικονομικά)2.υποδοχή για πικάπ(αν δεν, τότε μια πρόταση για προενισχυτή phono γιατι θα χρειαστεί απ ότι διάβασα) 3.υποδοχή για pc (καλώδιο απο pc να παίζω μουσική σε αυτά) 4.αγορά απο Ελλάδα μόνο.Συγνώμη για τον βομβαρδισμό ερωτήσεων ας όψεται η ασχετοσύνη μου.

Φίλτατε, καλύτερα να δοκιμάσεις την "φυγή προς τα εμπρός".Τα ηχεία ενός μίνι συστήματος έχουν αδυναμίες,οι οποίες,αν και δεν είναι έντονα αισθητές (λόγω της ισοστάθμισης που χρησιμοποιεί ο δικός τους ενισχυτής),σίγουρα θα σε ενοχλήσουν όταν τα ζευγαρώσεις με ανεξάρτητο ενισχυτή.Αλλάζοντας θέμα,κάτι σαν τα KLIPSCH R-15PM υπερκαλύπτουν τις ανάγκες σου(έχουν και είσοδο usb,όπως και phono),αλλά έχουν και 500 ευρώ.Αν μπορέσεις να διαθέσεις αυτό το ποσό,υπάρχουν σίγουρες λύσεις και σε ανεξάρτητες συσκευές(π.χ. Onkyo A9010 και Jbl Arena130).Υπάρχουν βέβαια και τα μεταχειρισμένα,όμως,όντας αρχάριος,είναι προτιμότερο να τα αποφύγεις.Δυστυχώς τα ρημάδια τα χρήματα ποτέ δεν είναι αρκετά για αυτά που θέλουμε.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,314
Θεσσαλονίκη
Τα Audiengine A2+ έχουν πολύ καλό(δηλαδή πάρα πολύ καλό!) ήχο για το μέγεθος τους και είσοδο usb , κοστίζουν δε 249 στην Ελλάδα.
Αγοράζεις και ένα οικονομικό phono για το πικαπ και είσαι ΟΚ.
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: Επιλογή ενισχυτή για παλιά ηχεία

Τα Audiengine A2+ έχουν πολύ καλό(δηλαδή πάρα πολύ καλό!) ήχο για το μέγεθος τους και είσοδο usb , κοστίζουν δε 249 στην Ελλάδα.
Αγοράζεις και ένα οικονομικό phono για το πικαπ και είσαι ΟΚ.

Καλή πρόταση,τα έχω ακούσει τα συγκεκριμένα και μου άρεσαν