55''

stylish

New member
14 October 2016
32
Χαίρετε.

Θα ήθελα μια πολύ καλή πρόταση στις 55''. Θα ειναι στο σαλόνι και η απόσταση θέασης ειναι >=3.5μ γι αυτό και είπα 55. Δεν ξέρω αν επιτρέπεται σε αυτή την απόσταση να πάρω και μεγαλύτερη. Τι προτείνετε;

Οι OLED σε τι τιμές παίζουν τώρα; Αξίζει να τρενάρω την αγορά (ένα χρόνο-λέμε τώρα) για να πέσουν; Το budget ειναι ~800 .

Ευχαριστώ
Δημήτρης
 

hxostil

AVClub Addicted Member
για πανω απο 3,5 μ θελεις πανω απο 60 κανονικα..το θεμα ειναι οτι το budget σου δυσκολο...προλαβαινεις 60j6200 samsung..για oled ειναι παραπανω ακομα και οι 55
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Η Panasonic CS630 είναι καλή λύση στις 55", αν δεν προορίζεται για gaming. Για θέαση full HD περιεχομένου όμως, καλύτερα κάποια στις 60", εφόσον υπάρχει εντός budget.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Η απόσταση θέασης σου είναι πολύ μεγάλη. Ακομα και οι 60" λίγες είναι αλλά με βάση και το διαθέσιμο budget, μπορείς να δείς την Samsung 60J6200

Παρά το ότι οι τιμές των OLED πέφτουν διαρκώς, θα περάσουν αρκετά χρόνια για να φτάσουν τα 800..
 
Last edited:

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,978
Χαίρετε.

Θα ήθελα μια πολύ καλή πρόταση στις 55''. Θα ειναι στο σαλόνι και η απόσταση θέασης ειναι >=3.5μ γι αυτό και είπα 55. Δεν ξέρω αν επιτρέπεται σε αυτή την απόσταση να πάρω και μεγαλύτερη. Τι προτείνετε;

Οι OLED σε τι τιμές παίζουν τώρα; Αξίζει να τρενάρω την αγορά (ένα χρόνο-λέμε τώρα) για να πέσουν; Το budget ειναι ~800 .

Ευχαριστώ
Δημήτρης

Τι χρήση θα κάνεις ;Ταινίες,παιχνίδια,αθλητικά,τηλεοπτικό;

Απόσταση-θέση θέασης;

Συνθήκες φωτισμού;

Ο χώρος τοποθέτησης τι πλάτος έχει;
 

stylish

New member
14 October 2016
32
Ταινίες και τηλεοπτικό. Τωρα αν τυχει και αθλητικά καλο ειναι να το υποστηρίζει. Κυρίως ομως οχι αθλητικά.
Απόσταση εκει γυρω στα 3μ ειναι. Υπο γωνία η θέση. Συνθήκες φωτισμού-απροσδιόριστο. :)
Ο χώρος τοποθέτησης είναι γυρω στα 2 μ με ενεργειακό τζάκι δίπλα. Δεν ξέρω αν επηρεάζει η ζεστασιά γύρω απο το τζάκι. Ευχαριστώ
 

stylish

New member
14 October 2016
32
Καλημέρα! Επαναφέρω το θέμα μιας και περίμενα τόσο καιρό.

Από αυτά που διάβασα λέω τελικά καλύτερα μια καλή 55αρα παρά μια 60αρα. Τι προτάσεις έχουμε πλέον μιας και οι τιμές είχαν μία μικρή πτώση;
 

icy20

Senior Member
5 June 2009
695
Καλημέρα! Επαναφέρω το θέμα μιας και περίμενα τόσο καιρό.

Από αυτά που διάβασα λέω τελικά καλύτερα μια καλή 55αρα παρά μια 60αρα. Τι προτάσεις έχουμε πλέον μιας και οι τιμές είχαν μία μικρή πτώση;

Οι αποψεις διιστανται οσον αφορα αυτο που γραφεις στη διαφορα μεγεθους
 

stylish

New member
14 October 2016
32
Επειδή θα παίζει πολύ τηλεοπτικό θα καταλήξω σε μια όσο γίνεται καλή 55.
Σήμερα πήγα απο το πλαίσιο κ είδα την Samsung LED TV UE55KU6500. Τι γνώμες έχουμε για την κυρτή? Στα 850 είναι και είναι πάνω από το budget.
 

stylish

New member
14 October 2016
32
Εννοείς οτι στη 4κ θα βλεπω χειρότερα τηλεοπτικό λογω χαμηλής ποιότητας των καναλιών;

Ποια δυνατή πρόταση έχουμε;
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Προτάθηκαν ήδη κάποιες full HD. Επιπλέον, μπορείς να δεις τις επίσης προπέρσινες Sony W7xxC και W8xxC, αν και οι τιμές τους έχουν σημειώσει άνοδο τους τελευταίους μήνες. Πάντως, θα έχεις καλύτερη εικόνα στο τηλεοπτικό, σε σύγκριση με 4K τηλεοράσεις στο ίδιο μέγεθος και budget.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
παντως με 4κ sony εγω δεν εχω κανενα παράπονο απο το τηλεοπτικο σημα. βεβαια δεν εχω και μια αντιστοιχη full hd να συγκρινω, αλλα αυτο που βλεπω με ικανοποιεί και με το παραπανω.
 

icy20

Senior Member
5 June 2009
695
Οι sony για μενα παντα ειχαν καλυτερη εικονα απο τις αλλες σε τηλεοπτικο ανεξαρτητως αναλυσης
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Καταρχήν ψάξε να δεις αν υπάρχουν οι τηλεόρασεις του 2015 που γράφεις (πάρε τηλέφωνο). Αν δεν υπάρχει για άμεση παράδοση ίσως να μην υπάρχει καθόλου πια.
Είναι αρκετά παλιά μοντέλα και καμιά φορά ένα μαγαζί δείχνει ότι την φαίρνει αλλά αμα τους πάρεις τηλέφωνο, σου λένε άλλο.
Η 7005 πάντως έχει πολύ καλή εικόνα αν θα βλέπεις τηλεοπτικό και είναι του 2016 και υπάρχει παντού.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Η XD7005 έχει μεν 4K panel, αλλά είναι 50 Hz. Αν η θέαση περιλαμβάνει αθλητικά, κάποια από τις υπόλοιπες που έχουν αναφερθεί, με 100 Hz panel, θα είναι καλύτερη λύση.
 

stylish

New member
14 October 2016
32
Tζιφος για τις παλιες σονυ. Δεν τις βρισκω. Αναγκαστικά παμε σε μοντέλο του 2016 τωρα; Για την 7005 σε σχεση με την LG 55UH605V ποια ειναι η αποψη σας;

Ψαχνουμε μια 55αρα για τηλεοπτικό κατά 90% και να μην ειναι με χαμηλα Hz πανελ.
 
Last edited:

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Sony γιατί τα εισαγωγικά μοντελα της LG δεν έχουν πραγματικό 4Κ