DSL σε μακρινή περιοχή με χαμήλωμα SNR, ποιό router να διαλέξω?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

rykios

Senior Member
25 June 2013
604
Χανιά
Το πρόβλημα που έχουμε εμείς που ζούμε σε χωριά, και που δεν έχει "λύση" αλλά πάντα ψάχνουμε καλύτερους τρόπους για την αντιμετώπισή του: Μεγάλη απόσταση απο DSLAM, μεγάλο line attenuation (στην περίπτωσή μου 32,5dB) και έτσι με SNR 9dB, έχω Downstream Rate (Kbps) 6.621.
Έχω δοκιμάσει δυο τρία router, δε θυμάμαι τώρα κάποιο να είναι καλύτερο, κατεβάζοντας το SNR στα 4 πιάνει 8-9 Mbps ( attainable 10 λέει )
Σκέφτομαι να δοκιμάσω κι άλλο κατέβασμα, ακόμα και SNR target κάτω από 3. Σε όσες δοκιμές έκανα υπήρχε αστάθεια, στην πράξη αντι να μεγαλώσει η ταχύτητα, μειώνεται λόγω των πολλών σφαλμάτων, και το χειμώνα με υγρασίες κτλ έχιε και αποσυνδέσεις.
Το ερώτημα είναι ΠΟΙΟ modem router να αγοράσω για να έχω όσο το δυνατόν καλύτερη απόδοση και ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ ΓΡΑΜΜΗΣ σε τέτοιες συνθήκες. Εννοείται να μπορεί να ρυθμιστεί το SNR ...

Αυτή τη στιγμή έχω TP LINK TD-W8960N V5. Παλιό μοντέλο, ψάχνω κάτι καλύτερο, ας είναι ακριβότερο (στα όρια της λογικής, πχ 100κάτι, κάτω από 200 ευρώ)
Λέω μήπως υπάρχει κάποιο σύγχρονο μοντέλο που να θεωρείται ιδανικό για τέτοιες γραμμές.... Μήπως :)
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Δεν θα δεις σοβαρή βελτίωση στις ταχυτητές σου με κανένα modem / router. Ενα καλό μηχάνημα θα σου δώσει καλύτερη σταθερότητα, δυνατό wireless σε AC bands, πολλές δυνατότητες παραμετροποίησης του δικτύου σου, έξτρα προηγμένες δυνατότητες (QoS, VPN, DMZ, encryption, access control κλπ ) αλλά δεν μπορεί να αλλάξει την τεχνολογία στην οποια στηριζεται το ADSL.

Η λύση στο πρόβλημά σου και η ευχή όλων μας είναι να προχωρήσει γρήγορα το rural broadband στην Κρήτη και σε όλη την ΕΛλάδα για να δείς θεαματική βελτίωση στην προσφερόμενες υπηρεσίες στην περιοχή σου.
 

PETRAN

AVClub Fanatic
20 June 2006
11,063
in orbit
Κάποια στιγμή που με το ίδιο σκεπτικό έψαχνα κάτι καλύτερο σε εξοπλισμό και μετά απο πολύ ψάξιμο το μόνο που κατάφερα να διαπιστώσω ειναι οτι τα tplink φορούν ίδιας μάρκας τσιπάκια με αυτά που χρησιμοποιεί ο ΟΤΕ στα μηχανάκια του πράγμα που σημαίνει οτι συνεργάζονται καλύτερα κι έτσι έχεις ελαφρά καλύτερες ταχύτητες(μικρές διάφορες όμως) και πιο σταθερή γραμμή πράγμα που δεν συμβαίνει πχ με τα asus άσχετα αν το τελευταίο ήταν αυτό που επέλεξα.

Rykios, δεν ξέρω που βρίσκεσαι αλλά μην νομίζεις οτι στις πόλεις είμαστε καλύτερα.
Τα 6621 Kbps σε ποσά Mbps αντιστοιχούν;

Πρόσφατα πάντως στην πόλη μου ο ΟΤΕ έκανε κάποιες αναβαθμίσεις στο δίκτυο του κι απο κει που κατέβαζα με 6.5mbps πλέον πιάνω τα 8.5mbps.

Υγ Δεν είχα ιδέα οτι υπάρχει τέτοιο προγράμματα.
Αποτι διαβάζω μιλάνε για γρήγορο Ίντερνετ σε δυσπρόσιτες περιοχές κλπ κλπ
Αλλά πως γίνεται όλο αυτό;
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
Οπως ειπαν οι φιλοι πιο πανω δεν θα δεις μεγαλη διαφορα ... γενικα οσο χαμηλωνουμε το snr, τοσο πιο πολυ θορυβος υπαρχει στην γραμμη, με αποτελεσμα ασταθεια, ειδικα σε μακρυνες γραμμες (και προβληματικες)
Τωρα το netgear που δειχνεις ταιριαζει με την γραμμη οτε, αλλα θα δωσεις 200 ευρω για να κερδισεις 1-2 mbps και αν θα ειναι σταθερα στην γrαμμη σου?
Ποια modem δοκιμασες αν θυμασαι? γιατι θα βοηθησει να παρω μια εικονα και ισως ηδη δοκιμασες ιδιο dsl chipset σαν το d7000 και αν δεν εκανε δουλεια, τοτε το ιδιο θα ειναι και το d7000
Aν θυμασαι τα 3 modems θα ειναι καλα

Τα Αsus που ειπαν πιο πανω εχουν μερικες ρυθμισεις, καθως και αλλαγη snr, αλλα ομως νομιζω θα κλειδωσει λιγο πιο χαμηλα στην περιπτωση σου (με snr default) και θα παιδευεσαι να το φερεις στα ισια του (σε κλειδωμα)
Εγω ασχολουμε με τα Asus, αλλα το dsl ac68, στην περιπτωση σου απο θεμα γραμμης δεν θα το επερνα

Επισης με attenuation 32db επρεπε να εχεις πολυ περισσοτερη ταχυτητα (εγω με 35 παω 11-12 mbps για να καταλαβεις) ... ή οτε σου κοβει ταχυτητα ... η εχει προβλημα η καλωδιωση σου με αποτελεσμα ο οτε να σε εχει σε χαμηλο profile

Γνωμη μου ... πρεπει να κοιταξεις την εσωτερικη σου εγκατασταση για να εισαι οκ απο την μερια σου ... ποσες πριζες εχεις?

===============

Για τον φιλο που ρωτησε ποσο ειναι 6621 Kbps kbps ειναι 6+ mbps