Splitter HDMI 1 In 2 Out για TV και Projector - Απορίες

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Μέσα στο 2017 (να είμαστε καλά) θα μετακομίσω στο υπό ανέγερση αυτή τη στιγμή σπίτι μου.

Εκεί (πάλι να είμαστε καλά) θα υπάρχει τηλεόραση κατά πάσα πιθανότητα 65" σειρά του 2017, οπότε λογικά 4Κ, καθώς και προβολέας "του χιλιάρικου" δηλαδή 2Κ.

Η εικόνα σε τηλεόραση και προβολέα θα μεταφέρεται μέσω ενός AV ραδιο-ενισχυτή. Στην προσπάθεια μείωσης του budget, θα ήταν προτιμότερος για εμένα ένας οικονομικότερος ενισχυτής με μία έξοδο HDMI το οποίο τελικά θα "μοιράζεται" στην τηλεόραση μέσω ενός splitter όπως ο κάτωθι, παρά ένας ακριβότερος ενισχυτής με 2 εξόδους HDMI

https://www.kappoutel.gr/product_info.php?products_id=22828

To HDMI καλώδιο του προβολέα προβλέπεται να είναι 10μετρο.

Με αυτή τη συνδεσμολογία θα παίρνουν "σωστή" εικόνα η τηλεόραση και ο προβολέας?
Θα μπορώ να δω "πραγματική" 2Κ εικόνα στον προβολέα και 4Κ εικόνα στην τηλεόραση?

Εάν όχι το άνωθεν splitter, υπάρχει κάποιο άλλο που θα έκανε τη δουλειά και θα συνέφερε οικονομικά.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Re: SPLITTER HDMI 1 IN 2 OUT ΓΙΑ TV ΚΑΙ PROJECTOR - ΑΠΟΡΙΕΣ

για εμενα καλυτερα δωσε κατι παραπανω και παρε εναν AV με 2 out(π.χ https://www.denon.gr/gr/product/pag...theatre&subid=avreceivers&productid=avrx2200w)
απο το να πειραματιζεσαι με hdmi switch,ειναι καλυτερα μια σιγουρη λυση,που θα σου περασει ολα τα φορμα ηχου και εικονας.
ειδικα τωρα με το 4k και τα καινουργια πολυκαναλα φορμα ηχου,προσωπικα θα εδινα τα 2-3 κατοσταρικα παραπανω και θα πηγαινα σε ενισχυτη με 2 hdmi out.
αλλωστε θα κερδισεις και σε ποιοτητα ηχου και σε watt,απ`οτι στον av των 300-350 ευρω.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: SPLITTER HDMI 1 IN 2 OUT ΓΙΑ TV ΚΑΙ PROJECTOR - ΑΠΟΡΙΕΣ

Στα χαρακτηριστικά του λέει ξεκάθαρα ότι σε καλύπτει, πάντα όμως υπάρχει το ρίσκο του handshake μεταξύ της συσκευής και του προτζέκτορα. Πρώτα απ όλα θα ρωτούσα το κατάστημα αν δέχεται επιστροφές σε περίπτωση μη κλειδώματος του σήματος. Απ την άλλη τι σύστημα ηχείων έχεις και τι χώρο έχεις να καλύψεις; Ρωτάω γιατί αν οι απαιτήσεις των ηχείων σου και του χώρου σου είναι μεγάλες ίσως τελικά να το σκεφτείς για μεγαλύτερο ενισχυτή που θα έχει δύο εξόδους hdmi γιατί ταυτόχρονα τυχαίνει να είναι και πιο δυνατοί όσον αφορά την ισχύ τους σε σχέση με τα μοντέλα της μία εξόδου.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Re: SPLITTER HDMI 1 IN 2 OUT ΓΙΑ TV ΚΑΙ PROJECTOR - ΑΠΟΡΙΕΣ

Κωστη-εαν καταλαβα,θα δουλευει και το switch του ενισχυτη και το αυτονομο.
οποτε switch στο switch,θα χρειαζεται να αλλαζει καθε φορα,μια το ενα,μια το αλλο ή και τα 2 σε καποιες περιπτωσεις.
στο μυαλο μου εχω ενα αχταρμα.
αφου ειναι να παρει ετσι κι`αλλιως av,ας τον παρει με 2 Out να τελειωνει.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: SPLITTER HDMI 1 IN 2 OUT ΓΙΑ TV ΚΑΙ PROJECTOR - ΑΠΟΡΙΕΣ

Κωστη-εαν καταλαβα,θα δουλευει και το switch του ενισχυτη και το αυτονομο.
οποτε switch στο switch,θα χρειαζεται να αλλαζει καθε φορα,μια το ενα,μια το αλλο ή και τα 2 σε καποιες περιπτωσεις.
στο μυαλο μου εχω ενα αχταρμα.
αφου ειναι να παρει ετσι κι`αλλιως av,ας τον παρει με 2 Out να τελειωνει.

Ε ναι ουσιαστικά θα παρεμβάλλονται πλέον 2 συσκευές απ την πηγή μέχρι το μέσο προβολής.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Re: SPLITTER HDMI 1 IN 2 OUT ΓΙΑ TV ΚΑΙ PROJECTOR - ΑΠΟΡΙΕΣ

Ε ναι ουσιαστικά θα παρεμβάλλονται πλέον 2 συσκευές απ την πηγή μέχρι το μέσο προβολής.

γι`αυτο λεω.και ομαλα να δουλευει,μονο και μονο η μανουρα γυρισε αυτο εκει,βαλε εκει το αλλο,φτανει...
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: SPLITTER HDMI 1 IN 2 OUT ΓΙΑ TV ΚΑΙ PROJECTOR - ΑΠΟΡΙΕΣ

Μανούρα δεν έχει γιατί το splitter θα είναι μόνιμα ανοιχτό κι απλά θα ανοίγει τον ενισχυτή, το θέμα είναι τι απώλειες θα έχει απ τη στιγμή που θα μεσολαβούν δύο συσκευές πριν το μέσο απεικόνισης. Εγώ προσωπικά δεν θα το κανα, όπως είπες κι εσύ ο ενισχυτής με δύο εξόδους είναι και πιο δυνατός και με περισσότερες δυνατότητες που μελλοντικά μπορεί να του φανούν πολύ χρήσιμες, βασικά θα είναι πιο ευέλικτος.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Re: SPLITTER HDMI 1 IN 2 OUT ΓΙΑ TV ΚΑΙ PROJECTOR - ΑΠΟΡΙΕΣ

Μανούρα δεν έχει γιατί το splitter θα είναι μόνιμα ανοιχτό κι απλά θα ανοίγει τον ενισχυτή, το θέμα είναι τι απώλειες θα έχει απ τη στιγμή που θα μεσολαβούν δύο συσκευές πριν το μέσο απεικόνισης. Εγώ προσωπικά δεν θα το κανα, όπως είπες κι εσύ ο ενισχυτής με δύο εξόδους είναι και πιο δυνατός και με περισσότερες δυνατότητες που μελλοντικά μπορεί να του φανούν πολύ χρήσιμες, βασικά θα είναι πιο ευέλικτος.

μονο και μονο που παρεμβαλονται 2 συσκευες που κανουν την ιδια δουλεια,αρχιζουν τα προβληματα.
εαν τωρα ο φιλος δεν μπορει να αναταπεξελθει οικονομικα,ας δοκιμασει και βλεπει..
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
Re: SPLITTER HDMI 1 IN 2 OUT ΓΙΑ TV ΚΑΙ PROJECTOR - ΑΠΟΡΙΕΣ

Μέσα στο 2017 (να είμαστε καλά) θα μετακομίσω στο υπό ανέγερση αυτή τη στιγμή σπίτι μου.

Εκεί (πάλι να είμαστε καλά) θα υπάρχει τηλεόραση κατά πάσα πιθανότητα 65" σειρά του 2017, οπότε λογικά 4Κ, καθώς και προβολέας "του χιλιάρικου" δηλαδή 2Κ.

Η εικόνα σε τηλεόραση και προβολέα θα μεταφέρεται μέσω ενός AV ραδιο-ενισχυτή. Στην προσπάθεια μείωσης του budget, θα ήταν προτιμότερος για εμένα ένας οικονομικότερος ενισχυτής με μία έξοδο HDMI το οποίο τελικά θα "μοιράζεται" στην τηλεόραση μέσω ενός splitter όπως ο κάτωθι, παρά ένας ακριβότερος ενισχυτής με 2 εξόδους HDMI

https://www.kappoutel.gr/product_info.php?products_id=22828

To HDMI καλώδιο του προβολέα προβλέπεται να είναι 10μετρο.

Με αυτή τη συνδεσμολογία θα παίρνουν "σωστή" εικόνα η τηλεόραση και ο προβολέας?
Θα μπορώ να δω "πραγματική" 2Κ εικόνα στον προβολέα και 4Κ εικόνα στην τηλεόραση?

Εάν όχι το άνωθεν splitter, υπάρχει κάποιο άλλο που θα έκανε τη δουλειά και θα συνέφερε οικονομικά.

Μια χαρά θα είσαι φτάνει να μην περιμένεις ότι ταυτόχρονα θα έχεις στην tv 4k και 2k στον προβολέα. Σε τέτοια περίπτωση θα πρέπει να υποβαθμίσεις από την πηγή το σήμα σε 2k το οποίο θα είναι συμβατό και σε tv και προβολέα. Και αφού θα το αγοράσεις που θα αγοράσεις δώσε κάτι παραπάνω και πάρε ένα με 4 εξόδους.
 
Last edited:

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Re: SPLITTER HDMI 1 IN 2 OUT ΓΙΑ TV ΚΑΙ PROJECTOR - ΑΠΟΡΙΕΣ

Σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο και τις συμβουλές σας.

Καταρχήν λόγω τεράστιων και απρόβλεπτων εξόδων στην οικοδομή, προσπαθώ να μειώσω όσο μπορώ το budget γνωρίζοντας και θέτοντας τον πήχη του αποτελέσματος σε "αξιοπρεπές".
Ο συνολικός χώρος του σαλονιού είναι μεγάλος, δηλαδή περίπου 65τμ, αλλά το home cinema θα βρίσκεται σε μια (ανοιχτή) γωνία των περίπου 20τμ χωρίς όμως να έχει κάποιας μορφής διαχωρισμό από το υπόλοιπο σαλόνι.
Τα "μηχανήματα" έχω στον υπολογισμό να είναι του κάτωθι επιπέδου:

https://www.skroutz.gr/s/7062723/Denon-AVR-X520BT.html?from=account_favorites
https://www.skroutz.gr/s/10476751/Taga-Harmony-TAV-506v-2-Set-Sub-10.html?from=account_favorites

Προφανώς δεν θα χρειάζεται να βλέπω ταυτόχρονα στην τηλεόραση και στον προβολέα.
Ο ήχος δεν νομίζω ότι θα επηρεάζεται από αυτό το set up αφού θα "βγαίνει" από τον ενισχυτή στα ηχεία πριν αυτός περάσει εικόνα στο splitter του HDMI.

Αξίζουν το "ρίσκο" τα περίπου 200 ευρώ που χρειάζονται επιπλέον για εναν ενισχυτη με 2 εξόδους HDMI, ή τελικά δεν υπάρχει "πραγματικό" ρίσκο στην αγορά ενός splitter?
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Re: SPLITTER HDMI 1 IN 2 OUT ΓΙΑ TV ΚΑΙ PROJECTOR - ΑΠΟΡΙΕΣ

εγω φιλε μου σου ειπα.το switch του av ειναι εγγυηση και δεν μπλεκεις με 2 συσκευες,ανεξαιρετως εαν θα σου βγαλει ή οχι προβληματα ο συνδυασμος.
καταρχην θα δουλευει κλειστος(περνα δηλαδη και κλειστος το σημα passthrough) και δεν θα χρειαζεται καθε φορα που θες να δεις κατι,να τον ανοιγεις χωρις να υπαρχει λογος.
επιπλεον θα παρεις και καλυτερο ηχο και περισσοτερα γκαζια.προσωπικα λοιπον,πιστευω οτι αξιζει να δωσεις 2 κατοσταρικα παραπανω και να εισαι και σιγουρος οτι θα κανεις σωστα την δουλεια σου.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: SPLITTER HDMI 1 IN 2 OUT ΓΙΑ TV ΚΑΙ PROJECTOR - ΑΠΟΡΙΕΣ

Ρίσκο στην αγορά μεγαλύτερου ενισχυτή για ποιον λόγο; Εγώ σου ξανά λέω, αφού δυσκολεύεσαι με το οικονομικό ρώτα στο κατάστημα αν μπορείς να το επιστρέψεις σε περίπτωση που δεν θα κλειδώνει με τον προτζέκτορα γιατί αυτός έχει το ρίσκο λόγω απόστασης, αν μπορείς να το επιστρέψεις πάρτο, αν δεν μπορείς εκεί ναι ενέχει ρίσκο η αγορά του.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Re: SPLITTER HDMI 1 IN 2 OUT ΓΙΑ TV ΚΑΙ PROJECTOR - ΑΠΟΡΙΕΣ

επισης τα 3 In του switch,ειναι πολυ πιθανον στο αμεσο μελλον να μην σου φτανουν.οποτε θα πας τουλαχιστον σε 4αρι που σημαινει και παραπανω κοστος.
να μην συζητησουμε την περιπτωση που θα χρειαστεις πανω απο 4 in(γιατι δεν ειναι δυσκολο στην εποχη μας..)οπου το κοστος φτανει κοντα στα 150 ευρω..
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Re: SPLITTER HDMI 1 IN 2 OUT ΓΙΑ TV ΚΑΙ PROJECTOR - ΑΠΟΡΙΕΣ

Κι εγώ μεγαλυτερο avr λέω.
Και καλό είναι αν εχεις την πολυτέλεια το καλωδιο hdmi πριν το θαψεις να το δοκιμασεις πανω στο συγκεκριμένο εξοπλισμό.
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,750
Re: SPLITTER HDMI 1 IN 2 OUT ΓΙΑ TV ΚΑΙ PROJECTOR - ΑΠΟΡΙΕΣ

Καλησπέρα. Κοίτα: 200 - 46 άρα είσαι στα 150 περίπου πάρα πάνω. Και ξέρεις ΣΙΓΟΥΡΑ ότι δεν θα έχεις να κάνεις με πιθανότητες κλειδώματος και τα συναφή. Βγάλε και το ένα καλώδιο HDMI που πρέπει να είναι κορυφαίο για να μην υπάρχει οποιαδήποτε υποψία υποβάθμιση σήματος μέχρι το splitter . Ίσως κατεβαίνεις και κάτω από τα 150 . Νομίζω ότι είναι μονόδρομος και σίγουρα οι δυνατότητες της κατηγορίας AV που θα έχεις θα είναι περισσότερες από αυτές των εισαγωγικών μοντέλων. Ο χώρος σου είναι μεγάλος και όσο πιο πολλά έχεις να του "δώσεις" τόσο το καλύτερο. Αν μιλούσαμε για συνολικό ποσό διαφοράς 300 και πάνω θα σου έλεγα ότι έχεις απόλυτο δίκιο. Εποχές δύσκολες. Όμως, στα 150 περίπου διαφορά, σε ένα σύνολο 300 - 350 AV και 448 ηχεία άρα σύνολο 800 νομίζω ότι κι εσύ καταλαβαίνεις ότι δεν αξίζει τον κόπο. Από 'δω, από 'κει κάπως θα βρεθούν. (Ίσως κάνω λάθος βέβαια, αφού όπως προανέφερα οι καιροί δύσκολοι)
Όπως και να 'ναι η τελική επιλογή δική σου.
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Re: SPLITTER HDMI 1 IN 2 OUT ΓΙΑ TV ΚΑΙ PROJECTOR - ΑΠΟΡΙΕΣ

Σας ευχαριστώ και πάλι όλους.

Το "μόλις" 1 HDMI in του splitter είναι αρκετό διότι ουσιαστικά θα "τρέφεται" από τα 5 HDMI in του ενισχυτή.
Για τον φίλο ROMPOTIS, το ρίσκο που έλεγα αφορούσε στη λειτουργία και απόδοση του splitter και όχι στην αγορά μεγαλύτερου ενισχυτή.
Η δοκιμαστική αγορά του splitter δεν είναι σίγουρη λύση, αφού σε περίπτωση που δεν βρεθεί κάποιος αποτελεσματικός θα πρέπει να αλλαχθεί και ο ενισχυτής και τότε τα πράγματα θα περιπλέξουν.

Anyway αντιλαμβάνομαι ότι δυστυχώς δε πρέπει να κάνω τσιγκουνιές σε αυτό σημείο και πρέπει να πάω για τον φθηνότερο ενισχυτή με 2 HDMI out.

Ελπίζω αυτό να μην συνεπάγεται και ανάγκη αγοράς ακριβότερων/δυνατότερων ηχείων
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: SPLITTER HDMI 1 IN 2 OUT ΓΙΑ TV ΚΑΙ PROJECTOR - ΑΠΟΡΙΕΣ

Ελπίζω αυτό να μην συνεπάγεται και ανάγκη αγοράς ακριβότερων/δυνατότερων ηχείων

Αντιθέτως τα ηχεία θα παίξουν καλύτερα με αποθέματα ισχύος παρά με έλλειψη κι έχεις και την επιλογή μελλοντικής αναβάθμισης.
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Re: SPLITTER HDMI 1 IN 2 OUT ΓΙΑ TV ΚΑΙ PROJECTOR - ΑΠΟΡΙΕΣ

Καλησπέρα. Κοίτα: 200 - 46 άρα είσαι στα 150 περίπου πάρα πάνω. Και ξέρεις ΣΙΓΟΥΡΑ ότι δεν θα έχεις να κάνεις με πιθανότητες κλειδώματος και τα συναφή. Βγάλε και το ένα καλώδιο HDMI που πρέπει να είναι κορυφαίο για να μην υπάρχει οποιαδήποτε υποψία υποβάθμιση σήματος μέχρι το splitter . Ίσως κατεβαίνεις και κάτω από τα 150 . Νομίζω ότι είναι μονόδρομος και σίγουρα οι δυνατότητες της κατηγορίας AV που θα έχεις θα είναι περισσότερες από αυτές των εισαγωγικών μοντέλων. Ο χώρος σου είναι μεγάλος και όσο πιο πολλά έχεις να του "δώσεις" τόσο το καλύτερο. Αν μιλούσαμε για συνολικό ποσό διαφοράς 300 και πάνω θα σου έλεγα ότι έχεις απόλυτο δίκιο. Εποχές δύσκολες. Όμως, στα 150 περίπου διαφορά, σε ένα σύνολο 300 - 350 AV και 448 ηχεία άρα σύνολο 800 νομίζω ότι κι εσύ καταλαβαίνεις ότι δεν αξίζει τον κόπο. Από 'δω, από 'κει κάπως θα βρεθούν. (Ίσως κάνω λάθος βέβαια, αφού όπως προανέφερα οι καιροί δύσκολοι)
Όπως και να 'ναι η τελική επιλογή δική σου.

Καλησπέρα,

Η διαφορά περίπου +200 ευρώ είναι συνυπολογισμένης της αγοράς του splitter (550 - 300 - 50)
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,750
Re: SPLITTER HDMI 1 IN 2 OUT ΓΙΑ TV ΚΑΙ PROJECTOR - ΑΠΟΡΙΕΣ

Έχεις δίκιο δεν το κατάλαβα. Προφανώς και δυσκολεύει λίγο τα πράγματα αυτό. Δεν ξέρω αλλά κατανοώ. Λάβε υπ' όψιν σου και αυτά που σου γράφει ο K.ROMPOTIS .
Αντιθέτως τα ηχεία θα παίξουν καλύτερα με αποθέματα ισχύος παρά με έλλειψη κι έχεις και την επιλογή μελλοντικής αναβάθμισης.

Υ.Γ. Αχ, αυτό με την οικοδομή! Ήμουν στη θέση σου το 2011.
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: SPLITTER HDMI 1 IN 2 OUT ΓΙΑ TV ΚΑΙ PROJECTOR - ΑΠΟΡΙΕΣ

Και ξέρεις ΣΙΓΟΥΡΑ ότι δεν θα έχεις να κάνεις με πιθανότητες κλειδώματος και τα συναφή.

Μην το λες Γιώργο. Πριν λίγο καιρό ήμουν στην ίδια φάση με τον φίλο μας, οπότε και πήγα σε AVR με δύο outs, μέχρι να διαπιστώσω πως ο Onkyo και ο Infocus δεν αγαπιούνται. Επειδή, λοιπόν, ήταν και αγορά από δεύτερο χέρι και δεν το δοκίμασα επί τόπου, έκατσα στον άξονα των Ζ....