32άρα στα γρήγορα χωρίς απαιτήσεις?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
Σε αντικατάσταση samsung 3100 (αν θυμάμαι σωστά) που ατύχησε
τι θα λέγατε για αυτές ή κάποια άλλη ίσως.
Budget σφιχτό 180-250
απόσταση θέασης 1.5-3μ
pvr ευπρόσδεκτο
full hd....δεν γνωρίζω αν αξίζει

LG 32LH510B
SAMSUNG 32J5000
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
Τι να τα κάνω?
στην καλύτερη θα χρησιμοποιηθεί 1.
υπάρχει περίπτωση να χρειαστούν δυό ταυτόχρονα?
 

Βασίλης Α.

Supreme Member
10 September 2007
3,489
Βέλγιο
Όχι αλλά είναι πιο future proof αν θέλεις να συνδέσεις ένα media player ή μια ταμπλέτα ενώ παράλληλα η μοναδική hdmi είναι πιασμένη.
Πάνω κάτω πάρε την πιο φθηνή, διαφορές δεν θα βρεις πολλές. Στα + της LG το πιο φιλικό menu.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
έχω ήδη lg και πάνω κάτω ισχύει αυτό.
τώρα για τις δυό θύρες σημαίνει ότι πρέπει να είναι η μιά πιασμένη και να θες να βάλεις κάτι άλλο.
με τη λογική ότι θα χρησιμοποιηθεί ως τιβι σε περίπτωση που θελω να βάλω κάτι στη θύρα θα βάλω. Αν θελω να βάλω κάτι άλλο θα βγάλω το προηγούμενο....
Θα μου πεις τί είναι 40-50 ευρώ διαφορά....

είναι...
αμα σκέφτεσαι ότι την προηγούμενη την πήρες 180 πριν από 2 μήνες και τώρα είναι για πέταμα....
να πω ότι μεγαλύτερος προβληματισμός μου είναι το hd ready της Lg
 

Βασίλης Α.

Supreme Member
10 September 2007
3,489
Βέλγιο
Χτυπάς την πιο οικονομική και κανεις δουλειά σου. Για 32 ίντσες μην σε απασχολεί το full hd, με 720p θα είσαι μια χαρά.


Sent from my iPad using Tapatalk
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
αμα σκέφτεσαι ότι την προηγούμενη την πήρες 180 πριν από 2 μήνες και τώρα είναι για πέταμα....
να πω ότι μεγαλύτερος προβληματισμός μου είναι το hd ready της Lg

τι εννοεις είναι για πεταμα η προηγουμενη; πηρες καποια τηλεοραση και δε σου αρεσε η εικονα της;
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
τι εννοεις είναι για πεταμα η προηγουμενη; πηρες καποια τηλεοραση και δε σου αρεσε η εικονα της;

όχι φίλε μου, έπεσε κι έσπασε
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
σε ευχαριστώ.
αν είναι να φτάσω στα χρήματα αυτά παίρνω samsung...
δεν έχω καλή σχέση με sony
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
. Για 32 ίντσες μην σε απασχολεί το full hd, με 720p θα είσαι μια χαρά.
Και με SD ακόμη καλύτερα

Μα τι ακούμε εν ετει 2017...

Λες και έχει καμία σοβαρή διαφορα τιμής

Βρίσκεις άραγε μη FullHD πλέον;
 

Βασίλης Α.

Supreme Member
10 September 2007
3,489
Βέλγιο
Και με SD ακόμη καλύτερα

Μα τι ακούμε εν ετει 2017...

Λες και έχει καμία σοβαρή διαφορα τιμής

Βρίσκεις άραγε μη FullHD πλέον;

Δηλαδή σοβαρά εσύ βλέπεις διαφορές 1080p με 720p σε απόσταση έως 3m με 32 ίντσες οθόνη σε tv 50hz έως 200-250 ευρώ?
Έχει πιστεύεις σημασία να δώσει την όποια παραπάνω διαφορά σε χρήματα για να έχει το αυτοκόλλητο 1080p, όταν κάποιος σου αναφέρει ότι τα 40-50 ευρώ είναι σημαντική διαφορά?
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
παιδιά μη μαλώσουμε κι όλας...
να καταλάβω θέλω.
Λάβετε υπόψη ότι η προηγούμενη ήταν full hd και αγορασμένη σε super προσφορά day 180, και σήμερα την έχουν 260.
Συνεπώς η άμεση αντικατάστασή της κοστίζει 260, ενώ αν υπολογίσεις τη ζημιά φτάνεις να έχεις δώσει για μια τιβί (άσχετα αν είναι πρώτη δεύτερη) 260+180=440...
Αρα αυτή τη στιγμή κοιτάζω να αποκαταστήσω την ζημιά με έστω υποδεέστερη απόδοση.
Σκεφτόμουν την full hd μόνο σε περίπτωση που η συγκεκριμένη μετά από καιρό γινόταν μόνιτορ.
Αλλά δεν το βλέπω. Θα μείνει στο βοηθητικό δωμάτιο με λίγες απαιτήσεις, και θέαση από τα 2 μέτρα.
Σκεφτείτε ότι η άλλη (κύρια τιβί) στο σπίτι είναι 32 full hd που τη βλέπουμε από τα 3 έως τα 8-9 μέτρα.

γιατί λέτε ότι είναι 50hz, η lg λέει 300....

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Βρίσκεις άραγε μη FullHD πλέον;

στο κάτω όριο που έβαλα, (200) όλες είναι hd ready.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Αν μιλάμε για μάρκες επιπέδου LG / Samsung, η διαφορα τιμής των φθηνότερων μοντέλων 720 - 1080 ειναι 30 Ευρώ

Θεωρω απλούστατα οτι, για τέτοιες διάφορες, δεν αξίζει να πας σε τπτ λιγότερο

Τα 50 vs 300 έχουν να κάνουν με τα πραγματικά Hz του panel vs τα "μαρκετιστικα"
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
γιατί λέτε ότι είναι 50hz, η lg λέει 300....

.


Μια διευκρίνηση: επίσημα η LG ,για την 32LH510B, στη σελίδα της αναφέρει PMI (Picture Mastering Index) 300. Δεν αναφέρει πουθενά τα Hz.

Τώρα αν τα καταστήματα το μετατρέπουν σε Hz, γίνεται για ευνόητους λόγους.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Είναι μια αυθαίρετη μέτρηση της LG. Δηλαδή βάζει 100 στο βασικό της μοντέλο και καπου 1500 στο καλύτερο της.
Κάτι τέτοιο κάνει και η samsung και το λεει pqi.
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,750
Η Samsung φαίνεται πιο καλή επιλογή. Είναι άλλωστε F HD. Βέβαια εξαρτάται και από τη χρήση. Εγώ στην κρεβατοκάμαρα έχω μία LG 32'' 4ετίας F HD. Ειλικρινά μου είναι άχρηστο αυτό το πλεονέκτημα. Πρέπει να κάθομαι στα πόδια του κρεβατιού για να βλέπω τη διαφορά. :speechless-smiley-0
Μία καλή επιλογή η οποία έχει και PVR φαίνεται να είναι αυτή
http://www.skroutz.gr/s/9854821/Philips-32PFT4101.html#specsστα χρήματα της Samsung δυστυχώς.
Κάποτε η Philips ήταν δυνατός παίχτης στο χώρο των τηλεοράσεων και όχι μόνο. Τα τελευταία χρόνια έχει χάσει τουλάχιστον το παιχνίδι της διαφήμισης. Αν και όπου έχω δει εικόνα της είναι τουλάχιστον αξιοπρεπέστατη. Ρίξε της μία ματιά. Τι παίζει από εγγύηση κλπ.

Υ.Γ.
Την ίδια άποψη έχουμε για τη SONY.