Μέγεθος vs Ποιότητας

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ksoupidis

New member
30 July 2013
4
Καλησπέρα και απο μένα στην παρέα!!
Επί χρόνια σιωπηλός παρατηρητής του forum έφτσε η ώρα για μια ανανέωση.
Έχω προκρίνει για αγορά την LG 55 B6 μελετώντας τα χαρακτηριστικά της και αντιλαμβανόμενος την υπεροχή του μοντέλου και ως τεχνολογία και ως χαρακτηριστικά.
Το τελευταίο ερώτημα που πρέπει να απαντηθεί είναι μήπως είναι προτιμότερη μια 65αρα η οποία όμως δε θα είναι oled κλπ σε αντίστοιχα χρήματα;;
Επομένως καταλήγουμε στο βασανιστικό μέγεθος vs ποιότητας εικόνας...

Σημειώνω ότι η νέα θα αντικαταστήσει την αγαπημένη μου panasonic G10 42'' plasma.
Η απόσταση θέασης είναι πέρι τα 3m και θα παίζει αθλητικά (ote/nova), ταινίες/σειρές hd (torrents) και digea με αυτή τη σειρά προτεραιότητας.

Όποιαδήποτε άποψη μπορεί να με ξεμπερδέψει, ευπρόσδεκτη!!!
Ευχαριστω.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Αν νομιζεις οτι θα ξεμπερδευτεις εδω, μαλλον λαθος κανεις. θα σε μπερδεψουμε περισσοτερο :p
Εγω πχ λεω μεγαλη οθονη. Στα 2000 ευρω που κοιτας παιρνεις ακομα και 75 ιντσες. (2100 ευρω, Samsung UE75H6400)
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Με τρία μέτρα απόσταση είναι ικανοποιητικές οι 55". Κυρίως για παρακολούθηση ταινιών, σε μεγαλύτερη επιφάνεια, θα άξιζε η αγορά κάποιας στις 60" και άνω.
 

ΘΑΝΑΣΗΣ Τ.

Established Member
19 June 2006
185
Μελισσια
Ειχα και εγω παρομοια ερωτηματα για 55", 60" ή 65"και για αποσταση θεασης περιπου 3,5 μ και προτεραιοτητα ταινιες/σειρες και ολιγο digea.
Τελικα αντικατεστησα πριν απο μια εβδομαδα την δικη μου Panasonic 42G10 με μια Sony 65" και ειμαι απολυτα σιγουρος οτι απο πλευρας
μεγεθους εκανα την σωστη επιλογη.
Στην αρχη οντας συνηθισμενος στις 42", οι 65" μου φανηκαν τεραστιες !! Σε λιγοτερο απο 3-4 ωρες θεασης ειχα συνηθισει το μεγεθος και τωρα
μου φαινεται απολυτα φυσιολογικο.
Πραγματι, το μεγεθος μετραει !!
 

ksoupidis

New member
30 July 2013
4
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, αντλαμβάνομαι την άποψη:πάρε τη μεγαλύτερη που μπορείς, αλλά μήπως η Β6 ως σημείο αναφοράς στην κατηγορία αξίζει τον περιορισμό στις ιντσες;
Ιδανικά θα μιλούσαμε για 65αρα Β6 αλλά εκεί το ήδη <<ξεχειλωμένο>> οικονομικό σκέλος ξεφεύγει τελείως...
 

speedman_27

Supreme Member
17 August 2010
5,061
Mitilini
Re: Απάντηση: Μέγεθος vs Ποιότητας

Δεν υπάρχει τηλεόραση πλην των Oled αυτή τη στιγμή. Όλες οι υπόλοιπες είναι μεγάλα μόνιτορ...

σωστος και η panasonic νομιζω εβγαλε κατι oled που ειναι με πολυ καλη εικονα
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Πρέπει να πας σε ενα κατάστημα να δεις μονος σου τη διαφορά 55 απο 65 ίντσες πριν αποφασίσεις. Στάσου απέναντι,σε απόσταση όσο θα βλέπεις και στο σπίτι σου.
 

tom152

Senior Member
2 February 2016
579
Για την απόσταση που έχεις πάρε μια 65άρα, μη oled.
Δε θα το μετανιώσεις.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Εγώ πήγα απο πλασμα (42 ιντσες) σε LED (55 ιντσες) και δε το μετάνοιωσα καθόλου.
 

alelo

Established Member
2 July 2009
214
Αγρινιο
ο καθενας μπορει να επιλέξει οτι του ταιριάζει. αλλοι επιλέγουν ποιότητα αλλοι ποσότητα. και τα 2 σωστές επιλογές ειναι.

Στάλθηκε από το SM-G925F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Μέγεθος vs Ποιότητας





γιατι???ακομα και αν ειναι FHD και οχι 4κ

Διότι απλούστατα οι plasma είχαν καλύτερη εικόνα. Μια Kuro στέκεται ακόμα αξιοπρεπέστατα δίπλα σε οποιοδήποτε LCD και στους περισσότερους τομείς ποιότητας εικόνας είναι καλύτερη.
 

ksoupidis

New member
30 July 2013
4
Για να είμαι ειλικρινής η απόφαση γέρνει ελαφρώς προς την oled οπότε περίμενα μια επιβεβαίωση του τύπου: η ποιότητα εικόνας είναι χαοτικά καλύτερη, επομένως χαλάλι το μικρότερο μέγεθος...Ο κος Χατζηγεωργίου μου προσέφερε αυτήν την επιβεβαίωση!!
Από την άλλη δεν μπορώ να αγνοήσω τα υπόλοιπα μέλη που επιχειρηματολόγησαν υπέρ του μεγέθους και θεωρούν ότι βρήκαν αντίστοιχη ποιότητα εικόνας στην 65αρα LED (αλήθεια για ποια μοντέλα μιλάμε, προκειμένου να μελετήσω και αυτά;;)
Σε κάθε περ'ιπτωση σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας και η αναζήτηση ...συνεχίζεται
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Η ποιότητα εικόνας της oled είναι χαοτικά καλύτερη, oled όμως φοράνε και πολλά κινητά της Samsung.. δεν θα μπορέσεις να ευχαριστηθείς ταινία σε αυτά. Το μέγεθος παίζει τον ρόλο του. Ξέρεις απο μόνος σου τη σωστή απάντηση στο ερώτημα σου: 65" oled

Προφανώς και είναι πολύ πάνω του budget σου αλλά πριν κάνεις μια ακριβή επιλογή που είναι και μεγάλος συμβιβασμός, ξανατσέκαρε λίγο τις σταθερές σου. Αν μπορέσεις να μειώσεις την απόσταση θέασης κατά μισό τουλάχιστον μέτρο, θα βολευτείς και με την 55" χωρίς να θυσιάσεις τίποτα.
 

group131

AVClub Enthusiast
20 June 2006
993
Ηράκλειο
Απλά πράγματα: Βλέπεις μια καλή 65αρα LED. Εφόσον σε καλύπτει η ποιότητα, προχωράς στην αγορά της και σου μένει και παραδάκι για ξόδεμα αλλού. Αν δε σε καλύπτει, παίρνεις την 55αρα OLED.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, αντλαμβάνομαι την άποψη:πάρε τη μεγαλύτερη που μπορείς, αλλά μήπως η Β6 ως σημείο αναφοράς στην κατηγορία αξίζει τον περιορισμό στις ιντσες;

Δεν υπάρχει υποκαταστατο για το μέγεθος , και τέλεια να δεχθούμε ότι είναι η εικόνα στις OLED (που δεν ισχύει) δεν αξίζει εφόσον μιλάμε για 40% μεγαλύτερη επιφάνεια οθόνης.

http://www.displaywars.com/55-inch-16x9-vs-65-inch-16x9

Σαν συγκεκριμένο μοντέλο στις 65" θα σου πρότεινα αυτή...

https://www.skroutz.gr/s/9509486/Samsung-UE65KS7000.html

Δεν είναι OLED σε εικόνα αλλά πλησιάζει αρκετά.
 

MoDis

Supreme Member
20 June 2006
3,660
στον κοσμο μου...
η 55 b6 σε καλύπτει και σε ποιότητα και σε ποσότητα συγκριτικά με την 42αρα

Αν πάρει 65 τώρα σε 5-6 χρονια τι θα πάρει ;

Θα σου έλεγα (αν δεν βιάζεσαι ) να περιμένεις λίγο τώρα που ανακοίνωσαν και άλλοι oled πέραν της lg

Ο ανταγωνισμός τώρα ξεκινά

Εγώ περίμενα κανα χρόνο για να πετύχω σε καλή τιμή την 910
 
Last edited: