Πρόταση για αυτοενισχυόμενα ηχεια.

ermis1975

New member
27 January 2010
83
Θα ήθελα να πάρω 2 ηχεία για ενα μικρό δωμάτιο 3*3. Θα συνδέονται σε υπολογιστή, σε TV, κινητό κλπ. για να πάιζουν "τα πάντα". Δε θέλω να βάλω extra sub 2.1 δηλαδή γιατί θέλω λίγα καλώδια να τριγυρνάνε, ούτε θέλω αυτά τα μικρά που βάζουν στα PC. Θα μπούνε λογικά στο πάτωμα απευθείας! Επίσης τιμές μέχρι 150 max. για το ζευγάρι.
 

Auslaender

New member
19 June 2013
31
Αυτοενισχυόμενα και να μπουν στο πάτωμα με 150 ευρώ; Βάζεις δύσκολα παίκτη :) Είχα ακούσει πρόσφατα και είχα μείνει αρκετά ευχαριστημένος με τα Edifier R2000db όμως είναι βιβλιοθήκης και θα τα βρείς γύρω στα 180. Φυσικά μπορείς να τα βάλεις και στο πάτωμα, απλά θα έχεις χειρότερο ήχο. Ή μπορείς να δώσεις και άλλα 40 για ένα ζευγάρι απλές βάσεις
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,395
Θεσσαλονίκη
Θα ήθελα να πάρω 2 ηχεία για ενα μικρό δωμάτιο 3*3. Θα συνδέονται σε υπολογιστή, σε TV, κινητό κλπ. για να πάιζουν "τα πάντα". Δε θέλω να βάλω extra sub 2.1 δηλαδή γιατί θέλω λίγα καλώδια να τριγυρνάνε, ούτε θέλω αυτά τα μικρά που βάζουν στα PC. Θα μπούνε λογικά στο πάτωμα απευθείας! Επίσης τιμές μέχρι 150 max. για το ζευγάρι.

Δεν υπάρχει αυτό που ψάχνεις και σε αυτή την τιμή.
Αγοράζεις ένα σετ αυτοενισχυόμενα των 150 (έχει διάφορες επιλογές) τα βάζεις σε βάσεις με το
κατάλληλο ύψος , ακούς σε απόσταση το πολύ 1.40-1.50μ και κάνεις τον σταυρό σου για το αποτέλεσμα.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,752
Βόλος
Όντως δεν θα βρεις κάτι τόο μεγάλο σε αυτή την τιμή. Εκτός αν πέσεις σε κάτι πολύ κουφό, όπως έτυχε σε εμένα: αντιπρόσωπος είχε φέρει τρία μοντέλα αυτοενισχυόμενα ηχεία για δειγματισμό και επειδή αποφάσισε να μην τα εισάγει μου τα έδωσε στο κόστος. Βολεύτηκα κι εγώ και δυο κολλητοί!
 

ermis1975

New member
27 January 2010
83
Το δωμάτιο ειναι μικρό 3x2,5 (βγάλε γραφείο έπιπλα κλπ, μιλάμε για κάλυψη χώρου ελάχιστη. Και τα ηχεία των 50 ευρώ πχ υπολογιστή που έχω ακούσει αλλού παίζουν καλά. Τωρα αν ειναι το θέμα πάτωμα, οκ θα μπορούσα να βρω θέση σε μια βιβλιοθήκη - γραφίο - ράφι κλπ να μην ειναι κάτω τελείως. Θέλω δηλ. να ακούγονται καλύτερα απο τα ηχεία των 50 ευρω ή κάποια αλλα ακριβότερα ηχεία pc που παίζουν με 2 δορυφόρους και sub. Γι αυτο ειπα αντε να φτασω 150. Για τα Edifier R2000db τί λέτε? Οκ 180 αλλα μια μικρή υπέρβαση θα μπορεί να γίνει.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,395
Θεσσαλονίκη
Τα ηχεία των Fostex , presonus , alesis , M-Audio , Mackie είναι καλύτερα από τα Edifier.
Πρέπει όμως να κάνεις μερικές ακροάσεις για να δεις τι σου αρέσει.
Αν είναι να μπουν σε βιβλιοθήκη προτίμησε κάτι με το bass reflex μπροστά.
Μην ξεφύγεις από τις 5-inch γιατί θα έχεις πρόβλημα.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,395
Θεσσαλονίκη
Αξιοπρεπής και δοκιμασμένη budget λύση. Αν τα άκουσες και σου αρέσουν προχωρά με μία πολύ μικρή επιφύλαξη για την συμπεριφορά του μπάσου στον χώρο σου.
 

apostolos2

Established Member
21 November 2007
149
Γειά σας και από μένα
Ψάχνοντας να αλλάξω τα καμμένα 2.1 logitech των 50 λιρών, και μετά από μεγάλη έρευνα (μεταξύ T40, Edifier R1700BT, logitech Z623 και άλλα πολλά ) , κατέληξα στα MACKIE CR5BT σε τιμή 145 λίρες.
Θα ήθελα την γνώμη σας αν έχετε άποψη, αν αξίζουν τα λεφτά τους

στα πολλά που διάβασα είναι ότι αν πάω σε ενεργά μόνιτορ ηχεία, δεν θα ξανα γυρίσω πίσω και σκέφτομαι να δώσω μία ευκαιρία σε ενεργά.
Ο χώρος είναι μικρός 3*5

(την έκανα και αλλού την ερώτηση μήπως την δουν πιο πολλοί)