Ανάπτυξη New Generation Access (NGA) Networks

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Σίγουρα τον τελευταίο καιρό θα ακούτε/διαβάζετε σχετικά με τα δίκτυα νέας γενιάς και την ανάπτυξη αυτών που ειδικά τους τελευταίους μήνες γίνονται απίστευτα άλματα τόσο από όλους τους παρόχους όσο και από την ΕΕΤΤ -πρωτοφανή πράγματα θα έλεγα.

Συνεπώς νομίζω ότι θα ήταν καλό να εξηγήσουμε ορισμένους όρους όπως επίσης και το πως θα αναπτυχθούν τα δίκτυα αυτά.

Καταρχάς, ένα πολύ μικρό ιστορικό του τι συμβαίνει. Ο ΟΤΕ αιτήθηκε της ΕΕΤΤ να εγκρίνει νέο χάρτη φάσματος και εισαγωγή του vectoring και super-vectoring στο VDSL2 όπως και του G.FAST. Η ΕΕΤΤ μετά τη διαβούλευση που έγινε αποφάσισε να προχωρήσει με το νέο χάρτη του φάσματος όπως επίσης και να γίνουν τα βήματα που απαιτούνται για το vectoring/GPON/FTTB/FTTH.

Αυτό που πρότεινε η ΕΕΤΤ συνοπτικά είναι:
  • Ο ΟΤΕ διαλέγει πρώτος περιοχές και υποχρεούται να καλύψει το 80% τουλάχιστον αυτών με Vectoring ή κάτι καλύτερο/αντίστοιχο που θα επιτρέψει δίκτυα πρόσβασης τουλάχιστον 100Mbps στο Downstream.
  • Σε δεύτερη φάση οι πάροχοι να διαλέξουν περιοχές και σε 36 μήνες να καλύψουν το 40% αυτών των περιοχών.
  • Και τέλος να δοθούν οι υπολοιπες περιοχές.
Δημιουργήθηκαν κάποια προβλήματα στο μεταξύ με ορισμένους παρόχους να θέλουν να παγώσουν τα πάντα, και ορισμένοι συνεχίσουν μη έχοντας κανένα επενδυτικό πλάνο.

Συγκεκριμένα, σήμερα δόθηκαν στη δημοσιότητα οι απαντήσεις των παρόχων στο πλάνο της ΕΕΤΤ, και εμφανίστηκαν ΟΤΕ, Vodafone και Wind επί της ουσίας να είναι θετικοί με τη Vodafone να επικεντρώνεται σε δίκτυα FTTH και τη Wind να κρατάει θετική στάση.

Οι Forthnet και Cyta, επειδή δεν θα συμμετάσχουν στη διαδικασία διαμοίρασης περιοχών για το Vectoring, με τη Cyta να είναι προς πώληση και τη Forthnet στη κατάσταση που είναι εδώ και καιρό, κράτησαν αρνητική στάση. Αυτό συμβαίνει κυρίως λόγω της απαίτησης για σωστή υλοποίηση του Vectoring που ορίζει ότι χρειάζεται όλες οι γραμμές να είναι vectored. Για τους παρόχους σημαίνει ότι εάν στήσει ΚΑΦΑΟ ο ΟΤΕ επί παραδείγματι, θα υποχρεωθούν όλοι οι πάροχοι να αγοράσουν bitstream access από τον ΟΤΕ πράγμα που θα αυξήσει αρκετά το κόστος, ωστόσο ισχύει και το ανάποδο, εάν η Vodafone αναλάβει μια περιοχή, ο ΟΤΕ και όλοι οι υπόλοιποι πάροχοι θα υποχρεωθούν να αγοράσουν bistream από αυτή.

Πρακτικά για εμάς όλα τα παραπάνω σημαίνουν αύξηση ταχυτήτων.

Εάν είναι όλες οι γραμμές vectored (όπως περιγράψαμε παραπάνω) στο προφίλ που χρησιμοποιείται σήμερα για το VDSL θα υπάρχει αύξηση περί το 30% στο attainable rate για την ίδια απόσταση από το KV/DSLAM. Σε προφίλ 35b ή Super-Vectoring υπάρχει διπλασιασμός των ταχυτήτων. Για τη μέση καλωδιακή απόσταση μεταξύ του σπιτιού και του FTTC εξοπλισμού εφόσον δεν υπάρχουν προβλήματα από την εισαγωγή της πολυκατοικίας και μέσα μιλάμε για rates πάνω από 200Mbps.

Το vectoring λειτουργεί χονδρικά σαν το noise cancellation στα ακουστικά. Και αυτό το κάνει μεταξύ των γραμμών ώστε να εξαλείψει το crosstalk που είναι και ο λόγος που χρειάζεται να είναι όλες οι γραμμές vectored.

Τα θετικά της υπόθεσης συνοπτικά:
  • Πολύ μεγάλες ταχύτητες -πραγματικές- που με το GPON θα ξεπεράσουν τα 300Mbps.
  • Γρήγορη κάλυψη για μεγάλο μέρος της ήδη υπάρχουσας κάλυψης του ΟΤΕ, εντός 8-μηνου.
  • Οι περιπτώσεις που συγχρονίζουν λίγο κάτω από τα 50 Mbps με Vectoring, σε 35b προφίλ θα δουν βελτίωση.
  • Για πρώτη φορά οι πάροχοι θα επενδύσουν στο access δίκτυο.
Τα αρνητικά:
  • Μόνο 5000 καμπίνες περίπου στην πρώτη φάση από τον ΟΤΕ για το 8-μηνο.
  • Πολύ μικρό ποσοστό κάλυψης από τους παρόχους και σε τεράστιο χρονικό διάστημα, πράγμα που σημαίνει ότι μπορεί να πάρει και πάνω από 3 χρόνια σε πόλεις πρωτού δούμε τέτοιες ταχύτητες.
  • Οι υπόλοιπες περιοχές επειδή δεν θα είναι ''οικονομικά βιώσιμες'' θα αργήσουν να αναπτυχθούν.

My 2 cents.
 
Last edited by a moderator:

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Ευχαριστουμε παρα πολυ για την πληροφορηση! Ειχα διαβασει στο adslgr καποια ποστ σχετικα με τους κανονες καλυψης που πρεπει να ακολουθησουν οι παροχοι, αλλα πρωτη φορα τις ειδα οργανωμενες και μαζεμενες ετσι ωραια και κατανοητα.

α. Αν γνωριζεις, βοηθησε σε καποια ερωτηματα που εχω.Στο κομματι καμπινα-σπιτι ειναι πιο "σφιχτοι" οι περιορισμοι για την αποσταση; Θυμαμαι οτι οι παροχοι δινουν vdsl στα 500μ απροβληματιστα και εως 800μ με επιφυλαξεις. Στο vectoring ισχυουν τα ιδια;

β. Ανεφερες "δικτυα προσβασης τουλαχιστον 100mbps downstream" ως υποχρεωση. Για το upload υπαρχει καμμια αντιστοιχη υποχρεωση; Ρωταω γιατι προσωπικα πιο πολυ αυτο με ενδιαφερει (και πιστευω και αρκετους που ενδιαφερθηκαν για vdsl, ftth).

γ. Η αναβαθμιση αυτη θα περιοριζεται μονο στις καμπινες ή θα γινει και στα ΑΚ; Ρωταω παλι σκεφτομενος τον εαυτουλη μου :) επειδη στην περιοχη μου δεν υπαρχουν καθολου καμπινες και παιρνω vdsl (wind) κατευθειαν απο το ΑΚ, το οποιο σε ευθεια γραμμη πρεπει να ειναι 300μ, αλλα δεν εχω ιδεα πως πανε τα καλωδια. Παντως συγχρονιζω 40/10.

και παλι ευχαριστουμε για τις πληροφοριες!
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Ευχαριστώ πολύ :)

Α. Για την ανάπτυξη του vectoring, εάν απέχει κάποιος πάνω από 550 μέτρα από το ΑΚ (καλωδιακή απόσταση) αλλάζει το δίκτυο σε FTTC εφόσον από το ΑΚ δεν μπορεί να πάρει 100Mbps. Το FTTC τώρα, η καλωδιακή απόσταση σε αστικό περιβάλλον δεν είναι πάνω από 100 μέτρα οπότε το attainable rate με vectoring/super-vectoring είναι αρκετά πάνω από τα 100Mbps. Για τα G.PON δίκτυα, απαιτείται να έχει κάποιος καλωδιακή απόσταση 30 μέτρα από το ΚΑΦΑΟ, για ταχύτητες >300Mbps. Οι πάροχοι διαφωνούν ως προς το πως θα μετρηθούν αυτά τα 30 μέτρα.

Β. Δυστυχώς δεν έχουν βγει ακόμη πακέτα για να μάθουμε το ακριβές Upstream. Αυτό που δοκιμάζεται πιλοτικά είναι 100/40 και με βάση αυτό έγιναν και εργαστηριακές δοκιμές από κοινού ΟΤΕ και ΕΕΤΤ.

Γ. Είσαι δυστυχώς μια ''περίεργη'' περίπτωση. Εάν συγχρονίζεις 40/10 είσαι οριακά στα 500 μέτρα εάν όχι λίγο παραπάνω σε καλωδιακή απόσταση. Θεωρητικά, και μόνο με το vectoring θα δεις διαφορά, θα έχει attainable rate >50 Mbps. Για να είμαστε πιο ακριβείς, σε αυτή την απόσταση και με προφίλ 35b θα φτάσει κοντά στα 65-70Mbps. Υπάρχει ωστόσο κενό αυτή τη στιγμή για το τι θα γίνει με αυτούς που είναι κοντά στο ΑΚ. Οι πάροχοι στις απαντήσεις τους ζήτησαν να υπάρξει πρόβλεψη από την ΕΕΤΤ.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Ησουν κατατοπιστικοτατος σε ολα!

Διαβαζοντας και εγω οντως εχω καταλαβει οτι οσοι βρισκονται σε "οριακες" αποστασεις απο τα ΑΚ ειναι λιγο "στον αερα".

Ο προβληματισμος μου ειναι οτι το συμβολαιο μου στην wind τελειωνει τον ιουνιο. Σκεφτομαι να μετακινηθω στον οτε τοτε με την προοπτικη αν γινει αναβαθμιση στο ΑΚ να μπορω να το εκμεταλλευτω. Προσωπικα το vdsl το εβαλα σχεδον αποκλειστικα για το upload (οποτε το 40 να μου γινει 60-70 με το vectoring μου αρεσει μεν, δεν με ξετρελλαινει δε.. αν ομως το upload γινει 20, εκει ανοιγω σαμπανιες :D ).
Η wind εχει κανει κατι "τρελλα" μερικες φορες με την τιμολογιακη πολιτικη της και επισης ειχα προβληματα οπου, χωρις λογο και αιτια, επεφτε το upload στο 1mbps και μετα επρεπε να κανω restart το modem/router (asus n17u). Δεν ξερω τι εφταιγε εκει, οποτε δεν μπορω να τους κατηγορησω ευθεως. Ο αλλος προβληματισμος μου σε σχεση με την μεταβαση στον οτε ειναι ο εξης, με τη wind εχω 10upload, θα εχω και με τον οτε ή θα μου δωσουν καποιο πακετο 50/5 (που στη δικη μου περιπτωση θα ειναι πρακτικα 40/5);

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Δυστυχως το κοντινοτερο σκαψιμο της inalan ειναι στα 500μ χωρις να βρισκομαι εντος "μελλοντικου δικτυου" οποτε και αυτη η περιπτωση δεν παιζει, ασε που δεν με ενθουσιαζει η ιδεα να μου τρυπησουν τοιχους.
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Οι Vodafone και Wind έχουν διάφορα θεματάκια τελευταία που δυστυχώς δεν αφορούν το access κομμάτι αλλά το backbone τους. Η Vodafone κάθε μέρα, στις ώρες αιχμής δημιουργεί τρελά bottlenecks με αποτέλεσμα να σέρνεται το σύμπαν με παρόμοια πράγματα να συμβαίνουν στη Wind αλλά σε πολύ μικρότερο βαθμό. Εάν από Αστικό Κέντρο δώσουν πακέτα vectoring και συμπεριλαμβάνεται το 100/40 θα έχεις αρκετά μεγαλύτερο upload που ωστόσο δεν νομίζω να αγγίξει τα 40Mbps αλλά θα φτάσει περί τα 25-30. Αυτό συμβαίνει κατά κύριο λόγω επειδή η διαμόρφωση φάσματος στο VDSL δεν είναι αντίστοιχη του ADSL που οι συχνότητες του upstream ήταν χαμηλότερες με αποτέλεσμα όλοι σχεδόν να συγχρονίζουν στο μέγιστο αυτού.

Επειδή κάλλιστα μπορεί να αναρωτηθεί κάποιος γιατί δεν δίνεται προφίλ 30a μέσω VDSL2 από τώρα ώστε να δούμε βελτιώσεις, είναι γιατί έχει διαφορετικό tone spacing σε σχέση με το 17a που χρησιμοποιείται με αποτέλεσμα να μην μπορεί να χρησιμοποιηθεί τεχνική vectoring μεταξύ 17a και 30a. Ωστόσο μπορεί να χρησιμοποιηθεί μεταξύ 17a και 35b που έχουν το ίδιο tone spacing.

Ορίστε και μια γραφική απεικόνιση της Alcatel Lucent (Nokia) που κατά κύριο λόγο θα χρησιμοποιηθεί για την υλοποίηση του έργου στον ΟΤΕ.

vplus-fills-the-gap_figure01.jpg
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Και εγώ αυτό βλέπω. Υπάρχει κάπου χάρτης που δείχνει τα καφαο και που βρίσκονται; έψαξα τον λογαριασμό ενός γείτονα που έχει ADSL αλλά δεν βρίσκω πουθενά αριθμό βρόχου ή κάτι αντίστοιχο
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Το πρώτο τριψήφιο είναι το ΑΚ, το δεύτερο τριψήφιο το ΚΑΦΑΟ, στον κατανεμητή σας γράφει από ποιο ΚΑΦΑΟ παίρνετε. BTW αυτό που θα αναπτυχθεί είναι super-vectoring, 35b προφίλ 100-300Mbps.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Συγνώμη αλλά δεν το έχω καταλάβει αυτό ακόμα. Που βρίσκουμε τον αριθμό του καφαο; Κατανεμητής είναι το κουτάκι έξω από το σπίτι σπίτι;
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Όχι, είναι συνήθως στην είσοδο σε κάποιο ντουλάπι. Μοιάζει κάπως έτσι. Εκεί γράφει ή πάνω στον κατανεμητή ή πάνω στις πόρτες του ντουλαπιού ένα ή δύο τριψήφια. Εάν είναι 2 το πρώτο είναι ο αριθμός Αστικού κέντρου και το δεύτερο είναι ο αριθμός του ΚΑΦΑΟ.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
τελικα βρηκα αυτο http://fttxgr.eu/map?
το οποιο για την περιοχη μου ειναι αρκετα ελειπες (βασει του κωδικου YKEE/YKK) που βλεπω στο παραρτημα 2. Ειτε δεν εχουν καταγραψει τις καμπινες στο σαιτ ειτε το παραρτημα εχει και πολλες καμπινες που ακομα δεν εχουν τοποθετηθει.
Το βασικο ειναι οτι βρηκα καμπινα σε αποσταση <500μ απο το σπιτι μου....
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Αυτό το ανανεώνουν χρήστες οπότε δεν αντικατοπτρίζει απαραίτητα το τι δίκτυο υπάρχει σε κάθε περιοχή.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
ναι οντως! φοβερο εργαλειο παντως. Κλικαρεις σε σημειο στο χαρτι και σου βγαζει αποσταση απο το κοντινοτερο dslam!!! Φοβερη δουλεια
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Ευχαριστούμε για την ανάλυση.. πολύ καλή!

Να δούμε όμως τι θα γίνει τελικά και με την ανάπτυξη του απλού VDSL.. που μένει..
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
OTE, Vodafone, Wind επενδύουν 250 εκατ. σε δίκτυα νέας γενιάς στη σταθερή
http://www.kathimerini.gr/896410/ar...yn-250-ekat-se-diktya-neas-genias-sth-sta8erh

Τον Οκτώβριο το πραγματικά γρήγορο ίντερνετ
http://www.euro2day.gr/news/enterpr...oktovrio-to-pragmatika-grhgoro-internet-.html



--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

"Για παράδειγμα, ο ΟΤΕ διέθετε στο τέλος του 2016 περίπου 6.500 καμπίνες για την παροχή υπηρεσιών VDSL (με μια αναβάθμιση πλακέτας μπορούν να παρέχουν και υπηρεσίες super vectoring)
και εντός του οκταμήνου επιδιώκει να φτάσουν τις 12.500, δηλαδή σχεδόν να διπλασιαστούν!"


Κάμποσοι "νέοι" μπορούν να ελπίζουν δηλαδή.. :cool:
 
Last edited:

speedman_27

Supreme Member
17 August 2010
5,061
Mitilini
OTE, Vodafone, Wind επενδύουν 250 εκατ. σε δίκτυα νέας γενιάς στη σταθερή
http://www.kathimerini.gr/896410/ar...yn-250-ekat-se-diktya-neas-genias-sth-sta8erh

Τον Οκτώβριο το πραγματικά γρήγορο ίντερνετ
http://www.euro2day.gr/news/enterpr...oktovrio-to-pragmatika-grhgoro-internet-.html



--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

"Για παράδειγμα, ο ΟΤΕ διέθετε στο τέλος του 2016 περίπου 6.500 καμπίνες για την παροχή υπηρεσιών VDSL (με μια αναβάθμιση πλακέτας μπορούν να παρέχουν και υπηρεσίες super vectoring)
και εντός του οκταμήνου επιδιώκει να φτάσουν τις 12.500, δηλαδή σχεδόν να διπλασιαστούν!"


Κάμποσοι "νέοι" μπορούν να ελπίζουν δηλαδή.. :cool:
Εφιάλτης για τα Studio που βγάζουν ταινίες

Sent from my nexus 5 using Tapatalk
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Ναι.. κάθονται και κοιτάνε με τρόμο τι θα γίνει επιτέλους στην Ψωροκώσταινα! :p
 

speedman_27

Supreme Member
17 August 2010
5,061
Mitilini
Ναι.. κάθονται και κοιτάνε με τρόμο τι θα γίνει επιτέλους στην Ψωροκώσταινα! :p
Ευτυχώς που είμαστε μικρή χώρα και δεν δίνουν σημασία αλλά πιστεύω αργά ή γρήγορα θα μπει περιορισμος στο ίντερνετ σε θέμα Download όσο αυξάνονται οι ταχυτητες

Sent from my nexus 5 using Tapatalk