Κατασκευή ηχείων

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Frankie73

New member
Γεια σας ,πρώτη μέρα σήμερα στο φόρουμ , ήθελα να ρωτήσω γιατί δεν υπάρχει καμιά πρόταση για κατασκευή ηχείων με κιτ διαχωρισμένων μεγαφώνων αυτοκινήτου αφού το κόστος είναι εξαιρετικά χαμηλό σε αυτά τα κιτ και τα χαρακτηριστικά των μεγαφώνων πολλές φορές πολύ αξιόλογα σε σχέση με φθηνές υλοποιήσεις hifi μεγαφώνων??
 

platon

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,538
Re: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΗΧΕΙΩΝ

Γιατι τα ηχεια αυτα ειναι σχεδιασμενα συμφωνα με τα χαρακτηριστικα του χωρου του αυτοκινητου, που σημαινει πολλες αντανακλασεις, πολυ καλη off axis αποκριση συχνοτητας και αλλα.
Υπαρχουν και φθημα μεγαφωνα για το σπιτι οπως π.χ. τα Tonsil, Gemini και αλλα.
Απλα στην φθηνη κατηγορια δεν συμφερει να ασχοληθεις γιατι θα σου κοστισει παραπανω.

http://www.audiorumble.com/best-bookshelf-speakers/under-100/
 

Frankie73

New member
Re: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΗΧΕΙΩΝ

Ok, δεν έχεις άδικο για το χώρο αυτοκινητου.Τι γνώμη έχεις για crossover σε ιδιοκατασκευή ηχεία με κουτιά όγκου 53,9λίτρα woofer Jamo 50Wrms 100W max 8ohm Fs 45-6500hz,89db & Tweeter Sphynx 20W rms 100W max 8ohm 2khz-20khz 93db 2 δρόμων με bass reflex ?? Έχω ένα παλιό κροσόβερ με max 150W 8ohm συχνότητα κρος 3200hz με 2 πηνία και ένα πυκνωτή των 4,7μF ανάμεσα τους μήπως είναι πολύ λίγα αυτα τα μf ?? Τα έφτιαξα πρόσφατα απο κόντρα πλακέ θαλάσσης τα πλαινά-πάνω και Mdf τα πίσω -μπρός απλώς είχα μια φοβία σε σχέση με το μέγεθος τους(τον όγκο των υπολόγισα με την εξής πράξη: πλάτος Χ ύψος Χ βάθος / 1000 και το μήκος και διατομή του σωλήνα bass reflex με 2 τύπους που βρήκα στο ίντερνετ σε μια πτυχιακή εργασία κάποιου με θέμα κατασκευή ηχείων.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,739
Βόλος
Αν δεν το έχεις ξανακάνει ποτέ και θέλεις να σχοληθείς, η καλύτερη λύση για αρχή είναι να βρεις έτοιμες σχεδιάσεις από τους καταασκευαστές μεγαφώνων. Όλοι προτείνουν κιτ για ιδιοκατασκευές. Αν θέλεις να σχεδιάσεις κάτι μόνο σου, θέλει πάρα πολύ διάβασμα. Μπορείς να ξεκινήσεις από το Loudspeaker Design Cookbook του Vance Dickason. Δεν είναι και το πιο καλογραμμένο, αλλά θα πάρεις μια ιδέα για το πόση δουλειά απαιτείται. Πριν το αγοράσεις, ψάξε στο ίντερνετ, θα βρεις παλιές εκδόσεις του εδώ κι εκεί.
 

Frankie73

New member
Έχω ξαναφτιάξει άλλα 2 ζεύγη ηχείων.Όλα ήταν 2 δρομα με Bass reflex.Το πρώτο ζεύγος ήταν βακελίτη με πολύ καλή στιβαρότητα καμπίνας καλό μπάσο αλλά ασθενή σχετικά μεσαία και τα πρίμα ικανοποιητικά.Το 2ο ζεύγος το έφτιαξα απο 4ohm μεγάφωνα αυτοκινήτου 250W Woofer & 60W tweeters και ώς καμπίνες χρησιμοποίησα 2 μπετόνια πλαστικά χημικών των 65λίτρων .Τα μπάσα ήταν υποδειγματικά αλλά μάλλον κάηκε το ένα απο τα 2 κροσσόβερ στην περιοχή των υψηλών γιατί το ένα τουίτερ ακουγόταν πολύ αχνά ενώ το άλλο κανονικά.Το 3ο ζεύγος ήταν αυτο που λέω παραπάνω, το έφτιαξα τελικά έχουν υποδειγματικό ήχο, τον καλύτερο απο τα 2 προηγούμενα ,άριστη στερεοφωνική εικόνα ,ελεγχόμενο μπάσο χωρίς καμιά υπερβολή,πολύ ωραία μεσαία περιοχή.Χρησιμοποίησα τα ίδια crossover με τα προηγούμενα και εκεί διαπίστωσα ότι πιθανόν το ένα να κάηκε και τώρα σκέφτομαι ή να φτιάξω κάποια απο το 0 ειδικά συνυφασμένα με τις προδιαγραφές των μεγαφώνων σε σχέση και με τον όγκο της καμπίνας ή να παραγγείλω έτοιμα.Στο πρώτο σκέλος δεν είμαι σίγουρος για το ποιά θα πρέπει να είναι η τελική επιλογή μου : 2ης τάξης με 12db/οκτάβα είναι η επικρατέστερη επιλογή αλλά έχω μπερδευτεί λίγο όσον αφορά τα Butterworth και τα υπόλοιπα που δεν θυμάμαι πώς λέγονται.Πάντως δεν θέλω να μπλεχτώ με βιβλία γιατί νομίζω πώς θα μπερδευτώ περισσότερο!Βρήκα ένα προγραμματάκι για υπολογισμό των μf και Μh αλλά δεν είναι πολύ καλοστημένο με την έννοια να βάλεις όλες τις παραμέτρους και να σου βγάλει τί όγκου πηνία και resistors χρειάζεσαι για την υλοποίηση.Οπότε μάλλον θα καταλήξω σε έτοιμα πιθανόν στα 200w γιατί κάπου διάβασα ότι τα μεγαλύτερα έχουν μερικές φορές καλύτερες υλοποιησεις σε ποιότητα για να αντέχουν.
 

Frankie73

New member
Αυτά είναι
photo.php
 

Frankie73

New member