in ear για ΑΚ4962

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Sanvean

AVClub Enthusiast
30 March 2010
971
Athens
Τα σέβη μου στους συμφορουμίτες!
Όσοι έχετε τη καλοσύνη, αλλά και τη γνώση (ή τη γνώμη), θα ήθελα τα φώτα σας για τον παρακάτω "γρίφο"...
Έχω ένα υπολογιστή με audioquest dragonfly (v1.2), ένα κινητό ZTE με AKM 4962 dac, και ένα ζευγάρι ATH50x. Τα ακουστικά τα πήρα πρωτίστως για εργασία (djing σε ιντερνετικούς σταθμούς), και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος (όταν παίζουν με το sabre της λιβελούλης).
Μια δεύτερη σκέψη ήταν να τα χρησιμοποιώ και εκτός σπιτιού, πάνω στο ΖΤΕ. Δυστυχώς όμως τα βρίσκω λίγο bulky (που λεν και στο χωριό μας), κυρίως όμως δεν με ικανοποιεί το αποτέλεσμα (συνέργεια AK4962 + ATH50x), αλλά ούτε και η στάθμη στην έξοδο του κινητού (ήλπιζα ότι θα την πάλευε με τα 38Ω, αλλά ατύχησα).
Το 4962 είναι "γλυκόηχο", κάπως "τσιμπημένο" χαμηλά, δίνοντας μια αίσθηση overwhelming στα (επίσης "τσιμπημένα" χαμηλά) audio-technica, ενώ ψηλά είναι σχετικά "ντροπαλό" (πράγμα που δεν θα με ενοχλούσε αν οι χαμηλές ήταν πιο φλατ). Άν το ΖΤΕ είχε "μεδούλι" να δώσει (στην έξοδο), μάλλον θα τη βόλευα με ένα απλό EQing. Όμως δεν έχει. Όταν π.χ. το τραμ πιάσει τέρμα γκάζια (καμιά 40ριά χλμ/ώρα δηλ) δεν ακούω τίποτα... ή πιο σωστά, τα ακούω όλα μαζί (μουσική + εξωτερικό θόρυβο).
Για τους παραπάνω λόγους, έχω μπεί στο τριπάκι να ζευγαρώσω το ΖΤΕ με ένα ζεύγος in ear, χαμηλής αντίστασης, το οποίο θα είναι κάπως "μαζεμένο" χαμηλά, και φλατ στο υπόλοιπο φάσμα συχνοτήτων... ή ίσως και λίγο "λαμπρούτσικο" ψηλά (μια που οι ψηλές από το ΖΤΕ αποδίδονται πιο "πίσω", και μια που πάτησα και τα 40 και η κουφαμάρα επελαύνει). Ψηλές δηλαδή στα "νερά" των ath50x.
Το μπάτζετ είναι στα όρια του διψήφιου, και οι μέχρι στιγμής "υποψηφιότητες" είναι: RΗΑ ΜΑ750, Final Audio Heaven II, Fiio Ex1 Gen2, και Shure SE215. Θα ήθελα να μου πείτε ποιά επιλογή θεωρείτε την πιο άρτια (ή αν έχετε άλλες προτάσεις). Για ακρόαση βέβαια ούτε λόγος (εδώ αγοράζουμε ηχεία και δεν μας τα ανοίγουν να τα ακούσουμε... Σιγά μη μας δειγματίσουν ψείρες των 90 ευρώ!).
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
 

Sanvean

AVClub Enthusiast
30 March 2010
971
Athens
Ύστερα από εκτεταμένη μελέτη, αποφάσισα, και παρήγγειλα ήδη το RHA MA750i. Ως πακέτο το βρήκα το πιο ελκυστικό (ποιότητα κατασκευής, εγγύηση/υποστήριξη). Τα υπόλοιπα (απόδοση/συνέργεια με συσκευές) είναι τζόγος έτσι κι αλλιώς (και 1000 reviews να διαβάσεις, αν δεν ακούσεις ως ίδιος, δεν ξέρεις). Ποντάρω στη λεγόμενη "τύχη του πρωτάρη" λοιπόν, και ό,τι κάτσει...
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Εγώ το μόνο που έχω να σχολιάσω είναι ότι τα Fiio EX1ii καλά έκανες και δεν τα πήρες αφού δεν
έκαναν για την περίπτωση σου μιας και δεν προσφέρουν σχεδόν καθόλου απομόνωση από τους εξωτερικούς θορύβους (βέβαια έχουν τεράστιο soundstage)
Τα υπόλοιπα δεν τα έχω ακούσει το μόνο ίσως υπέρ του Shure το αποσπώμενο καλώδιο.
Όταν παραλάβεις γράψε και καμιά εντύπωση!
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Με γειες περιμένουμε τις εντυπώσεις σου!
Κακή επιλογή δεν είναι σίγουρα απλά είναι το θέμα να κάτσει στα γούστα σου.
Στα χρήματα που διέθετες οι επιλογές που έγραψες και μόνος σου ήταν πάνω κάτω οι ενδεδειγμένες.
Με το καλό λοιπόν. Αν θελήσεις να ψαχτείς στο μέλλον και είσαι Αθήνα μπορώ να σου γράψω που μπορείς να δοκιμάσεις τα παραπάνω ακουστικά (στο εκάστοτε επίσημο αντιπρόσωπο) όπου όχι μόνο δεν θα κολλώσουν να δειγματίσουν αλλά θα σε κεράσουν και καφεδάκι.
 

Sanvean

AVClub Enthusiast
30 March 2010
971
Athens
Παιδιά σας ευχαριστώ και τους δυο για τις απαντήσεις! Δεν έχω ανοίξει ξανά συζήτηση εδώ (στο hifi συνήθως συχνάζω), και είχα για λίγο την εντύπωση πως μπορεί να πήγαινε "ατσαλάκωτο" το νήμα. Έτσι, και μια που κατέληξα σε απόφαση σχετικά γρήγορα, προχώρησα και στην αγορά, πριν αρχίσει να κινείται κάτι εδώ.

Η έρευνα αγοράς είχε ξεκινήσει από τη περασμένη εβδομάδα, "σκιαγραφόντας" πολλά προιόντα (Momentum IE, EPH100, DX160IE, Reflect mini, κ.ά.). Σε εσάς έφερα το "final-4" προς κρίση, συμπλήρωση, ή και "συμμόρφωση" - αν και μη τυχόν το είχα "χάσει" με κάποια επιλογή, ή είχα "χάσει" κάτι σημαντικό από κάποια επιλογή, όπως π.χ. το όχι καλό isolation των FiiO, το οποίο πιθανότατα μου ξέφυγε (thanks peter_kalymnos! κι ας προηγήθηκε η "τύχη του πρωτάρη" που το έσωσε. αν δεν ήταν αυτή, θα ήσουν εσύ!).

Δίχως ίχνος κομπασμού (αλλά με τη βοήθεια της τύχης που προανέφερα), θα έλεγα ότι κινήθηκα στη καλύτερη δυνατή επιλογή, σε ό,τι αφορά τις περισσότερες παραμέτρους, πλην της κυριότερης ίσως, που δεν είναι άλλη από την απόδοση. Και λέω "ίσως την κυριότερη" για πρώτη φορά ως "χομπίστας", διότι υπάρχει μια έξτρα παράμετρος την οποία δεν ανέφερα, και δεν αφορά τα προιόντα. Ονομάζεται "Ιβάν", και είναι…γάτα (γάτος, για την ακρίβεια). Ίσως παρατηρήσατε κάποια "εμμονή" με τη "ποιότητα κατασκευής". Δεν είναι τυχαίο, αν αναλογιστείτε ότι ο Ιβάν έχει τσακίσει μέχρι στιγμής ένα ηχείο δαπέδου (το σούταρε στο πάτωμα), έχει φάει ένα Koss porta pro, ένα φορτιστή macbook, και κανα δυο hands free ακουστικά - από τα φθηνιάρικα που συνοδεύουν τα κινητά (βεβαίως τα τελευταία δεν με ενδιαφέρουν. και τις επόμενες μέρες θα του βγάλω μερικά ακόμη νά 'χει να ασχολείται!). Έχουν γλιτώσει τα ΑΤΗ50 (δεν του κεντρίζουν το ενδιαφέρον. Ευτυχώς!!), και ο "Μαθουσάλας" - ένα ζεύγος Beyerdynamic DT531, το οποίο έχει μεν πιο θελκτικό καλώδιο,€¦αλλά ίσως σέβεται τα χρόνια τους (ο Ιβάν είναι 5 ετών, ενώ τα Beyer 12) :D
Ευελπιστώ ότι και η stainless steel κατασκευή των RHA θα τον αφήσει αδιάφορο, όπως επίσης και το καλής διαμέτρου -αλλά και μαύρου χρώματος- καλώδιο. Τώρα που είπα για χρώμα καλωδίου, θυμήθηκα ότι έχει μισοφάει το καλώδιο και από τα Noontec Zoro HD (κόκκινο καλώδιο = καμία τύχη), αλλά αυτό ευτυχώς είναι αποσπώμενο (τα δώρισα στην ανηψιά μου πάντως, ώστε να "παραδώσουν πνεύμα" πάνω σε κάποιο κεφάλι, κι όχι μέσα στο στόμα του τρομερού γάτου!).
Να αναφέρω (ξανά) και την πολύ γενναιόδωρη 3ετή εγγύηση της εταιρίας, η οποία -κατά τα γραφόμενα των κατόχων- δεν είναι "ναι, αλλά μάλλον εσύ το χάλασες, και δεν στο καλύπτω" ή "ναι, αλλά αφορά μόνο τους drivers" ή "στείλτο, να το στείλω στο σκύλο μου, κι εκείνος στην ουρά του, και σε κανα μήνα θα σου πούμε". Καλύπτει τα πάντα (πλην φυσικά των tips). Διάβασα και για περιπτώσεις που οι ίδιοι οι χρήστες προκάλεσαν ζημιές (αισθητικές, καλωδίων ή άλλες) και η εταιρία τους τα αντικατέστησε πάραυτα με νέα ακουστικά, χωρίς καν να ζητήσει την επιστροφή των φθαρμένων/χαλασμένων! Δείχνει κάτι (τουλαχιστον σε μένα) το να υποστηρίζεις το προιόν σου και τον πελάτη σου κατ' αυτό τον τρόπο..¦ και μπορώ με βεβαιότητα να πω ότι το MA750 θα ήταν στο..€¦final-4, είτε υπήρχε Ιβάν, είτε όχι (φτου φτου, τον λατρεύω!), κυρίως για το λόγο που προανέφερα.

Από κει και πέρα, ναι, η ηχητική απόδοση είναι ζητούμενο, και θα ήταν το απόλυτο Νο1 ζητούμενο (όπως με κάθε ηχητική συσκευή) αν δεν είχα να κάνω με το συγκεκριμένο τύπο ακουστικών, και το συγκεκριμένο "πρόβλημα". Και έτσι θα ήταν, είτε επιλέγοντας με τα…μάτια, είτε βγαίνοντας στη γύρα για ακροάσεις (και το καφεδάκι που έγραψε ο φίλος συνονόματος, ευπρόσδεκτο!). Μιλώντας όμως για "επιλογή στα κουφά", και λαμβάνοντας τα reviews ως αυτό που είναι ("λεκτικές περιγραφές ηχητικής κυρίως απόδοσης"), οι περιγραφές που με "κέντρισαν" περισσότερο, ήταν αυτές για τα EPH100 (και ακολουθούν τα EX1ii). Σε ό,τι αφορά όμως θέματα durability, οι περιγραφές ήταν αποκαρδιωτικές, ακόμα και αν δεν συμπεριλάβει κανείς την ύπαρξη counterfeit EPH100 στην αγορά.
Το αισιόδοξο είναι πως το ΜΑ750 παρουσιάζεται ως ο κυριότερος ανταγωνιστής του EPH100 σε ό,τι αφορά την ηχητική απόδοση (στα υπόλοιπα, πιθανολογώ ότι το EPH100 "χάνει", ίσως και με τα χέρια κάτω). Σε κάθε περίπτωση, η δοκιμή και η εντυπώσεις θα "δείξουν"... Οι οποίες, αν και πάλι υποκειμενικές, τουλάχιστον δεν θα έχουν σχέση με αυτή τη "τυφλόμυγα" του research.
 

Sanvean

AVClub Enthusiast
30 March 2010
971
Athens
Απάντηση: Re: in ear για ΑΚ4962

το μόνο ίσως υπέρ του Shure το αποσπώμενο καλώδιο.

Θα συμφωνήσω. Η ύπαρξη αποσπώμενου καλωδίου μόνο ως θετικό μπορεί να εκληφθεί και, αν π.χ. έψαχνα για on-ear, το αποσπώμενο καλώδιο θα ήταν σχεδόν απαραίτητη προυπόθεση.
Για το 215 όμως, το αβαντάζ του πιθανόν να είναι και το ντισαβαντάζ του. Υπάρχει ένα σεβαστό ποσοστό χρηστών που υποστηρίζει ότι, ύστερα από ολιγόμηνη χρήση, υποδοχείς και βύσματα χάνουν επαφή. Τί γίνεται τότε, ιδιαίτερα αν το πρόβλημα εντοπίζεται στους υποδοχείς; Αποστολή κάθε 5-6 μήνες για αλλαγή;
Δεν είμαι brandάκιας, αλλά οφείλω να ομολογήσω πως το μεγάλο "ατού" της Shure για να τη βάλω στη τελική λίστα, ήταν…πως είναι η Shure :D
Το "θεματάκι" όμως αυτό (με τις όποιες πιθανότητες έχει για να εμφανιστεί), σε συνάρτηση με ακόμα περισσότερα παράπονα χρηστών πως είναι πολύ άβολα, και πως έχουν κάπως "muddy" χαρακτήρα, με ώθησαν στο να μεταθέσω μια πιθανή αγορά στο μέλλον, με διαφορετικό μπάτζετ…
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Re: Απάντηση: in ear για ΑΚ4962

Έχουν γλιτώσει τα ΑΤΗ50 (δεν του κεντρίζουν το ενδιαφέρον

Ο Iβάν και γω έχουμε τα ίδια γούστα:p
Το χεις ψάξει το πράγμα και ξέρεις τι θες οπότε μια χαρά. Το μόνο θέμα είναι ότι βιάστηκες λίγο και ψώνισες χωρίς να έχεις ακούσει κάτι από τα υποψήφια να δεις αν ταιριάζει στα γούστα σου ηχητικά. Αλλά όλοι το έχουμε κάνει αυτό.
Περιμένουμε εντυπώσεις λοιπόν αν και θέλω να πιστεύω ότι τα RHA θα σου κάτσουν μια χαρά
 

Sanvean

AVClub Enthusiast
30 March 2010
971
Athens
Απάντηση: Re: Απάντηση: in ear για ΑΚ4962

Ο Iβάν και γω έχουμε τα ίδια γούστα:p

lmao :flipout:

Εντάξει, το "έπιασα"!!
Κοίταξε, για τη δουλειά που τα θέλω είναι ταμάμ. Δεν θα τα σύστηνα βέβαια σε κάποιον που θέλει να "ευχαριστηθεί" τις μουσικές του (αν και σε κάποια συγκεκριμένα είδη, είναι πολύ εντυπωσιακά), πολύ δε περισσότερο σε κάποιον που θέλει "άνετα" ακουστικά. Μακράν τα πιο άβολα ακουστικά που έχω φορέσει. Χρειάστηκα 1-2 μήνες για να τα συνηθίσω και να μπορώ να δουλεύω 2-3 ώρες πριν αρχίσω να σιχτιρίζω!

In my heart of hearts είμαι Beyerdynamic-fan…
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Χα χαχα χα αυτός είναι ο Ιβάν ο τρομερός και από αυτό που διαβάζω αμφιβάλλω αν τα RHA θα γλιτώσουν από τα νύχια του:flipout:
(BTW-Τα EPH 100 έχουν απίστευτα καλό ήχο και αν καταφέρεις και τα βολέψεις σωστά είσαι μόνος
σου δεν ακούς τίποτα όσο για την αντοχή δεν ξέρω γιατί τα χρησιμοποιούσα στο σπίτι και τα πρόσεχα.)
 

Sanvean

AVClub Enthusiast
30 March 2010
971
Athens
Τρομερός δεν λες τίποτα! :D

Είναι εξαντλημένο (το EPH100) στο μαγαζί που παρήγγειλα, παρομοίως και το MA750 (γι'αυτό πήρα το -άμεσα διαθέσιμο- ΜΑ750i).
Discontinued πάντως δεν νομίζω να είναι κανένα από τα δυο, οπότε υποθέτω πως πουλάνε σαν ζεστά κουλουράκια… :eating:

Δευτέρα πρωί έκανα τη παραγγελία. Λογικά θα πρέπει να παραδοθεί σήμερα. Για να δούμε…
 

Sanvean

AVClub Enthusiast
30 March 2010
971
Athens
Σήμερα θα φύγουν από το μαγαζί, και θα παραδοθούν αύριο (λένε). Φαντάζομαι ένα μαγαζί με 824 ορόφους, τα RHA στον τελευταίο όροφο, το ασανσέρ χαλασμένο, και ένα ταλαίπωρο υπάλληλο με διάστρεμμα 2ου βαθμού να κατεβαίνει σκάλες...

Djmania... παραγγελία (ATH50x) Δευτέρα μία το μεσημέρι... παράδοση Τρίτη την ίδια ώρα. Φαντάζομαι ένα μαγαζί ισόγειο... άντε με ένα όροφο το πολύ.

Ακόμα και να έρθουν αύριο, δύσκολο για εντυπώσεις πριν την ερχόμενη Δευτέρα (τα συγκεκριμένα ακουστικά θέλουν 3 μέρες στρώσιμο).
 

Sanvean

AVClub Enthusiast
30 March 2010
971
Athens
Ήρθαν αργά το απόγευμα της Παρασκευής. Οι πρώτες εντυπώσεις είναι ανάμικτες. Θα περιμένω κανα δυο μέρες ακόμα για να στρώσουν, και ύστερα θα καταλήξω στο συμπέρασμα αν αξίζουν (ή όχι) και το τελευταίο ευρώ που έδωσα…
 

Sanvean

AVClub Enthusiast
30 March 2010
971
Athens
Τους έδωσα έξτρα μέρες burn in, μη τυχόν και τα αδικήσω.

Εντυπώσεις λοιπόν:

Ήχος… Απορώ με όσους χρήστες έγραψαν ότι δεν έχουν μπάσα, ή ότι "ξυρίζουν". Είναι ξεκάθαρα τονισμένα στη (μεσο)χαμηλή περιοχή, με πολύ (ΠΟΛΥ!) "μαλακές" υψηλές. Μου αρέσει αυτό; Μάλλον όχι. Είναι ομολογουμένως ιδιαίτερα εντυπωσιακά στις αντρικές φωνές, αλλά οι γυναικείες ακούγονται αφύσικα "ζεστές".
Επίσης απορώ με όσους έγραψαν ότι έχουν "V" απόκριση. Οι ψηλές έχουν καλή ανάλυση αλλά ακούγονται κάπου…στο βάθος. Χαμηλά, ναί, εκεί ισχύει, με τη καλή έννοια πάντως, μια που η περιγραφή σε όργανα με πολύ χαμηλές συχνότητες (kick drums, bass guitars) είναι εξαιρετική (θα έλεγα πως αυτό είναι το πιο "δυνατό" τους σημείο).
Soundstage… Ναι καλά… Και αμφιβάλλω αν ακουστικά αυτού του σχεδιασμού (in ear) μπορούν να αποδώσουν αξιόλογο soundstage/3D αίσθηση. Και παλιότερα που δοκίμαζα ακουστικά (φίλων) αυτού του τύπου, την ίδια εντύπωση είχα.

Ποιότητα κατασκευής… Πολύ καλή. Τουλάχιστον έτσι φαίνεται, μια που αυτό κρίνεται σε βάθος χρόνου και χρήσης.

Άνεση… Φαίνεται πως το "δίπλωσα", και πλέον έχω 2 ζευγάρια άβολα ακουστικά. Κανένα από τα αυτά δεν μπορείς να ξεχάσεις ότι τα φοράς. ΟΚ, δεν περίμενα πως θα έχω δυο μπιμπλίκια μέσα στ' αυτιά μου, και θα γουστάρω κιόλας, αλλά υπάρχει και άλλο "μείον": το over-the-ear καλώδιο. Όχι μόνο γιατί είναι "σπαστικό" να νοιώθεις συνεχώς δυο τυλιγμένα καλώδια γύρω από τα αυτιά σου, αλλά διότι μαγκώνει σε όλους τους γιακάδες (από μπουφάν, μπλούζες).

Θα συνόψιζα τη συνολική μου εικόνα στη φράση "earphones for the masses". Τουλάχιστον σε ό,τι αφορά τον ηχητικό τους χαρακτήρα.

Αξίζουν τα 100 ευρώ; Κατά τη γνώμη μου, όχι. Τα ΑΤΗ50 κοστίζουν 60 ευρώ περισσότερα, και έχουν ένα…χάος διαφορά σε ποιότητα ήχου. Χώρια που είναι και "βαριά" κατασκευή (μεγάλοι drivers, "πολύ" υλικό, πολλά καλώδια κλπ).

Συμπέρασμα: Τα in-ear ακουστικά δεν είναι για μένα. Ένας λόγος παραπάνω για τα συγκεκριμένα. Θα τα έδινα στον Ιβάν να τα φάει, αλλά λυπάμαι τα χρήματα που δαπάνησα. Μάλλον θα τα κληρονομήσει ο ανηψιός μου (που είναι…φαν του είδους), και ο ίδιος κάποια στιγμή θα πάρω ένα on-ear για τις μετακινήσεις μου.


ΥΓ. Ευχαριστώ θερμά τους δυο φίλους που ασχολήθηκαν "ενεργά" με το θέμα. Καλή σαρακοστή σε όλους…
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Ωραία και χρήσιμη mini παρουσίαση την οποία διάβασα πολύ ευχάριστα.
Θα μπει στο ευρετήριο παρουσιάσεων.

Τώρα πoια είναι η επόμενη κίνηση? Κάποιο portable over ear - on ear ίσως?

Υ.Γ1 Περιμένω και mini παρουσίαση για τα ATH M50
Y.Γ2 Aν τα mixάκια στο soundcloud είναι δικά σου τότε πολλά συγχαρήτηρια σαν fan του είδους τα ευχαριστιέμαι.
 

Sanvean

AVClub Enthusiast
30 March 2010
971
Athens
Νά'σαι καλά φίλε συνονόματε :)
Μακάρι να ήμουν ικανοποιημένος από αυτή την αγορά (θα ήταν mega η παρουσίαση).

Λογικά κάτι τέτοιο θα ακολουθήσει (custom street, ή αντίστοιχο).

ΑΤΗ50 έχει μέχρι και η θείτσα μου η Τασούλα! :D Αποκλείεται να μη τα έχει παρουσιάσει ήδη κάποιος!

Δικά μου είναι τα μιξάκια… τόσο τα πιο "ποιοτικά" ("Cosmogonia" series), όσο και τα "χορευτικά"...
Χαίρομαι που σου αρέσουν :) Έχω και φρεσκαδουράκι εδώ (χθες βράδυ το τελείωσα).
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Η καλύτερη λύση για εσένα είναι Sennheiser px200ii , on ear με ικανοποιητική απομόνωση πάρα πολύ καλό ήχο και κατασκευή - βάρος που πράγματι θα ξεχάσεις ότι τα φοράς.
 

Sanvean

AVClub Enthusiast
30 March 2010
971
Athens
Πολύ χρήσιμο το "ευρετήριο" (bookmarked!), ευχαριστώ!

Υπάρχει βλέπω ήδη νήμα/παρουσίαση εκεί με τα ΑΤΗ50. Αφορά βέβαια το προηγούμενο μοντέλο, αλλά επί της ουσίας τα ίδια ακουστικά είναι.

"RHA 750i (ο Ιβάν ο τρομερός)"… Έλιωσα! :flipout:


IMG_20170224.jpg
 

Sanvean

AVClub Enthusiast
30 March 2010
971
Athens
Απάντηση: Re: in ear για ΑΚ4962

Η καλύτερη λύση για εσένα είναι Sennheiser px200ii , on ear με ικανοποιητική απομόνωση πάρα πολύ καλό ήχο και κατασκευή - βάρος που πράγματι θα ξεχάσεις ότι τα φοράς.

Γνωστό μοντέλο (το είχα στη λίστα όταν πήρα τα Noontec Zoro HD), respected εταιρεία, άνετα ακουστικά (πρώην κάτοχος HD595), ωραία μεσαία περιοχή, αλλά κάπως "ανέμπνευστα" στα άκρα του φάσματος (imho). Σ'ευχαριστώ όμως για τη πρόταση :)