Eπιλογη nas

hammer

Established Member
22 August 2008
147
Καλησπερα παιδια μετα απο διαβασμα εδω μεσα καταληγω επιτελους να αγορασω κάτι .
Καταρχην ειχα κολησει με το Synology Diskstation DS216 Play διαβαζοντας για το λειτουργικο.
Θελω backup και να κανω αποθηκευση αρχειων ,φωτογραφιων βιντεο και να τα παιζω σε 2 tv με android tv box η καθε μια
Μετα διαβασα οτι καλυτερα ειναι με 2 lan αν ειναι να τραβανε ταυτοχρονα 2 users και ειδα το QNap TS-231P και το Zyxel NAS542.
Που καταληγω ?
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,559
Αθηνα
Συγκρινεις λιγο ανομοια πραγματα, εχοντας το 542 μεσα. Εχει 4 bays αυτο, ενω τα αλλα εχουν δυο. Θα χρειαστεις 4 σκληρους ή 2; μηπως το εβαλες επειδη εως εκει ειναι το budget σου; Tα synology και τα qnap εχουν εξαιρετικα φιλικο περιβαλλον χρησης, τα zyxel δεν τα εχω δει καθολου. Για απλες χρησεις, δηλαδη σερβιρισμα αρχειων οτι και να παρεις θα κανεις αψογα τη δουλεια σου. Τις 2 ethernet ports νομιζω δεν θα τις χρησιμοποιησεις, μιας και τα μηχανηματα αυτα εχουν gigabit ethernet που φτανει για περισσοτερα video streams απο οσα εχεις τηλεορασεις (μαζι με αυτες των γειτονων σου :D ).

Επειδη ανεφερες backup photo. Αν μιλας για αποθηκευση φωτογραφιων που εχεις τραβηξει απο κινητο ή και γενικα φωτογραφιων. Η synology και η qnap εχουν εφαρμογες για το κινητο οπου με το που βγαζεις μια φωτο την ανεβαζουν στο nas σου. Μετεπειτα υπαρχει app στο nas, οπου σου παρουσιαζει τις φωτο σε ιστοσελιδα που τρεχει μεσα στο nas. Το αστειο ειναι οτι εχουν και οι δυο εταιρειες την εφαρμογη, το Photo Station :D To zyxel δεν γνωριζω αν εχει κατι αντιστοιχο. Δες το site του και τις εφαρμογες που υποστηριζει. Θεωρητικα το zyxel ειναι ενα "κλικ" κατω σε features, αλλα απο την αλλη, μπορει να μην χρειαζεσαι οτι προσφερουν synology και qnap.
 

hammer

Established Member
22 August 2008
147
Ευχαριστω για την βοηθεια σου . Πιθανων 2 σκληροί ειναι υπεραρκετοι, 4 τα βλεπω υπερβολη
Το zyxel το εβαλα λογο μπατζετ οντως
Αναμεσα στο Synology Diskstation DS216 Play και στο QNap TS-231P βλεπω πανω κατω ιδια χαρακτηριστικά με το qnap να υπερεχει σε lan και σε τιμή ?
Απο φιλικο περιβαλλον χρησης απο οτι καταλαβα ειναι περιπου ιδια ?
Επισης μπορω να το χρησιμοποιησω και σαν server για μια ιστοσελιδα vbulletin που εχω και να μην πληρωνω σε server καθε χρονο ?
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
δες τι εφαρμογές έχει το καθένα και τι χρειάζεσαι,

πχ για μένα η απουσία υποστήριξης backup για το linux με έκανε να φύγω από το Qnap και να πάω σε Synology,

διαπίστωσα ότι έχει πολύ καλογραμμένες εφαρμογές backup και synchronizαtion μεταξύ Linux, Win και OSX, πολύ χρήσιμο για μένα , αφού χρησιμοποιώ και τα 3 λειτουργικά, θα μπορούσα να το κάνω και με άλλους τρόπους, αλλά με το Synology παραέιναι εύκολο και λειτουργικό
 

hammer

Established Member
22 August 2008
147
Βασικα θελω να λειτουργει ως plex και διαβαζοντας Αυτο καπου μπερδευτηκα.

Στο βιντεο Αυτο
Code:
https://www.youtube.com/watch?v=40jutzZp69E
στο 19 λεπτο λεει οτι το Synology Diskstation DS216 Play υποστηριζει plex αλλά οχι transcoding .

Φανταζομαι το nas να τρεχει το προγραμμα plex και σε 2 τηλεορασεις ταυτοχρονα ,με android tv box players , να μπορουν να παιζουν αρχεια mkv με υποτιτλους χωρις προβλημα .
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,559
Αθηνα
Απο τη στιγμη που για media players θα χρησιμοποιησεις android boxes και οχι τους εσωτερικους media players ή ακομα χειροτερα dlna players των τηλεορασεων τοτε, θεωρητικα, δεν χρειαζεσαι transcoding. Ακομα και οι εσωτερικοι players δεν θα πρεπει να ειχαν προβλημα, αλλα εκει ποτε δεν ξερεις τι κανει ο καθε κατασκευαστης. Αφου μιλας και ξεχωριστα κουτακι-media players τοτε θεωρω απιθανο να εχεις προβλημα, μιας και θα μπορουν να παιξουν direct play το υλικο σου, χωρις να χρειαζεται καμμια μετατροπη. Αν ενδιαφερεσαι να βλεπεις σε φορητες συσκευες, τοτε μονο θα χρειαστεις transcoding.

Θα αργουν (και τα δυο μηχανακια) οταν θα γινεται refresh στην media library σου μιας και τα cpu τους υστερουνται ενος desktop cpu. Αλλα δεν νομιζω οτι εγινε και τιποτα για την περιπτωση σου. Προσωπικα, αφου εχεις αποφασισει να δωσεις αυτα τα χρηματα και δεν σε ενδιαφερουν 4 σκληροι, θα αφηνα το zyxel απ'εξω. Απο τα αλλα δυο κλινω προς το qnap, γιατι εχω την αισθηση οτι εχει πιο ισχυρο cpu. Απο εκει και περα, συγκρινεις τα specs και κυριως το λογισμικο τους και αποφασιζεις! Παντως το θεωρω πολυ δυσκολο οτι απο τα δυο αγορασεις σε αυτην την κατηγορια τιμης, να σε αφησει απογοητευμενο, οποτε μην αγχωνεσαι πολυ :)
 

hammer

Established Member
22 August 2008
147
To οτι θα εχω το nas καμια 20αρια μετρα απο το ρουτερ , σε switch με άλλες συσκευες παιζει ρόλο στην ταχυτητα του lan?
Και το qnas παιζει plex απο οτι διαβαζω Εδω οποτε το διλλημα μεγαλωνει .
Το οτι εχει 2 θυρες lan το qnas δεν παιζει κανενα ρολο στην ταχυτητα ?
 

AS Mocca

Supreme Member
19 June 2006
4,805
Athens
Επειδή θα ξεκινήσω και εγώ το θέμα του NAS για το σπίτι μιας και οι ανάγκες έχουν μεγαλώσει, κοιτάζω να προμηθευτώ και router που να έχει 1000αρες ethernet ports.
Switch (un-managed) 1000άρι βρίσκεις φθηνά (για λίγες ports ~8) οπότε το θεωρώ MUST για να μην έχουμε θέματα, απλά σίγουρα θα πρέπει και το NAS να έχει 1000άρα ethernet port.

Αν κάποιος πάει σε λύση wifi, τότε αλλάζουν τα πράγματα.
 

hammer

Established Member
22 August 2008
147
Kατεληξα τελικα πηρα τον QNAP TS-231P και 2 σκληρους red 3Τ & 2Τ
Ελπιζω Σ/Κ να στηνω
 

zounds

Established Member
25 October 2010
165
Αθήνα
Επειδή θα ξεκινήσω και εγώ το θέμα του NAS για το σπίτι μιας και οι ανάγκες έχουν μεγαλώσει, κοιτάζω να προμηθευτώ και router που να έχει 1000αρες ethernet ports.
Switch (un-managed) 1000άρι βρίσκεις φθηνά (για λίγες ports ~8) οπότε το θεωρώ MUST για να μην έχουμε θέματα.

Φαντάζομαι ήδη χρησιμοποιείς 1000αρι switch.
Γιατί θα πας και σε router με 1000αρια port; Τι παραπάνω θα σου προσφέρει;
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,726
Πάτρα
Φαντάζομαι ήδη χρησιμοποιείς 1000αρι switch.
Γιατί θα πας και σε router με 1000αρια port; Τι παραπάνω θα σου προσφέρει;

αν το ρουτερ είναι AC αλλά έχει 100αρες θύρες η σύνδεση των φορητών συσκευών μέσω wifi θα περιορίζεται με το υπόλοιπο δίκτυο από τις 100αρες θύρες
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,559
Αθηνα
αν το ρουτερ είναι AC αλλά έχει 100αρες θύρες η σύνδεση των φορητών συσκευών μέσω wifi θα περιορίζεται με το υπόλοιπο δίκτυο από τις 100αρες θύρες
Μόνο η Xiaomi τέτοια κόλπα :)
 

zounds

Established Member
25 October 2010
165
Αθήνα
αν το ρουτερ είναι AC αλλά έχει 100αρες θύρες η σύνδεση των φορητών συσκευών μέσω wifi θα περιορίζεται με το υπόλοιπο δίκτυο από τις 100αρες θύρες

Σωστό αυτό, αλλά το wifi δίνει πάνω από 100;
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,726
Πάτρα
Μόνο η Xiaomi τέτοια κόλπα :)

εμ αυτό έχω, δεν χρησιμοποιώ πολύ wifi οπότε προς το παρόν μένω με αυτό

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Σωστό αυτό, αλλά το wifi δίνει πάνω από 100;

ε ναι, θεωρητικά ξεπερνάει ακόμη και το gigabit Ethernet αλλά υπό ιδανικές συνθήκες, σίγουρα όμως είναι κατά πολύ ταχύτερο από τις 100αρες θύρες, ακόμη και το N είναι ταχύτερο
 

AS Mocca

Supreme Member
19 June 2006
4,805
Athens
αν το ρουτερ είναι AC αλλά έχει 100αρες θύρες η σύνδεση των φορητών συσκευών μέσω wifi θα περιορίζεται με το υπόλοιπο δίκτυο από τις 100αρες θύρες

Για να μη κάνω χρήση του switch μεταξύ nas και tv, εννοείται πως και η tv θα συνδεθεί μέσω ethernet.
Γλιτώνω 1 hop αν και σε τέτοιες μικρές αποστάσεις δεν είναι και τόσο πρόβλημα.

Πάντως και εγώ δε προτείνω τη χρήση wifi για μόνιμη λύση παρά μόνο όταν χρειάζεται να διασυνδεθεί mobile συσκευή (κινητό, tablet) ή αν όντως δεν είναι εφικτή η ethernet διασύνδεση.
 

hammer

Established Member
22 August 2008
147
Kατεληξα τελικα πηρα τον QNAP TS-231P και 2 σκληρους red 3Τ & 2Τ
Ελπιζω Σ/Κ να στηνω
Εχω μεινει με τους σκληρους μονο ,περιμενοντας το nas "ακομα" να ερθει , ψαχνοντας αρχισα να στραβοκοιταζω για ip καμερες , ποιες ειναι συμβατες με το qnas να ασχολουμαι με poe switch καλωδια δικτυου κτλ. Πριν αρχιζω να αγοραζω καμερες hd να ξαναρωτησω , αν μεσω lan ταυτοχρονα γινεται χρηση, με 3-4 καμερες στο nas, 2 τηλεορασεις να παιζουν ταινιες απο το nas, backup , cloud κτλπ θα υπαρχει προβλημα ή ειναι γι αυτην την δουλεια τα nas .
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,559
Αθηνα
το δικτυο δεν θα εχει προβλημα. Οι σκληροι δεν θα εχουν προβλημα. Ανησυχω λιγο για το φορτωμα της cpu του nas. Στη δουλεια εχω ενα synology 212j το οποιο με 2 καμερες (640*480*) χτυπαει 90+% cpu. Βεβαιως, το 212 μου ειναι αρκετα παλιο πλεον σε σχεση με το qnap σου. Ισως (τονιζω το ισως) να δεις να αργει λιγο παραπανω το UI του nas οταν λειτουργουν οι καμερες.
 

kted

Established Member
4 June 2007
102
Απάντηση: Re: Eπιλογη nas

Kατεληξα τελικα πηρα τον QNAP TS-231P και 2 σκληρους red 3Τ & 2Τ
Ελπιζω Σ/Κ να στηνω
Δεν σε πρόλαβα...
Θα έχεις πρόβλημα με το Plex, γιατί το *31 δεν έχει αρκετά ισχυρό επεξεργαστή για transcoding.
 

hammer

Established Member
22 August 2008
147
Θα παίζει το plex μεσω Android players και όπως είπε ο avpap δεν νομίζω να κολλάει. Τώρα με τις κάμερες προβληματιζομαι

Sent from my Xiaomi Redmi Note 3 pro using Tapatalk