HTPC από την αρχή?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Καλησπέρα σας,

Θα με ενδιέφερε να αναβαθμίσω κατάλληλα είτε να προβώ σε αγορά καινούριου μηχανήματος αποκλειστικά για χρήση htpc. Για την ώρα χρησιμοποιώ το pc που έχω διαθέσιμο και δεν είμαι δυσαρεστημένος από τα αποτελέσματα με το madvr αλλά αισθάνομαι ότι έχει η ώρα για παρακάτω.
Αρχικά ήθελα να ρωτήσω το εξής βασικό, Laptop ή σταθερό υπολογιστή? Μπορεί ένα laptop να παίξει μπάλα δίπλα σε ένα pc (στα ίδια χρήματα) από άποψη απόδοσης, θερμοκρασίας κτλπ?

Για την ώρα το pc που χρησιμοποιώ αποτελείται από :

M4A785TD-V EVO μητρική

AMD phenom ΙΙ 3.4 Ghz τετραπύρηνος επεξεργαστής

4 gb ram

ATI XFX RADION HD 5850 black edition κάρτα γραφικών με 1gb μνήμη.

Η κάρτα ήχου είναι η Auzentech X-meridian 2g.

Από software χρησιμοποιώ το Mpc με το madvr, lav filters, reclock (μόνο για passthrough) και το svp. Πρόθεση μου είναι στο μέλλον να αγοράσω μία τηλεόραση όπου να υποστηρίζει 24p video και να αποφεύγω το svp αλλά για την ώρα το monitor μου υποστηρίζει μόνο τα 60hz. Με το συγκεκριμένο σύστημα μπορώ να παίξω χωρίς προβλήματα το madvr με δυνατές ρυθμίσεις αλλά μόλις αρχίζω να προσθέτω φίλτρα ή να κάνω upscaling περιεχόμενο κάτω των 1080p τα πράγματα γίνονται πιο δύσκολα.
To 90% του υλικού που παρακολουθώ είναι 1080p.

Όποιες προτάσεις για αναβάθμιση, αγορά θα ήταν ευπρόσδεκτες!

Cheers.
 
19 June 2006
35,671
Μπορείς να προσδιορίσεις ποιο είναι το ''παρακάτω''??

Προσωπικά, μια χαρά σε βλέπω...μια κάρτα πιο δυνατή και έλυσες κάθε θέμα. Εκτός αν με το ''παρακάτω'' εννοείς 4Κ.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Re: Απάντηση: HTPC από την αρχή?

Μπορείς να προσδιορίσεις ποιο είναι το ''παρακάτω''??

Προσωπικά, μια χαρά σε βλέπω...μια κάρτα πιο δυνατή και έλυσες κάθε θέμα. Εκτός αν με το ''παρακάτω'' εννοείς 4Κ.

Θα μου άρεσε να θέσω τις βάσεις για το 4Κ. Αλλά γενικά θα ήθελα να μπορώ να παίξω με τις ρυθμίσεις του madvr χωρίς περιορισμούς και φυσικά να μπορεί η κάρτα γραφικών να υποστηρίζει 24p για να απαλλαχτώ από svp.

Ο επεξεργαστής δεν παίζει ρόλο σε τέτοια θέματα?
 
Last edited:
19 June 2006
35,671
Σχεδόν όλες οι κάρτες υποστηρίζουν 24p. Μήπως δεν το υποστηρίζει το μέσο σου? Το svp είναι για άλλη δουλειά.

Ο επεξεργαστής σου είναι τετραπύρηνος, αρκετά δυνατός δηλαδή για απροβλημάτιστη αναπαραγωγή.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Re: Απάντηση: HTPC από την αρχή?

Θα μου άρεσε να θέσω τις βάσεις για το 4Κ. Αλλά γενικά θα ήθελα να μπορώ να παίξω με τις ρυθμίσεις του madvr χωρίς περιορισμούς και φυσικά να μπορεί η κάρτα γραφικών να υποστηρίζει 24p για να απαλλαχτώ από svp.

Ο επεξεργαστής δεν παίζει ρόλο σε τέτοια θέματα?

Άρα με μία κάρτα καινούρια είναι τζετ. Σκεφτόμουν να διαθέσω μέχρι 150 είναι καλά πιστεύεις?
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους σας.

Θα ήθελα να επικαλεστώ την βοήθεια πιο ειδικών από εμένα για την αγορά που θέλω να κάνω και επειδή σήμερα τα χρήματα βγαίνουν πολύ δύσκολα δεν θα ήθελα να τα διαθέσω σε κάτι που δεν θα έχει αποτέλεσμα. Οπότε όποιες γνώμες είναι ευπρόσδεκτες.

Θα ήθελα να κάνω ένα update στο desktop μου προσανατολισμένη στο να το χρησιμοποιήσω πλέον ως htpc ξεκάθαρα για αναπαραγωγή ταινιών. Προς υπενθύμιση αυτή τη στιγμή τα εξαρτήματα που φοράει είναι μια Radeon 5850 ένας AMD PHENOM x4 και 4gb ram. Θα ήθελα να φτάσω σε ένα σημείο στο οποίο να παίζω με το MadVr και το SVP σε υψηλές ρυθμίσεις. Το υλικό που παρακολουθώ είναι 99% 1080p αν και στο μέλλον θα ήθελα να κάνω και upsampling σε 4Κ.

Από πληροφορίες που έχω πάρει διαβάζοντας τα thread του site διαπίστωσα ότι το ποιο σημαντικό βήμα είναι η κάρτα γραφικών και γιαυτό και θέλω να διαθέσω ένα budget έως 300 για μια καινούρια κάρτα γραφικών. Η ερώτηση που θέλω να σας θέσω είναι η εξής :
Η Radeon RX 480 είναι ικανή για 4K φαντάζομαι, μήπως είναι overkill για την χρήση που προορίζετε? Το gaming δεν με ενδιαφέρει καθόλου και το μηχανάκι θα τρέχει μόνο για ταινίες. Υπάρχουν πολλές επιλογές με λιγότερα gb μνήμης της κάρτας άλλους χρονισμούς κτλπ. Γίνεται η δουλειά μας και με κάρτα μικρότερων δυνατοτήτων? Ή μετά θα πρέπει να αρχίσουν οι παραχωρήσεις στις ρυθμίσεις του MadVr?

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια εκ των προτέρων.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Αποσαφηνισε εαν θες να δουλεψεις madvr και svp για αναλυσεις μεχρι 1080p ή θες να κανεις και upscasle σε 4K (μιας και το ανεφερες, μιας και για εκει ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα)
Για 1080p και παλι, καμια καρτα δεν ειναι overkill αν ριξεις στον madvr δυνατα φιλτρα στο maximum.

Για cpu και svp για 60 καρε για υλικο 1080p βαλε τα screenshot να δουμε που βρισκεσαι τωρα.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Καλησπέρα παιδιά,

Κατέβασα και έτρεξα την εφαρμογή που μου προτείνατε και σας ανεβάζω εδώ τα αποτελέσματα ώστε να μου πείτε την γνώμη σας.

Να κάνω και μια παρατήρηση, όταν έτρεξα το svp με το madvr στα 50hz στις ρυθμίσεις της οθόνης η δουλειά τους έγινε πολύ πιο εύκολη και μπόρεσα να φορτώσω τον madvr με πιο βαριές ρυθμίσεις στα φίλτρα. Αυτό γιατί συμβαίνει? Χάνω κάτι σε ποιότητα αν το τρέχω στα 50hz?

Συνημμένα σας στέλνω το log του svp.

Test summary
-----------------------
Date: 2017-04-19T19:50:39
CPU: AMD Phenom II X4 965 @3415 MHz [4 threads]
GPU: AMD/ATI Radeon HD 5800 [ver.N/A]
Mode: HD + CPU [6 threads]

Overall scores
-----------------------
Synthetic CPU: MC986
Real-life: HC2033

Details: synthetic
-----------------------
CPU: compose (single-threaded): 319
CPU: compose (multi-threaded): 1106
CPU: search (single-threaded): 253
CPU: search (multi-threaded): 891

Details: real-life /HD
-----------------------
decode video: 16.08x (385.8 fps)
48 fps - vectors search: 1.90x (91.4 fps)
60 fps - frame composition: 1.66x (99.5 fps)
48 fps - [SVP] fastest: 5.88x (282.1 fps)
48 fps - [SVP] simple 1: 3.40x (163.2 fps)
60 fps - [SVP] good: 1.55x (92.9 fps)
60 fps - [SVP] high: 1.12x (67.1 fps)
60 fps - [SVP] highest: 0.64x (38.3 fps)
72 fps - [SVP] simple 2: 3.20x (230.2 fps)
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Προσπάθησα να βρω μέτρο σύγκρισης και ερμηνείας των αποτελεσμάτων του svp mark αλλά δεν τα κατάφερα, ξέρει κάποιος να με διαφωτίσει ως προς τα αποτελέσματα?
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Στα 60 fps σου λεει το παραπανω πινακακι (στο τελος) πως μπορεις να παιξεις το svp στις ρυθμισεις good και high, οχι ομως με τις highest ρυθμισεις.

Οταν εγκαθιστας το svp αν υστερα δοκιμασεις να κανεις reset τα video profiles θα δεις οτι κανει μια προχειρη μετρηση, αποφασιζει και σου βαζει εκεινες τις ρυθμισεις που κρινει πως μπορει να σηκωσει το μηχανημα σου. Εμενα π.χ. με μια ati hd 4890 και εναν i7 920, αν κανω reset τα profiles, στο παραθυρο που ανοιγει και μου δειχνει πως ανιχνευσε ποια cpu/gpu εχω, αποφασιζει να χρησιμοποιησει την cpu εναντι της gpu. (μπορω να αλλαξω χειροκινητα την ρυθμιση βεβαια , αλλα μιας και αναφερει οτι θα γινει πιο αργο δεν εχει νοημα)
 
19 June 2006
35,671
Και στο high είναι σχετικά οριακός. Γενικά θέλουμε την cpu μας γύρω στο 50-60% για να μην χάνουμε καρέ. Όχι ότι δεν βλέπεις και πιο ψηλά, αλλά, δεν θα είναι τελείως απρόσκοπτη η αναπαραγωγή.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Δηλαδή για να καταλάβω, αυτό σημαίνει ότι το σύστημα μου δεν είναι και για τα μπάζα? Στην έκδωση του svp (svp 4 free) Που έχω δεν έχει καμία επιλογή εκτώς από μια μπάρα που πάει προς quality ή performance. Τώρα σε συνδυασμό με τον madvr αυτά είναι καλά αποτελέσματα για έχεις χώρο για δοκιμές?

Επίσης ξέρει κάποιος γιατί στα 50hz παίζει πολύ πιο γρήγορα και αν στα 50hz χάνω κάποια ποιότητα?
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Δοκιμασε και την εκδοση 3.1.7 οπου βασικα εχει τους αλγοριθμους του 4 free και σε αφηνει να δουλεψεις περισσοτερες παραμετρους.

Μπορεις να κανεις ενα πειραμα και να παιξεις οπως εγω. (Σε tv ειδικα οπου το καδρο ειναι μικροτερο απο εναν προβολεα τα αποτελεσματα ειναι ικανοποιητικα)

Γυριζεις λοιπον την καρτα γραφικων σε συχνοτητα 60hz ΑΛΛΑ βαζεις στο svp "to screen refrashe rate/2"
Αυτο θα σου δωσει μεν 30 καρε και οχι 60, αλλα με τις επιμερους ρυθμισεις που επηρρεαζουν το smooth και το motion blur, μπορεις να ξεφορτωθεις αρκετο μερος του judder και παραλληλα να μην εχεις εντονη βιντεΐλα.
Ταυτοχρονα δε, θα δεις και την cpu σου να μην τερματιζει.
Αξιζει να το δοκιμασεις βαζοντας ως πειραμα τις παρακατω τιμες του screenshot που σου βαζω, μπορωντας ομως να πειραματιστεις πανω κατω, αλλαζοντας τις τιμες στα motions vector grid και decrease grid step. Οσο μειωνεις τις τιμες τους κερδιζεις σε smooth εισαγωντας λιγο μεγαλυτερο motion blur για να κρυψεις το judder των 30 καρε, αλλα αυξανονται τα artifacts.
Ξεκινα με τις παρακατω τιμες και πειραματισου πειραζοντας μονο τα δυο προαναφερθεντα.
ccfecb3b9bea5e3a7f9c2c9262cfa454.jpg