Πρόβλημα σύνδεσης προβολέα με ηχεία

slide13

New member
30 November 2015
12
Γεια σας.
Παρακολουθώ αρκετό καιρό το forum, ήρθε η ώρα να γράψω κι εγώ το κατιτίς μου!
Θέλω να κάνω μία ερώτηση -μάλλον θα βγουν περισσότερες από μία στην πορεία..
Έχω πάρει έναν προβολέα - κινεζιά, με σκοπό να μπω λίγο στη φάση, να "πιάσω" την εμπειρία του έναντι μιας τηλεόρασης, ώστε αν με κερδίσει, να προχωρήσω στην αγορά ενός καλύτερου.
Τεχνικές γνώσεις επί του θέματος είναι μηδαμινές όπως θα καταλάβετε, ελπίζω στην βοήθειά σας.
Στις επισυναπτόμενες φωτογραφίες λοιπόν (που δεν ξέρω γιατί εμφανίζονται όπως να'ναι) είναι η πίσω όψη του προβολέα και των 5.1 που θέλω να συνδέσω πάνω του. Δεν ξέρω πώς!
(Στα αριστερά του προβολέα έχει κ υποδοχή για "καρφί", δεν φαίνεται.)
Η λύση του RCA μού έρχεται μόνο (ο προβολέας είχε στη συσκευασία RCA female καλώδιο για την AV υποδοχή του), μιας κι απ'ό,τι διάβασα έχει στερεοφωνικό ήχο σε αντίθεση με το απλό καρφί, άρα η βέλτιστη λύση για τον εξοπλισμό μου είναι το RCA, σωστά;
Υπάρχει το ενδεχόμενο να συνδέσω το RCA έχοντας στον αέρα το καλώδιο του video ή θα υπάρξει πρόβλημα; Κι αν το συνδέσω, τι μετατροπέα χρειάζομαι για να συνδέσω τα ηχεία; Μου είναι δύσκολο και να το ψάξω, μιας και οι υποδοχές πράσινο/μαύρο/πορτοκαλί δεν ..googleάρονται εύκολα :p
Νιώθω πως κάτι μου διαφεύγει κι ότι θα'πρεπε να είναι κάπως απλό, αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Δηλαδή κοίταξα τα RCA male τι μπορούν να βγάζουν απ'την άλλη μεριά, αλλά δεν είδα κάτι που να μου κάνει..
Είναι δυνατόν να μην μπορώ να τα συνδέσω;
Να σημειώσω ότι προκειμένου να μην χρεωθώ κάποιο ενισχυτή ή κάτι ακριβό, προτιμώ να μην έχω τόσο καλή ποιότητα ήχου..

Σας ευχαριστώ πολύ για την υπομονή σας!
 

Attachments

  • IMG_1110.jpg
    IMG_1110.jpg
    39.3 KB · Views: 89
  • IMG_1109.jpg
    IMG_1109.jpg
    132.1 KB · Views: 89

slide13

New member
30 November 2015
12
Καλώς σας βρήκα :)
Στην φωτογραφία φαίνονται (; ) οι έξοδοι του προβολέα, αυτό δεν με ρωτάτε;
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Πρόβλημα σύνδεσης προβολέα με ηχεία

Καλώς σας βρήκα :)
Στην φωτογραφία φαίνονται (; ) οι έξοδοι του προβολέα, αυτό δεν με ρωτάτε;

Ρωτάω ποια είναι η πηγή σου..το μηχάνημα που δίνεις σήμα στον προβολέα για να παίξεις τις ταινίες σου.
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,753
slide13 καλησπέρα. Κατά κανόνα δεν παίρνουμε ήχο από τον προβολέα. Γι αυτό σε ρωτούν τα παιδιά ποια είναι η πηγή σου. Από πού παίρνεις σήμα. Media player, DVD - BluRay, PC... Να υποθέσω ότι θα audio σήμα θα το στείλεις στο 5.1 της φωτογραφίας. Οπότε δεν έχεις και πολλές επιλογές.
 

slide13

New member
30 November 2015
12
Με συγχωρείτε παιδιά, δεν κατάλαβα!
Συνδέω εξωτερικό σκληρό δίσκο μέσω USB!
Και ναι Γιώργο, αυτό σκοπεύω να κάνω..
 
Last edited:

slide13

New member
30 November 2015
12
Re: Απάντηση: Πρόβλημα σύνδεσης προβολέα με ηχεία

Το RCA πάνω αριστερά (κάτω δεξιά στην ανάποδη φωτό μου :p ) δεν βγάζει, ε; Μόνο απ'το 3.5 mm δηλαδή μπορώ να βγάλω; Και μέσω του καρφιού δεν υπάρχει τρόπος να συνδεθούν τα 5.1;
 

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,691
το ηχοσυστημα σου ειναι για pc που εχει την αντιστοιχη καρτα ηχου με τρεις εξοδους καρφι 5.1,πρεπει να παιζεις τις ταινιες σου με pc εαν εχεις ,που να χει τις αναλογες εξοδους ηχου και εικονας για να συνδεθει με ηχοσυστημα και προβολεα...
 

slide13

New member
30 November 2015
12
Re: Απάντηση: Πρόβλημα σύνδεσης προβολέα με ηχεία

Α μάλιστα..
Οπότε μέσω καρφιού μόνο, ε;..
(Έχει όντως καρφί στα πλάγια, συνέδεσα ακουστικά και άκουσα κανονικά)
Υπάρχει τρόπος να συνδέσω τα ηχεία από εκεί;

FINIX τώρα είδα την απάντησή σου!
Ναι, από παλιότερο υπολογιστή έβγαλα τα ηχεία..
 
19 June 2006
35,671
Άκουσες από τον προβολέα ήχο? Από που? Από το AV καρφί?

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Αν ναι, πάρε καρφί σε καρφί και βάλε το στο πράσινο.
 

slide13

New member
30 November 2015
12
Re: Απάντηση: Πρόβλημα σύνδεσης προβολέα με ηχεία

Όχι απ'το AV, απ'αυτό στα πλάγια!
Το δοκίμασα με καρφί σε καρφί στο πράσινο, παίρνω ήχο απ'τα 2 μπροστινά, λογικό να φανταστώ απ'τη στιγμή που το'χω συνδέσει στα FrontRight/FrontLeft, έτσι;
Μόνο αυτό μπορώ να κάνω δηλαδή, ε;..
 

slide13

New member
30 November 2015
12
Εντάξει λοιπόν! 2.1, μια χαρά κι έτσι ☺

Σας υπερευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, να'στε καλά!