Setup ηχειων σε Denon 1300.

ermis1975

New member
27 January 2010
83
Εχω πάρει ενα σετάκι dali με το denon. Τα έχω καλυμπράρει με το μικροφωνάκι κλπ. αλλά παρατηρώ στις ταινίες οτι το κεντρικό ηχείο δε δίνει τόση ένταση ώστε να ξεχωρίζει η ομιλία απο τα περιμετρικά. Μήπως πρέπει να το "πειράξω" απο τις ρυθμίσεις?
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Δεν ξέρω αν ο συγκεκριμένος ενισχυτής έχει όπως ο δικός μου στο μενού Audio κι αφού πας στο υπομενού Audyssey την επιλογή για Dynamic equaliser, αν έχει ενεργοποίησέ το και στο υπομενού Dynamic volume βάλτο στο light, θα πάρεις πολύ καλύτερο αποτέλεσμα όσον αφορά το κεντρικό και τις χαμηλές, αν δεν έχει δοκίμασε άλλη μία ισοστάθμιση από πολλές θέσεις κι όχι από μία, πρόσεχε το μικρόφωνο να είναι στο ύψος του αυτιού και μακριά απ την πλάτη του καναπέ κι αν πάλι δεν σε ικανοποιήσει το αποτέλεσμα τότε ναι ίσως να χρειαστεί να ανεβάσεις χειροκίνητα την ένταση, πρόσεξε όμως να το δοκιμάσεις με διάφορες ταινίες γιατί δεν είναι σ όλες το ίδιο η ένταση οπότε μήπως έβαλες αρχείο με αυτό το θέμα και σε παραπλάνησε.
 

HeavyRain

Established Member
25 February 2016
161
μπορεις να ρυθμισεις την ενταση του καθε ηχειου ξεχωριστα, οποτε θες, και ας εχεις κανει το αυτοματο καλιμπραρισμα, σ αυτη την περιπτωση απλα ανεβασε τα DB του κεντρικου manualy.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,407
Θεσσαλονίκη
Το dynamic equaliser εξυπηρετεί περισσότερο αν και προκαλει κομπρεσαρισμα στον ήχο. Το βράδυ είναι ενα δυσάρεστο πρεπει.
Με το κεντρικό ξεχναω που ηταν ορισμένο πριν κλπ και ξανά μανα sweeps...
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Το dynamic equaliser εξυπηρετεί περισσότερο αν και προκαλει κομπρεσαρισμα στον ήχο. Το βράδυ είναι ενα δυσάρεστο πρεπει.
Με το κεντρικό ξεχναω που ηταν ορισμένο πριν κλπ και ξανά μανα sweeps...

Εμένα πάντως Θανάση μου δουλεύει αντίθετα να το πω, στο light έχω τον πιο ξεκάθαρο και πιο δυνατό ήχο απ το κεντρικό και το υπογούφερ, στο off, medium, heavy, κάνει τον ήχο μουντό και πέφτει σε ένταση και μιλάω για το κεντρικό και τις χαμηλές, τα άλλα δεν τα πειράζει τόσο.