Class D

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Πολύ ωραίο θέμα αυτό με τους Class d,τελικά παιδιά..μήπως οι κατέχοντες πρέπει να αναλύσουν βαθύτερα τις εντυπώσεις?Είμαι θέμα που καίει....και λόγω των οικονομικών καταστάσεων αλλά και λόγω οδηγικών ικανοτήτων...έχω ενοχλήσει με π.μ. κάποιους από εσάς,γιατί με ενδιαφέρει το θέμα..
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Απάντηση: Ας μιλησουμε για ... monoblockια!

Μηπως να ανοιχθει αλλο θεματακι αποκλειστικα για class D, ολων των ειδων;
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Re: Ας μιλησουμε για ... monoblockια!

Αν θέλετε ανοίξτε καινούργιο θέμα για τους ψηφιακούς νομίζω ότι υπάρχει ενδιαφέρον ο καθένας να πει την άποψη του .
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Re: Ας μιλησουμε για ... monoblockια!

Αν θέλετε ανοίξτε καινούργιο θέμα για τους ψηφιακούς νομίζω ότι υπάρχει ενδιαφέρον ο καθένας να πει την άποψη του .

Και πολύ μεγάλο μάλιστα..
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Re: Ας μιλησουμε για ... monoblockια!

Αν θέλετε ανοίξτε καινούργιο θέμα για τους ψηφιακούς νομίζω ότι υπάρχει ενδιαφέρον ο καθένας να πει την άποψη του .
Συγνώμη αλλά νομίζω ότι από καθαρά τεχνικής άποψης η class D δεν είναι ψηφιακή.
Είναι ενίσχυση αναλογικού σήματος που μετατρέπεται σε pulses.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Re: Ας μιλησουμε για ... monoblockια!

..και μένα με ενδιαφέρει αν ανοίξει νήμα θα συμμετέχω...λόγο των πολλών ωρών χρήσης οι λογαριασμοί ρεύματος είναι δυσβάσταχτοι. Μονομπλόκ με έντιμη σχέση κατανάλωσης/απόδοσης είναι αυτό που ζητάω και εγώ.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Re: Ας μιλησουμε για ... monoblockια!

Συγνώμη αλλά νομίζω ότι από καθαρά τεχνικής άποψης η class D δεν είναι ψηφιακή.
Είναι ενίσχυση αναλογικού σήματος που μετατρέπεται σε pulses.
Σίγουρα και από τεχνικής πλευράς υπάρχει ενδιαφέρον για να ξέρουμε τι μας σερβίρουν ...
Θέλει πολύ μεγάλη συζήτηση...Καλημέρα !
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Re: Ας μιλησουμε για ... monoblockια!

Λίγο για ζέσταμα αλλά στα αγγλικά
http://www.soundonsound.com/techniques/what-class-d-amplification

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Οι ενδιαφερόμενοι πρέπει να εστιάσουν λίγο στα αρνητικά και στο γεγονός ότι για High End χρήση πρέπει το σύνολο να είναι έτσι κατασκευασμένο ώστε να εκμηδενίζονται όλα αυτά. Συνεπώς ο class d πρέπει να είναι πολύ καλή σχεδίαση.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Re: Ας μιλησουμε για ... monoblockια!

Μια γεύση της συγκεκριμένης τεχνολογίας την έχω ήδη πάρει και το όνομα της DDFA.
Το ερώτημα για μένα είναι αφού το έχουν γιατί δεν το προχωρούν σε υλοποίηση Hi -End, για να σας προβληματίσω δεν μπορούν?

Για αρχή όμως για το πως δουλεύειhttp://avfi.tistory.com/175


https://www.youtube.com/watch?v=VSwjwkLiHnM
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Ας μιλησουμε για ... monoblockια!

Συγνώμη αλλά νομίζω ότι από καθαρά τεχνικής άποψης η class D δεν είναι ψηφιακή.
Είναι ενίσχυση αναλογικού σήματος που μετατρέπεται σε pulses.

Πολύ σωστά.
Κι από τρόπο λειτουργίας μάλλον πιο πολύ στην Α' πλησιάζει.


Πιστεύω ακράδαντα πάντως πως οι αμφιβολίες κάποιων φίλων οφείλονται αποκλειστικά στις πρώιμες υλοποιήσεις που φυσικά θα είχαν τα προβλήματα τους.
Σήμερα η τεχνολογία είναι ώριμη και δίνει πολύ καλές υλοποιήσεις.
Οκ,υπάρχουν ακόμα θέματα που τα ψαχτήρια με ακριβό εξοπλισμό αναδεικνύουν όσο περνάει ο καιρός,σημαντικά περισσότερο από τεχνικής άποψης και μάλλον οι διαφωνίες αφορούν θεωρητικά θέματα.

Το όλο θέμα είναι πως κι αυτά όπως και το κάθε τι άλλο,δεν το παίρνουμε,το πετάμε επάνω στο σύστημα και περιμένουμε να ακούσουμε.
Θέλει προσοχή,ειδικά στο προηγούμενο στάδιο του για να αποδώσει τα αναμενόμενα.

Τις προσωπικές μου εντυπώσεις από τον ίσως καλύτερο εκπρόσωπο του είδους τις έχω γράψει.
Μανούρα μεν η δοκιμή αφού το κρος μου (ο αμέσως προηγούμενος κρίκος τους δηλαδή ) έπρεπε να γυρίσει σε balanced (τρεις κολλήσεις είναι,αλλά όταν έχεις μηχανάκι για δοκιμή ανυπομονείς και λιγάκι ) για να αποδώσουν όπως πρέπει,είχα και τους ντιούηδες σε ανοιχτή σύνδεση για να επιβεβαιώσουμε σωστά ηλ. ταιριάσματα και επάρκεια τάσης,κλπ

Αν κανείς εξαιρέσει τον αέρα που μου έλειψε και το άνω άκρο των μεσαίων που ήταν λίγο αδιάφορο για τα γούστα μου (το γούστα τονισμένο,οκ; ) δεν με ενόχλησε τίποτα,αντιθέτως ειδικά στα χαμηλά ήταν αυτό που λένε σύρμα με gain.
 

Macmod

AVClub Addicted Member
24 January 2008
2,539
Αθηνα / Ελλάδα
Καμία σχέση με τάξη Α. Με πολύ απλά λόγια, πρόκειται γιά διακοπτικό ενισχυτή που χρησιμοποιεί τα όποια τρανζίστορ επιλεχθούν (συνήθως fet),
ακριβώς γιά τον σκοπό που δημιουργήθηκαν δλδ ως διακόπτες. Από τεχνίκής απόψεως είναι pwm διάταξη και το πολύ απλό της πλεονέκτημα
είναι η μεγάλη αποδοτικότητα ή αλλιώς ελάχιστες θερμικές απώλειες, μικρό βάρος και όγκος αλλά μέχρι εκεί.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Μαλλον παρεξηγήθηκα (ήμουν σίγουρος άλλωστε,απλώς σκέφτηκα πως πια ειναι δεδομένα τα πράγματα )

Φυσικά και δεν εννοώ πως είναι το ίδιο.
Οταν λέω τρόπο,εννοώ πιο πολύ -πως να το πω τώρα- μάλλον την φιλοσοφία πίσω απο την λειτουργία.
Φυσικά και είναι διαφορετικά πράγματα.
(Προσωπικά,ως κάτοχος ενισχυτικών μηδενικής αρνητικής ανάδρασης μαλλον παραμένω δέσμιος μύθων κι αγκυλώσεων! :flipout:)
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Ξεκίνησε το θέμα για μένα απ το περιοδικό Hi-Fi World to 2007 ,όταν τον Ιούνιο ,έγινε τεστ το δίδυμο monoblock Channel Islands D 100,όπου ο κ.Danid Price, τα αξιολόγησε σαν φοβερά.
Εδώ ένα τεστ απ το Audiophile...
Aργότερα στο τεύχος Αυγούστου του ιδίου έτους στις σελίδες Letter of the World ,τις σελίδες των αναγνωστών δηλαδή,κάποιος ανέλυσε τα συν των Hypex...
Aκολούθησε άρθρο του Noel Keywood ,που έγραφε ολόκληρο κείμενο απ το οποίο κρατάω 'digital amplifiers sound dinstictive,but generally not for goo reasons...',ενώ προγραμματίζει επίσκεψη στο Αιντχόβεν για να δει από κοντά τις εγκαταστάσεις και να κανονίσει τεστ..στο περιοδικό που είναι Editor.
Στην διαδικασία του ραντεβού του με τον κ.Bruno,γράφει το εξής:'This raised my suspicions immediately.Philips!!!Yes they use a circuit licenced from Philips Aplied Technologies,who we-like the rest of the Global Electronics business-also working on Class D.
Από τότε προσπάθησα να ακούσω ο ίδιος διάφορους τελικούς,άλλους φευγάτα,άλλους λίγο παραπάνω,άλλοι μ άρεσαν ..δεν έχω όμως μακρόχρονες ακουστικές εκτιμήσεις...
H τελευταία ακρόαση ήταν τα Χριστούγεννα,όπου επισκέφτηκα συγγενή μου που δουλεύει σε Εργοστάσιο κατασκευής και σχεδίασης τελικών και ολοκληρωμένων σταδίων ,που αναλάμβαναν μεγάλα events,(ένα απ αυτά και οι Ολυμπιακοί μας Αγώνες το 2004)...
Εκεί άκουσα να οδηγούν τα ενισχυτικά του ηχεία της Τannoy και σε πολυκάναλη αλλά και stereo μορφή..έκατσα κανά 10ωρο και άκουγα μέσω tidal...και αυτό που μου έμεινε είναι η ευχέρεια στην οδήγηση...Δεν 'καταλάβεναν' από στάθμες,χαμηλές εντάσεις,τα είχαν δηλαδή υπό πλήρη ΕΛΕΓΧΟ!!!
Δεν ζεμάτιζαν,αλλά ούτε και παρατηρούσες το φαινόμενο 'fatigue" ,που έχω ζήσει ακόμα και με γαϊδούρια τελικούς ,όπως POA 6600 ,ΚΑΙ 508 ONKYO,LUXMAN M -03 ,CITATION 24,και AUDIO RES.
Θέλω να πω επίσης ότι μ άρεσαν πολύ οι Mola-Mola .. στην τελευταία HXOS HI END φέτος...
Απ την άλλη κάποιοι μιλούν για κρύο ήχο κ.λ.π.,ενώ κάποιος γνωστός μου έχει SLP-05 με Hypex 400 .
Το θέμα υπο-οδήγησης με απασχολεί πάντως,γιατί δεν είναι μόνο οι εντάσεις,οι κορυφές,τα κλωτσήματα,αλλά και τα ...φρένα!!!!
Εσείς στο κέντρο ίσως έχετε περισσότερες ακουστικές εκτιμήσεις....

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Ξεκίνησε το θέμα για μένα απ το περιοδικό Hi-Fi World to 2007 ,όταν τον Ιούνιο ,έγινε τεστ το δίδυμο monoblock Channel Islands D 100,όπου ο κ.Danid Price, τα αξιολόγησε σαν φοβερά.
Εδώ ένα τεστ απ το Audiophile...
Aργότερα στο τεύχος Αυγούστου του ιδίου έτους στις σελίδες Letter of the World ,τις σελίδες των αναγνωστών δηλαδή,κάποιος ανέλυσε τα συν των Hypex...
Aκολούθησε άρθρο του Noel Keywood ,που έγραφε ολόκληρο κείμενο απ το οποίο κρατάω 'digital amplifiers sound dinstictive,but generally not for goo reasons...',ενώ προγραμματίζει επίσκεψη στο Αιντχόβεν για να δει από κοντά τις εγκαταστάσεις και να κανονίσει τεστ..στο περιοδικό που είναι Editor.
Στην διαδικασία του ραντεβού του με τον κ.Bruno,γράφει το εξής:'This raised my suspicions immediately.Philips!!!Yes they use a circuit licenced from Philips Aplied Technologies,who we-like the rest of the Global Electronics business-also working on Class D.
Από τότε προσπάθησα να ακούσω ο ίδιος διάφορους τελικούς,άλλους φευγάτα,άλλους λίγο παραπάνω,άλλοι μ άρεσαν ..δεν έχω όμως μακρόχρονες ακουστικές εκτιμήσεις...
H τελευταία ακρόαση ήταν τα Χριστούγεννα,όπου επισκέφτηκα συγγενή μου που δουλεύει σε Εργοστάσιο κατασκευής και σχεδίασης τελικών και ολοκληρωμένων σταδίων ,που αναλάμβαναν μεγάλα events,(ένα απ αυτά και οι Ολυμπιακοί μας Αγώνες το 2004)...
Εκεί άκουσα να οδηγούν τα ενισχυτικά του ηχεία της Τannoy και σε πολυκάναλη αλλά και stereo μορφή..έκατσα κανά 10ωρο και άκουγα μέσω tidal...και αυτό που μου έμεινε είναι η ευχέρεια στην οδήγηση...Δεν 'καταλάβεναν' από στάθμες,χαμηλές εντάσεις,τα είχαν δηλαδή υπό πλήρη ΕΛΕΓΧΟ!!!
Δεν ζεμάτιζαν,αλλά ούτε και παρατηρούσες το φαινόμενο 'fatigue" ,που έχω ζήσει ακόμα και με γαϊδούρια τελικούς ,όπως POA 6600 ,ΚΑΙ 508 ONKYO,LUXMAN M -03 ,CITATION 24,και AUDIO RES.
Θέλω να πω επίσης ότι μ άρεσαν πολύ οι Mola-Mola .. στην τελευταία HXOS HI END φέτος...
Απ την άλλη κάποιοι μιλούν για κρύο ήχο κ.λ.π.,ενώ κάποιος γνωστός μου έχει SLP-05 με Hypex 400 .
Το θέμα υπο-οδήγησης με απασχολεί πάντως,γιατί δεν είναι μόνο οι εντάσεις,οι κορυφές,τα κλωτσήματα,αλλά και τα ...φρένα!!!!
Εσείς στο κέντρο ίσως έχετε περισσότερες ακουστικές εκτιμήσεις....

http://www.stereophile.com/solidpoweramps/805cia/#hrosq12VEeQiV2I2.97
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Πολύ ωραίο θέμα αυτό με τους Class d,τελικά παιδιά..μήπως οι κατέχοντες πρέπει να αναλύσουν βαθύτερα τις εντυπώσεις?Είμαι θέμα που καίει....και λόγω των οικονομικών καταστάσεων αλλά και λόγω οδηγικών ικανοτήτων...έχω ενοχλήσει με π.μ. κάποιους από εσάς,γιατί με ενδιαφέρει το θέμα..

Φιλε αυτο που γνωριζω εγω "απο τα χαρτια" εδω, απο ειδικευμενο αλλα και ανιδεικευτο τυπο (π.χ. Le Monde), και που εχει σχεση με την ερωτηση σου, ειναι οτι τα Devialet θεωρουνται οι καλυτεροι ενισχυτες του κοσμου (ever made) και λειτουργουν σε κλαση D ( αλλα και με δυνατοτητα και για Α νομιζω), Και ο ηχος τους ο καλυτερος ηχος. Και μπορεις να κανεις και συγκριση με τις δυο κλασεις.
Προσωπικα δεν εχω αποψη.

Βεβαια ξερω πως εσυ ακους αναλογικα και δεν ξερω ποσο ειναι διαμορφωμενα και προσεγμενα προς αυτην την κατευθυνση.

Και υστερα ειναι και ολη αυτη η θεματολογια Internet connexion, updates κλπ που εμενα που ξενιζουν καπως. βεβαια ειναι θεμα ιδιοσγκρασιας γιατι αν και ειμαι συνδεδεμενος συνεχεια δεν μ'αρεσει να ειμαι LOL, και στην μουσικη το βλεπω καπως σαν περιορισμο της ελευθεριας μου.

Αλλα εαν δεν αποτελει για σενα προβλημα η τοσο conected τεχνολογια θα μπορουσες να ριξεις μια ματια προς αυτην την κατευθυνση.

Eιδα αυτο που γραφεις για την εντυπωση fatigue απο Γιαπωνεζικους ψιλοτερατα ενισχυτες... ισως γιατι ειναι αρκετα λαμπροι και αναλυτικοι. Eχω ακουσει αρκετους απο αυτους και εω κατασταλαξει στον ηχο Sansui που θα κρατησω και στην συνεχεια νομιζω. Απο αμερικανικους πανω κατω τα ιδια και εαν ειχα την δυνατοτητα θα κρατουσα ενα McIntosh.

Εαν υπαρχει αυτη η ελειψη λαμπροτητας στην κλαση D ισως να ειναι αυτο που θεωρουν καποιοι "ψυχρο ηχο"...λεω ισως.

Και γω στα ακοσματα μου αυτο που ψαχνω κυριως ειναι η αποφυγη της κουρασης του αυτιου, αλλα παρ'ολα αυτα η παρουσια καποιας λαμπροτητας και ζεστασιας.

Παντως Ανυπομονω καποτε να ακουσω Devialet αλλα οχι με συνδεδεμενα σερβερς και τετοια, αν βρεθει καποτε ε κατι αναλογικο. Νομιζω θα αξιζε τον κοπο.

Ενα μελος εδω εχει Deviqlet απ'οτι θυμαμαι.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Class D είναι οι Devialet,τάξη A' αν δεν κάνω λάθος είναι το στάδιο προενίσχυσης τους (πράγμα πολύ κοινό για στάδιο εξόδου καλού pre ) .
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Λενε οτι ειναι και Α και D.

Συγκεκριμενα διαβαζω οτι το καθε κομματι ( τουλαχιστον τα καινουρια που εχει γινει απντεητ) εχουν ενα ενισχυτη Α και ενα Δ μεσα

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Nouvelle ADH Intelligence®
Nouveau DAC Magic Wire®
Nouvel Amplificateur Classe A
Nouvel Amplificateur Classe D

Nouvelle Alimentation
Nouvelle Gestion Thermique
Nouvelle Architecture prête pour intégrer Devialet OS en 2017
Nouvelle Plaque de fond en cuivre massif

THD+N : 0,0005% (250W / 6Ω)
THD : 0,00025% (10W / 6Ω)
Rapport Signal Bruit: 130dB
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
The best of both worlds.
Invented by Devialet, ADH Intelligence is the first hybrid amplification technology that combines the refinement of analog amplification (Class A) with the power and compactness of digital amplification (Class D).

Both types of amplification operate in parallel, for radically increased performance.

Από την σελίδα της Devialet.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Φιλε αυτο που γνωριζω εγω "απο τα χαρτια" εδω, απο ειδικευμενο αλλα και ανιδεικευτο τυπο (π.χ. Le Monde), και που εχει σχεση με την ερωτηση σου, ειναι οτι τα Devialet θεωρουνται οι καλυτεροι ενισχυτες του κοσμου (ever made)
Όχι η ESOTERIC?
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
The best of both worlds.
Invented by Devialet, ADH Intelligence is the first hybrid amplification technology that combines the refinement of analog amplification (Class A) with the power and compactness of digital amplification (Class D).

Both types of amplification operate in parallel, for radically increased performance.

Από την σελίδα της Devialet.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---


Όχι η ESOTERIC?

Eδω λενε πως οχι LOL...

Παντως αυτη η πατεντα της Devialet με παραλληλη λειτυργια ενισχυτικων Α και Δ ταξης εχει αφησει στοματα ανοιχτα.