La La Land

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Ψηφίστε την Ταινία:


  • Total voters
    0

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,484
Εκεί ψηλά.....
91iozlef.jpg


Imdb



La La Land








Ακομα δεν την εχει δει κανεις ?
 
Last edited by a moderator:

speedman_27

Supreme Member
17 August 2010
5,061
Mitilini
Ούτε καν ποτέ δεν μου άρεσαν τα μιούζικαλ

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,484
Εκεί ψηλά.....
Εμενα το whiplash παντως μου αρεσε.


Εχει αστρο ο τυπος. Και καταπληκτικη πρωταγωνιστρια.

Και μαλλον θα τα σαρωσει ολα....
 

Sonic

Supreme Member
25 November 2012
6,370
Γουκόγιαφκα εν Kashyyyk
Re: La La Land (2016)

Το έχω δει. Καλή ιστορία, αλλά με γλυκόπικρο κλείσιμο.

Οι χορογραφίες δεν είναι κάτι το φοβερό, ωστόσο. Υπάρχουν σημεία σε αυτές που φαίνεται ότι οι πρωταγωνιστές δεν το "έχουν μέσα τους", όπως πρέπει να φαίνεται σε χορευτικό μιούζικαλ...
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Re: La La Land (2016)

Μου αρεσε πολυ. Γλυκοπικρο , ισως για οσους ζησαμε τέτοιους ερωτες...

Οπως εξελιχθηκε το τελος και το βασικο θεμα της μουσικης μου θυμησαν το "ΑΝ" του Παπακαλιατη παντως...
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
Re: La La Land (2016)

Δεν με ενθουσίαζε η ιδέα να τη δω αλλά εντέλει άξιζε.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,484
Εκεί ψηλά.....
Re: La La Land (2016)

Δεν με ενθουσίαζε η ιδέα να τη δω αλλά εντέλει άξιζε.


Eγω αντιθετως ειχα μεγαλες προσδοκιες αλλα περασε και δεν ακουμπησε....

καμια σχεση με το προηγουμενο διαμαντακι που σκηνοθετησε ο τυπος.

Απλα βλεποταν, ουτε που θα μου κανει ποτε κλικ να κατσω να δω ξανα εστω και μια σκηνη της.

Οι εποχες του All that Jazz εχουν περασει ανεπιστρεπτι.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Re: La La Land (2016)

ψήφισα επειεικώς "Πολύ Καλή", θα μπορούσα να ψηφίσω "Καλή" αλλά πηγα ένα σκαλί παραπάνω λόγω των πρωταγωνιστών που έχουν εξαιρετική χημεία. Ενώ τεχνικά ήταν πολύ καλή σε όλα της, δεν υπάρχει κάτι που να μπορώ να προσάψω, αλλά δεν υπάρχει και κάτι που να με κανει να πω "ναι, ήταν αριστούργημα". Δείτε το, αλλά χωρίς μεγάλες προσδοκίες.
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,798
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: La La Land (2016)

Κατ αρχήν δεν το λες αμιγές μιούζικαλ.

Μιούζικαλ είναι η Evita, οι Miserables, the phantom of the Opera (άντε και το Mamma Mia).

To La La land ξεκινάει ως μιούζικαλ αλλά συνεχίζει σαν ένα romance story διανθισμένο εδώ και εκεί με διάφορα τραγούδια και με μια (ωραία ομολογουμένως) μουσική υπόκρουση.

Η παραγωγή, οι φωτισμοί και τα ενδυματολογικά στοιχεία είναι αξιοπρεπέστατα και πρωτότυπα.

Οι ηθοποιοί είναι συμπαθείς ,χωρίς ιδιαίτερες φωνητικές ικανότητες,παίζουν καλά και δένουν αρμονικά μεταξύ τους (η χημεία που προανέφερε ο Κώστας).

Γενικά πέρασα καλά βλέποντάς την,είναι τίμια ταινία αλλά δεν μπορώ να δικαιολογήσω την υψηλή της βαθμολογία,τις υποψηφιότητες ,τα βραβεία και γενικά όλο το hype που την ακολουθεί.

Σιγουρα πάντως θα την δώ άλλη μια φορά όταν βγεί σε καλύτερη ποιότητα, γι αυτό και δεν την βαθμολογώ ακόμα.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Re: La La Land (2016)

Musical είναι, χωρίς αμφιβολία. Ταινίες όπως η Εβίτα και το Φάντασμα της Όπερας που αποτελούνται αποκλειστικά από μουσικά νούμερα είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας, αν το δούμε ιστορικά. Και, κατά σύμπτωση, και τα δύο ειναι μεταφορές θεατρικών μιούζικαλ του Andrew Lloyd Weber.
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,798
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: La La Land (2016)

τελικά η ταινία είναι απλά "διαφορετική".Είναι φρέσκια ,δροσερή, πρωτότυπη, με καταπληκτικά σκηνικά ,ρούχα και φωτισμούς στις αποχρώσεις του μπλέ.

Αυτό την έκανε να ξεχωρίσει και τα βραβεία πήραν και δώσαν.

Αξια κατ εμέ τα Οσκαρ που κέρδισε (Φωτογραφίας ,καλύτερο τραγούδι (City of lights),μουσική κλπ.) και η Emma Stone έπαιζε πολύ όμορφα ,πειστικά και ανθρώπινα.Χαλάλι το βραβείο Α' Γυναικείου ρόλου.

Βέβαια για εμένα άλλη ταινία άξιζε να είναι στην δεκάδα και με συγκλόνισε αλλά αυτό δεν αφορά στο θέμα μας.

Αν είστε ρομαντικοί και μουσικόφιλοι δείτε την άφοβα (κατα προτίμηση με το έτερον ήμισύ σας..)
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,920
127.0.0.1
Re: La La Land (2016)

Ok...
Αναγκάστηκα να τη δω λόγω γυναίκας, αλλά δεν κοιμήθηκα.
Θετικά: Ωραία σκηνικά, ωραία μουσική, ευχάριστη ταινία.
Αρνητικά: Οι πρωταγωνιστές δεν είναι ούτε χορευτές ούτε τραγουδιστές.

Για να το πω μιούζικαλ...
Μάλλον προς τα μιούζικαλ του Δαλιανίδη πάει που χόρευαν και τραγουδούσαν για να γίνει η ταινία μιάμιση ώρα.
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Απάντηση: La La Land (2016)

Εμένα το τέλος με χάλασε λίγο .Σε μια πιο μοντέρνα ρομαντική ιστορία ίσως ταίριαζε , εδώ νομίζω ότι δεν ήταν ότι το καλύτερο .
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: La La Land (2016)

Εμένα αντιθέτως, το τέλος ήταν που με "έφτιαξε"! Εχω βαρεθεί τα προβλεπόμενα happy endings... Γενικώς ξεκίνησα σκεπτόμενος ότι "βάζω να δω μια ταινία που στα μισά θα την αφήσω για να κοιμηθώ" (αυτή ήταν η πρόθεση καθώς την ξεκίνησα αρκετά αργά, οπότε θεωρώντας ότι αφού τα musical για μένα συνήθως είναι αδιάφορα, δεν θα με καθυστερούσε και πολύ). Αντιθέτως όμως το ξενύχτησα, την απόλαυσα, και δεν με πείραξε το ότι οι πρωταγωνιστές δεν είναι χορευτές & (κυρίως) τραγουδιστές (χωρίς όμως να είναι και απογοητευτικοί, απλά καλούτσικοι θα έλεγα), γιατί με απορρόφησαν όλα τα άλλα... η μουσική, το γενικότερο feeling παλιότερης εποχής που έχει, φωτογραφία, σκηνοθεσία...

υγ. ομολογώ ότι σε μερικά χορευτικά (που δεν επηρέαζαν την ροή της ιστορίας) το πήγα σε FF, αλλά αυτό δεν έχει να λέει...

υγ2. διάβαζα ότι ο Ράιαν το πιάνο το έμαθε στην πραγματικότητα...
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: La La Land (2016)

Υπέροχη ταινία, από τις καλύτερες της χρονιάς. Ξεκινά κάπως φραμπαλα και υποτονικά αλλά από την μέση και μετά απογειώνεται χάρη στην εξαιρετική μουσική και τρομερή χημεία του ζεύγους οι οποίοι έδωσαν top ερμηνείες: Το βλέμμα του Gosling προς την Emma στην τελευταία σκηνή στο jazz club μου προκάλεσε ανατριχίλα.
Πολύ φρέσκια σκηνοθεσία και φωτογραφία, μόνο το TrueHD soundtrack μου φάνηκε μέτριο από τεχνικής άποψης.
Must See.