Dali Zensor 5 ή 7, για χώρο 25-30 τετραγωνικά;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

FaDeR

New member
15 February 2007
96
Γεια σας ενδιαφέρομαι να αντικαταστήσω ένα σχετικά παλιό all-in-one 5.1 πακέτο από την Panasonic, με τα Dali Zensor 5 ή 7. Αρχικά ενδιαφέρομαι για 2.1 setup και πιθανώς αργότερα να γίνει 5.1.
Τα ηχεία αυτά θα μπουν στο σαλόνι που είναι 25 τετραγωνικά + 6 τετραγωνικά ακόμα από την κουζίνα που επικοινωνεί. Να προσθέσω επίσης ότι τα δωμάτια δεν είναι ψηλοτάβανα.
Αφού θα προσθέσω σύντομα subwoofer έχει νόημα να πάω στα 7 ή θα είμαι μια χαρά με τα 5; Προσωπικά μου αρέσουν τα 5 επειδή είναι πιο compact, αλλά με ανησυχεί λίγο το χαμηλό ύψος του tweeter τους.
Σας ευχαριστώ!
 

FaDeR

New member
15 February 2007
96
Δεν μπορώ να αφήσω μεγάλη απόσταση από τον τοίχο. Όσον αφορά τον ενισχυτή, δεν υπάρχει ακόμα. Ξεκινάω με τα ηχεία και θα είναι AV ενισχυτής αφού θα καταλήξει κάποια στιγμή να γίνει 5.1 σύστημα. Φοβάμαι ότι τα 7 θα θέλουν πολύ πιο ακριβό ενισχυτή, σωστά;
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Ο χώρος σου είναι στο όριο και για για τα δύο, οπότε η επιλογή δύσκολη εφόσον δεν ξέρουμε πως ανταποκρίνεται στα db που θα τον ταΐσεις. Η τονική ισορροπία λοιπόν θα εξαρτηθεί απο την αλληλεπίδραση ηχείου χώρου.

Τα ηχεία μοιράζονται το ίδιο τουήτερ (πολύ καλής ανάλυσης και καταπληκτικής διασποράς) και έχουν το ίδιο (χαμηλό) σημείο διαχωρισμού στα 2.400 Hz, στοιχεία που εξασφαλίζουν ότι σε σημαντικό εύρος συχνοτήτων τα ηχεία μοιάζουν πολύ (τόσο ποσοτικά όσο και ποιοτικά, μιας και το αυτί "ακούει πολύ" απο τα 2.400 και πάνω).

Tα 7άρια θέλουν απόσταση απο τους τοίχους, αλλα αποκλειστικά για ταινίες με σωστή ισοστάθμιση και αποκοπή συχνοτήτων γύρω στους 80-120 δεν θα έχεις πρόβλημα.

Σαφώς πολύ καλά θα γίνει η δουλειά και με τα 5άρια απο τη στιγμή που θα αναλάβει ένα καλό sub σημαντικό εύρος των χαμηλών.
Αν δεν βοηθήσει ο χώρος λογικά θα υστερούν λίγο σε σώματα, αλλα σε ταινίες δε νομίζω να σε προβληματίσουν.

Στο συγκεκριμένο χώρο (μιλώντας για τα τ.μ.), αποκλειστικά για ταινίες, με κλειστά μάτια (χωρίς δοκιμή), μεταξύ των δύο... θα προτιμούσα τα 5άρια και τα ρέστα θα τα έδινα σε καλύτερο sub.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Πως είναι η διάταξη του χώρου;Διαστάσεις; Απόσταση ακρόασης;
 

FaDeR

New member
15 February 2007
96
Η απόσταση ακρόασης είναι σχεδόν 2,5 μέτρα, το σαλόνι είναι 5x5 και επικοινωνεί με την κουζίνα που είναι περίπου 2,5x2,5. Τα ηχεία δεν είναι τελείως κεντραρισμένα στο δωμάτιο, είναι λίγο προς την μία πλευρά.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Οσο πιο μεγαλα τοσο καλυτερα αρκει βεβαια να υποστηριζονται απο καταλληλα ενισχυτικα, οπερ σημαινει οτι το all in one δεν κανει οχι για τα 7αρια αλλα ουτε για τα 5αρια.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.
 

FaDeR

New member
15 February 2007
96
Δεν συζητάω για το all in one, πάει για απόσυρση αυτό μαζί με τα παλιά ηχεία.
 

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Ενισχυτής; Αν δεν έχεις κάποιον ακόμα προτίμησε να πάρεις κάποιον με pre - out για τα εμπρός l,r έτσι ώστε στο μέλλον να βάλεις και κανα τελικό.
 

FaDeR

New member
15 February 2007
96
Δεν έχω ακόμα κάποιον. Θα χρειαστώ κάποιον με pre-out ακόμα και αν πάω στα 5?
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Ενισχυτής; Αν δεν έχεις κάποιον ακόμα προτίμησε να πάρεις κάποιον με pre - out για τα εμπρός l,r έτσι ώστε στο μέλλον να βάλεις και κανα τελικό.

+1 αν το μέλλον στις ακροάσεις σου συμπεριλαμβάνει και μουσική.
 

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Δεν έχω ακόμα κάποιον. Θα χρειαστώ κάποιον με pre-out ακόμα και αν πάω στα 5?

Ε ναι, για μουσική κυρίως αλλά και για ταινίες όποια ηχεία κι αν πάρεις θα ωφεληθούν από την προσθήκη τελικού
 

FaDeR

New member
15 February 2007
96
Ωραία, άρα όπως και να έχει θα πάρω με pre-out. Όσον αφορά τα ηχεία, βάσει των διαστάσεων του χώρου και της απόστασης ακρόασης και τα 5 είναι μια χαρά;
 

Avra

Established Member
4 September 2007
290
Καλησπερα, ξεθάβω το θέμα για ακριβώς το ίδιο ερώτημα για χρήση 80% ταινίες και 20% μουσική.
Αυτή τη στιγμή η 5αδα zensor παιζει με ενισχυτή denon X2200W, sub 12" και zensor 5 με αποσταση απο τον πίσω τοιχο 25 πόντους.
Τα 5αρια μου τα ζηταει ενας φιλος και σκέφτηκα να ψαξω για τα 7αρια που θα παίζουν με απόσταση από τον τοίχο 20 πόντους, που ειναι και το ελάχιστο που προτείνει η Dali.
O χώρος του σαλονιού ειναι 28 τετραγωνικά, αλλα ουσιαστικά στα μισα ειναι ο χωρος της ακροασης (2.80 m η κεντρική θέση ακρόασης)
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Attachments

  • 5CD5387B-7C37-4C75-9B69-9873AF945A5E.jpeg
    5CD5387B-7C37-4C75-9B69-9873AF945A5E.jpeg
    123 KB · Views: 22