marantz pm 6006

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

nontasms

Established Member
3 November 2007
131
Καλησπερα παιδια! Ειναι η πρωτη φορα που επικοινωνω μαζι σας. Θα ηθελα τα "φωτα σας" για κατι που δεν πολυγνωριζω. Ειναι ικανος ο marantz pm6006 να οδηγησει με ανεση και ασφαλεια τα παλια μου mission 782? Εχουν ευαισθησια 89 db και πισω γραφουν 50-200 watts. Ευχαριστω για το χωρο και το χρονο σας!
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
Σίγουρα ο marantz δεν προσφέρεται για εντάσεις πάρτι αφού σύμφωνα με το εγχειρίδιο αποδίδει μόλις 55 W x 2 στα 4 Ω/ohms load που είναι τα ηχεία σου. Αν ο σκοπός είναι ήρεμες και ελεγχόμενες εντάσεις δεν βλέπω το λόγο γιατί όχι.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Προσωπικη μου αποψη για 200 watt ηχειο οτιδηποτε ενισχυτικο κατω απο 150 watt απλα θα ειναι walkman για τα ηχεια και θα κινδυνευσει ακομα και σε μεσαια ενταση να τον στειλει αδιαβαστο.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Υπερβαλλεις νομιζω.
Απλα όπως λέει και ο Αντώνης προσοχή στις εντάσεις.
Χωρίς αυτό να συνεπάγεται βέβαια την "άνεση και ασφάλεια" χεχε :)
Κανένας yamaha as1000 ή κανένας harman kardon πιο γκαζιαρης δεν παιζει στο budget;
Δες λίγο και το νήμα "class d". Κάποιος crown επαγγελματικός ας πούμε. Δε θα έχει το ραφινάρισμα της marantz βέβαια...
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Παιδιά μιλάμε για ηχείο που πέραν τα 200watt είναι και 89db ευαίσθητο, ο δε ενισχυτής λέει στα 4Ωμ 60 watt, στα 8Ωμ 45, ακόμα κι ο συντελεστής απόσβεσης στο 100 μικρός για να πεις ότι θα κουνήσει ικανοποιητικά τα γούφερ σε μεγάλη ένταση, βέβαια δεν ξέρω τι τροφοδοτικό έχει αλλά η ισχύς του δεν με πείθει. Μπορεί να φαίνομαι υπερβολικός όμως ή τα κουνάς τα μεγάφωνα ή απλά λες ότι παίζουν, αν σε κλίμακα 1-10 δεν μπορεί να σηκώσει πάνω απ το 3 τι να το κάνει δηλαδή; Ο συγκεκριμένος ενισχυτής είναι είτε για ηχεία κόρνας με υψηλή ευαισθησία ή για near field ακροάσεις σε χαμηλή ένταση.
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
Προσωπικη μου αποψη για 200 watt ηχειο οτιδηποτε ενισχυτικο κατω απο 150 watt απλα θα ειναι walkman για τα ηχεια και θα κινδυνευσει ακομα και σε μεσαια ενταση να τον στειλει αδιαβαστο.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.


Όταν λέμε πώς σε ένα ηχείο συνιστάται ενισχυτής 25 έως 150W τι ακριβώς εννοούμε?

Και όταν εσύ λες: οτιδηποτε ενισχυτικο κατω απο 150 watt απλα θα ειναι walkman για τα ηχεια και θα κινδυνευσει ακομα και σε μεσαια ενταση να τον στειλει αδιαβαστο. Τι ακριβώς εννοείς;
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Ειμαι υπερ της αποψης οτι ο ενισχυτης πρεπει να ειναι ισοδυναμος της μεγιστης τιμης αποδοσης του ηχειου, στη χειροτερη στο 75%, οσο κατεβαινεις σε ισχυ απ τον ενισχυτη τοσο πιο επικινδυνο σε μεγαλη ενταση να προκληθει ζημια σ αυτον.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
Ειμαι υπερ της αποψης οτι ο ενισχυτης πρεπει να ειναι ισοδυναμος της μεγιστης τιμης αποδοσης του ηχειου, στη χειροτερη στο 75%, οσο κατεβαινεις σε ισχυ απ τον ενισχυτη τοσο πιο επικινδυνο σε μεγαλη ενταση να προκληθει ζημια σ αυτον.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

Και αυτή είναι η δική σου άποψη φυσικά.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Άλλα και ποιου αλλού? Θα είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον να μας παραπέμψεις σε κάποιο site.

Εχεις κάποιο πρόβλημα φίλε μου με μένα και ασχολείσαι μόνο με την πάρτυ μου; Προσπαθείς να αποδείξεις - πετύχεις κάτι; Σ έχω παρατηρήσει τον τελευταίο καιρό να έχεις επιθετικό και απαξιωτικό ύφος εναντίον μου. Δεν θα πέσω στην παγίδα και δεν θ ασχοληθώ άλλο γιατί ως συντονιστής δεν θέλω να είμαι αιτία για flame και μάλιστα σε κατηγορία που συντονίζει άλλος συνάδελφος, είπα την άποψή μου κι από δω και πέρα θα παρακολουθώ απλώς.
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
Εχεις κάποιο πρόβλημα φίλε μου με μένα και ασχολείσαι μόνο με την πάρτυ μου; Προσπαθείς να αποδείξεις - πετύχεις κάτι; Σ έχω παρατηρήσει τον τελευταίο καιρό να έχεις επιθετικό και απαξιωτικό ύφος εναντίον μου. Δεν θα πέσω στην παγίδα και δεν θ ασχοληθώ άλλο γιατί ως συντονιστής δεν θέλω να είμαι αιτία για flame και μάλιστα σε κατηγορία που συντονίζει άλλος συνάδελφος, είπα την άποψή μου κι από δω και πέρα θα παρακολουθώ απλώς.

Κάποια παρεξήγηση θα έγινε, απλός προσπαθώ να καταλάβω τι εννοείς.
Και αφού παρεξηγήθηκες δεν συνεχίζω άλλο παραδίδω την σκυτάλη στους επομένους. ;)
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Με μια προσεκτική ματιά βλέπουμε ότι ο PM6006 δίνει RMS Watt 40/8 Ohm - 55/4 Ohm.
Επίσης κάνουμε μια αναζήτηση για το Mission 782 και μπορούμε τελικά εύκολα να συμπεράνουμε
ότι ο ενισχυτής ούτε καν θα τα κουνήσει ακόμα και χαμηλές εντάσεις.
Λάθος επιλογή φίλε μου , απέφυγε την γιατί θα πετάξεις τα λεφτά σου.
Ο συγκεκριμένος ενισχυτής κάνει μόνο για πολύ εύκολα ηχεία σε χαμηλές εντάσεις και μικρό χώρο.
Επίσης εκτίμηση μου είναι ξέχνα και τα ηχεία εκτός και αν θέλεις να παίξεις με class D ή μπορείς να πάς σε
κλασσικούς τελικούς με καλή ικανότητα οδήγησης.
Η πιο φθηνή τίμια λύση είναι για εμένα ο Yamaha A-s701 με 100W/8 , ότι γράφει το δίνει.
 
Last edited:

nontasms

Established Member
3 November 2007
131
Ευχαριστω ολους που μπηκατε στον κοπο και ειπατε τη γνωμη σας! Λοιπον να εξηγησω λιγο περισσοτερο: υπαρχει ηδη ενισχυτης σε αριστη κατασταση ικανος να κουνησει τα mission 782 για τα καλα! Συγκεκριμενα παιζουν με τον NAD 319 ο οποιος παρεχει "2 x 125 Watts continuous power into 8 ohms". Αλλά! Το θεμα ειναι οτι ειμαι κολημμενος με τη marantzιλα ρε παιδια και κοιταω πώς να καταφερω να βαλω στην ολη ιστορια τον 6006 που εχει ολες τις αρετες ενος marantz που λατρευω...Αν δεν μπορει να σταθει μονος του ο 6006 υπαρχει περιπτωση ο NAD 319 να λειτουργησει ως τελικος με pre τον marantz? Εδω ενα link https://www.manualslib.com/manual/108954/Nad-319.html που ισως λεει κατι παραπανω σε εσας τους γνωστες. Κατι που λεει για bridge ειναι αυτο ή κατι ασχετο?
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Δεν νομίζω πως αξίζει , δεν θα ακούσεις Marantz.
Αν δεν μπορείς να πάρεις κάποιο μοντέλο Marantz με τουλάχιστον 100-120W δεν νομίζω πως θα κάνεις αυτό που θέλεις.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Κάποια παρεξήγηση θα έγινε, απλός προσπαθώ να καταλάβω τι εννοείς.
Και αφού παρεξηγήθηκες δεν συνεχίζω άλλο παραδίδω την σκυτάλη στους επομένους. ;)

Δεν παρεξηγήθηκα, ξέρω εγώ τι λέω όπως ξέρεις κι εσύ. Δεν σου απαγορεύει κανένας να συνεχίσεις να εκφράζεις τις προσωπικές σου απόψεις, αυτό έκανα κι εγώ και δεν νιώθω την ανάγκη να απολογηθώ για προσωπική μου άποψη εκτός αν δεν το έκανα λιανά, γράφω ξεκάθαρα στο ποστ #3 "Προσωπική μου άποψη" και στο ποστ #7 "Είμαι υπέρ της άποψης", είδες πουθενά να γράψω αυτό είναι νόμος και τέλος θα κάνετε ό,τι λέω εγώ; Γιατί θα πρέπει λοιπόν προσωπικά εσένα να στο εξηγήσω και γιατί μόνο από μένα συγκεκριμένα και στοχευμένα ζητάς εξηγήσεις; Και είμαι υποχρεωμένος κάθε φορά που διαβάζω κάτι που με βρίσκει σύμφωνο να το αποθηκεύω επειδή θα βρεθεί κάποιος να μου το ζητήσει ώστε να μη θεωρηθεί λόγια του αέρα; Ποσώς μ ενδιαφέρει τι πιστεύεις εσύ κι ο κάθε ένας. Είναι δική μου εμπειρία και γνώση, είτε σωστή είτε λανθασμένη αυτή εκφράζει εμένα. Θερμή παράκληση: μην ξανά ασχοληθείς μαζί μου, δικαίωμά σου να έχεις αντιρρήσεις στις απόψεις μου, μπορείς ελεύθερα να εκφράσεις τις δικές σου κι ο εκάστοτε ενδιαφέρων να κρίνει και να πράξει, αυτός είναι κι ο σκοπός του φόρουμ να εκφράζονται πολλές και διαφορετικές απόψεις ώστε να υπάρχει πολυφωνία. Ζητώ συγγνώμη απ το μέλος nontasms για την παρένθεση στο νήμα του και θα του συστήσω όπως κάνω σε όλους άλλωστε να κάνει υπομονή, να μη βιαστεί και να ακούσει κι άλλες απόψεις πριν την τελική του απόφαση.
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Φιλε ψαξε σε μεταχειρισμενο Μαραντζ, κι αν εισαι και τρελαμενος με τον ηχο Μαραντς ισως περασμενες πειοδοι να σε ικανοποιησουν περισσοτερο.

Βεβαια οταν λεω ματαχειρισμενο ειναι για να χτυπησεις κανα κατοσταρι σε βατ RMS.

Kρατα τα ηχεια σου ειναι εξαιρετικα. Γνωμη μου να παρεις κατι τουλαχιστον >2Χ100 W.

Oποτε κοιτα τις ευκαιριες.

Γνωμη μου.
 

nontasms

Established Member
3 November 2007
131
Αντώνης-Κ και K.ROMPOTIS (με αλφαβητικη σειρα) οι γνωμες και οι γνωσεις ολων σας ειναι πολυτιμες εδω, αρα τις χρειαζομαι ολες και σας παρακαλω μεινετε στην κουβεντα κι εσεις!!! Ελικρινα βοηθατε μαζι με τα αλλα παιδια να ξεκαθαρισει καπως το τοπιο για μενα και θα σας παρακαλουσα να συνεχισουμε μαζι σ´αυτην την "παρεα επιλυσης προβληματων"!! :eek:perator: Κατι αλλο που σκεφτηκα μολις (χαζομαρα???) επειδη τα 782 σηκωνουν διπλοκαλωδιωση, μπορω να συνδεσω πανω τους και τους 2 ενισχυτες - marantz+NAD (μονοκαλωδιωση} και να παιζω κατ´επιλογη τον 1ο , τον 2ο ή και τους 2 ταυτοχρονα οταν αυτο ειναι εφικτο ή θα τα καψω ολα???
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Kοιτα τα προϊοντα της εποχης PM 7000, PM 8000 εκεινα που δεν ειχαν τιποτα το πλαστικο στην προσοψη

οπως
pm7000front.jpg


file.php


Αν βρεις και καμμια βερσιον ΟSE η ακομα καλυτερα Κi θα εισαι ο καλυτερος !
 

nontasms

Established Member
3 November 2007
131
Τα ηχεια μου ειναι οντως εξαιρετικα, ωστοσο απαιτητικα σε ρευμα και βεβαια σε συνοδα μηχανηματα!!! Να πω την αληθεια εχω εναν vintage marantz pm410 που δειχνει και παιζει ακομα εκπληκτικα, ειναι 2χ47 w RMS και χθες εκανα μια δοκιμη με τα mission 782. Ο ηχος ειναι υπεροχα ζεστος και γεματος κανοντας ακομα και καλες ψηφιακες εγγραφες να ακουγονται σαν αναλογικες! Τα λεντακια ισχυος ομως σε ικανοποιητικη (για εμενα) ενταση του ηχου σχεδον τερματιζαν και φοβηθηκα οτι θα γινει ζημια, γι αυτο σκεφτηκα μηπως οι συγχρονοι ενισχυτες σ´αυτα τα watts ειναι πιο δυνατοι απ´τους παλιους και ισως μπορουσαν να μου δωσουν τη λυση. Ειναι καποια μοντελα που εχεις να μου προτεινεις στα watts που αναφερεις?

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Ευχαριστω, τωρα τα ειδα!