Huawei P9 Lite Αναβάθμιση

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

nkats_99

Senior Member
19 November 2011
338
ΙΩΑΝΝΙΝΑ
Έχω το huawei P9 lite το οποίο το πήρα από την Cosmote. Διάβασα οτι θα βγεί η έπίσημη αναβάθμιση για Nougat τον Μάρτιο (έχει βγεί για P9) αλλά μόνο για όσα κινητά δεν είναι branded. Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποιος σχεδιασμός για αναβάθμιση για τα κινητά της cosmote; Αν κατεβάσω την έκδοση nougat από μη επίσημο site της huawei και την εγκαταστήσω είναι ασφαλές; Την έχει εγκαταστήσει κάποιος; Βασικά δεν πολυβιάζομαι αλλά επειδή χρησιμοποιώ το κινητό αρκετά για πληρωμές μεταφορές και γενικά έχω αρκετές συναλλαγές με τράπεζες θέλω το κινητό μου να είναι πάντα ενημερωμένο.
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Δεν υπάρχει λογος να περιμένεις.
Μπορεις να μπεις στο επισημο site της Huawei να κατεβασεις την αναβαθμισμενη ρομ για την συσκευή σου και να την περασεις με την μεθοδο των τριων κουμπιών
Με αυτον τον τρόπο το κανεις και unbranded .
Το εχω κανει ηδη δυο φορες στο p9 της γυναικας μου χωρις κανενα πρόβλημα
 

nkats_99

Senior Member
19 November 2011
338
ΙΩΑΝΝΙΝΑ
Re: Απάντηση: Huawei P9 Lite Αναβάθμιση

Δεν υπάρχει λογος να περιμένεις.
Μπορεις να μπεις στο επισημο site της Huawei να κατεβασεις την αναβαθμισμενη ρομ για την συσκευή σου και να την περασεις με την μεθοδο των τριων κουμπιών
Με αυτον τον τρόπο το κανεις και unbranded .
Το εχω κανει ηδη δυο φορες στο p9 της γυναικας μου χωρις κανενα πρόβλημα

Ευχαριστώ για την απάντηση! Αν και έχω το P9 lite(που δεν έχει βγεί αναβάθμιση) δοκιμαστικά πηγα για να δώ πως κατεβάζω αλλά δεν μπορεσα! Υπάρχει κάποιο λινκ και δεν το βλέπω? Αν και γράφει κατεβάστη την νεα έκδοση δεν έχει πουθενά έναν σύνδεσμο για να κάνω κλικ!
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Και εγω στο lite αναφερόμουν.
Στην περιπτωση μου νομιζω πως ηταν branded Vodafone και φορουσε την b121.
Απο την Vodafone ακομα θα περίμενα.
Του πέρασα την B131 και μετα απο λιγο καιρο την B151 ( ολες επίσημες).
Η συσκευή πλεον δεν εμφανιζει τιποτα απο Vodafone και οπως ειδα πριν απο λιγο εχει βγει και νεότερη B161.
Για την nougat οπως γραφεις έρχεται τον Μάρτιο.
Αν θελεις περιμενε ως τοτε.
Και εγω τότε θα ασχοληθώ και θα εχω φρεσκο λινκ για να την κατεβάσουμε.
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
εγώ γιατί δεν τα βλέπω τα downloads?

μπορεις να δώσεις απευθείας λινκ? αν θυμαμαι καλα εχει η κυρά το -21 μονόκαρτο (VF)
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Αυτό δυστυχώς συνεπάγεται ακύρωση εγγύησης αν εχετε αγαράσει την συσκευή από κατάστημα Cosmote /Γερμανός ή Vodafone shop
Γιαυτό καλό ειναι αν υπάρχει επιδότηση να την ζητάμε ως έκπτωση παγίου και να αγοράζουμε την συσκευή που θέλουμε από άλλο κατάστημα.
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Huawei P9 Lite Αναβάθμιση

To lite (p8/p9) ¨ερχεται από την Cosmote/Vodafone ως μονόκαρτο και πρέπει να "σπάσει" για να δει τη δεύτερη sim.
Δεν το ήξερα
Πάντως με την διαδικασία που περιγράφω παραπάνω ναι μεν γίνεται unbranded αλλά η συσκευή εξακολουθεί να βλέπει μόνο μια SIM.
Έκανα μια δοκιμή με το κινητό της συζύγου για να σιγουρευτώ
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Re: Huawei P9 Lite Αναβάθμιση

Δεν το ήξερα
Πάντως με την διαδικασία που περιγράφω παραπάνω ναι μεν γίνεται unbranded αλλά η συσκευή εξακολουθεί να βλέπει μόνο μια SIM.
Έκανα μια δοκιμή με το κινητό της συζύγου για να σιγουρευτώ


δες http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6170060#post6170060
 

nkats_99

Senior Member
19 November 2011
338
ΙΩΑΝΝΙΝΑ
Ήρθε μέσω ΟΤΑ η Β160 από cosmote εδώ και περίπου 2 εβδομάδες! Δηλαδή περίπου με καθυστέρηση 4-5 μήνες από την επίσημη πρώτη της Β160! Όχι και άσχημα! Εν αναμονή της nougat! Απ'οτι έχω διαβάσει υπάρχουν ακόμη σφάλματα και αναμένετε η 7! Κανένα νεότερο?
 

loufjohn

AVClub Enthusiast
29 December 2007
1,005
Εχω τα εξης στοιχεια

ΚΩΔΙΚΟΣ ΜΟΝΤΕΛΟΥ: HUAWEI VNS-L21
ΑΡΙΘΜΟΣ ΕΚΔΟΣΗΣ: VNS-L21C432B160
EMUI:4.1.1

Ξερετε ποτε θα γινη η αναβαθμιση;
 

nkats_99

Senior Member
19 November 2011
338
ΙΩΑΝΝΙΝΑ
Μόλις τώρα από cosmote αναβάθμιση σε Nougat 7 EMUI 5 μεσω ΟΤΑ σε huawei VNS-L21 έκδοση VNS-L21C150B361
 
Last edited:

loufjohn

AVClub Enthusiast
29 December 2007
1,005
Εχω τα εξης στοιχεια

ΚΩΔΙΚΟΣ ΜΟΝΤΕΛΟΥ: HUAWEI VNS-L21
ΑΡΙΘΜΟΣ ΕΚΔΟΣΗΣ: VNS-L21C432B160
EMUI:4.1.1



Ξερετε ποτε θα γινη η αναβαθμιση;

Ξερει κανεις; Αγορασμενο απο το πλαισιο πριν 3 μηνες
 

loufjohn

AVClub Enthusiast
29 December 2007
1,005
Μολις αυτη την στιγμη εγινε η αναβαθμιση. Αndroid 7.0 - EMUI 5.0 - Αριθμος εκδοσης VNS-L21C432B380