Βοήθεια για προσανατολισμό αγοράς 55" (vfm @ fhd/4k/oled)

mindscape

Established Member
14 August 2007
230
Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι να αγοράσω μια τηλεόραση 55".

Τώρα έχω μια παλιά Panasonic plasma (50") που θα δώσω. Χωροταξικά, πάω στις 55", με απόσταση περίπου 3μ. (ξέρω δεν είναι ιδανικό, αλλά αυτά είναι τα δεδομένα)
Βλέπω κυρίως Ote tv και Nova και συχνά συνδέω το pc με hdmi για ταινίες/σειρές κτλ (max 1080p δλδ).
Η προοπτική του να δω 4k υλικό είναι είτε όταν το φέρουν τα συνδρομητικά πακέτα είτε όταν θελήσω να κατεβάσω ταινία σε τέτοια ποιότητα (αν πάρω 4k tv προφανώς θα μπει στο πρόγραμμα).

Τώρα δεν έχω σκοπό να πάρω τηλεόραση που να βγάλει 3ετία μόνο, αλλά δε θέλω και να τα σκάσω. Αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι να πάρω κάτι που να είναι value for money.
Είτε αυτό είναι 500ε είτε 1000ε+ (δεν νομίζω ότι θέλω να δώσω πάνω από 1400ε τη στιγμή που κάθε χρόνο αλλάζουν τιμές/τεχνολογίες τόσο πολύ).
Είπα 1400ε ως ταβάνι γιατί εκεί είδα την φθηνότερη Oled http://www.skroutz.gr/s/7835229/LG-55EG910V.html αν και δε με συγκινεί η ιδέα της curved (βλέπω με κλίση 10-15 μοιρών, δεν είμαι 100% απέναντι από tv).

Οι ερωτήσεις λοιπόν είναι:
1. Θα δω τόσο άμεση διαφορά αν πάω στο ταβάνι των χρημάτων και πάρω μια "φτηνή" Oled;
2. Είναι πιο vfm να πάρω μια καλή fhd τώρα και να κρατήσω χρήματα για 4k αργότερα ή oled;
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,985
The Dutch Mountains
..δε με συγκινεί η ιδέα της curved (βλέπω με κλίση 10-15 μοιρών, δεν είμαι 100% απέναντι από tv).

Οι ερωτήσεις λοιπόν είναι:
1. Θα δω τόσο άμεση διαφορά αν πάω στο ταβάνι των χρημάτων και πάρω μια "φτηνή" Oled;
2. Είναι πιο vfm να πάρω μια καλή fhd τώρα και να κρατήσω χρήματα για 4k αργότερα ή oled;

H oled δεν έχει θέμα με τις γωνίες θέασης και 15 μοίρες δεν είναι πολλές. Οσο για τις 2 ερωτήσεις σου:

1. ΝΑΙ
2. Αν δεν σε πειράζει να πάρεις μοντέλα του 2015 τότε με 700- 800 θα βρείς κάποια καλή FHD.
 

mindscape

Established Member
14 August 2007
230
2. Αν δεν σε πειράζει να πάρεις μοντέλα του 2015 τότε με 700- 800 θα βρείς κάποια καλή FHD.
Θάπρεπε να με πειράζει; :p
Έχουμε κάποια πρόταση;

υγ. γενικά έχω δει τα τελευταία χρόνια όλοι να τρέχουν να αγοράσουν τηλεοράσεις των 2000ε+ οι οποίες σε ένα εξάμηνο πάνε 50% κάτω σε τιμή/αξία και σε ένα χρόνο 70%. δηλαδή από την άποψη του vfm και μόνο, ίσως αξίζει να παίρνεις σε χαμηλή μια αποδεδειγμένα καλή τηλεόραση που κάποτε έκανε 3πλάσια τιμή (οκ όχι μοντέλο πάνω από διετία), παρά να πάρεις ένα overpriced cutting edge μοντέλο, εκτός αν το χρειάζεσαι δλδ και βλέπεις πχ φουλ 4κ υλικό
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Στο skroutz αν κοιτάξεις μπορεις να δεις την πορεία τιμής μιας τηλεόρασης. Δηλαδή ποσο έιχε όταν βγήκε στην αγορά και πόσο τώρα. Στις 55 ιντσες θα δεις μερικά από τα καλά μοντελα της κάθε εταιρίας να πεφτουν κοντα στο 40% στο τελος της ζωης τους στην αγορα.( με εξαιρεση καποιες οled γιατι ειναι μια καινουρια τεχνολγια) Οπότε ναι θέλει προσοχή γιατί άνετα μπορείς να πετάξεις αρκετές εκατοντάδες ευρώ έτσι.
Όσο για την εξέλιξη των τηλεοράσεων, πριν 3-4 χρονια αυτο που επαιζε πολυ ήταν το 3D, σήμερα το 4Κ HDR, σε 3-4 χρονια σιγουρα θα βγαλουν κατι παλυ για να συνεχισουν να πουλανε.
Το μονο προβλημα με παλια μοντελα ειναι οτι μπορει να σταματησουν γρηγορα να παιρνουν update για το smart κοματι, ενω ενα μοντελο του 2017 εχει μπροστα του upadtes μιας 3 ετιας

Αν εχεις 1400 να δωσεις και εχεις χωρο, γιατι δε πας στις 65 ιντσες με την samsung 65KS7000 που οταν βγηκε εκανε 2500 και τωρα εχει πεσει 1480 στα mediamarkt? εχει καλα reviews και πολυ δυνατη φωτεινοτητα για σωστο HDR.
 
Last edited:

mindscape

Established Member
14 August 2007
230
Δεν έχω το χώρο ούτε για τις 60 ίντσες νομίζω. Με αυτά που διαβάζω γενικά αυτές τις μέρες της μελέτης, νομίζω ότι η καλύτερη λύση είναι να κάνω λίγο υπομονή για κάποια πτώση τιμής σε OLED, είτε της 55EG910V (είχε παίξει στα 1250 προσφάτως, άρα λογικά θα την ξαναβρω εκεί κοντά), είτε αν γίνει κάποια δυνατή πτώση σε 4K OLED. Θα κάνω και μια βόλτα στα καταστήματα. Με αναμενόμενη χρήση 12-24μήνου 1-2% σε 4k υλικό, φοβάμαι ότι μια απλή 4Κ τώρα χρησιμοποιούμενη πρακτικά δηλαδή ως FHD για γερό διάστημα, θα με κάνει να μετανιώσω που δεν πήγα μια και καλή σε OLED. Απλά δε θέλω να τα σκάσω τόσο πολύ :p
 

alelo

Established Member
2 July 2009
214
Αγρινιο
Κανε υπομονή για oled . Εχω την 910 και καθε φορά που κλεινω ολα τα φωτα και βλέπω ταινια ενα πλατύ χαμόγελο παντα σχηματίζεται στο πρόσωπό μου. ( πρωην κάτοχος plasma Panasonic 50gt50)
 

mindscape

Established Member
14 August 2007
230
Λοιπόν, επιστρέφω στο thread γιατί έχω καταλήξει ανάμεσα σε δύο τηλεοράσεις για τις οποίες έχω προσφορά σε αντίστοιχα χρήματα (1700 ευρώ)

LG 55B6V και Samsung 65KS7000 (υπερδημοφιλή και τα δύο, έχουν αναλυθεί και εδώ και αλλού πολλάκις)

Με πολλά ζόρια μπορώ να χωρέσω την 65άρα και size matters, γιαυτό μου κάνει και δύσκολη την απόφαση, ενώ έχω γλυκαθεί με την OLED. Το κακό είναι ότι δεν μπορώ να περιμένω για περαιτέρω καλύτερη τιμή μετά τα μοντέλα του 17 που έρχονται κτλ κτλ.

Η χρήση είναι 80% HD κανάλια OTE και Nova κυρίως αθλητικά και 20% ταινίες, σειρές όταν θα συνδέω με το PC (προφανώς θα δουλέψω και το 4k κομμάτι στο κατέβασμα αρχειών). Γενικά, η TV θα παίζει ΠΟΛΛΕΣ ώρες κάθε μέρα. Το υπογραμμίζω καθώς διάβασα και κάποια burn in για OLED αν και δεν θαχω στατικές εικόνες, motion θάναι συνεχώς.

Για τις 2 αυτές τηλεοράσεις στα ΙΔΙΑ πάνω κάτω λεφτά (δίνουν και δώρο το soundbar με την OLED που μάλλον άχρηστο μου είναι καθώς έχω ηχεία towers με ενισχυτή μόνιμα), τι θα με συμβουλεύατε με βάση τη χρήση που προμηνύεται;
 

tom152

Senior Member
2 February 2016
580
Είσαι σε δίλλημα σημαντικό.
Θα έλεγα πως η 4κ τεχνολογία για 1-2 χρόνια δε θα μπορείς να τη "χαίρεσαι" ευρέως...
Από την άλλη, η 55b6v τι μοντέλο είναι; 2016 ή 2015;