Samsung Galaxy Mini GT-S5570. Πως αδειάζω την εσωτερική μνήμη;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Καλημέρα σε όλους.

Έχω ως δεύτερο κινητό με κάρτα Cosmote, για περιορισμένη χρήση, κυρίως το καλοκαίρι, σε περιοχές που δεν πιάνει το κύριο κινητό μου (Vodafone), το κινητό του τίτλου Samsung Galaxy Mini GT-S5570.

Με τον καιρό, έχει γεμίσει η εσωτερική μνήμη του (είναι μόλις 164MB) και ενώ έχω εγκατεστημένη κάρτα microSD 16GB, αυτή δεν λέει να δεχτεί κανένα αρχείο ή εφαρμογή και παραμένει απλά άδεια. Όσο κι αν έχω προσπαθήσει να ανακατευθύνω τις όποιες εφαρμογές ή οποιουδήποτε άλλου είδους αρχεία από τη μνήμη του τηλεφώνου προς αυτήν, δεν τα καταφέρνω. Ταυτόχρονα, όταν ανοίγω το τηλέφωνο, λαμβάνω μια προειδοποίηση που λέει ότι η μνήμη του είναι σχεδόν πλήρης και ότι χρειάζεται να την αδειάσω, είτε καταργώντας εφαρμογές, είτε καταργώντας ή μεταφέροντας δεδομένα.

Παράλληλα, ενώ έχω εγκαταστήσει στο PC το λογισμικό Samsung Kies, όταν συνδέω το τηλέφωνο στον υπολογιστή και ανοίγω το λογισμικό, αδυνατώ να μεταφέρω δεδομένα από τη συσκευή στο PC, ώστε να την ελαφρύνω λίγο. Μάλιστα πρόσφατα, αφού συνδεθεί το κινητό με το PC και το "δει" το Kies, μου βγάζει μια ειδοποίηση ότι χρειάζεται αναβάθμιση το λειτουργικό του και όταν δοκιμάζω να την κάνω, το Kies μπαίνει σε μιαν ατέλειωτη λειτουργία, χωρίς να καταφέρνει τελικά να πετύχει την αναβάθμιση. φαντάζομαι ότι γι' αυτό πρέπει να είναι υπεύθυνος ο περιορισμένος χώρος μνήμης.

Ξέρει κανένας τι πρέπει να κάνω - βήμα, βήμα - ώστε να μπορέσω να μεταφέρω τα δεδομένα που μου χρειάζονται από το τηλέφωνο στο PC και στη συνέχεια να μπορέσω να ενεργοποιήσω τη δυνατότητα (αν υπάρχει) να αποθηκεύονται τα νένα δεδομένα στην κάρτα microSD?