Πρόβλημα με ενισχυτή Pioneer vsx520

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

auauau

Established Member
10 April 2010
254
Έχω 4-5 χρόνια έναν ραδιοενισχυτή Pioneer vsx520. Τον αγόρασα καινούργιο. Του είχα συνδέσει 2 μπροστινά ηχεία yamaha 6Ω, καλά τα πήγαινε... (για τις ανάγκες μου!).

Το τελευταίο διάστημα, παρουσιάστηκε πρόβλημα με τη σύνδεση του Front Left. Χανόταν ο ήχος... με το κούνημα του καλωδίου ξαναγύριζε κλπ κλπ. Δεν έκανε καλή επαφή στο Front Left κόκκινο βύσμα σύνδεσης ηχείου. "Μηχανικό ζήτημα" δηλαδή. Το "πάλεψα"... καλό/σφιχτό βίδωμα, ξαναμανά το ίδιο... αλλά τώρα τελευταία δεν πιάνει αυτή η κίνηση! Υπόψη, τα ηχεία είναι ΟΚ. Το πρόβλημα παρουσιάζεται μόνο με το Front Left κόκκινο βύσμα σύνδεσης ηχείου.

Λέτε να ξεκόλλησε από μέσα το βύσμα; Και να θέλει μόνο ένα ξεβίδωμα το καπάκι και "πασπάτεμα" στο σημείο του βύσματος της σύνδεσης του ηχείου; Π.χ. κανένα καλύτερο κόλλημα με κολλητήρι;

Έτσι όπως το περιγράφω το πρόβλημα, η πρώτη κίνηση πρέπει να είναι "το άνοιγμα και πασπάτεμα" του κουτιού, στο σημείο αυτό ... ή μπορεί να υπάρχει και ζήτημα με κάποιο χαλασμένο πυκνωτάκι; ¨η κάτι άλλο σοβαρότερο;

Όσοι αντιμετώπισαν παρόμοιο πρόβλημα, ας μεταφέρουν την εμπειρία τους.

:)
 
13 March 2007
683
Βόλος
Αρχικά δοκίμασες να ακούσεις το δεξί ηχείο στο αριστερό κανάλι; Το ίδιο ηχείο με άλλο καλώδιο; Να απομονώσεις καταστάσειςι για να μπορέσεις να καταλάβεις τι πάει στραβά...
 

auauau

Established Member
10 April 2010
254
Αρχικά δοκίμασες να ακούσεις το δεξί ηχείο στο αριστερό κανάλι; Το ίδιο ηχείο με άλλο καλώδιο; Να απομονώσεις καταστάσειςι για να μπορέσεις να καταλάβεις τι πάει στραβά...

Το δοκίμασα αλλάζοντας το δεξί με το αριστερό ηχείο/κανάλι. Παρουσιάζεται το ίδιο πρόβλημα. Δε δοκίμασα αλλαγή καλωδίου, θα το δοκιμάσω κι αυτό - αλλά δε νομίζω να είναι αυτή η αιτία. Είμαι κι από μετακόμιση, οπότε μάλλον έγινε κι αυτή η δοκιμή από σύμπτωση (μετά τη μετακόμιση).

Μόνο με το "πασπάτεμα", ασκώντας κάποια πίεση στο καλώδιο->στο κόκκινο βύσμα, ή με τη μέθοδο της σφαλιάρας ή της ελαφριάς μαεστρικής κλωτσιάς, κάτι γίνεται. Αλλά για λίγο. Η σκέψη μου είναι ότι μάλλον δε γίνεται καλή επαφή - με τον καιρό ξεκόλλησε το εσωτερικό του κόκκινου βύσματος από τη θέση του- οπότε τώρα πρέπει να ξεκόλλησε τελείως. Είναι "ψεύτικα" αυτά τα βύσματα , έχω δει "αστοχίες υλικού" (αυτού του βύσματος) και σε άλλους ενισχυτές (των 200-300 ευρώ). Η καλύτερη κίνηση (νομίζω) είναι το άνοιγμα του καπακιού του κουτιού, ώστε να υπάρξει οπτική αναγνώριση κι από μέσα της πιθανής ζημιάς.

Με προβληματίζει όμως το ότι όταν ανεβάζω την ένταση, πάνω από τη μέση, τότε πέρα από το χαμηλό ήχο στο ηχείο αυτό, παρουσιάζεται και βόμβος στο ηχείο αυτό. Αυτό, σε κάποιο άλλο φόρουμ διάβασα ότι σχετίζεται με πρόβλημα γείωσης... και δεν είναι μηχανικό!

Οπότε....
 
13 March 2007
683
Βόλος
Νομίζω ο βόμβος ειναι φυσικό αποτέλεσμα μιας όχι τόσο καλής επαφής! Νομίζω το άνοιγμα ειναι μονόδρομος, εύχομαι να είναι όντως απλά θέμα επαφής διότι θα είναι κάτι αρκετά εύκολο να φτιάξεις. Καλή τύχη :p
 

nikosr6

Senior Member
26 November 2010
398
Πισω τα βυσματα των ηχειων της πλατης ειναι γωνιακα και πατανε απ ευθειας στην πλακετα(mainboard).αν πιανει το χερι σου και θες να ασχοληθεις και πανω απο ολα να το γουσταρεις δεν ειναι τιποτα...αν ψαχτεις και youtube θα βρεις πολλους οδηγους!!
 

auauau

Established Member
10 April 2010
254
Πισω τα βυσματα των ηχειων της πλατης ειναι γωνιακα και πατανε απ ευθειας στην πλακετα(mainboard).αν πιανει το χερι σου και θες να ασχοληθεις και πανω απο ολα να το γουσταρεις δεν ειναι τιποτα...αν ψαχτεις και youtube θα βρεις πολλους οδηγους!!

Tο πρόβλημα λύθηκε κάποια στιγμή από μόνο του χωρίς να το πολυκαταλάβω. Δηλαδή κάπως έγινε... φαίνεται ότι ακουμπά καλύτερα η σύνδεση ηχείου με ενισχυτή και δεν υπάρχει πλέον πρόβλημα με το front left.

Σήμερα δοκίμασα να σετάρω και τα 5+1 ηχεία του. όλα τα ηχεία δουλεύουν πλην του ΚΕΝΤΡΙΚΟΥ (ενός warfedale diamond 8 centre)

Στην πίσω του πλευρά έχει αυτή τη συνδεσμολογία (βύσματα) δυο κόκκινα βύσματα και δυο μαύρα, με τις ενδείξεις: HF HF LF LF. Σύνδεσα τα καλώδιο ήχου στο 1ο κόκκινο (+) και στο πρώτο μαύρο (-)

Πώς το καταλαβαίνω ότι υπάρχει κάποια βλάβη; Στις ταινίες mkv με dolby - dts - 5.1. ήχο δεν ακούγονται οι συνομιλίες, αλλά μόνο ο περιβάλλων ήχος. Μόνο αν το γυρίσω σε stereo (από το τηλεχειριστήριο του ενισχυτή pioneer vsx520 ακούγονται και οι συνομιλίες των πρωταγωνιστών.

Τεστάροντας από το μενού ΗΧΟΣ στον πίνακα ελέγχου του υπολογιστή (όπου παίζονται οι ταινίες με το vlc ή το mediaplayer clasic ή το kodi), επιλέγοντας τα 5.1 ηχεία, ακούγεται ήχος από όλα τα ηχεία πλην του κεντρικού ηχείου. Βέβαια ακούγεται ασθενικός δοκιμαστικός ήχος από τα ηχεία που φαίνεται ότι λειτουργούν, ενώ παλιότερα ακουγόταν έντονος!

Πώς θα καταλάβω αν χάλασε πραγματικά το κεντρικό ηχείο ... υπάρχει κανένα πρακτικό κολπάκι... ή τι δεν κάνω σωστά στις ρυθμίσεις;



υγ. βέβαια κάποιες ταινίες (κάτω από 4.37 γβ), έχουν προβλήματα με τον ήχο τους... π.χ. μια έκδοση της τελευταίας ταινίας του τζάκι τσαν ... παιδεύτηκα πολύ σήμερα με τον μπέιντράνερ ή τον κίνκσμαν, που είναι ριπς καλής ποιότητας , αλλά τελικά μόνο με στέρεο επιλογή έγινε η δουλειά!
 

auauau

Established Member
10 April 2010
254
οk λύθηκε κι αυτό! (με ξανασύνδεση όλων των καλωδίων, πιο προσεκτικά αυτή τη φορά)