Χiaomi Redmi Note 4

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
751
Δεν ξέρω αν έχει ανοιχτεί thread για το συγκεκριμένο αλλά από μια γρήγορη αναζήτηση που έκανα δεν το βρήκα. Σκέφτομαι να το πάρω δωρο (απο Κωτσόβολο) την έκδοση 3/32 αλλά θα συνδυαστεί με κάρτα της Wind και κατα 99% δεν θα πιανει το 4G. Αν εξαιρέσουμε αυτό το αρνητικό θα υπάρχουν άλλες επιπτώσεις στο σήμα? Δηλαδή έστω απλό 3g θα πιάνει; τα υπόλοιπά τεχνικά χαρακτηριστικά δεν με πολυενδιαφέρουν καθώς είναι σίγουρα καλυτερο από το Samsung S5 του 15' που θα αντικαταστήσει.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,441
Μεταμορφωση
Re: Χiaomi redmi note 4

Πως προκύπτει ότι θα είναι καλύτερο από το s5?
Σεοθόνη και κάμερα θα είναι σίγουρα υποδεεστερο.
 
22 June 2006
34,728
NEO HRAKLEIO
Re: Χiaomi redmi note 4

εγω το εχω , μια χαρα ειναι και πιανει 4G me Vodafone.

Πολυ γρηγορο, καθολου lag, καλη οθονη (πολυ φωτεινη και sharp), καλος ηχος αλλα μονο ενα ηχειο, εχει και fm radio.

Eχει πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης, απροσμενο για τετοια τιμη.

Η καμερα μετρια, ειδικα το βραδυ... την ημερα δεν θα εχεις προβλημα.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Χiaomi redmi note 4

Πως προκύπτει ότι θα είναι καλύτερο από το s5?
Σεοθόνη και κάμερα θα είναι σίγουρα υποδεεστερο.

+1

Σε οθόνη 2 Xiaomi που έχω δει (το Mi4 και το Note 3) θα τα χαρακτήριζα απογοητευτικά σε σχέση με τις AMOLED της Samsung. Ειδικά μου έκανε εντύπωση η γωνία καθώς όταν τα κοιτούσες από πλάγια φαινόντουσαν ξεπλυμένα.

Όπως βλέπω και αυτό το video ίσως να φταίει και το γυαλί πάνω από την οθόνη που φαίνεται να ανακλά υπερβολικά.

https://www.youtube.com/watch?v=nJV5TNeCMbU
 
22 June 2006
34,728
NEO HRAKLEIO
Re: Χiaomi redmi note 4

δεν ιχυει κατι τετοιο στο νοτε 4 που εχω... μια χαρα ειναι η οθονη και οι γωνιες θεασης.
Και η μπαταρια βραχος, ανετα 5-6 ωρες SOT.

...μαζι με το nexus 6p τα πιο αλαγκαριστα android που ειχα .
 
Last edited:

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
751
Re: Χiaomi redmi note 4

Πως προκύπτει ότι θα είναι καλύτερο από το s5?
Σεοθόνη και κάμερα θα είναι σίγουρα υποδεεστερο.

To A5 του ήθελα να πω. Απο βιασύνη εγραψα το S. To A5 του 15 έχει 720p οθόνη, και δεν εχει βγει και πολυ αξιόπιστο ως ώρας. Η οθόνη τόσο χάλια? Συγκριτικά με το Huawei p9 lite πως τα πάει;
(το P9 lite το εχω δει από κοντάκαι μου φαίνεται αξιοπρεπέστατο!)
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
Re: Χiaomi redmi note 4

γνωρίζει κάποιος τι διαφορές ή τι παραξενιά κρύβεται σε έκδοση του τηλεφώνου με snapdragon και σε μιά άλλη με mediatek helios κάτι?
 

thankin

Supreme Member
17 April 2009
5,923
thessaloniki
Re: Χiaomi redmi note 4

Ο helios ζεστενεται παραπανω ενω και η gpu του snapdragon ειναι καλυτερη. Θεωρητικα ο helios λογω περισσοτερων πυρηνων πρεπει να ειναι καλυτερο στο multitasking. Φυσικα σε απολυτα νουμερα επιδοσεων ο helios ειναι λιγο πιο πανω αλλα δεν ξερω ποσο αντιληπτο γινεται στην χρηση.
 
Last edited:

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
Re: Χiaomi redmi note 4

αν δεν κάνω λάθος το helios ήταν αυτό που έτρεχε μέχρι τώρα
τώρα βγήκε το 4Χ με τον snap
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
Re: Χiaomi redmi note 4

στο eshop το έχει crazy sundays.
υποθέτω με αγγλική ρομ.

Βλέπετε κάποιο θεματάκι ή δίνουμε άλλα 50 και παίρνουμε την ελληνική της infoquest?
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα σας,

σκέφτομαι να αγοράσω το Note 4X. Από την ευρωπαική αποθήκη του vickmall https://www.vickmall.com/official-g...ram-32gb-rom-stock-in-eu-warehouse-black.html βλέπω ότι στοιχίζει 183 ευρώ και διαθέτει την μπάντα 800 για το 4G στην επαρχία. Από την άλλη βλέπω ότι στα σκρουτζομάγαζα δεν υπάρχει η αντίστοιχη συσκευή παρά αυτή που εισάγει η infoquest και η οποία στοιχίζει 250 ευρώ. Κάνω λάθος;

Σε περίπτωση που προτιμήσω τη συσκευή του vickmall είναι ακριβώς ίδια με την ελληνική; Κατά το άνοιγμά της θα πρέπει να κάνουμε κάτι διαφορετικό από εκείνη της Infoquest?
 

felixxx

Senior Member
20 June 2006
584
Με την εγγυηση τι ισχυει? Ενας χρονος η δύο? Τα δυο χρόνια εγγυηση της infoquest ειναι ενας σοβαρος λογος να σκασω τα 60 ευρω διαφορά!
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
τελικά το πήρα από το http://plus3.gr/xiaomi-redmi-note-4-32-black που βρίσκεται στη Βοσπόρου 27 στην Κάτω Τούμπα στη Θεσσαλονίκη. Έβαλα την παραγγελία το βράδυ και κατά το μεσημέρι με πήραν τηλέφωνο να πάω να το παραλάβω. Δεν θυμάμαι για την εγγύηση έχω αφήσει τα χαρτιά στο γραφείο. Στο site γράφει για ένα χρόνο.