Ερώτηση για αναβάθμιση ηχείων 5.1

TrObAs

Established Member
26 January 2011
183
Καλημέρα παιδιά ,

μετά την βοήθεια σας για την επιλογή του προτζέκτορα σκέφτομαι να βάζω στο πρόγραμμα και αναβάθμιση ηχείων αν μου το επιτρέψουν τα οικονομικά μου. Αυτή την στιγμή έχω τα logitech 5400 από τα οποία είμαι ευχαριστημένος αλλά πιστεύω ότι είναι μικρά όχι απο θέμα έντασης εκει δεν έχω θέμα αλλά από θέμα ποιότητας απόδοσης είναι μικρά όπως και να το κάνουμε. Τι μου προτείνεται σαν αναβάθμιση ? Προτιμάω να μην είναι ηχεία κολώνες για να μην χτυπάνε άσχημα και τα πίσω να είναι όσο πιο διακριτικά γίνεται. (Βλέπε bose , b&w ). Τώρα budget max 1000.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Τι ενισχυτή έχεις, τι χώρο (διαστάσεις, ένα πρόχειρο σχέδιο) μας ενδιαφέρει ο νοητός χώρος ακρόασης που θα περικλείονται τα ηχεία.
 

TrObAs

Established Member
26 January 2011
183
Περιπου 5 μ πλατος με 3.2 μετρα μήκος . Ενισχυτή δεν έχω μιας και δουλεύω με αυτό που έχουν τα logitech
 

valantis

New member
11 April 2010
51
thessaloniki
Το πρωτο κοματι για να χτισεις ειναι ενας καλος A/V ενισχυτης με τα τελευταια forma atmos κλπ. Και μετα βλεπεις για ηχεια.
Εγω ειμαι funboy της b&w ολα μου τα ηχεια κ το sub ειναι του βρετανου οποτε δεν εχω αντικειμενικη αποψη.
Καλη αγορα σου ευχομαι κ να την χαρεις. :)
 

TrObAs

Established Member
26 January 2011
183
Μια χαρά μου φαίνεται αυτό το σετακι κάτι με μικρότερα ποσό ηχεία θα βρω γιατί τα μπροστά θα τα καμοθφλαρο στο έπιπλο τα πισω όμως τα θέλω διακριτικά. Καλώδια έχω πέρασμα για τα πίσω στου τοίχους τα αλλά ε ποσο θα έχουν πια!!
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Δεν ειναι πολυ μεγαλες οι διαστασεις τους. (190x110x123mm) σε αυτα που ειπε ο k.rompotis πιο πανω.
Δες το παρακατω βιντεο για να καταλαβεις τις διαστασεις τους.

 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Aν καταλαβες κι απο τις διαστασεις του παραπανω βιντεο, τα ηχεια λογιζονται ως δορυφορικα και πως αλλιως αλλωστε αφου στο συχνοτικο φασμα κατεβαινουν μεχρι τα 100hz και το κεντρικο στα 80hz. Το "μειονεκτημα " τους ως τετοια βεβαια ειναι πως ακομη και για αναπαραγωγη μουσικης, θα χρειαστει να παιζουν μαζι με το sub για να ακους ολο το φασμα προς τα κατω.
Το πλεονεκτημα τους βεβαια ο μικρος ογκος τους. Στα τετραγωνικα χωρου που αναφερεις θα σε καλυψουν ως λυση.

Σε περιπτωση οπου βεβαια θες full range στα μπροστινα και καποιο μεγαλυτερο μεγεθος οδηγου (π.χ. ηχεια βασης) θα πρεπει να στραφεις σε αλλη λυση πακετο ή σε custom setup π.χ. http://www.skroutz.gr/c/571/mousika-hxeia.html?from=category_searches&keyphrase=ηχεια+βιβλιοθηκης
 
Last edited:

TrObAs

Established Member
26 January 2011
183
Βασικά διάβασα και από άλλες συζυτήσεις που ειχαν παιδιά στο φορουμ και είδα και τα dali senkor 1. Σκεφτόμουν αν με κάτι τέτοιο θα ήμουν εντάξει και για πίσω να έβρησκα κάτι πιο μικρό/ μαζεμένο. Επείσης έχω και ένα πιο παλιό sub woofer της yamaha λέτε να είμαι καλά αν τασυνδιάσω με τα dali αν θέλω κάτι λιγο πιο καλό ή η διαφορά θα είναι μικρή και πιο καλα να παραμείνω στο σετ που αναφέρεται παραπάνω? Ο ενισχυτής είναι λίγο τσιμπημένος σε τιμή περίμενα ότι θα είναι πιο οικονομικός.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Τα zensor 1 μπορεις να τα συνδιασεις με κεντρικο zensor vocal και πισω με τα zensor pico και για ακομη φθηνοτερα να χρησιμοποιησεις και ως κεντρικο ενα dali vocal pico. Θα μπορουσες επισης να πας και σε κεντρικα zensor 3 και ολα τα αλλα σε pico.
Εξαρταται απο το πως θα διαμορφωθει το budget και αν δεχεσαι να ξεπερασεις το οριο.

Για το subwoofer που αναφερεις πως εχεις, πιστευω οτι θα κανει την δουλεια του, στα τ.μ. σου.
 

TrObAs

Established Member
26 January 2011
183
Ωραια άρα το sub woofer το έχω. Τώρα οκ δεν μπορώ να ξεφύγω πολύ γι αυτό σκεφτόμουν τα dali 1 μπροστα , pico για πισω και τωρα κεντρικό το pico χάνει πολύ σε σχέση με το zensor vocal ? Σαν ενισχυτή σε σχέση με αυτόν που προτείνουν παραπάνω κάτι πιο οικονομικό παίζει ή καλύτερα να βρώ τα λεφτά για αυτόν?
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Κοιταξε, το μεγαλο κεντρικο ειναι αρτιοτερο για να συνοδευσει μεγαλυτερα μπροστινα L/R ειτε της σειρας 3 ειτε δαπεδου.
Με zensor 1 ως μπροστινα και pico για surround, θεωρω πως για αυτο υπαρχει και το vokal pico ως κεντρικο. Δηλαδη συχνοτικα δεν θα κατεβαινει οσο το μεγαλο, αλλα συχνοτικα δεν θα κατεβαινουν και τα υπολοιπα pico ετσι κι αλλιως και το φορτιο χαμηλων θα το αναλαβει το subwoofer με ολα τα ηχεια δηλωμενα ως small στον ενισχυτη. Με λιγα λογια, σωστο ματσαρισμα θα γινει δηλαδη και με vokal pico ως κεντρικο.

Τωρα, ολη αυτη η εξτρα πληροφορια των χαμηλων, μαζι με το LFE που θα σταλουν στο subwoofer, σιγουρα θα δυσκολεψουν λιγο παραπανω ενα sub, αν η ισχυς του δεν ειναι επαρκης, αλλα μιας και το διαθετεις, θα ειναι μια μικρη παραχωρηση για οφελος του budget.

Οσον αφορα τον ενισχυτη, ναι μεν τα ηχεια δεν ειναι ιδιαιτερα ευαισθητα για να πιασουν μεγαλες σταθμες με μικρη ισχυ, απο την αλλη τα τ.μ. του χωρου σου θα βοηθησουν.
Θα πρεπει για την επιλογη του, να σκεφτεις πρωτα τι και ποια καλουδια θες να προσφερει ως ενισχυτης (πιο πολλα καναλια και φορμα αποκωδικοποιησης, εισοδους/εξοδους, ασυρματες συνδεσεις κλπ κλπ)
Στο σκρουτζ θα βρεις και ενισχυτες av και κατω απο 300 ευρω. (π.χ. ο μικροτερος yamaha RX-V381)
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Aν με ενα setup με pico κεντρικο και surround pico και επιλογη φθηνοτερου ενισχυτη δεις πως σε παιρνει να επιλεξεις και dali zensor 3 (αντι για το 1) ισως θα ηταν πιο προτιμητεο αν θα παιζεις και δικαναλη μουσικη απο το συστημα. (αλλα για αυτο ας τοποθετηθουν οι χρηστες dali zensor 3)

Δυστυχως μην εχοντας ακουσει και τα δυο παραπανω setup (wharefedale+dali) δεν ξερω ποσο καλυτερα ή χειροτερα θα ακουγονται
σε διαφορους τομεις (5.1/δικαναλη μουσικη) σε μια μεταξυ τους συγκριση. Ισως μια μικρη υπεροχη σε δικαναλο προγραμμα θα εχουν τα zensor 3 σε σχεση με τα αλλα L/R που συζηταμε.
 

TrObAs

Established Member
26 January 2011
183
Βασικά μουσική δεν έχω τρελές απιτήσεις αφου τώρα και με τα logitech 5400 μερικές φορές που ακούω δεν έχω θέμα απλά σκέφτομαι και το αισθητικό κομμάτι μιας και τα pico είναι πιο μαζεμένα αν και για πίσω θα έψαχνα και πιο μαζεμένα ακόμα μιας και είναι δευτερεύοντα ηχεία. Αν βάλω όλο το σετ pico και έχω μεγάλη διαφορά στις ταινίες( που με ενδιαφέρει πιο πολύ) σε σχέση με το υπάρχον σύστημα μάλλον θα πάω εκει για να μπορέσω να έχω ένα πιο οικονομικό σύνολο(μιας και πάντα αν μπορώ να κάνω της δουλεια μου ιο οικονομικά θα το κάνω).
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Αν εννοεις ΚΑΙ τα μπροστινα L/R ως Pico....χμ δεν ξερω. Ειχες ηδη συστημα δορυφορων με υποστηριξη subwoofer και στα μπροστινα βρισκεται το μεγαλυτερο φασμα ηχητικης πληροφοριας.

Θα σου ελεγα αν μπορεις να πας να ακουσεις τα zensor εαν αυτο ειναι εφικτο σε καποιο καταστημα για να σχηματισεις αποψη.
Τελος μιας και οι φωτογραφιες ορισμενες φορες μπερδευουν, δωσε βαση και στις αναφερομενες διαστασεις του καθε ηχειου που βρισκεις (μπορεις να φτιαξεις και ενα καλουπι απο χαρτονι για να καταλαβεις πως θα ειναι) αν δεν μπορεις να τα δεις καπου απο κοντα.

Τελος να θυμασαι πως οταν θες και μια αναβαθμιση ηχου (5.1 ή 2) και ειχες πριν δορυφορικα...η λυση δεν ειναι μονο η προσθηκη ενος av ενισχυτη για να υποστηριξει νεα δορυφορικα, πρεπει να αγοραστουν και καλυτερες και ισως μεγαλυτερες μοναδες με το αναλογο κοστος. Τα μικρα πλαστικα δορυφορικα σε all in one συστηματα, συνηθως ποιοτικα βρισκονται στα πιο χαμηλα επιπεδα ποιοτητας. Το ποσο step up θα κανεις εξαρταται απο τις επιλογες και το budget.
Eβαλες οριο καπου στα 1000 ευρω, ειναι αμαρτια να ξοδεψεις χρηματα σε ενισχυτη και στο τελος να του ξανα πεταξεις πολυ μικρα δορυφορικα ηχεια πανω του για ωφελεια χωρου. Το θεμα ειναι να κερδισεις και κατι παραπανω σε αισθηση ποιοτητας.
Αν κυνηγας μονο παρα πολυ μικρα ηχεια δορυφορους, (τουλαχιστον για μπροστινα) δεν ξερω αν θα μεινεις ικανοποιημενος απο το αποτελεσμα σε σχεση με τα χρηματα που θα ξοδεψεις.
 
Last edited:

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Eνα αλλο setup επισης θα ηταν
μπροστινα Wharfedale Diamond 10.2 (305 ευρω)
κεντρικο Wharfedale CR-30 Center (97 ευρω)
surround Wharfedale CR 30.1 (123 ευρω)
(μινιμουμ τιμες σκρουτζ)
Συνολο: 525 ευρω και προσθετεις το sub που εχεις. Ειναι μια πολυ καλη χρυση τομη ποιοτητας ηχου σε ταινιες και μουσικη.

Αν αντικαταστησεις τα diamond 10.2 και βαλεις και εκει τα CR 30.1 η συνολικη τιμη κατεβαινει στα 343 ευρω.
 

TrObAs

Established Member
26 January 2011
183
Χμμ καλό σύνολικό κοστολόγιο!!! Με ενισχυτή σε κάτι 350-400 θα 'εκανα την δουλεια που θέλω ή θα πρέπει να πάω στο 500ρικο.Δεν με νιάζουν και πολλά extra θέλω να κάνω τα βασικά.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
αν δεν σε νοιαζουν καποια πολυκαναλα φορμα τυπου atmos ηχεια στο ταβανι), αν οι οποιες εισοδοι και εξοδοι σε καλυπτουν (πολλαπλες εξοδοι hdmi κλπ, ή καποια εξτρα καλουδια ασυρματων) μπορεις να πας σε οποιον ενισχυτη θες και να δωσεις βαση πιο πολυ στην ισχυ εξοδου. Ενδεχομενως να βρεις και καποιο παλαιοτερο μοντελο με παραπανω ισχυ με μικροτερη τιμη. Πανω σε αυτο, ας τοποθετηθουν κι αλλου που εχουν ψυρισει καλυτερα απο μενα της τελευταιας γενιας ενισχυτες ως προς το vfm.