Αγορά macbook

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

dimitris.v

Senior Member
4 October 2014
419
Καλησπέρα.
Καταρχήν να πω ότι χρησιμοποιώ ένα πολύ δυνατό windows laptop, αλλά λόγω κάποιον μικρών προβλημάτων που έχει, σκέφτομαι να πάρω ένα macbook. Ένας άλλος λόγος που σκέφτομαι macbook είναι επειδή έχω ήδη iphone και ipad.

Το budget μου είναι max 800 , θα προτιμούσα κάτι που να μην εξαντλήσει ολόκληρο το budget. Έχω δει μερικά macbook pro 15 και 13 του 2011-2012 κοντά στα χρήματα που θέλω να δώσω. Επίσης έχω δει και κάποια macbook air 13 με 8gb ram και 256gb ssd. Εννοείται ότι όποιο και να πάρω, θα αναβαθμιστεί η ram στο μέγιστο και θα μπει ssd, αν δεν έχει ήδη.

Η χρήση μου εκτός internet, ταινίες κτλπ, είναι κάποια ελαφρυά προγράμματα της σχολής μου και photo edit με dxo optics pro και μερικές φορές photoshop.
Πιστεύετε ότι αξίζει να πάρω κάποιο macbook από αυτά που ανέφερα, ή να φτιάξω/αναβαθμίσω το windows laptop που έχω;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
αν αξίζει ή όχι θα το αποφασίσεις εσύ, δεν υπάρχει "σωστή" και "λάθος" απόφαση, παρά μόνο για τα fanboys,

καταρχήν τα προγράμματα της σχολής σου τρέχουν σε osx; αν ναι, δες το και αν σου αρέσει προχώρα,

το dxo τρέχει σε mac; δεν ξέρω, αν ναι ok, αν όχι υπάρχει εναλλακτική λύση που να σε καλύπτει;


προσωπικά χρησιμοποιώ linux, win και osx, ξέρεις ποιο συμπαθώ λιγότερο; τα παράθυρα,
και ποιο συμπαθώ περισσότερο; το linux

αν όμως έπρεπε να κρατήσω μόνο ένα. θα κρατούσα τα windows, απλά γιατί για αυτά υπάρχουν εφαρμογές που υποστηρίζουν τα πάντα από αυτά που έχω πχ εκτυπωτές, NAS, arduino, routers, scanner, cameras κλπ

ευτυχώς για την ώρα μπορώ να τα έχω όλα και το linux, και το osx και τα win
 

dimitris.v

Senior Member
4 October 2014
419
Τα προγράμματα που με ενδιαφέρουν τρέχουν όλα και σε macOS.
Το laptop που έχω τώρα έχει cpu i7-5500u, gpu R5 m330 2gb, αν το κρατήσω θα του βάλω 16gb ram και 512gb ssd. Απλά έχει πρόβλημα με την οθόνη, η οποία θα χρειαστεί αλλαγή, καθώς και με τα κουμπιά του trackpad.

Ο λόγος που κοιτάω mac είναι η ποιότητα κατασκευής, ο σχεδιασμός, η διάρκεια στο χρόνο, το λειτουργικό, καθώς και η συνεργασία με τις υπόλοιπες συσκευές που έχω.
Ο λόγος που ρωτάω αν αξίζει, είναι η ηλικία των μοντέλων που κοιτάζω.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Να αγοράσεις μοντέλο 5-6ετιας μόνο και μόνο επειδή ειναι Mac;

Δε νομίζω...
 

dimitris.v

Senior Member
4 October 2014
419
Δηλαδή ένα macbook pro 15 του 2011 με i7, 16gb ram, 512gb ssd θα είναι κατώτερο από το δικό μου που έχει παρόμοια χαρακτηριστικά, αλλά είναι μοντέλο του 2015.
Ωραία, οπότε μάλλον παραμένω στα windows μέχρι να μπορώ να αγοράσω κάποιο από τα καινούρια macbook.
Ευχαριστώ για την βοήθεια!
Αν υπάρχει κάποια άλλη γνώμη, ευπρόσδεκτη.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Δεν λεω οτι θα ειναι αναγκαστικα χειρότερο

Εξαρταται απο τα ακριβή specs

Το βασικο ειναι ότι τοσο παλιο mb δεν θα εχει retina οθονη. Αυτό ειναι βασικότατο.

Επισης ειναι και θεμα τιμης

Κοιτας δλδ με τα ιδια λεφτα τι current μοντελο παιρνεις σε PC

Ολα σχετικα ειναι και η αποφαση εξαρταται απο τις ακριβείς αναγκες σου (κυριως οσον αφορα το λειτουργικό)

Αλλα τοσα λεφτα για μοντελο 5-6 ετων, ειναι καπως....
 

dimitris.v

Senior Member
4 October 2014
419
Κι'εμένα μου φαίνεται κάπως να πάρω τόσο παλιό μοντέλο, κυρίως επειδή θέλω να το κρατήσω για αρκετά χρόνια. Καλύτερα μάλλον να κάνω υπομονή και να πάρω κάποιο από τα καινούρια μοντέλο.
PC έχω ήδη δυνατό(laptop) αλλά έχει θέματα η οθόνη του.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Aν το ψάξεις λίγο μπορείς να βρεις macbook pro 13 του 2015 με κόστος λίγο πάνω από τα 900.Νομίζω ότι θα σε καλύψει
 

dimitris.v

Senior Member
4 October 2014
419
Πήγα και τα είδα από κοντά, το 13 μου φαίνεται μικρό. Η χρήση του θα είναι κυρίως στο σπίτι, σπάνια θα βγαίνει εκτός.
 

dimitris.v

Senior Member
4 October 2014
419
Σωστό, δεν το είχα σκεφτεί. Έτσι θα έχω και μεγάλη οθόνη στο σπίτι και μικρότερο μέγεθος για μεταφορά. Μάλλον αυτό θα κάνω, ευχαριστώ!
 

dimitris.v

Senior Member
4 October 2014
419
Τελευταία ερώτηση, κατέληξα να δώσω το ipad mini 4 και το windows laptop, να πάρω το macbook pro retina 13 8gb/256gb και να αναβαθμίσω το iphone σε plus.
Ποιά είναι μια λογική τιμή μεταχειρισμένουν για mbpr 13 8/256? Επίσης, μπορεί να βρεθεί κάπου καινούριο σε καλή τιμή; Ο electronic king βλέπω ότι πλέον στέλνει από Αμερική, άρα δεν αξίζει το ρίσκο.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Αγορά macbook

Τελευταία ερώτηση, κατέληξα να δώσω το ipad mini 4 και το windows laptop, να πάρω το macbook pro retina 13 8gb/256gb και να αναβαθμίσω το iphone σε plus.
Ποιά είναι μια λογική τιμή μεταχειρισμένουν για mbpr 13 8/256? Επίσης, μπορεί να βρεθεί κάπου καινούριο σε καλή τιμή; Ο electronic king βλέπω ότι πλέον στέλνει από Αμερική, άρα δεν αξίζει το ρίσκο.

Δεν υπάρχει ρίσκο ,αν έχουν υπολογιστεί φόροι -δασμοί
 

dimitris.v

Senior Member
4 October 2014
419
Έχει μόνο το μοντέλο του 2016 και βγαίνει 1400 περίπου, μικρή διαφορά σε σχέση με Ελλάδα. Ψάχνω κάτι σε χαμηλότερη τιμή, ας είναι και παλιότερο μοντέλο.