προβλημα με Carl Zeiss Sonnar 135 cjj Μ42 δεν εστιαζei στο απειρο

nikos psaltis

AVClub Enthusiast
8 September 2009
1,104
ΝΙΚΑΙΑ
εχω το προβλημα carl zeiss sonnar 135 jena δεν εστιαζει στο απειρο , αλλα σε καμια 20-30 μετρα .
δεν ξερω αν το εχει απο τι στιγμη που τον αγορασα 'η το απεκτησε αργοτερα αλλα αφου πλεον θελω να τον χρησημοποιω και στο τοπιο , εχω προβλημα .
ξερει κανεις κατι σχετικο με το προβλημα μου ?
δοκιμασα μηπως φταιει ο ανταπτορας , αλλα ο ιδιος ανταπτορας σε αλλο μ42 κανει ικανοποιητικη δουλεια στο απειρο ( pentax smc takumar 50 1,4 @ 1,4 )
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: προβλημα με CARL ZEISS SONNAR 135 cjj Μ42 δεν εστιαζei στο απειρο

Μάλλον είναι θέμα του φακού. Φτηνοκατασκευές. Όσο περνούσε ο καιρός, το γερμανικό γονίδιο εκφυλιζόταν στους ανατολικογερμανούς. Κι εγώ έχω έναν που έχει ξεβιδωθεί και δεν ξέρω πώς να τον φτιάξω μόνος μου. Και είναι κρίμα, γιατί οπτικά είναι αστέρι.
 

chris73

AVClub Addicted Member
3 March 2014
2,913
Θεσσαλονίκη
Re: προβλημα με CARL ZEISS SONNAR 135 cjj Μ42 δεν εστιαζei στο απειρο

Μήπως τον άνοιξε κάποιος στο παρελθόν? Δείχνουν οι βίδες κάποιο τέτοιο σημάδι?
Αν ναι, ίσως να μην τον ξαναβίδωσε σωστά. Το σπείρωμα μέσα έχει πολλές αρχές και είναι εύκολο να γίνει λάθος στην επανατοποθέτηση.

Είναι εύκολο συνήθως να διορθωθεί αν το έχεις λίγο με τα κατσαβίδια.

Για δες αυτό
http://www.aprd31.dsl.pipex.com/articles/czj135svc/
 

nikos psaltis

AVClub Enthusiast
8 September 2009
1,104
ΝΙΚΑΙΑ
Re: προβλημα με CARL ZEISS SONNAR 135 cjj Μ42 δεν εστιαζei στο απειρο

ναι τον εχει ανοιξει καποιος γιατι ειχε κολλησει το διαφραγμα
τον ανοιξα και γω βαση του σαιτ που παεθσες αλλα δεν καταλαβα τι ακριβως πρεπει να κανω για να το καταφερω σωστα , γενικα διαπιστωσα οτι θα επρεπε να πηγαινει λιγο πιο περα απο το απειρο το δαχτυλιδι εστιασης για να εστιασει στο απειρο .


και μια περιπου σχετικη ερωτηση ποιοι οικονομικοι και ακριβειας ανταπτορες κυκλοφορουν σε ebay ? και απο τα πιο σημαντικα για μενα εκτος του να εφαρμοζουν σωστα το φακο στο σωμα ειναι και η εστιαση στο απειρο , και οταν λεμε απειρο το ενοουμε ...χωρις διαφραγμα 22
 

chris73

AVClub Addicted Member
3 March 2014
2,913
Θεσσαλονίκη
Re: προβλημα με CARL ZEISS SONNAR 135 cjj Μ42 δεν εστιαζei στο απειρο

Χωρίς να τον έχω μπροστά μου δεν ξέρω να σου πω ακριβώς τι γίνεται. Από την άλλη αν τον έχεις ανοίξει, αυτό γίνεται πολλές φορές με την δοκιμή και το λάθος, κάπως όπως τα λέει προς το τέλος της παραπάνω σελίδας.

Για τους αντάπτορες πάντως, έχω την εντύπωση πως οι φθηνοί για να είναι "σίγουροι" εστιάζουν και πέρα από το άπειρο.
 

chris73

AVClub Addicted Member
3 March 2014
2,913
Θεσσαλονίκη
Re: προβλημα με CARL ZEISS SONNAR 135 cjj Μ42 δεν εστιαζei στο απειρο

Καθαρίζω μια μικρή αυτό τον καιρό και σε θυμήθηκα.
Αν δεις παρακάτω ο συγκεκριμένος μηχανισμός έχει 12 αρχές. Στη φώτο μία είναι αριστερά και μία δεξιά από την οδοντογλυφίδα.

Στον δικό σου ίσως έχει και περισσότερες. Στο παραπάνω λινκ, μετά τη φώτο 5 λέει πως αρχίζουμε να ξεβιδώνουμε μετρώντας πλήρεις περιστροφές μέχρι να ελευθερωθεί το κομμάτι αυτό, για να ακολουθήσουμε μετά την αντίστροφη διαδικασία.

Ας πούμε ότι μετρήσαμε 10 πλήρεις περιστροφές.
Όταν πάμε να τα ξαναβάλουμε στη θέση τους, με τόσες πολλές αρχές είναι εύκολο να κάνουμε λάθος μία αρχή αριστερά ή δεξιά από εκεί που πρέπει. Στο τέλος αν γίνει αυτό προκύπτει αυτό το μικρό λάθος αλλά πολύ μεγάλο για την τελική σωστή εστίαση.

Στο παρακάτω αν κάνω λάθος μια αρχή, μετά ο φακός θα καθίσει περίπου 1 χιλιοστό λάθος στο τέλος που δίνει πολύ μεγάλο σφάλμα φυσικά.
Σίγουρα αυτό έχει και ο φακός σου, και αν το έχεις φτάσει μέχρι την φώτο 7 του λινκ μπορείς να ξαναδοκιμάσεις.
P3570771b.jpg