Marantz TT15S1

eliasmag

New member
16 January 2017
19
Λοιπόν, έτοιμος για την ώρα της κρίσης...

Έχω παραλάβει το πικαπακι μου (όπως μου το αποκαλουσε συνέχεια ο προμηθευτής - μάλλον πικαπ γι' αυτόν είναι από Clearaudio Master Innovation και πάνω... - παρέδωσε σε 15 εργάσιμες, αφού πρώτα μου έλεγε ότι έχει άλλη κεφαλή κλπ... το κάνουν στην Ιταλία με το συγκεκριμένο πικαπ, βγάζουν τη virtuoso την πουλάνε και βάζουν audio technica... lol) και το phono stage.

Το πικαπακι:
http://www.etyt.gr/index.php?option...uct_id=477&virtuemart_category_id=149&lang=el
Marantz tt15s1 κατασκευασμένο από την clearaudio, με βραχίονα clearaudio satisfy και κεφαλή clearaudio virtuoso. Μόνο βραχίονας και κεφαλή κοστίζουν περισσότερο από το σύνολο.

Το phono stage (άλλος προμηθευτής, δεν χρησιμοποίησε ποτέ υποκοριστικά και παρέδωσε σε 1 μέρα...):
http://www.box-designs.com/main.php?prod=phonoboxrs&cat=phono&lang=en
Project Phono Box RS

Ο τελικός:
Behringer EP1500 modified (πυκνωτές, μπορνες, ανεμιστήρας κλπ...)

Τα ηχεία:
Magnepan 1.6QR

Αύριο το απόγευμα θα γίνει το στήσιμο και η δοκιμή του συστήματος από ένα φίλο guru του είδους.

Ευχομαι και ελπίζω να μην πέταξα 2 και χιλιάρικα... (τα τελευταία 10 χρόνια ακούω ψηφιακή μουσική, με WDTV πηγή, Bechmark Dac1, Behringer EP1500, Magnepan 1.6QR και είναι πολύ καλή).

Θα σας πω τις επόμενες μέρες...
 

eliasmag

New member
16 January 2017
19
Χτες το βράδυ ολοκληρώθηκε η αποστολή με τη βοήθεια του guru κι ενός seasoned audiophile φίλου!

Το ...πικαπακι συναρμολογηθηκε και ρυθμίστηκε από τον guru σε λιγότερα από 30' (συναρμολόγηση, αλφαδιασμα, vta και balance βραχίονα, ζύγισμα κεφαλής, protractor, antiskating με ειδικό βινύλιο κλπ...). Συνδέθηκε με το ενισχυτακι και αρχίσαμε τις δοκιμές...

Το ξέρω ότι χρειάζονται 30-50 ώρες για να στρώσει η κεφαλή, το ξέρω ότι χρειάζεται χρόνος και υπομονή με διαφορετικά είδη και πολυπλοκότητα οργάνων για να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα. Όμως ξέρω επίσης ότι συμφωνήσαμε και οι 3 μας στα εξής:

Δεν πέταξα τα λεφτά μου
Τα ...μηχανηματακια κελαηδούν πολύ σοβαρά... και είναι και dead silent...
Οι καλές ηχογραφήσεις σε βινύλιο έχουν το κάτι άλλο... (ακόμα και ακούγοντας το ίδιο κομμάτι σε flac cd, flac xrcd, flac hd και βινύλιο). Απλά άλλο

Θα επανέλθω με περισσότερα
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Αυτά είναι ευχάριστα νέα
το Πικαπάκι είναι πολύ όμορφο και το λοιπό σύστημα φαίνεται να του πέφτει γάντι
καλές ακροάσεις λοιπόν και περιμένουμε περαιτέρω εντυπώσεις
α και καμιά φωτό δεν θα έβλαπτε...χαχαχα
 

eliasmag

New member
16 January 2017
19
Αυτά είναι ευχάριστα νέα
το Πικαπάκι είναι πολύ όμορφο και το λοιπό σύστημα φαίνεται να του πέφτει γάντι
καλές ακροάσεις λοιπόν και περιμένουμε περαιτέρω εντυπώσεις
α και καμιά φωτό δεν θα έβλαπτε...χαχαχα

Σ' ευχαριστώ!

Το ...πικαπακι δεν είναι καθόλου ...ακι... Μετά από περισσότερα από 25 χρόνια ενασχόλησης και αρκετά διαφορετικά συστήματά, ξέρω τι ακούω στο σύστημα ΜΟΥ και στο χώρο ΜΟΥ. Δεν έχω καμία διάθεση να σου πω ότι το δικό μου είναι καλύτερο από το δικό σου. Απλά θέλω να μοιραστω ότι το βιολί που άκουσα εκεί, το μπάσο άλλου, οι γυναικείες φωνές, οι συμφωνικές κλπ... Και μπορεί να είναι άχρηστες πληροφορίες στην ουτοπία του ήχου, η της μουσικής...

Ο φίλος που το ρύθμισε κατασκευάζει ερασιτεχνικά και εντυπωσιακά αποτελεσματικά, ενισχυτές (από SS έως OTL) και ηχεία και έχει μουσική παιδεία.

Ψάχνουμε συχνά για giants και ακόμα συχνότερα για giant killers... Πριν αξιολογήσω το τι κάνει το ...πικαπακι στην 5η συμφωνία του Mahler, πρέπει να ξέρω τι κάνουν τα ηχεία με το χώρο μου, ο ενισχυτής μου κλπ σ' αυτήν. Και δεν φτάνουν ούτε τα ηχεία μου, ούτε ο ενισχυτής γι αυτήν...

Αυτό που μπορώ να σου πω είναι ότι είμαι χαρούμενος!

Φωτό θα ανέβουν όταν έρθει το κάλυμμα του ...πικαπακιου γιατί έχω 2 γάτους που ενθουσιάστηκαν με το σκηνικό... Δεν με παίρνει να αλλαξω κεφαλή σε 1 εβδομάδα...
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Το "πικαπακι" χρησιμοποιηθηκε ως εκφραση σε συνεχεια των οσων γραφτηκανε πρωτογενως απο τον προμηθευτη
Οποτε το ορθο ειναι το Πικαπιον...!!!
Γενικα εχουν γραφτει πολυ καλα λογια για τον εν λογω πικαπ και μαλλον οι γατοι σου το μυριστηκαν...
Προς θεου κανω χιουμορ για να μην παρεξηγηθω
Καλοακουστο και παλι
 

eliasmag

New member
16 January 2017
19
Το "πικαπακι" χρησιμοποιηθηκε ως εκφραση σε συνεχεια των οσων γραφτηκανε πρωτογενως απο τον προμηθευτη
Οποτε το ορθο ειναι το Πικαπιον...!!!
Γενικα εχουν γραφτει πολυ καλα λογια για τον εν λογω πικαπ και μαλλον οι γατοι σου το μυριστηκαν...
Προς θεου κανω χιουμορ για να μην παρεξηγηθω
Καλοακουστο και παλι

Καμία παρεξήγηση και σ'ευχαριστω για τις ευχές σου! Ο ένας γάτος μου λατρεύει τη μουσική και αν δεν προλάβω να καθίσω άμεσα, κάθεται στο sweet spot πρώτος και μου κάνει screen... Ο άλλος είναι για Παολα... Σε χαλαρή jazz κάθεται στη γωνία του δωματίου, σε κλασική φεύγει και σε όπερα φωνάζει με δύναμη από μακρυά...

Σήμερα άκουγα απο τα παλιά μου βινύλια, καποια του 90 όπου φωστήρες έσκιζαν το compression και το loudness για να κάνουν πωλήσεις... Τα αντίστοιχα MP3 τα σκίζουν... Και έχουν απόλυτο δίκιο οι λάτρεις του ψηφιακού ήχου. Τα σκίζουν any time.

Και μετά έβαλα ξανά καλό βινύλιο από αναλογική ηχογράφηση... Wow

Συνεχίζεται...
 

eliasmag

New member
16 January 2017
19
Re: Απάντηση: Marantz TT15S1

Σ' ευχαριστώ Μιχάλη! Είχα χρόνια να ακούσω μια σημαντική αναβάθμιση στο σύστημα μου (ίσως από την εποχή που απέκτησα τα πρώτα μου 24/96 flacs). Απλά τα βυνίλια που αγοράζω από δω και πέρα είναι αυτά που "νιώθω" ότι "αξίζουν" να παίζουν σε ένα καλό αναλογικό σύστημα... Και για μένα, δεν είναι ούτε χιλιάδες, ούτε εκατοντάδες. Αλλά και πάλι, αυτή είναι απλά και μόνο η προσωπική μου άποψη.