Προβολέας για ζωγραφική χρήση !

Isidore94

New member
6 March 2017
3
Γεια σας .Θέλω να προβάλω φωτογραφίες πάνω σε καμβά και ύστερα με μολύβι να σχεδιάσω την εικόνα πάνω στον καμβά. Εχω μπάτζετ 300-500 ευρώ το πολύ . Είναι σημαντικό η εικόνα να προβάλλεται καθαρά πάνω στον καμβά ώστε να μπορώ να διακρίνω με ευκολία τα περιγράμματα. Έχετε να μου προτείνεται κάποιον προβολέα? Η να με συμβουλέψετε ως προς το τι και που να ψαξω? Μου είπαν οτι καλους προβολείς εχει η Benq.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Aν παρεμβαλλεται το σωμα σου μεταξυ του καμβα και του προβολεα την στιγμη που θα ζωγραφιζεις, δεν θα εισαι εμποδιο στην δεσμη του προβολεα. ?
 

Isidore94

New member
6 March 2017
3
Re: Απάντηση: Προβολέας για ζωγραφική χρήση !

Φανταζομαι (και ελπιζω ) οτι αν βρισκομαι στο πλάι και κρατώντας το μολυβι απο την άκρη θα μπορώ να κανω ενα σκαρίφημα τουλαχιστον της εικονας.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Λιγο που γκουγλαρα, βλεπω πως διαθετουν και καποιους προβολεις οπου τους εχουν ονομασει ως art projectors. Δεν διαβασα βεβαια τι διαφορες μπορει να εχουν σε σχεση με εναν κανονικο προβολεα, οποτε δεν γνωριζω ποιες ιδιεταιροτητες πρεπει να εχει ενας προβολεας για τετοια χρηση. (φακο, φωτεινοτητα κλπ)

https://www.art-is-fun.com/art-projector

http://www.artograph.com/projectors/choosing-an-art-projector/

https://www.artograph.com/projectors/
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Κανονικά χρειάζεσαι Ultra Short Throw προβολέα. Ειδικά για να μπαίνει πάνω από τον πίνακα και να έχεις όσο το δυνατόν λιγότερες ενοχλητικές σκιές.

Κάτι τέτοιο π.χ. αλλά διπλασιάζεις το budget αμέσως.

contentserver.jpg
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Υπάρχει και η οπίσθια προβολή, σωστά?
Οπότε θα μπορεί να στέκεται όπου θέλει.
 
19 June 2006
35,671
Μπορεί να πάρει τον προβολέα και να τον κοτσάρει τέρμα επάνω στο ταβάνι. Να δώσει λίγη κλίση χρησιμοποιώντας και το keystone. Αν πάει ψηλά το προβόλι θα μπορεί να ζωγραφίσει μια χαρά.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,588
Re: Απάντηση: Προβολέας για ζωγραφική χρήση !

Μπορεί να πάρει τον προβολέα και να τον κοτσάρει τέρμα επάνω στο ταβάνι. Να δώσει λίγη κλίση χρησιμοποιώντας και το keystone. Αν πάει ψηλά το προβόλι θα μπορεί να ζωγραφίσει μια χαρά.

Μονο το ψηλα μπορει να μη φτανει

Θελει και κοντα, οποτε μιλαμε για λυση σαν αυτη που ανεφερε ο Pleo (αν θελει να ειναι σιγουρος)

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Υπάρχει και η οπίσθια προβολή, σωστά?
Οπότε θα μπορεί να στέκεται όπου θέλει.

Με καμβα σαν οθονη, δεν ξερω αν θα δουλευει....
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Απάντηση: Προβολέας για ζωγραφική χρήση !

Μονο το ψηλα μπορει να μη φτανει

Θελει και κοντα, οποτε μιλαμε για λυση σαν αυτη που ανεφερε ο Pleo (αν θελει να ειναι σιγουρος)



Πως φαίνεται ο άνθρωπος που ποτέ δεν είχε DLP με μεγάλο όφσετ!!:D
 

Isidore94

New member
6 March 2017
3
Τελικά αγόρασα αναγκαστικά τον Optoma DS431 επειδή ήταν ο μόνος σε λογική τιμή που μπορούσα να παραλάβω άμεσα. Μια χαρά την κάνει την δουλειά που τον θέλω ευτυχώς.
 

rykios

Senior Member
25 June 2013
604
Χανιά
isidore άργησα να το δώ το μήνυμά σου, αλλά άκου άλλη μια πολύ βολική τεχνική...
Είχα πελάτες που τους τύπωνα ένα αχνο περίγραμμα στον καμβά και ζωγράφιζαν μετά πάνω.
Έλεγαν ότι είναι άριστη λύση, από κάθε άποψη. Ευκολία στη ζωγραφική μετά, δε σε τυφλώνει ένα δυνατό φώς όσο δουλεύεις, απόλυτη ακρίβεια χωρίς παραμορφώσεις
Ολόκληρες εκκλησίες έχουν αγιογραφηθεί έτσι...

Ίσως ένα απλό φτηνό πλότερ, έστω με ένα μόνο μελάνι (μαύρο) να σε βόλευε ;)
 
Last edited: