Yamaha

kontellisparis

Senior Member
16 January 2016
303
Αθήνα
Καλημέρα , έχω 2 επαγγελματικά ηχεία YAMAHA από ένα bar.
Τι χρειάζομαι για να τα βάλω να παίξουν; δεν έχω καλώδια , τίποτα , απλά τις βάσεις και τα ηχεία!
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,411
Θεσσαλονίκη
Πάρε και εσύ ένα επαγγελματικό crown που τον συζητάνε πολύ τώρα τελευταία με ικανοποιητική οδήγηση για τα πάντα και ένα CD player ή DAC και είσαι έτοιμος.
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,719
Αθηνα
Απάντηση: Re: Yamaha

Δεν έχω δει ποτέ σε bar ενεργά...αλλά αν είναι ενεργά θα μας το πει το παλικάρι.

Εγω παλι εχω δει. Μαλιστα αυτο ηταν το πρωτο που σκεφτηκα.
Καλο θα ειναι να το τσεκαρει ο φιλος.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Παρη αν δεν βρίσκεις πληροφορίες για τα ηχεία σου, αν μπορείς ανέβασε μια φωτο του πίσω μέρους τους για να μας λυθεί η απορία.
 

kontellisparis

Senior Member
16 January 2016
303
Αθήνα
Είναι σε γκαράζ μέσα σε κούτα και είναι λίγο δύσκολο αυτό το καιρό
Κατά 70% δεν είναι ενεργά
Αν μπορείτε να ανεβάσετε ένα λινκ με τον επαγγελματικό ενισχυτή που θα μου προτείνατε , όσο πιο φθηνό γίνεται
Επίσης να μου προτείνετε και καλώδια για τα ηχεία , απ'ότι μου έχουν πει είναι 'κουμποτά"
Τα ηχεία απλά τα συνδέσω πάνω στον ενισχυτή και τον ενισχυτή στο ρεύμα και πηγή ένα cd player και δε χρειάζεται τίποτα άλλο σωστά;
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,411
Θεσσαλονίκη
Σωστή απάντηση θα λάβεις μόνο αν γίνεις πιο συγκεκριμένος.
Ή το μοντέλο των ηχείων ή φωτογραφία εμπρός-πίσω.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Πάρη, "κουμπωτά" μπορεί να θεωρηθούν και τα speakon αλλά και τα xlr....επίσης ενισχυτή για να σου πούμε ποιον να πάρεις πρέπει να ξέρουμε πάνω/κάτω τις απαιτήσεις των ηχείων....το πόσες ίντσες είναι η μονάδα δεν λέει πολλά....όπως και να χει τα 400ε θα είναι minimum τα χρήματα που θα χρειαστείς.

Απλά άνοιξε την κούτα...
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Αν είναι 10ιντσα ή 12ιντσα, πάω 99,9% στοίχημα ότι είναι τα αυτοενισχυόμενα της Yamaha.

Πολύ καλά! :a0210:
Τα έχω ακούσει. ☺

Αλλά βγάλε μία φωτογραφία ή τουλάχιστον ψάξε βρες το μοντέλο να σιγουρευτούμε.

Τώρα μοιάζει σαν να λέμε:
-"Έχω ένα αυτοκίνητο, αλλά δεν ξέρω αν έχει μηχανή, ούτε τι μηχανή παίρνει επάνω!" 😄
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,753
Είναι σε γκαράζ μέσα σε κούτα και είναι λίγο δύσκολο αυτό το καιρό
Κατά 70% δεν είναι ενεργά
Αν μπορείτε να ανεβάσετε ένα λινκ με τον επαγγελματικό ενισχυτή που θα μου προτείνατε , όσο πιο φθηνό γίνεται
Επίσης να μου προτείνετε και καλώδια για τα ηχεία , απ'ότι μου έχουν πει είναι 'κουμποτά"
Τα ηχεία απλά τα συνδέσω πάνω στον ενισχυτή και τον ενισχυτή στο ρεύμα και πηγή ένα cd player και δε χρειάζεται τίποτα άλλο σωστά;
Σκέψου αν τελικά ισχύσει το 30% και βρεθείς με έναν ενισχυτή που πρακτικά δεν θα τον χρειάζεσαι. Καλύτερα, όπως προαναφέρθηκε, ν' ανοίξεις την κούτα και να αντιγράψεις το μοντέλο. Μετά θα είναι όλα πιο συγκεκριμένα.
Sonus Naturalis
, χρησιμοποιώ από το 2010 τα ΜSR 400. Εξαιρετικά ηχεία, αν εννοείς αυτά είμαι πολύ ευχαριστημένος.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,419
Θεσσαλονίκη
Αυτή είναι ενδιαφέρουσα.
Σοβαρή εταιρία, usb είσοδο για να τη βλέπει υπολογιστής σαν κάρτα ήχου, εξωτερική τροφοδοσία για καλύτερες επιδόσεις και μελλοντική βελτίωση με κάποιο τροφοδοτικό, balanced και με αναλογική είσοδο.
Δεν έχει όμως οπτική και coaxial.
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,753
Τελικά καλά το υπολόγιζες, δεν είναι αυτοενισχόμενα. Η σύνδεση τους με τον ενισχυτή θα γίνεται ανάλογα με το τι υποδοχή έχουν πίσω τους τα ηχεία. Προφανώς τέτοια
https://www.google.gr/search?q=xlr&...&ei=2yXVWOSjEeip6ATZrAY#imgrc=Op3pzU8TKX-0PM: ή τέτοια που είναι και το σύνηθες για την κατηγορία του. https://www.google.gr/search?q=jack...q=jack+connector+sasi&*&imgrc=NyAD3DkuVOZYNM:
Ή και το πιο λογικό είναι να έχει και τις δύο. Οι περισσότερες εταιρίες έχουν και τις 2 επαφές.
Μπορεί και σαν κι αυτή αν και το κόβω δύσκολο.
https://www.google.gr/search?q=xlr&...AY#tbm=isch&q=speakon&*&imgrc=-4Sa-OvamD0TmM: και ανάλογα με τον ενισχυτή που θα πάρεις θα αγοράσεις έτοιμα τα καλώδια με τον αντίστοιχο τερματισμό.
Να ξέρεις όμως ότι ο ήχος των ηχείων θα είναι λίγο "επιθετικός" σαν PA που είναι.
Η λύση με τον Crown που σου είχε προταθεί είναι καλή. Κοίτα την τσέπη σου και αποφάσισε. Μπορείς να ψάξεις και σε άλλη εταιρία για τελικό. Το ιδανικό θα ήταν να μπορούσες πρώτα να τον δοκιμάσεις. Με δεδομένο ότι δεν κατεβαίνουν χαμηλά, μπορεί να μη σε καλύπτει το αποτέλεσμα.
Καλή τύχη.