Τραπεζα too good to be true

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Επειδη μου ειναι καπως δυσκολο να το πιστεψω ανοιγω αυτο το θεμα μπας και μου δωσετε τα φωτα σας.

Η γυναικα μου απο πριν παντρευτουμε για να βοηθησει τα πρωην αφεντικα της ειχε παρει ενα δανειο 3.000 ευρω συν τρεις καρτες των 1.000 η μια δηλαδη 6.000 συνολο που τελικα τα αφεντικα της δεν εδωσαν φραγκο και ετσι πλεον εχει παει καπου στα 14.000 ευρω.
Εδω και καιρο της ερχοταν μηνυμα απο δικηγορικο γραφειο για την οφειλη της. Σημερα που την πηραν και το σηκωσε της ειπαν οτι με 700 ευρω cash ξεχρεωνει η αλλιως θα πρεπει να δωσουμε 1.000 ευρω σε 6 δοσεις δηλαδη 160 περιπου η να δωσουμε καποιο ποσο και τα υπολοιπα απο τα 1.000 να γινουν 6 δοσεις.
Μου ειναι λιγο δυσκολο να το πιστεψω το μονο που μπορει να με κανει να θελω να τους πιστεψω ειναι οτι θα παμε στην τραπεζα και θα γινει αυτο και οχι στον δρομο "εσυ δωσει λεφτα εγω δωσει χαρτι μετα δεν ξερει τιποτα"

Φυσικα αν φαω κοροϊδια θα δουν ποσο ασχημα βαραω
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Ειναι οπως μας ειπαν πως το 95% της αφειλης διαγραφεται, εχω δει διαγραφη το 95% της οφειλης αλλα σε δικαστηριο.
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Αν είναι να τσακωθείς, ξεκίνα με την γυναίκα, συνέχισε με τα αφεντικά και στο τέλος πήγαινε να δεις τι γίνεται με την τράπεζα. Η σωστή σειρά μετράει. (Συγνώμη κιόλας... αλλά για τ'αφεντικά ?...)
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
καποιο δικηγορο,ρωτησατε;

Οχι αλλα απο κει που μας πηραν και πηρα και εγω πισω οπως μου ειπαν ειναι δικηγορικο γραφειο χωρις φυσικα να εχει σημασια αυτο γιατι και εγω αν με παρεις τηλεφωνο μπορω να σου πω πως πηρατε τον λευκο οικο :Banane0:
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Αν είναι να τσακωθείς, ξεκίνα με την γυναίκα, συνέχισε με τα αφεντικά και στο τέλος πήγαινε να δεις τι γίνετε με την τράπεζα. Η σωστή σειρά μετράει. (Συγνώμη κιόλας... αλλά για τ'αφεντικά ?...)

Η γυναικα απο την πολυ ξανθια μπογια εχει ποτισει ο εγκεφαλος τωρα τα αφεντικα εφυγαν Βουλγαρια αλλιως θα ειχαν κανα δυο μηνες διακοπες σε νοσοκομειο.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Εισπρακτική εταιρεία είναι πιθανότατα. Εάν δεν έχετε περιουσιακά στοιχεία, μπορεί και να είναι αληθινή προσφορά, πώς λέμε ουκ αν λάβοις...

Πάντως αυτό με το "δικηγορικό γραφείο" μην το πιστεύετε. Ρωτήστε ευθέως, "είστε δικηγόρος"; Να δεις πώς τα μασάνε.... Υπόψιν, το να παραστήσει κάποιος τον δικηγόρο είναι ειδική περίπτωση αντιποίησης αρχής, οπότε μόλις τους ρωτήσεις, μαζεύονται.
 

Βασίλης Α.

Supreme Member
10 September 2007
3,489
Βέλγιο
Ξεκινάς ζητώντας από τον υπάλληλο να σου δώσει τον αριθμό μητρώου του δικηγόρου που εκπροσωπεί για να είσαι καλυμμένος.

Δεύτερον, κοιτάς αν έχει ακίνητη περιουσία η γυναίκα σου, έτσι ώστε να ξέρεις αν σε παίρνει ή όχι στη διαπραγμάτευση. Έπειτα ζητάς να σου δώσουν αναλυτικά την προσφορά που σου κάνουν για διαγραφή της οφειλής ανά κάρτα και δάνειο, έτσι ώστε να ξέρεις αναλυτικά πώς επιμερίζεται η πρόταση εξόφλησης. Έπειτα καλείς τη τράπεζα έτσι ώστε να επιβεβαιώσεις την πρόταση του settlement ( θα σου απαντήσουν σε καμιά βδομάδα). Στο τέλος αποφασίζεις τί θα κάνεις.

Συνήθως τα settlements φέρουν την υπογραφή του δικηγόρου (σφραγίδα όπου αναφέρεται το ΑΦΜ και ο αριθμός μητρώου του) καθώς μπορεί να φέρουν και σφραγίδα της τράπεζας.

Αν η γυναίκα σου δεν έχει κάτι στο όνομά της καλό θα ήταν να σκεφτείς σοβαρά τη πρόταση τους να ξεμπλέξεις.

Λογικά για να σου πρότειναν τέτοιο settlement στις έρευνες ακινήτου περιουσίας που έγιναν η γυναίκα σου βγήκε άκαρπη, οπότε γι αυτό σου προτείνουν στην ουσία τέτοιο write-off. ( 100% απαλλαγή από τόκους, 89% απαλλαγη από κεφάλαιο)
 
Last edited:

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Περιουσια η γυναικα μου δεν εχει εκτος απο ενα μικρο σπιτι σε επαρχια και αυτο θα ειναι δικο της οταν πεθανει ο πεθερος ειναι επικαρπια.
 
Last edited by a moderator:

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Απάντηση: Re: Τραπεζα too good to be true

ναι
(ψιλή)


Αν δεν κανω λαθος ναι ετσι μου ειχε πει ο λογιστης επειδη πληρωνει και η γυναικα μου ενφια και ο πεθερος για το ιδιο σπιτι.
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Επισης μου ειπε ο λογιστης οτι ο πεθερος αν θελει μπορει να παρει πισω την επικαρπια ???
 

chrisssb

Μέλος Σωματείου
26 August 2008
29,770
Kingdom of Rain
Μα αν έχει ψιλή κυριότητα η γυναίκα σου, αυτό σημαίνει ότι την επικαρπία την έχει ήδη ο πεθερός σου.
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Απάντηση: Re: Τραπεζα too good to be true

Ξεκινάς ζητώντας από τον υπάλληλο να σου δώσει τον αριθμό μητρώου του δικηγόρου που εκπροσωπεί για να είσαι καλυμμένος.

Δεύτερον, κοιτάς αν έχει ακίνητη περιουσία η γυναίκα σου, έτσι ώστε να ξέρεις αν σε παίρνει ή όχι στη διαπραγμάτευση. Έπειτα ζητάς να σου δώσουν αναλυτικά την προσφορά που σου κάνουν για διαγραφή της οφειλής ανά κάρτα και δάνειο, έτσι ώστε να ξέρεις αναλυτικά πώς επιμερίζεται η πρόταση εξόφλησης. Έπειτα καλείς τη τράπεζα έτσι ώστε να επιβεβαιώσεις την πρόταση του settlement ( θα σου απαντήσουν σε καμιά βδομάδα). Στο τέλος αποφασίζεις τί θα κάνεις.

Συνήθως τα settlements φέρουν την υπογραφή του δικηγόρου (σφραγίδα όπου αναφέρεται το ΑΦΜ και ο αριθμός μητρώου του) καθώς μπορεί να φέρουν και σφραγίδα της τράπεζας.

Αν η γυναίκα σου δεν έχει κάτι στο όνομά της καλό θα ήταν να σκεφτείς σοβαρά τη πρόταση τους να ξεμπλέξεις.

Λογικά για να σου πρότειναν τέτοιο settlement στις έρευνες ακινήτου περιουσίας που έγιναν η γυναίκα σου βγήκε άκαρπη, οπότε γι αυτό σου προτείνουν στην ουσία τέτοιο write-off. ( 100% απαλλαγή από τόκους, 89% απαλλαγη από κεφάλαιο)

Λες να ειπαν οτι απο κει δεν υπαρχει περιπτωση να τα παρουμε και ας παρουμε οτι καταφερουμεα

Μακαρι να ειναι αληθεια και να ξεμπλεξουμε γιατι εκει που εγω δεν αγοραζα τιποτα με δοσεις και δεν ειχα καμια σχεση με τραπεζα και γενικα με τοκογλυφους βρεθηκα εμεσα χρεωμενος.
 

Βασίλης Α.

Supreme Member
10 September 2007
3,489
Βέλγιο
Η τράπεζα αυτή τη στιγμή ενώ έχει διαγράψει την οφειλή από τα βιβλία της, έχοντας κάνει την αντίστοιχη πρόβλεψη, εξακολουθεί να έχει απαίτηση της οφειλής από τη γυναίκα σου. Αν πρόκειται για εξουσιοδοτημένο δικηγόρο αυτό σημαίνει ότι σε περίπτωση συμφωνίας, θα λαβεις εξοφλητικη επιστολή, η οποία σε απαλλάσσει από τις νομικές ενέργειες που έχει κινήσει η τράπεζα για να εισπραξει την οφειλη, κοινώς ξεμπερδεύεις.
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Απάντηση: Re: Τραπεζα too good to be true

Μα αν έχει ψιλή κυριότητα η γυναίκα σου, αυτό σημαίνει ότι την επικαρπία την έχει ήδη ο πεθερός σου.

Για κανε μια επεξηγηση γιατι δεν εχω ιδεα απο αυτα. Απλα ρωτησα τον Λογιστη γιατι πληρωνει και η γυναικα μου ΕΝΦΙΑ για κατι που θα ειναι δικο της μετα θανατον του πεθερου και μου ειχε πει αυτο η κατι αλλο μου ειπε που εγω δεν το καταλαβα.
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Απάντηση: Re: Τραπεζα too good to be true

Η τράπεζα αυτή τη στιγμή ενώ έχει διαγράψει την οφειλή από τα βιβλία της, έχοντας κάνει την αντίστοιχη πρόβλεψη, εξακολουθεί να έχει απαίτηση της οφειλής από τη γυναίκα σου. Αν πρόκειται για εξουσιοδοτημένο δικηγόρο αυτό σημαίνει ότι σε περίπτωση συμφωνίας, θα λαβεις εξοφλητικη επιστολή, η οποία σε απαλλάσσει από τις νομικές ενέργειες που έχει κινήσει η τράπεζα για να εισπραξει την οφειλη, κοινώς ξεμπερδεύεις.

Οπως μου ειπαν θα στειλουν στο καταστημα της τραπεζας που θελω εγω αυτο που ειναι πχ κοντα μου η με βολευει τα χαρτια για να δωσουμε τα χρηματα και να υπογραψουμε για την διαγραφη.