Κεντρική Εγκατάσταση 3-όροφου σπιτιου

nkokol

New member
31 October 2015
28
Καλησπέρα σας,

έφτασε η ώρα να φτιάξω την κεντρική εγκατάσταση των τηλεωρασεων στο καινούργιο μου σπίτι. Έχουν τοποθετηθεί 15 πρίζες τηλεόρασης.
Προς το παρών δεν θα δουλευουν ολες ταυτόχρονα αλλα θέλω απο τώρα να κάνω την τελική εγκτάσταση.
Θέλω να ρωτήσω τι ενισχυτή πρέπει να βάλω για τις 15 πρίζες και επισης τι διακλαδωτές (υπαρχουν με τόσες πολλες εξόδους ή θα μπουν 2 και 3 διακλαδωτές ; και τι διακλαδωτές να βάλω ; π.χ. http://www.ergo-tel.gr/product_info.php?products_id=17009)
Επίσης αν χρειάζεται να βάλω κάτι άλλο το οποίο δεν έχω αναφέρει παρακαλώ να με ενημερώσετε.

Ευχαριστώ.
 
Last edited:

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Ένα πράγμα θα σου πω και να τα προσέξεις σαν κόρη οφθαλμού γιατί στο μέλλον που θα το χρειαστείς θα πρέπει να το κάνεις περνώντας εξωτερικά καλώδια και θα χτυπάς το κεφάλι σου. Από κάθε δωμάτιο που πιστεύεις ότι θα θες δορυφορική τηλεόραση να ανεβάσεις ένα έξτρα καλώδιο από αυτό της κλασσικής κεραία προς την ταράτσα.
 

vertical

Supreme Member
15 November 2011
3,337
Εγώ θα πρότεινα και UTP καλώδια και πρίζες δίπλα σε αυτές της TV.
 

nkokol

New member
31 October 2015
28
Καλημέρα,
έχουν προβλεφθει σε όλες τις κεντρικες τηλεορασεις και δορυφορικα καλώδια καθως και UTP. Η εγκατάσταση έχει ολοκληρωθεί.
Το ερώτημα μου αφορά σε το τι κεντρικό ενισχυτή πρέπει να βάλω καθως και τις διακλαδωτές και αν χρειάζεται τίποτα άλλο που μου διαφεύγει.

Επίσης μια ερώτηση για τα δορυφορικά. Μπορώ να βάλω απο την κεντρική παροχή ένα σπλιτερ που να είναι συνδεδεμενα όλα τα καλώδια που υπάρχουν
άσχετα απο το ότι ο δεκτης του ΟΤΕ θα είναι σε μια τηλεόραση και αν θέλω να τον πάω κάπου αλλού να μπορώ να τον πάω ?
Επίσης για δορυφορικά καλώδια το σπλίτερ είναι διαφορετικό απο την απλή κεραία ?
 
Last edited:

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Καλημέρα,
έχουν προβλεφθει σε όλες τις κεντρικες τηλεορασεις και δορυφορικα καλώδια καθως και UTP. Η εγκατάσταση έχει ολοκληρωθεί.
Το ερώτημα μου αφορά σε το τι κεντρικό ενισχυτή πρέπει να βάλω καθως και τις διακλαδωτές και αν χρειάζεται τίποτα άλλο που μου διαφεύγει.

Επίσης μια ερώτηση για τα δορυφορικά. Μπορώ να βάλω απο την κεντρική παροχή ένα σπλιτερ που να είναι συνδεδεμενα όλα τα καλώδια που υπάρχουν
άσχετα απο το ότι ο δεκτης του ΟΤΕ θα είναι σε μια τηλεόραση και αν θέλω να τον πάω κάπου αλλού να μπορώ να τον πάω ?
Επίσης για δορυφορικά καλώδια το σπλίτερ είναι διαφορετικό απο την απλή κεραία ?

Τα splitters ειναι ίδια και για δορυφορική και για επίγεια σήματα. Εννοείται οτι μπορείς να στείλεις σήμα σε όλες τις πρίζες απο τον ίδιο δορυφόρο και να μετα φέρεις τον δέκτη απο χώρο σε χώρο. Πάντως σαν λύση σε αυτή την περίπτωση δεν προτείνω splitter αλλά ένα LNB με 4 η 8 εξόδους που θα μπει στον δορυφόρο και θα συνδεθούν πάνω του τα αντίστοιχα καλώδια απο τα δωμάτια.
 

nkokol

New member
31 October 2015
28
Τα splitters ειναι ίδια και για δορυφορική και για επίγεια σήματα. Εννοείται οτι μπορείς να στείλεις σήμα σε όλες τις πρίζες απο τον ίδιο δορυφόρο και να μετα φέρεις τον δέκτη απο χώρο σε χώρο. Πάντως σαν λύση σε αυτή την περίπτωση δεν προτείνω splitter αλλά ένα LNB με 4 η 8 εξόδους που θα μπει στον δορυφόρο και θα συνδεθούν πάνω του τα αντίστοιχα καλώδια απο τα δωμάτια.

Δεν μπορεί να γίνει αυτό που λες στην περιπτωση μου καθώς έχουν ολοκληρωθεί όλες οι εγκαταστάσεις καθώς έχουν μπει και πλακάκια στο σπίτι.
Αν βάλω splitter στο δορυφορικό καλώδιο θα αποδυναμωθεί το σήμα ? δηλαδή θα χρειαστώ κάπιο ενισχυτή σήματος ?
Επίσης δεν έχω πάρει απάντηση ακόμα στο ερώτημα τι κεντρικο ενισχυτή να βάλω για την απλή κεραία το οποίο θα διακλαδωθεί σχεδόν σε 15 τηλεοράσεις.
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Να σε ρωτήσω κάτι αλλο πριν σου απαντήσω, σε κάθε πρίζα που έχεις στον χώρο σου κατεβαίνει ένα καλώδιο για δορυφορική και ένα για επίγεια ? Η κατεβαίνει ένα και για τις δυο χρήσεις σε κάθε πρίζα?
 

nkokol

New member
31 October 2015
28
Να σε ρωτήσω κάτι αλλο πριν σου απαντήσω, σε κάθε πρίζα που έχεις στον χώρο σου κατεβαίνει ένα καλώδιο για δορυφορική και ένα για επίγεια ? Η κατεβαίνει ένα και για τις δυο χρήσεις σε κάθε πρίζα?

Απο την ταράτσα κατεβαίνει ένα καλώδιο δορυφορικο και ένα απλό πάνε σε ένα σημείο. Απο εκεί στις κεντρικές τηλεοράσεις πάνε 2 ξεχωριστά καλώδια ένα δορυφορικό ένα απλό σε διαφορετικές πρίζες.
Σε όλες τις υπόλοιπες πάει ένα καλώδιο.
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Ωραία άρα στο δορυφορικό βάζεις κάτω ένα splitter 2 η 4 η 6 εξόδων ανάλογα σε πόσες πρίζες έχεις να στείλεις. Να θυμάστε πάντα οτι σε αυτή την εγκατάσταση δορυφορικά δεν μπορείς να δεις ταυτόχρονα απο δυο πρίζες με δυο διαφορετικούς δέκτες, πάντα θα μεταφέρεις ένα δέκτη απο δωμάτιο σε δωμάτιο. Πάμε στον ενισχυτή τώρα, αυτό θα μπει κάτω στο διαμέρισμα η στην ταράτσα, πως το έχεις υπολογίσει? Επίσης σε πια περιοχή είσαι και απο που κανεις λήψη στα επίγεια, που βλέπει η κεραία σου?
 

nkokol

New member
31 October 2015
28
Ωραία άρα στο δορυφορικό βάζεις κάτω ένα splitter 2 η 4 η 6 εξόδων ανάλογα σε πόσες πρίζες έχεις να στείλεις. Να θυμάστε πάντα οτι σε αυτή την εγκατάσταση δορυφορικά δεν μπορείς να δεις ταυτόχρονα απο δυο πρίζες με δυο διαφορετικούς δέκτες, πάντα θα μεταφέρεις ένα δέκτη απο δωμάτιο σε δωμάτιο. Πάμε στον ενισχυτή τώρα, αυτό θα μπει κάτω στο διαμέρισμα η στην ταράτσα, πως το έχεις υπολογίσει? Επίσης σε πια περιοχή είσαι και απο που κανεις λήψη στα επίγεια, που βλέπει η κεραία σου?

Αυτό που είπες για το δορυφορικό τι πρέπει να κάνω με 1 πιάτο για να μπορούν να πάιξουν 2 διαφορετικοί δέκτες ? Ξέχασα να σου πώ ότι έχω περάσει και κάποια καλώδια ρεζέρβα για το αν τυχον σε κάποια χρόνια χρειαστεί να μπει 2ο πιάτο.

Για τα επείγεια ο ενισχυτης θα μπεί στο σημείο που πάνε όλα. Ειμαι απο ηρακλειο κρητης. Η κεραια κοιτάει δυτικα αν δεν κάνω λάθος
 
Last edited:

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Για να μπορούν με ένα πιάτο να παίξουν δυο δέκτες μαζί πρέπει απο το πιάτο προς τους δέκτες να έρχονται δυο ξεχωριστά καλώδια. Το ίδιο ισχύει και αν θες να κατεβάσεις σήμα απο δυο πιατα. Υπάρχει και μια πιο ακριβή λύση βέβαια που λέγεται Stacker DeStacker Switch κοστίζει απο 100 έως 120 ευρώ και μπορείς να κατεβάσεις απο τον ίδιο δορυφόρο με ένα καλώδιο σήμα για δυο δέκτες η απο δυο διαφορετικά πιάτα.

http://www.emimikos.gr/JOHANSSON-9645KIT/
 

nkokol

New member
31 October 2015
28
Για να μπορούν με ένα πιάτο να παίξουν δυο δέκτες μαζί πρέπει απο το πιάτο προς τους δέκτες να έρχονται δυο ξεχωριστά καλώδια. Το ίδιο ισχύει και αν θες να κατεβάσεις σήμα απο δυο πιατα. Υπάρχει και μια πιο ακριβή λύση βέβαια που λέγεται Stacker DeStacker Switch κοστίζει απο 100 έως 120 ευρώ και μπορείς να κατεβάσεις απο τον ίδιο δορυφόρο με ένα καλώδιο σήμα για δυο δέκτες η απο δυο διαφορετικά πιάτα.

http://www.emimikos.gr/JOHANSSON-9645KIT/

Ξέχασα να σου πώ ότι έχω περάσει και κάποια καλώδια ρεζέρβα για το αν τυχον σε κάποια χρόνια χρειαστεί να μπει 2ο πιάτο.

Για τα επείγεια ο ενισχυτης θα μπεί στο σημείο που πάνε όλα. Ειμαι απο ηρακλειο κρητης. Η κεραια κοιτάει δυτικα αν δεν κάνω λάθος
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Για αρχή βάλε το ένα πιάτο σου και με το ένα καλώδιο που κατεβάζεις δώσε με spitter στις υπόλοιπες πρίζες και θα μεταφέρεις τον δέκτη οπότε χρειάζεται όπως ειχες ζητήσει στην αρχή. Λύσεις υπάρχουν πολλές όταν προκύψει μελόντικα θέμα θα το δούμε. Αν είσαι Ηράκλειο τότε κατα 95% σήμα περνεις απο ρογδια οπότε για ενισχυτή δες αυτό που σου δείχνω στο link, οικονομικός, και πολυ σύγχρονης τεχνολογίας εφοδιασμένος με όλα τα απαραίτητα φίλτρα που χρειάζεται μια σύγχρονη εγκατάσταση σήμερα.

http://www.emimikos.gr/MISTRAL-2x112-4G/
 

nkokol

New member
31 October 2015
28
Για αρχή βάλε το ένα πιάτο σου και με το ένα καλώδιο που κατεβάζεις δώσε με spitter στις υπόλοιπες πρίζες και θα μεταφέρεις τον δέκτη οπότε χρειάζεται όπως ειχες ζητήσει στην αρχή. Λύσεις υπάρχουν πολλές όταν προκύψει μελόντικα θέμα θα το δούμε. Αν είσαι Ηράκλειο τότε κατα 95% σήμα περνεις απο ρογδια οπότε για ενισχυτή δες αυτό που σου δείχνω στο link, οικονομικός, και πολυ σύγχρονης τεχνολογίας εφοδιασμένος με όλα τα απαραίτητα φίλτρα που χρειάζεται μια σύγχρονη εγκατάσταση σήμερα.

http://www.emimikos.gr/MISTRAL-2x112-4G/

Ωραίος ο ενισχυτής αν και πιστεύω ότι θα χρειαστώ τον ίδιο αλλα με 4 εξόδους για κάθε ενδεχόμενο μελλόντικά.
Και μία ερώτηση πως μπορώ να ταυτοποιήσω ποιο καλώδιο ανήκει σε κάθε πρίζα που έχω βάλει ? Υπάρχει κάποιο όργανο σαν τέστερ ?
 

nkokol

New member
31 October 2015
28
Καλησπέρα, προσπαθώ να συνδέσω τις πρίζες με τα δορυφορκά καλωδια αλλα έχω πρόβλημα.
Βάζω την παροχή απο το πιατο στην είσοδο του σπλιτερ και στις πρίζες δεν μου βρίσκει σήμα στον
δέκτη του ΟΤΕ ΤΒ. Δοκίμασα και με κάποιο ενισχυτή στον οποιο εβαλα την είσοδο και μια πρίζα μονο
αλλα και πα´λι δεν εβρισκε σήμα στον δεκτη.

Υπάρχει καμια ιδέα ?
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Η πρίζες που έχεις κάτω αν είναι tv/sat που καταλήγουν στο σπίτι δεν θα πάρεις δορυφορικό σήμα αν δεν βάλεις compiner tv/sat στην ταράτσα.
 

nkokol

New member
31 October 2015
28
Αυτό το compiner τι είναι ; Η πρίζα που είναι μέσα στο σπίτι είναι τυπουCN. Αυτό το compiner πρέπει να μπει πάνω στο πιάτο ;
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Η πρίζπες πάνω πόσες υποδοχές έχουν? Τρεις? TV-FM-SAT? Πάνω στην ταράτσα δίνεις και επίγειο σήμα απο το ένα καλώδιο που κατεβαίνεις σπίτι? Βγάλε αν μπορείς μια φωτό απο εκεί που έχεις τις συνδέσεις στην ταράτσα και μια τις πρίζες για να μπορέσω. Α σε βοηθήσω.
 

nkokol

New member
31 October 2015
28
Η πρίζπες πάνω πόσες υποδοχές έχουν? Τρεις? TV-FM-SAT? Πάνω στην ταράτσα δίνεις και επίγειο σήμα απο το ένα καλώδιο που κατεβαίνεις σπίτι? Βγάλε αν μπορείς μια φωτό απο εκεί που έχεις τις συνδέσεις στην ταράτσα και μια τις πρίζες για να μπορέσω. Α σε βοηθήσω.

λοιπον απο την ταρατσα κατεβαινουν ξεχωριστα καλωδια για την επιγεια και για την δορυφορική ενα για το καθενα.
Το δορυφορικό φτάνει σε ένα σημειο στο οπιο δίνει σε ένα διακλαδωτη με 4 εξοδους και πανε σε πρίζες του σπιτιου οι οποιες ειναι οι απλες πρίζες της κανονικης τηλεορασης.
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Τα δυο καλώδια καταλήγουν σε κοινή πρίζα κάτω στο σπίτι η σε διαφορετικές? Επίσης όταν λες καταλήγουν σε ένα σημείο και πάνε σε ένα διακλαδωτη τι εννοείς? Σε καποιο σημείο έξω απο το σπίτι ? Θέλω να καταλάβω ανα απο την ταράτσα κατεβενει ένα καλώδιο ξεχωριστό για κάθε δωμάτιο και αν απο τον διακλαδωτη πάνε πάλι σε διαφορετικές πρίζες απο το επίγειο ένα καλώδιο σε κάθε δωμάτιο.